Lucy
26.04.05,16:28
Ahojte. Má niekto skúsenosti s účtovaním nákupu a predaja cez bártrový systém VOICE?
ondrejvla
26.04.05,15:04
Ja som účtovala cez Barter System Slovakia, možno pomôžem :
jedná sa o predaj a nákup služieb a tovaru a platený je barterom. Každý z účastníkov mám otvorený účet - jedná sa o nebankový dom, kde sa účtujú prijaté a odoslané platby. Jedná sa o Barter korunu, ktorou sa nikde inde nedá platiť len v tomto systéme. Vedenie systému by malo zavolať všetkých účastníkov na zaškolenie, ako sa vykonávajú úhrady. Pozor! - aby ste nezískali tzv. Čierneho Petra, to je, keď na účte máte veľké množstvo plusových barterových korún, ale nik zo systému nemá záujem vám predať tovar za barter koruny.
Úhrady, ktoré prídu na účet sa účtujú ako bežné úhrady, ktoré sú účtované i v inom bankovom styku.
Otvor si analytiku na účet 221/-napr.nebankový dom VOICE, a účtuješ prijaté a odoslané platby. Pozor-neodporúčam viesť pokladňu-barter, je v tom chaos! Žiadajte od zriaďovateľa systému, aby vám mesačne vystavoval výpisy z účtu, poplatky bývajú dosť vysoké, lebo zriaďovateľ chce mať čo najväčšiu províziu.
Momentálne ma nič nenapadá, ak budeš mať problémy, ozvi sa, dúfam, že pomôžem.
Vlasta
ondrejvla
26.04.05,16:34
Nikto sa už nepripojí? Máte aj vy skúsenosti?
Lucy
27.04.05,09:14
Má ešte s tým niekto skúsenosti?
ondrejvla
27.04.05,16:18
Má ešte s tým niekto skúsenosti?Lucy, pravdepodobne nie, je to málo zaužívaný systém-barter obchod. Tak ak môžem poradiť, zadaj otázky, čo viem-poviem.
Vlasta
nika.sum
11.07.05,07:08
ahoj Vlasti,
ja som len pred nedavnom prvykrát pocula o bartrovom obchode. Mohla by si mi este raz prosim presne vysvetlit o co ide (viem ze je to vymenny obchod, ale co je to v praxi). Zacala som robit jednu firmu a mam tam fakturu platenu barter-sekom a v pociatocnych stavoch som si nasla ucet 221/bartrovy úcet. Ako sa tam barter-peniaze dostanu, na zaklade coho sa obchoduje. Asi mi to pomaly zapaluje, ale nechapem to a nikde som nic o tom nenasla.
Lucy
11.07.05,14:24
Ahoj Nika

Bártrový systém voice funguje nasledovne.
- sú v ňom zaregistrovaný podnikatelia z rôznych oblasti.
- ty ako kupujúci si ideš niečo kúpiť, napr. okná do firmy.
- ak sa stretne kupujúci aj predávajúci, ktorý sú v tomto systéme zaregistrovaný, tak je možné platiť za nákup "šekom - dokladom o zúčtovaní. na základe vzájomnej dohody.
- každý zaregistrovaný má svoje konto, na ktorom sa mu prostridky pripisujú a odpisujú, tak ako keby to boli platby na účte. akurát si z tohto bártoveho konta nevieš vybrať peniažky tak ako je to z bankového účtu.
- a predávajúci najprv musí zaplatiť províziu, až potom budu prostriedky pripísané na konte predávajúceho.

Neviem, čo by ťa ešte zaujímalo. Napísala som to tak po lopate :) Ak nevadí.
Lucy
11.07.05,14:29
Ešte mi napadlo, že kupovať a predávať - a teda aj platiť môžeš rôznym firmám. Teda neplatí, že ty musíš kúpiť od firmy A za 100 tis. tovar a zároveň tejto firmy predať tovar za 100 tis.

Neviem, či som to napísala jasne.
durisovad
11.07.05,15:34
Ja som kedysi (asi pred 10 rokmi) uctovala nieco take ako barter. Bol to dvojstranny obchod, dodavany bol vyrobny material a odoberane vyrobky. Fungovalo to tak, ze sme si navzajom vystavovali faktury a robili zapocty. Neviem, ci je to klasicky barter, ale dodali sme len tolko materialu, kolko bolo vyrobenych a dodanych vyrobkov (vo financnom objeme).
Lucy
11.07.05,15:39
Ja som kedysi (asi pred 10 rokmi) uctovala nieco take ako barter. Bol to dvojstranny obchod, dodavany bol vyrobny material a odoberane vyrobky. Fungovalo to tak, ze sme si navzajom vystavovali faktury a robili zapocty. Neviem, ci je to klasicky barter, ale dodali sme len tolko materialu, kolko bolo vyrobenych a dodanych vyrobkov (vo financnom objeme).
Tak bartrový systém cez VOICE funguje tak ako som popísala vyššie. Ale aj tak funguje bárter, ako píšeš.
Aj my sme mali taký prípad ako píšeš. A urobili sme to presne cez vzájomne vystavené faktúry a zápočty.A hlavne to bolo bez provízie.
Lucy
11.07.05,15:40
Inak nevýhoda Voice je, že nie všetky firmy sú do toho zapojené,teda je tam obmedzená ponuka, ak chcem platiť prostredkami na tomto konte.
nika.sum
11.07.05,17:27
Velmi pekne dakujem Lucy. Firma co som zacala robit ma jednu fakturku uhradenu cez barter ucet. Myslim ze zauctovat to viem 311/221- barteručet. ale chcela som mat v tom jasno. Zatial som len videla pociatocny stav 221-barter uctu, nijake ine doklady som nemala az na jeden barter sek ktorym bola uhradena ta faktura. Musim presne vyzistit od klienta, komu oni tym platia... len som pred nim nechcela vyzerat ako trubka, co o tom nic nevie. Este raz velmi pekne dakujem
ondrejvla
11.07.05,17:32
Velmi pekne dakujem Lucy. Firma co som zacala robit ma jednu fakturku uhradenu cez barter ucet. Myslim ze zauctovat to viem 311/221- barteručet. ale chcela som mat v tom jasno. Zatial som len videla pociatocny stav 221-barter uctu, nijake ine doklady som nemala az na jeden barter sek ktorym bola uhradena ta faktura. Musim presne vyzistit od klienta, komu oni tym platia... len som pred nim nechcela vyzerat ako trubka, co o tom nic nevie. Este raz velmi pekne dakujem
Teraz som našla tvoju otázku, ohľadne barter systému, vidím, že si tu mala už kvalitné odpovede.
Ide najmä o to, že v barter systéme môžeš uhradiť cez bart.účet len partnerom, ktorí sú v tom systéme, nemôžeš uhrádzať iným obchodným partnerom. Taktiež tebe môže uhradiť len partner zo systému, lebo inak by v jeho banke neprebehla úhrada - platba, banky neúčtujú platby na bartrové účty. Barter je nebankový dom. Nepodobá sa to féničanom, lebo nemôžeš platiť hocikomu a tebe nemôže platiť hocikto. Z každej platby platíš províziu majiteľom barter systému.
nika.sum
11.07.05,18:08
Dakujem Vlasti, pisala som ti aj na ICQ.
ondrejvla
11.07.05,18:47
Dakujem Vlasti, pisala som ti aj na ICQ.
A kde? Veď ja ťa tam nemám! Napíš mi pod tvojim nickom.
nika.sum
12.07.05,04:09
Moj nick na ICQ je sumi a c. 349-243-205
vidrus
12.01.06,07:56
v tom pripade, ze si firmy vzajomne vystavuju faktury a neskor vykonaju zapocitavanie, ako sa uctuje cely tento proces? mohli by ste mi ukazat nejaky jednoduchy priklad pomocou podvojného uctovnictva? hlavne co sa tyka toho zapocitavania...
2. to zapocitavanie vykonava ktora firma? ta ktora vystavuje faktury, ci ta ktora prijma faktury, alebo obidve?
Dakujem moc
Aisha
13.07.07,12:08
Opäť sa vraciam k tejto téme, nedávno sme podpísali Zmluvu s VOICE o vstupe do ich bartrového systému, došla mi zálohová fa za poplatok za zápis do bartrového systému, uhradili sme ju a už prišla aj fa - daňový doklad...teraz riešim dilema na aký účet tento poplatok za zápis do systému zaúčtovať? 518AE môže byť?
Inak počula som že barter je dobré účtovať aj cez záväzky a pohľadávky voči VOICE nielen 221 - bartrový účet...ale to som ešte nepraktizovala iba počula odporúčanie....
Prosím o radu s problémom vyššie...ďakujem
Aisha
13.07.07,12:36
Nikto neporadí, viem že je piatok a ešte aj 13-teho a cez barter VOICE účtuje menej firiem, ale skúste aj Vy skúsenejší na moju otázočku zodpovedať, myslím že na to nepotrebujete skúsenosti s bartrovým systémom...ďakujeem
Vianocka
13.07.07,12:41
v tom pripade, ze si firmy vzajomne vystavuju faktury a neskor vykonaju zapocitavanie, ako sa uctuje cely tento proces? mohli by ste mi ukazat nejaky jednoduchy priklad pomocou podvojného uctovnictva? hlavne co sa tyka toho zapocitavania...
2. to zapocitavanie vykonava ktora firma? ta ktora vystavuje faktury, ci ta ktora prijma faktury, alebo obidve?
Dakujem moc

Napíš si do okienka "Vyhľadávanie" slovo "zápočet" a otvorí sa ti široká ponuka tém, kde sa o tomto probléme už veľa popísalo.
Lucy
13.07.07,15:12
Opäť sa vraciam k tejto téme, nedávno sme podpísali Zmluvu s VOICE o vstupe do ich bartrového systému, došla mi zálohová fa za poplatok za zápis do bartrového systému, uhradili sme ju a už prišla aj fa - daňový doklad...teraz riešim dilema na aký účet tento poplatok za zápis do systému zaúčtovať? 518AE môže byť?
Inak počula som že barter je dobré účtovať aj cez záväzky a pohľadávky voči VOICE nielen 221 - bartrový účet...ale to som ešte nepraktizovala iba počula odporúčanie....
Prosím o radu s problémom vyššie...ďakujem


Tento poplatok môžeš účtovať na účet 518. ;)
moni
23.10.07,07:31
Ahojte!!
Vraciam sa k tej téme, lebo sa už blíži koniec roka a nie je mi stále jasné ako mám postupovať pri účtovaní bártrového obchodu v JÚ. Firma začala tento rok s týmto obchodovaním, ale zatiaľ sa len predával tovar, vystavili faktúry, ktoré mám zatiať zaevidované ako pohľadávky, pri ktorých je poznámka - úhrada - BARTER. Firma nič nenakupovala cez barter ( možno je tým Čiernym Petrom čo spomínala Ondrejvia). Ale to je jedno. Chcem sa len spýtať, či na konci roka tie faktúry maju figurovať ako pohľadávky, alebo majú ísť do zd. prijmov, keďže tie bartrové prostriedky sú pripísané na bartrový účet firmy.
Možno som sa spýtala na totalnu blbosť, ale či veríte alebo nie, už len keď pomyslím na barter tak ........:eek:.
moni
23.10.07,08:56
Posúvam tému, pomôže niekto??
RENATAW
21.07.09,09:33
Ahojte,

ja mám taký problém, že bartrova spoločnosť BCI slovakia bola vymazaná
z obchodnéhe registra. Máme na jej účte ešte dosť vysoký zostatok. Neviem čo s tým, keď telefóny, WWW.stránky (http://www.stránky) ako a všetky kontakty sú "hluché".

Prosím poraďte mi. ďakujem