ritchie12
13.08.08,09:14
Dobry den prajem,

Nevie mi niekto poradit, ako casto treba vymenit/prekalibrovat Kompaktné merače tepla (v nasom pripade ISTA Sensonic).

Spravca tvrdi, ze kazde 4 roky, co sa mne zda velmi casto.

Dakujem,
R.
Chobot
13.08.08,07:57
Dobry den prajem,

Nevie mi niekto poradit, ako casto treba vymenit/prekalibrovat Kompaktné merače tepla (v nasom pripade ISTA Sensonic).

Spravca tvrdi, ze kazde 4 roky, co sa mne zda velmi casto.

Dakujem,
R.

Neviem, aké sú to ISTA Sensonic, my máme Doprimo od ISTA a tie majú životnosť 10 rokov. Teda nie ani merače, ale batéria. Tá sa musí po 10 rokoch vymeniť a merače môžu merať ďalej. Nič netreba kalibrovať po 4 rokoch.

Preverte si u dodávateľa, či má správca pravdu.
ritchie12
13.08.08,09:05
Chobot, dakujem velmi pekne za promptnu odpoved.

Napisal som do ISTA, tak uvidim co odpisu.

Medzi tym sa mi podarilo najst stranku firmy ZenService.sk, ktora vykonava aj metrologicke sluzby a tam sa pise, ze platnost uradneho metrologickeho overenia je:

VODOMER: studená voda 6 rokov, teplá úžizková voda 4 roky
PRIETOKOMER: teplá a horúca voda ÚK 4 roky
KALORIMETRICKÉ POČÍTADLO: 4 roky
ODPOROVÉ TEPLOTNÉ ČIDLÁ: 4 roky

Takze asi na tych 4 rokoch bude nieco pravdy.

/R.
zivan
13.08.08,10:09
Dobry den prajem,

Nevie mi niekto poradit, ako casto treba vymenit/prekalibrovat Kompaktné merače tepla (v nasom pripade ISTA Sensonic).

Spravca tvrdi, ze kazde 4 roky, co sa mne zda velmi casto.

Dakujem,
R.

Merače tepla - tu patrí aj uvedený typ ISTA Sensonic - je potrebné v zmysle platnej legislatívy podrobiť úradnému overeniu každé 4 roky.

Rozdeľovače vykurovacích nákladov - napr. aj uvádzaný ISTA Doprimo - nie sú určenými meradlami, a preto žiadne úradné overenie nie je legislatívou predpísané. Podľa doporučení výrobcu je však potrebné po uplynutí určitej doby vymeniť v nich batériu. To vykonáva obvykle priamo na mieste výrobca alebo poverená servisná organizácia.
ritchie12
13.08.08,10:28
Zivan,

Nevies nahodou aj, ze ci to overenie kazde 4 roky musi byt aj pripade, ze mame ISTA Sensonic v kazdom byte na vstupe, ale stale uplatnujeme princip 40% podla plochy a 60% podla meracov?

Vdaka.
R.
Stor
13.08.08,15:29
Zivan,

Nevies nahodou aj, ze ci to overenie kazde 4 roky musi byt aj pripade, ze mame ISTA Sensonic v kazdom byte na vstupe, ale stale uplatnujeme princip 40% podla plochy a 60% podla meracov?

Vdaka.
R.

Vysvetlím Ti rozdiel medzi pomerovým rozdeľovačom vykurovacích nákladov (PRVN) a meračom tepla. PRVN sa mylne nazývajú, a to aj v niektorých médiách, pomerovými meračmi tepla. PRVN nie sú merače tepla. PRVN, a to je jedno, či je to odparovací, alebo digitálny, ukáže len počet dielikov, na základe ktorých pri vyúčtovaní je pomerným spôsobom rozdelená časť tepla, a to 50 až 70 % ( tzv. spotrebná zložka), podľa dohody vlastníkov bytov a nebytových priestorov ( vyhl. 630/2005 ). PRVN nemeria teplo vo fyzikálnych jednotkách tepla napr. GJ, MWh ..., merač tepla práve meria v týchto jednotkách. Čiže keď máte nainštalované merače tepla, tie samozrejme podliehajú povinnému overeniu a nič na tom nemení skutočnosť, že uplatňujete princíp 40 na 60. Postupujete podľa spomínanej vyhlášky.

§ 7 ods. 1. Ak v objekte rozpočítavania sú zabezpečené pomerové rozdeľovače tepla alebo určené meradlá tepla na meranie množstva tepla u konečných spotrebiteľov rovnakej triedy presnosti, náklady na množstvo dodaného tepla na vykurovanie sa rozdelia na základnú zložku a spotrebnú zložku.