nika.sum
13.08.08,12:40
Dobry den, chcela by som sa spytat, ci je zamestnavatel povinny umoznit zamestnancom osprchovat sa po pracovnej dobe, ide o pracu ako automechanik a pod.prace pri ktorych prichadza k znecisteniu?
misomiso
13.08.08,10:50
Ano.
nika.sum
13.08.08,11:14
Ano.
Dakujem za strucnu odpoved. Mozem poprosit, kde by som to presne nasla.
misomiso
13.08.08,13:18
Su to nejake normy hygieny a bezpecnosti pri praci, preberal som sa tym pred par mesiacmi. Ja ti teraz fakt nezistim, kde to je, ale niekto, kto vie, to sem urcite zavesi.
veronikasad
13.08.08,13:45
Dobry den, chcela by som sa spytat, ci je zamestnavatel povinny umoznit zamestnancom osprchovat sa po pracovnej dobe, ide o pracu ako automechanik a pod.prace pri ktorych prichadza k znecisteniu?
Pozri § 151 Zákonníka práce

§ 151
Pracovné podmienky
a životné podmienky zamestnancov
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-09-2007-a.html#hore)

(1) Na zlepšovanie kultúry práce a pracovného prostredia zamestnávateľ utvára primerané pracovné podmienky a stará sa o vzhľad a úpravu pracovísk, sociálnych zariadení a zariadení na osobnú hygienu.

(2) Zamestnávateľ zriaďuje, udržiava a zvyšuje úroveň sociálneho zariadenia, zariadenia na osobnú hygienu a podľa osobitných predpisov aj zdravotnícke zariadenia pre zamestnancov.
nika.sum
13.08.08,19:00
Dakujem velmi pekne. Toto som nasla, len si myslim, ze si to zamestnavatelia mozu vysvetlit po svojom. Mne islo o to, ze manzel pracuje v jednej firme, tiez je to praca pri ktorej sa zaspinia, plus tieto horucavy...kym pracovali v starych priestoroch, nebolo mozne sa sprchovat, mali tam len umyvadlo, tak to museli nejako prezit. Prestahovali sa do novej budovy, kde je aj sprcha, po velmi kratkom case, ked sa zacali zamestnanci po praci sprchovat, im sef sprchu vymontoval s vysvetlenim, ze ho to stoji 50.000 rocne (asi zumpa, myslim) a zase im tam zostalo len umyvadlo. To ze si spinave monterky nosia domov a nas to stoji tiez dost, to nikoho nezaujima, ved robia pre neho, zarabaju mu nemale peniaze. Neviem, mozno mam naozaj prehnane naroky, ked by som chcela aby z prace odchadzal cisty sa nemusel sa vzdy ponahlat domov dokoncit hygienu. Mam pocit, ze keby niektori zamestnavatelia mohli, nechaju ich robit aj ine potreby iba doma, lebo to dost stoji...
Achy
14.08.08,03:45
Dobry den, chcela by som sa spytat, ci je zamestnavatel povinny umoznit zamestnancom osprchovat sa po pracovnej dobe, ide o pracu ako automechanik a pod.prace pri ktorych prichadza k znecisteniu?

Nariadenie vlady SR c. 391/2006 o minimalnych bezpecnostnych a zdravotnych poziadavkach na pracovisko

18.2. Sprchy a umývadlá
18.2.1. Ak to vyžaduje charakter práce alebo ochrana zdravia, musia mať zamestnanci k dispozícii primeraný počet vhodných spŕch; minimálne musí byť zabezpečená jedna sprcha pre 20 zamestnancov.
Musia sa vykonať opatrenia na oddelenie sprchovacích miestností alebo na oddelené používanie spŕch pre mužov a ženy.
18.2.2. Sprchovacie miestnosti musia byť dostatočne veľké, aby umožnili každému zamestnancovi umyť sa bez prekážok v podmienkach primeraného hygienického štandardu. Sprchy sa musia vybaviť teplou a studenou tečúcou vodou.
18.2.3. Ak podľa bodu 18.2.1. sprchy nie sú potrebné, v blízkosti pracovísk a šatní musí byť k dispozícii vhodná miestnosť s umývadlami s tečúcou vodou (v prípade potreby teplou); minimálne musí byť zabezpečené jedno
umývadlo pre 15 zamestnancov. Umývadlá sa musia oddeliť alebo používať oddelene pre mužov a ženy, ak je to nevyhnutné z dôvodu zachovania súkromia.
18.2.4. Ak sú miestnosti so sprchami alebo s umývadlami od šatní oddelené, musí byť medzi nimi jednoduchý priechod.
nika.sum
14.08.08,19:30
Len ten bod 18.2.1. Ak to vyzaduje charakter prace.... kto posudzuje ci to vyzaduje charakter prace? Moj manzel cely den pracuje v monterkach, je cely od oleja a pod. materialov. Je to praca, kt. si podla tohoto bodu vyzaduje sprchu, ja si myslim, ze ano, ale pokial jeho sef bude ineho nazoru, musi im stacit umyvadlo?
misomiso
14.08.08,19:55
Ano, presne to nariadenie 391 som mal na mysli. Charakter prace to urcite vyzaduje. Ako sa ale vyhadat so zamestnavatelom - to uz je na inu temu, boli tu uz take temy, ako prinutit zamestnavatela dodrziavat to ci ono, ale vzdy sa to obmedzilo na dve krajne moznosti 1 - stazovat sa (sudit sa) 2 - najst si inu pracu.
Achy
15.08.08,04:25
Len ten bod 18.2.1. Ak to vyzaduje charakter prace.... kto posudzuje ci to vyzaduje charakter prace? Moj manzel cely den pracuje v monterkach, je cely od oleja a pod. materialov. Je to praca, kt. si podla tohoto bodu vyzaduje sprchu, ja si myslim, ze ano, ale pokial jeho sef bude ineho nazoru, musi im stacit umyvadlo?

U nas vo firme sa nieco taketo riesilo uz vo faze schvalovania projektov, ale v tvojom pripade bude najlepsie obratit sa s otazkou na prislusny inpektorat prace.
Ide o to, ze tvoj manzel sa sice zaspini, ma vsak poskytnuty ochranny pracovny odev.
Ine je to napriklad u prasneho pracoviska, kde sa prach dostane skoro vsade.
Ako argument je ale dobre spomenut, ze pracuje aj s chemiou.

Drzim palce v presadzovani si svojich prav.
pracovisko
15.08.08,05:00
Dakujem velmi pekne. Toto som nasla, len si myslim, ze si to zamestnavatelia mozu vysvetlit po svojom. Mne islo o to, ze manzel pracuje v jednej firme, tiez je to praca pri ktorej sa zaspinia, plus tieto horucavy...kym pracovali v starych priestoroch, nebolo mozne sa sprchovat, mali tam len umyvadlo, tak to museli nejako prezit. Prestahovali sa do novej budovy, kde je aj sprcha, po velmi kratkom case, ked sa zacali zamestnanci po praci sprchovat, im sef sprchu vymontoval s vysvetlenim, ze ho to stoji 50.000 rocne (asi zumpa, myslim) a zase im tam zostalo len umyvadlo. To ze si spinave monterky nosia domov a nas to stoji tiez dost, to nikoho nezaujima, ved robia pre neho, zarabaju mu nemale peniaze. Neviem, mozno mam naozaj prehnane naroky, ked by som chcela aby z prace odchadzal cisty sa nemusel sa vzdy ponahlat domov dokoncit hygienu. Mam pocit, ze keby niektori zamestnavatelia mohli, nechaju ich robit aj ine potreby iba doma, lebo to dost stoji...

Sú tu dva rozpory, jednak tá sprcha, keď posudzoval napr. regionálny hygienik prevádzku a vydával k nej súhlasný posudok k prevádzke, sprcha tam bola.Potom už počas prevádzky sa sprcha zrušila, takže keby tam prišiel hygienik na kontrolu, určite by nariadil spojazdniť pôvodnú sprchu. Druhá vec je , že zamestnávateľ má nielen poskytovať pracovný odev, ale aj zabezpečiť jeho údržbu a aj pranie.