DIESEL
12.08.08,22:35
Dobry den,

pracujem vo verejnej sprave, vztahuje sa na mna Zakon o verejnej sluzbe.
Bol som prijaty na VS, nasledne som zamestnavatelovi predlozil rozhodnutie o prijati a tiez ziadost o poskytovani stud. volna v zmysle Zakonnika prace - zvysovanie kvalifikacie.
Konkr. popis prac. cinnosti ktore vykonavam a ktore mam vyspecifikovane aj v prac. naplni je v katalogu prac. cinnosti Zakona o verejnej sluzbe zaradeny a specifikovany v triedach kde sa vyzaduje vysokosk. vzdelanie I. al. II. stup. Konkretna vysokoka skola, (resp. stud. odbor) na ktoru som bol prijaty vsak nesuvisi s druhom prace, ktoru vykonavam na pracovisku.
Chcem sa opytat, ci personalistka moze ako dovod zamietnutia mojej ziadosti uviest, ze praca ktoru vykonavam na pracovisku podla prac. naplne nesuvisi s odborom ktory chcem studovat na VS aj napriek tomu, ze Katalog prac. cinnosti Zakona o verejnej sluzbe nespecifikuje o aky typ vysokosk. vzdelania ma ist, resp. neuvadza konkr. stud. odbory, ci fakulty a pod.
Na margo chcem este podotknut, ze ani Pracovny poriadok institucie v kt. pracujem tiez nepojednava o vymedzeni typov stud. odborov pre skutocny druh prace, ktoru ma zamestnanec uvedenu v prac. naplni, resp. prac. zmluve.

Dakujem.
wagner
13.08.08,12:35
Tu vôbec nejde o to, aký smer budeš študovať. Jednoducho Ti zamestnávateľ nemusí dať školské voľno a všetky ostatné náležitosti súvisiace so štúdiom na VŠ. Nie je podstatné čím Ti to odôvodnili. Vieš koľkí študovali a študujú popri zamestnaní bez školského voľna? A doštudovali. Napr. aj ja som si robila večerne maturitu a diaľkovo VŠ bez školského voľna. A to som začala študovať v čase socializmu, kde komunistu mali plné ústa toho, aké výhody poskytujú študentom. Študuj, aby si to zamestnávateľ nerozmyslel, že nespĺňaš vzdelanie a nedal Ti ešte aj výpoveď.
DIESEL
13.08.08,21:27
OK, súhlasím s tým že mi ho nemusí dať podľa ZP. To áno, ale aj písomne a aj ústne personalsitka argumentuje jedine tým, že odbor ktorý chcem študovať nesúvisí s prácou, ktorú robím.
Zdá sa mi táto argumentácia podozrivo divná, keďže Zákon o verejnej sl. alebo ZP nikde nehovorí, že musím študovať taký odbor, ktorý súvisí s tým čo robím. A okrem toho u nás študujú ďalší 4 kolegovia, ktorí tak isto robia niečo iné a úplne niečo iné študujú. Takže argumentácia personalistky mi príde ako veľmi zvláštna.
wagner
17.08.08,17:14
Možno Ti nechce argumentovať tým, že Ti nemusia dať školské voľno, tak zvolila takúto argumentáciu. Ja by som sa nad tým ani nepozastavila. Dôležité pre Teba bude, aby si mal vysokú školu. Je pravda že zákon neukladá, akú školu, resp odbor musíš mať vyštudovaný na dané pracovné miesto. Teda zatiaľ. Pokiaľ ja mám informácie, tak po roku 2010 by sa to vraj malo zmeniť. Pred dvomi rokmi bol v príprave materiál, ktorý tieto školy a odbory na dané zamestania presne špecifikuje. Tiež to nebude zo dňa-na deň. Budú tam výnimky, ako boli aj keď zrušili zákon o verejnej službe a dali nový zákon. Je tiež možné, že je o príprave takéhoto materiálu informovaná, tak preto tak argumentuje. Neboj sa, vysoká škola sa Ti vždy zíde a je jedno, aký smer máš. Dôležitý je pre zamestnávateľa diplom.