angua
13.08.08,06:32
Dobrý deň,

mám na Vás možno trošku komplikovanú otázku.
Najprv však objasnenie celej situácie:
Priateľ pred troma rokmi dostal do daru od svojich rodičov 4-izbový byt. Na oplátku sme darovali jeho rodičom 1-izb. byt, ktorý som spolovice vlastnila aj ja. Keďže 4-izb. byt bol v katastrofálnom stave a 1-izb. sme komplet zrekonštruovali, dohodli sme sa, že ten menší hodnotovo zodpovedá polovici hodnoty toho väčšieho. Tým boli jeho rodičia v podstate vybavený, druhá polovica 4-izb. bytu sa mala rozdeliť medzi priateľa a jeho brata. Toho sme z jeho štvrtiny vyplatili. Tým boli vlastne všetci spokojní a dostali svoj podiel. 4-izb. byt bol darovaný iba môjmu priateľovi z dôvodu, že na ňom bolo vecné breme na dobu 10 rokov od odkúpenia do OV. Jednalo sa o to, že ak by bol byt prevedený na nie blízku osobu musela by sa zaplatiť daň vo výške 80 tis., ktorá bola pri prevode do OV odpustená.
No a teraz k nášmu problému. S priateľom sme sa rozišli a chceli by sme rozdeliť aj majetok. Ex k tomu pristupuje férovo a chce 4-izb. byt predať a peniažky rozdeliť na polovicu medzi neho a mňa. Lenže do toho sa vložila jeho rodina, že ak byt predá, jeho rodičia zrušia darovaciu zmluvu. Je toto možné? Rozchod prebieha v priateľskom duchu a máme spolu všetci dobré vzťahy. Nie je tam s nikoho strany nejaké osočovanie, ani porušenie dobrých mravov. V darovacej zmluve nebolo uvedené, že by s bytom nemohol nakladať podľa svojho uváženie. Ja si myslím, že by na súde zrušenie darovania neprešlo, aký názor máte vy?
Chobot
13.08.08,08:42
Dobrý deň,

mám na Vás možno trošku komplikovanú otázku.
Najprv však objasnenie celej situácie:
Priateľ pred troma rokmi dostal do daru od svojich rodičov 4-izbový byt. Na oplátku sme darovali jeho rodičom 1-izb. byt, ktorý som spolovice vlastnila aj ja. Keďže 4-izb. byt bol v katastrofálnom stave a 1-izb. sme komplet zrekonštruovali, dohodli sme sa, že ten menší hodnotovo zodpovedá polovici hodnoty toho väčšieho. Tým boli jeho rodičia v podstate vybavený, druhá polovica 4-izb. bytu sa mala rozdeliť medzi priateľa a jeho brata. Toho sme z jeho štvrtiny vyplatili. Tým boli vlastne všetci spokojní a dostali svoj podiel. 4-izb. byt bol darovaný iba môjmu priateľovi z dôvodu, že na ňom bolo vecné breme na dobu 10 rokov od odkúpenia do OV. Jednalo sa o to, že ak by bol byt prevedený na nie blízku osobu musela by sa zaplatiť daň vo výške 80 tis., ktorá bola pri prevode do OV odpustená.
No a teraz k nášmu problému. S priateľom sme sa rozišli a chceli by sme rozdeliť aj majetok. Ex k tomu pristupuje férovo a chce 4-izb. byt predať a peniažky rozdeliť na polovicu medzi neho a mňa. Lenže do toho sa vložila jeho rodina, že ak byt predá, jeho rodičia zrušia darovaciu zmluvu. Je toto možné? Rozchod prebieha v priateľskom duchu a máme spolu všetci dobré vzťahy. Nie je tam s nikoho strany nejaké osočovanie, ani porušenie dobrých mravov. V darovacej zmluve nebolo uvedené, že by s bytom nemohol nakladať podľa svojho uváženie. Ja si myslím, že by na súde zrušenie darovania neprešlo, aký názor máte vy?

Teoreticky aj v zmysle zákona je možné zrušiť darovanie, ale prakticky to nie je tak jednoduché, ako si to niektorí myslia. Darovaciu zmluvu (teda požadovať vrátiť dar) môže zrušiť jedine súd na základe návrhu darcu, kde musí presne uviesť, na základe akých dôvodov požaduje vrátiť dar. Obč. zákonník v § 630 uvádza, kedy sa môže požadovať vrátenie daru:

"Darca sa môže domáhať vrátenia daru, ak sa obdarovaný správa k nemu alebo členom jeho rodiny tak, že tým hrubo porušuje dobré mravy."
Barbi
13.08.08,10:28
Dobry den, ak mozem poprosit o radu, mame podobny pripad: starka chce darovat byt svojmu vnukovi, preto bola napiasana dar. zml. a 12.08.2008 podany navrh na vklad. Ale stalo sa ze boli vynevhani dedicia v prvej rade a jeden z nich chce nejakym sposobom zrusit platnost darovacej zmluvy. Prosim vas je to mozne. Ake problemi moze vnuk ocakavat alebo aj starka? Velmi pekne dakujem
angua
13.08.08,10:29
Ďakujem, tiež si myslím, že to zrušenie nie je také jednoduché. A v našom prípade nemajú ako dokázať, že hrubo porušujeme dobré mravy, pretože vzťahy sú veľmi dobré. Skúsime ich ešte presvedčiť, aby to nechali tak. Veď môžu byť spokojný s tým čo majú.
Barbara
13.08.08,10:54
Dobry den, ak mozem poprosit o radu, mame podobny pripad: starka chce darovat byt svojmu vnukovi, preto bola napiasana dar. zml. a 12.08.2008 podany navrh na vklad. Ale stalo sa ze boli vynevhani dedicia v prvej rade a jeden z nich chce nejakym sposobom zrusit platnost darovacej zmluvy. Prosim vas je to mozne. Ake problemi moze vnuk ocakavat alebo aj starka? Velmi pekne dakujem


neviem či chápem dobre, starka chce darovať byt svojmu vnukovi:rolleyes: to znamená, že žije, v tom prípade starká môže darovať ten byt, komu len chce./ §628 Obč. z./ spomínáš aj dedičov tak v tom trošku mám galamatiáš, dediči nastupujú až po smrti niekoho. keď babka ešte žije, tak dediči ešte akotak neexistujú. platnosť darovacej zmluvy nemôže nikto zrušiť, jedine ako tu už vyššie bolo spomenuté od Chobota, jedine darca môže žiadať dar naspäť, ale to nie je také jednoduché.

p.s. žiadne potíže nemáte čo očakávať:---
Barbara
13.08.08,10:56
Ďakujem, tiež si myslím, že to zrušenie nie je také jednoduché. A v našom prípade nemajú ako dokázať, že hrubo porušujeme dobré mravy, pretože vzťahy sú veľmi dobré. Skúsime ich ešte presvedčiť, aby to nechali tak. Veď môžu byť spokojný s tým čo majú.



ale veď aj Vy ste darovali byt im,:rolleyes:

ja hneď vidím duchov aj tam kde niesú, :rolleyes: a čo ak sa dohodli s tvojim expriateľom, aby toto zahlásili, hmmm:confused::rolleyes: aby ťa nemusel vyplatiť:cool::confused:
hanelie
13.08.08,11:12
chcieť môže čokoľvek - zákony nepustia:)
angua
13.08.08,12:59
ale veď aj Vy ste darovali byt im,:rolleyes:

ja hneď vidím duchov aj tam kde niesú, :rolleyes: a čo ak sa dohodli s tvojim expriateľom, aby toto zahlásili, hmmm:confused::rolleyes: aby ťa nemusel vyplatiť:cool::confused:

myslím, že sa nedohodli. ešte sme stále spolu v jednej domácnosti, sťahovanie prebieha pomaly, takže expriateľa vidím každý deň. a vie, že by nechal na ulici svojho syna a to by nespravil.
Chobot
13.08.08,18:56
Dobry den, ak mozem poprosit o radu, mame podobny pripad: starka chce darovat byt svojmu vnukovi, preto bola napiasana dar. zml. a 12.08.2008 podany navrh na vklad. Ale stalo sa ze boli vynevhani dedicia v prvej rade a jeden z nich chce nejakym sposobom zrusit platnost darovacej zmluvy. Prosim vas je to mozne. Ake problemi moze vnuk ocakavat alebo aj starka? Velmi pekne dakujem

Ako napísala hanelie, chcieť môže, ale nič nezmôže.
RudyB
08.09.08,15:05
Nechcem zbytočne mudrovať a písať čo už je raz napísané, ak sa chcete zorientovať v problematike vrátenia daru odporúčam článok Právo darcu domáhať sa vrátenie daru na

v a s o b h a j c a . s k

okrem iného tam nájdete podrobný komentár k ust. § 630 OZ
Lídia
09.09.08,15:16
V skratke, čo sa vlastne môže diať s vrátením daru:

Darca sa môže domáhať vrátenia daru, ak sa obdarovaný správa k nemu alebo členom jeho rodiny tak, že tým hrubo porušuje dobré mravy. Aby išlo o správanie porušujúce dobré mravy, porusenie musí mať značnú intenzitu alebo musí k nemu dochádzať sústavne (fyzické, psychické násilie, hrubé urážky, osočovanie).
=============================================
Píšeš, že máte korektné vzťahy, takže táto časť nie je naplnená. Neviem si predstaviť, akým spôsobom by sa dokazovalo v Tvojom prípade porušovanie dobrých mravov.
Veľa v tomto prípade zaváži výpoveď tvojho ex-partnera, podľa toho čo píšeš, sa zrejme nemusíš obávať z jeho strany neférového jednania. Takže ideálnym by bolo byt čo najskôr odpredať a nedať priestor ďalším špekuláciám, resp.radám ako má ex-partner postupovať.
Želám veľa zdaru:)
RudyB
27.09.08,17:41
link na uvedený článok je :

http://www.vasobhajca.sk/dar.htm