dark32
13.08.08,10:04
Dobrý deň, poprosil by som o radu ako správne zaúčtujem mesačné odvody do ZP.
Dostal som zo ZP rozpis preddavkov na ZP na obdobie od 15.07.2008 ( začiatok podnikania ) do 30.06.2009 - základné poistné. Platiť budem šekom na pošte.

Vystaviť VPD a účtovať to v PD ako VOZD – platba do fondov + poplatky za poštu do prev. réžie
a
Zaevidovať záväzok - do knihy záväzkov ale ako ? celkovo za predpísané obdobie alebo mesačne ?

Veriteľ = SP
Vznik záväzku = dátum čoho ?
Účtovný doklad = číslo čoho ?
Druh záväzku = preddavok za ZP za príslušný mesiac alebo za predpísané obdobie ?
Výška = za mesiac alebo celkovo za predpísané obdobie ?
Splatnosť = do 8 dňa nasledovného mesiaca?
Úhrada =

ak je výška záväzku len za 1 mesiac - jedna úhrada dátum úhrady, číslo dokladu VPD
ak je výška záväzku za celé obdobie - dátum úhrady, číslo dokladu VPD, zostatok

Vopred ďakujem.
ego.mc
13.08.08,14:00
Dobrý deň, poprosil by som o radu ako správne zaúčtujem mesačné odvody do ZP.
Dostal som zo ZP rozpis preddavkov na ZP na obdobie od 15.07.2008 ( začiatok podnikania ) do 30.06.2009 - základné poistné. Platiť budem šekom na pošte.

Vystaviť VPD a účtovať to v PD ako VOZD – platba do fondov + poplatky za poštu do prev. réžie Áno.
a
Zaevidovať záväzok - do knihy záväzkov ale ako ? celkovo za predpísané obdobie alebo mesačne ? Mesačne.

Veriteľ = SP Asi ZP.:)
Vznik záväzku = dátum čoho ? Prvý deň mesiaca, ktorého sa platba týka.
Účtovný doklad = číslo čoho ? Účtovný doklad budete mať, až keď vystavíte VPD.
Druh záväzku = preddavok za ZP za príslušný mesiac alebo za predpísané obdobie ? Za príslušný mesiac.
Výška = za mesiac alebo celkovo za predpísané obdobie ? Za mesiac.
Splatnosť = do 8 dňa nasledovného mesiaca? Áno.
Úhrada =

ak je výška záväzku len za 1 mesiac - jedna úhrada dátum úhrady, číslo dokladu VPD Áno.
ak je výška záväzku za celé obdobie - dátum úhrady, číslo dokladu VPD, zostatok

Vopred ďakujem.

Odpoveď v texte.
ZuzanaP
14.08.08,04:11
Myslím, že som tu na porade čítala, že tento záväzok si môžete zaúčtovať aj jednou sumou napr. za rok a postupne znižovať záväzok úhradami.

Ja ich účtujem mesačne.