Naďa
26.04.05,21:17
Skôr ako som začala písať tento príspevok, som si preštudovala príspevky týkajúce sa konateľov a musím priznať, že som si získané poznatky musela trochu utriasť. Rada by som sa presvedčila, či som si ich utriasla dobre. A teraz to, čo má páli.

V novej s.r.o. je konateľ cudzia osoba. Nie je to spoločník ani zamestnanec danej s.r.o. Je zamestnaný na PT niekde inde. Ekonomicky najvýhodnejšie pre neho je poberať podiel na zisku (po ukončení roku 2005) na základe Mandátnej zmluvy a po schválení VZ.
Ekonomický dopad: v roku 2005 bez odvodov do ZP (tie idú z TP)
nezaplatí daň z príjmu (jednalo by sa o dvojité zdanenie)
nezaplatí odvody do Soc. poisťovne

Odvody za odmeny zo zisku za rok 2005 dostane v roku 2006 a odvody do ZP bude platiť až od r. 2007.

Dúfam, že som si poznatky z predchádzajúcich príspevkov utriasla podľa platných zákonov.

Aký je Váš názor?


Je to takto dobre?

A napadlo ma ešte niečo. Ak by nechcel čakať na HV r. 2005 a bude poberať mesačne odmenu 6 000,-- Sk (na základe Mandátnej zmluvy a schválenú VZ), potom:
Odvody do ZP v roku 2005 nebude odvádzať (idú z TP)
Odvody do SP nebudú
odvedie sa 19 % daň z príjmov.

Je to OK?
Jozef Mihál
27.04.05,05:14
Od 1.8.2005 konateľ nebude na účely zdravotného poistenia posudzovaný ako SZČO, ale ako zamestnanec - ak bude poberať odmenu. Preto poberanie mesačnej odmeny "schvaľujem" len za mesiace január až júl 2005 vrátane, od augusta by z titulu tejto odmeny musel z nej platiť zdravotné poistenie.

Inak vcelku OK.
Naďa
27.04.05,07:11
Ďakujem, p. Miháľ. V kútiku duše som dúfala, že si moju otázku všimnete. http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif