dark32
13.08.08,10:06
Mám v prenájme predajňu od SZČO – platím mesačne preddavky na nájomné v čom je zahrnutá aj spotreba elektriny, ako ich správne zaúčtujem, keď nemám od prenajímateľa vystavenú žiadnu faktúru na príslušný mesiac ale len nájomnú zmluvu na príslušný rok a prenajímateľ mi nechce vystaviť PPD nakoľko vraj bude robiť vyúčtovanie faktúrou na konci roku ? Prevzatie nájomného mi potvrdzuje len v pomocnom zošite.

Stačí mi vystaviť VPD a účtovať to len v PD ?

Zaevidovať pohľadávku - nájomné aj do knihy pohľadávok ? Ak áno tak môžem napr. aj takto :

Veriteľ = prenajímateľ
Vznik pohľadávky = dátum uzavretia nájomnej zmluvy
Účtovný doklad = číslo nájomnej zmluvy
Druh pohľadávka = nájomné za mesiac alebo za rok ?
Výška pohľadávky = nájomné za mesiac alebo celkovo za celý rok ?
Úhrada pohľadávky = ak je výška pohľadávky len za 1 mesiac - jedna úhrada dátum úhrady, číslo dokladu VPD
ak je výška pohľadávky za celý rok - dátum úhrady, číslo dokladu VPD, zostatok pohľ.
dark32
13.08.08,08:18
myslel som miesto pohľadávky záväzok a miesto knihy pohľadávok knihu záväzkov ospravedlňujem sa
Zita5
13.08.08,08:29
Neviem o čom chcete účtovať , pomocný zošit nie je účtovným dokladom . Neviem ako máte v Nájomnej zmluve riešené platobné podmienky , ale som toho názoru , že prenajímateľ Vám je povinný dať pri platbe nájomného v hotovosti PPD , nakoľko prijal od Vás úhradu nájomného za príslušný mesiac,štvrťrok a podobne .Ak by ste platili cez banku , nie je problém .

Žiadajte od neho PPD .
dark32
13.08.08,08:33
Neviem o čom chcete účtovať , pomocný zošit nie je účtovným dokladom . Neviem ako máte v Nájomnej zmluve riešené platobné podmienky , ale som toho názoru , že prenajímateľ Vám je povinný dať pri platbe nájomného v hotovosti PPD , nakoľko prijal od Vás úhradu nájomného za príslušný mesiac,štvrťrok a podobne .Ak by ste platili cez banku , nie je problém .

Žiadajte od neho PPD .
V zmluve mám platbu nájomného mesačne.

A ešte by som poprosil odpoveď na to či to účtovať do knihy záväzkov
Zita5
13.08.08,08:38
V zmluve mám platbu nájomného mesačne.

A ešte by som poprosil odpoveď na to či to účtovať do knihy záväzkov

Ak máte na základe Zmluvy dohodnuté platby mesačne , navrhujem pri tejto platbe si vystavte VPD ..Vyplatené komu : uvediete prenajímateľa ...., a tento VPD pri preberaní finančných prostriedkov za nájom si dáte prenajímateľovi podpísať , že uvedenú sumu prevzal . On by mal dať PPD . Ale vždy si vystavte VPD ....a nebudete potrebovať ani nejaký zošit.

Áno , účtujete v Knihe záväzkov .
dark32
13.08.08,08:40
Ďakujem za odpoveď
dark32
14.08.08,06:00
ešte ste mi neporadili či to mám účtovať do knihy záväzkov ??
Zita5
14.08.08,06:55
ešte ste mi neporadili či to mám účtovať do knihy záväzkov ??

Vyššie v príspevku som Vám uviedla , že účtujete v Knihe záväzkov .

Ale pripomeniem ešte Postupy účtovania JU - bolo by dobré aby ste sa do nich pozreli a prečítali :


§ 2
Deň uskutočnenia účtovného prípadu

(1) Dňom uskutočnenia účtovného prípadu je deň splnenia dodávky, platby záväzku, inkasa pohľadávky, započítania pohľadávky, postúpenia pohľadávky, prevzatia dlhu, poskytnutia a prijatia preddavku, úhrady úveru alebo pôžičky poskytnutím nového úveru alebo pôžičky, zistenia manka na majetku a záväzkoch, schodku, prebytku majetku, škody na majetku, vkladu do obchodnej spoločnosti a družstva, pohybu majetku vo vnútri účtovnej jednotky a deň zistenia ďalších skutočností vyplývajúcich z osobitných predpisov2) alebo z povahy účtovnej jednotky, ktoré sú predmetom účtovníctva a ktoré v účtovnej jednotke nastali a účtovná jednotka má k dispozícii potrebné podklady, ktoré dokumentujú tieto skutočnosti.

Obsahové vymedzenie účtovných kníh
§ 3

(1) V účtovníctve účtovnej jednotky sa účtujú skutočnosti, ktoré sú predmetom účtovníctva, v účtovných knihách podľa § 15 ods. 1 zákona.
(2) Účtovnými zápismi v účtovných knihách sa preukazuje zaúčtovanie všetkých účtovných prípadov v účtovnom období.
(3) Účtovné zápisy v účtovných knihách sa vykonávajú v časovom slede na základe účtovných dokladov podľa § 10 zákona tak, aby účtovnými knihami bolo možné preukázať
a) stav majetku a záväzkov ku dňu podľa § 16 ods. 3 zákona,
b) mesačne prírastok a úbytok majetku a záväzkov účtovaný priebežne počas účtovného obdobia,
c) zostatok a stav majetku a záväzkov ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka.

(4) Účtovné zápisy v účtovných knihách s výnimkou peňažného denníka môžu pokračovať aj v nasledujúcom účtovnom období, ak sa zreteľne oddelia.

§ 5
Kniha pohľadávok a kniha záväzkov

(1) V knihe pohľadávok sa účtujú pohľadávky z obchodných vzťahov za splnené dodávky výrobkov, tovaru a služieb napríklad voči odberateľom, pohľadávky z finančných vzťahov napríklad z úveru, pohľadávky voči zamestnancom napríklad z pracovnoprávnych vzťahov. V knihe pohľadávok sa účtujú aj pohľadávky z poskytnutých preddavkov.

(2) V knihe pohľadávok sa účtujú pôžičky poskytnuté účtovnou jednotkou bez ohľadu na dobu ich splatnosti a zásoby omylom zaslané inej účtovnej jednotke s uvedením druhu zásob a ich ocenenia.

(3) V knihe záväzkov sa účtujú záväzky z obchodných vzťahov za uskutočnené dodávky výrobkov, tovaru a služieb voči dodávateľom, záväzky z finančných vzťahov napríklad z úveru, záväzky voči zamestnancom z pracovnoprávnych vzťahov. V knihe záväzkov sa účtujú aj záväzky z prijatých preddavkov.

§ 14
Pohľadávky a záväzky

(4) Vznik a zánik záväzku sa účtuje ku dňu uskutočnenia účtovného prípadu podľa § 2.



Takže na základe Zmluvy o nájme Vám vzniká ku dňu splatnosti záväzok z titulu nájomného a tento zaúčtujete do Knihy záväzkov.

V deň platby účtujete v peňažnom denníku o výdavku za platbu nájomného a súčasne zaúčtujete túto platbu aj do Knihy záväzkov , kde sa Vám záväzok voči prenajímateľovi vynuluje.
dark32
14.08.08,07:09
takže som to pochopil asi takto ak nie opravte ma
splatnosť nájomného 15.08.2008
- takže 15.08.2008 vykonám zápis do KZ - vznik, splatnosť a úhrada záväzku bude 15.08.08 a taktiež zápis do PD

a to isté platí aj pri úhrade preddavkov na zdravotné poistenie ?

splatnosť ZP 08.08.2008
- takže 08.08.2008 vykonám zápis do KZ - vznik, splatnosť a úhrada záväzku bude 08.08.08 a taktiež zápis do PD
dark32
14.08.08,07:14
ale ak nájom zaplatím napr. 10.08.2008 potom

10.08.08 vykonám zápis do PD a následme
15.08.08 zápis do KP ?
Zita5
14.08.08,07:46
takže som to pochopil asi takto ak nie opravte ma
splatnosť nájomného 15.08.2008
- takže 15.08.2008 vykonám zápis do KZ - vznik, splatnosť a úhrada záväzku bude 15.08.08 - áno ,to bude zápis č. 1 - teda prvý krok

a taktiež zápis do PD - účtovanie do PD nastane v deň platby a súčasne aj odpis záväzku - nemusí sa však vždy zhodovať s dátumom splatnosti , nakoľko je možné , že nájom sa zaplatí aj o deň neskôr

a to isté platí aj pri úhrade preddavkov na zdravotné poistenie ?

splatnosť ZP 08.08.2008
- takže 08.08.2008 vykonám zápis do KZ - vznik, splatnosť a úhrada záväzku bude 08.08.08 a taktiež zápis do PD
- detto ako nájom a každý jeden ďalší prípad

Čiže najskôr prevediete zápis v Knihe záväzkov a v peňažnom denníku účtujete podľa dátumu platby resp.úhrady t.j. dátumom , kedy bol záväzok uhradený .
Zita5
14.08.08,08:03
ale ak nájom zaplatím napr. 10.08.2008 potom

10.08.08 vykonám zápis do PD a následme
15.08.08 zápis do KP ?

Tak si záväzok zapíšte v Knihe záväzkov vždy 1.v príslušnom mesiaci so splatnosťou 15.-teho . V tom prípade nemáte problém , ak nájom uhradíte o pár dní skôr .
dark32
14.08.08,08:42
ďakujem za vysvetlenie
mekelek
16.07.09,11:46
Mám problém!
Postupy účt.JÚ poznám, viem že nájomné je záväzok, ktorý sa má objaviť v knihe záväzkov, ale....
Priestory prenajaté od OcÚ... zastupiteľstvom schválené nájomné ešte v januári...(brat je členom zastupiteľstva, inak by sme o tom ani nevedeli)... od vtedy starostka nám nedala nájomnú zmluvu. Nájomné platíme mesačne, mám od OcÚ PPD.
Otázka: Ak by som mala náj.zmluvu, bola by podkladom na zápis do knihy záväzkov. Keďže ju nemám, na základe PPD môžem účtovať aj záväzok, alebo len výdaj v PD?
mimotemyTakto to vyzerá, že platíme nájomné, lebo JPP.