dushan
12.08.08,23:07
Dobry vecer,
Zakladam s.r.o a podla vsetkeho mi vychadza, ze zakladne imanie uz urobim v Euro, aby som o pol roka nemusel menit.
Staci teda v zakladatelskej listine len napisat ze zakladne imanie spolocnosti je 5000 Eur (slovom pattisic euro) a potom tak aj zauctovat????
Este by som chcel poziadat o vzor vyhlasenia jedineho spolocnika ze nie je jedinym spolocnikom vo viac ako dvoch dalsich s.r.o.
.... to prilepene na jednej z tem ma podla jedneho poradaka popletene paragrafy.....
Dakovali
Dushan
liba2
12.08.08,21:17
Dobry vecer,
Zakladam s.r.o a podla vsetkeho mi vychadza, ze zakladne imanie uz urobim v Euro, aby som o pol roka nemusel menit.
Staci teda v zakladatelskej listine len napisat ze zakladne imanie spolocnosti je 5000 Eur (slovom pattisic euro) a potom tak aj zauctovat? .........Dushan áno, stačí. Pri zaúčtovaní sa použije kurz NBS dňa založenia s.r.o., teda dňa otvorenia účtovných kníh.
papulisko
25.09.08,12:49
áno, stačí. Pri zaúčtovaní sa použije kurz NBS dňa založenia s.r.o., teda dňa otvorenia účtovných kníh.
pýtal som sa to už viackrát, ale ešte raz sa opýtam. ako to bude na konci roka pri prepočte ? bol som totiž na školení a tam mi povedali, že sa to prepočítava historickým kurzom...viete niekto, ako to urobím ? dik
Rozalka
25.09.08,13:01
A máš stanovené ZI v eurách?
papulisko
25.09.08,13:15
A máš stanovené ZI v eurách?
no však to, že už od založenia firmy máme ZI v EUR. a neviem ako sa s tým vysporiadať na konci roka, keď to má byť historickým kurzom a bez KR
Rozalka
25.09.08,16:26
Na konci roka neprepočítavaš nič. Pozri toto http://www.porada.sk/808626-post77.html
či ti dačo nenapadne popritom.
vmsux
25.09.08,19:51
ZI budes mat 5 000 euro. Firma vznikne teraz, ked je mena SKK. Svoje ZI nedas na ucet, ale nehas v pokladni a hotovo.
vmsux
25.09.08,19:55
Vyhlasenie jedineho spolocnika som mal ja nasledujuce:

Vyhlásenie jediného spoločníka
Zakladateľskou listinou zo dňa 05.08.2008 bola založená spoločnosť s ručením obmedzeným:
XXX XXX s.r.o.
so sídlom Ulica 01, 011 01 Bratislava

Ja

Mgr. XXX XXX, bytom Ulica 01, 011 01 Bratislava, narodený 30. februara 1901, rod. číslo XXXXXX/XXXX

ako zakladateľ uvedenej spoločnosti vyhlasujem, že nie som jediným zakladateľom ani jediným spoločníkom vo viac ako dvoch spoločnostiach.

V Bratislave dňa: 11. augusta 2008
Mgr. XXX XXX
konateľ spoločnosti

Verzii je urcite vela, ale tato mi presla.
Polly404
03.10.08,16:28
ZI budes mat 5 000 euro. Firma vznikne teraz, ked je mena SKK. Svoje ZI nedas na ucet, ale nehas v pokladni a hotovo.
Mám tomu rozumieť tak, že 5000 EUR prerátam kurzom NBS dňom zápisu s.r.o. do OR, vložím ich do pokladne v SKK a ďalej účtujem, ako by som mala SKK a nie EUR?
Petra29
03.10.08,16:32
áno, stačí. Pri zaúčtovaní sa použije kurz NBS dňa založenia s.r.o., teda dňa otvorenia účtovných kníh.
Libka, nemyslela si "deň vzniku" ako deň otvorenia účt.kníh? Pri založení ešte neotváram účt.knihy.
Petra29
03.10.08,16:36
Mám tomu rozumieť tak, že 5000 EUR prerátam kurzom NBS dňom zápisu s.r.o. do OR, vložím ich do pokladne v SKK a ďalej účtujem, ako by som mala SKK a nie EUR?
Ak mám 5000 Eur ako vklad, ktorý prevzal správca vkladu a odovzdáva ich do pokladne pri vzniku s.r.o., nemôže prevziať SKK. Otvára Eur pokladňu a ak nechce rozmieňať eurá a chce zároveň založiť SKK pokladňu, môže to riešiť prostredníctvom napr. pôžičky spoločníka v SKK.
Polly404
03.10.08,16:43
Ale ak ich chce meniť a použiť na rozbehnutie ekonomickej činnosti firmy, tak ich mením z EUR na SKK kurzom NBS dňom zamieňania?
Petra29
03.10.08,16:49
Ale ak ich chce meniť a použiť na rozbehnutie ekonomickej činnosti firmy, tak ich mením z EUR na SKK kurzom NBS dňom zamieňania?
Použiješ § 24 ods.3 zák. o účtovníctve:
3) Pri kúpe a pri predaji cudzej meny za slovenskú menu použije účtovná jednotka kurz, za ktorý boli tieto hodnoty nakúpené alebo predané. Ak sa predaj alebo kúpa cudzej meny uskutoční za iný kurz ako ponúka banka, pobočka zahraničnej banky alebo zmenáreň v kurzovom lístku, použije sa kurz, ktorý banka, pobočka zahraničnej banky alebo zmenáreň v deň vysporiadania obchodu ponúka za kúpu alebo predaj meny v kurzovom lístku. Ak sa kúpa alebo predaj neuskutočňuje s bankou, pobočkou zahraničnej banky alebo so zmenárňou, použije sa kurz vyhlásený Národnou bankou Slovenska v deň vysporiadania obchodu.
Polly404
03.10.08,16:52
A ešte jedna otázka, lebo som tu prečítala veľa príspevkov a niektoré ma trochu zneistili. Základné imanie vložím do pokladne alebo na BU a potom z týchto peňazí čerpám na rozbeh firmy. Je to správne, alebo sa týchto peňazí nesmiem dotknúť?
Anja111
03.10.08,16:56
A ešte jedna otázka, lebo som tu prečítala veľa príspevkov a niektoré ma trochu zneistili. Základné imanie vložím do pokladne alebo na BU a potom z týchto peňazí čerpám na rozbeh firmy. Je to správne, alebo sa týchto peňazí nesmiem dotknúť?
Peniaze môžeš použiť vo firme...
Polly404
03.10.08,16:57
Srdečná vďaka, to mi odľahlo. Už som sa zľakla, že mi niečo uniklo.
Modroocko
09.10.08,12:12
Zaujímalo by ma, či ste už niekto podávali na Obchodný register žiadosť o zápis zmeny vkladov základného imania zo slovenskej meny na €. Dnes sa mi po dlhých peripetiách konečne podarilo stiahnuť potrebné tlačivo z internetu, ten portál Ministerstva spravodlivosti funguje na úrovni praveku, mali by sa hanbiť, teraz, keď budú musieť firmy robiť nevyhnutné zmeny v OR, im to tam večne vyhadzuje chybu, no hrúza.
Tlačivo už síce mám, len si nie som istá, či je potrebné kvôli zmene meny z titulu prechodu Slovenska na € menu robiť aj Notársku zápisnicu (máme jediného spoločníka), alebo to na Obchodnom súde urobia automaticky aj bez toho, len na základe našej žiadosti. A neviem, či sú tam nejaké poplatky, nemáte niekto skúsenosť?
Anja111
09.10.08,12:20
Zaujímalo by ma, či ste už niekto podávali na Obchodný register žiadosť o zápis zmeny vkladov základného imania zo slovenskej meny na €. Dnes sa mi po dlhých peripetiách konečne podarilo stiahnuť potrebné tlačivo z internetu, ten portál Ministerstva spravodlivosti funguje na úrovni praveku, mali by sa hanbiť, teraz, keď budú musieť firmy robiť nevyhnutné zmeny v OR, im to tam večne vyhadzuje chybu, no hrúza.
Tlačivo už síce mám, len si nie som istá, či je potrebné kvôli zmene meny z titulu prechodu Slovenska na € menu robiť aj Notársku zápisnicu (máme jediného spoločníka), alebo to na Obchodnom súde urobia automaticky aj bez toho, len na základe našej žiadosti. A neviem, či sú tam nejaké poplatky, nemáte niekto skúsenosť?
Možno Ti pomôže toto:
http://www.porada.sk/t88018-premena-menovitych-hodnot-zakladneho-imania-v-s-r-o.html
Modroocko
09.10.08,12:41
Vďaka. Skúšala som to hľadať vo vyhľadávači, ale asi som dala nesprávne slová.
silviamb
09.10.08,13:12
Re: Zakladne Imanie v Euro?
Vyhlasenie jedineho spolocnika som mal ja nasledujuce:

Vyhlásenie jediného spoločníka
Zakladateľskou listinou zo dňa 05.08.2008 bola založená spoločnosť s ručením obmedzeným:
XXX XXX s.r.o.
so sídlom Ulica 01, 011 01 Bratislava

Ja

Mgr. XXX XXX, bytom Ulica 01, 011 01 Bratislava, narodený 30. februara 1901, rod. číslo XXXXXX/XXXX

ako zakladateľ uvedenej spoločnosti vyhlasujem, že nie som jediným zakladateľom ani jediným spoločníkom vo viac ako dvoch spoločnostiach.

V Bratislave dňa: 11. augusta 2008
Mgr. XXX XXX
konateľ spoločnosti

Verzii je urcite vela, ale tato mi presla.
Tak takto nejako som to mala aj ja a kvoli tomu "konatel spolocnosti" na konci mi to na OR v Presove zamietli. Takze som podala namietky , dala take iste vyhlasenie bez toho konatela spolocnosti, dokonca som to uz nedavala ani overovat a preslo mi to.
silviamb
09.10.08,13:17
Vyhlasenie jedineho spolocnika som mal ja nasledujuce:

Vyhlásenie jediného spoločníka
Zakladateľskou listinou zo dňa 05.08.2008 bola založená spoločnosť s ručením obmedzeným:
XXX XXX s.r.o.
so sídlom Ulica 01, 011 01 Bratislava

Ja

Mgr. XXX XXX, bytom Ulica 01, 011 01 Bratislava, narodený 30. februara 1901, rod. číslo XXXXXX/XXXX

ako zakladateľ uvedenej spoločnosti vyhlasujem, že nie som jediným zakladateľom ani jediným spoločníkom vo viac ako dvoch spoločnostiach.

V Bratislave dňa: 11. augusta 2008
Mgr. XXX XXX
konateľ spoločnosti

Verzii je urcite vela, ale tato mi presla.

Takze este raz, kedze predchadzajuci prispevok som domotala.:mee:

Vyhlasenie jedineho spolocnika som mala v podobnej verzii, ale kvoli tomu "konatel spolocnosti" pod podpisom mi to na OR v Presove vratili, takze som podala namietky a dala to iste tlacivo bez "konel spolocnosti", nedavala som to uz ani overovat a preslo mi to.
Mimochodom, neakceptovali mi ani Vypis z OR, musela som dodatocne dolozit kupie ZL
vmsux
11.10.08,05:22
Takze este raz, kedze predchadzajuci prispevok som domotala.:mee:

Vyhlasenie jedineho spolocnika som mala v podobnej verzii, ale kvoli tomu "konatel spolocnosti" pod podpisom mi to na OR v Presove vratili, takze som podala namietky a dala to iste tlacivo bez "konel spolocnosti", nedavala som to uz ani overovat a preslo mi to.
Mimochodom, neakceptovali mi ani Vypis z OR, musela som dodatocne dolozit kupie ZL

Zaujimave. Ja som to vyhlasenie pouzil v BA a bolo to v pohode. Preo sa im dole pri podpise nepacil "konel spolocnosti"? Tak nabuduce si to tam pre istotu nedam.
Dik.
silviamb
12.10.08,23:21
Hm, tak to netusim, co sa im na tom nepacilo, odpoved som dostala, ze vyhlasenie sice zakladatelka dolozila, ale podpísala ho konateľka spoločnosti a nie zakladateľka tak ako to požaduje § 11 ods. 2 písm.c) vyhlášky č.25/2004 Z.z. (aj ked aj jedno, aj druhe som ja)