adaz
13.08.08,13:10
Ahojte, prosím poradte :confused:!!
Dnes si idem vyzdvihnúť ŽL, ale podnikať začínam až od 1.9.. Môžem už pred 1.9. kúpiť registračnú pokladňu, nábytok do predajne a pod. a neskôr si to zúčtovať do nákladov? Potrebujem mať k tomu IČO, DIČ a pod?
Ďakujem
invest
13.08.08,11:24
môžeš si to kúpiť dopredu. Všetky náklady spojené so začiatkom podnikania si potom dátumom od 1.9.2008 môžeš dať do nákladov.
adaz
13.08.08,11:40
Ďakujem.
adaz
13.08.08,11:56
A ešte niečo na živnostenskom mi povedali že ma prihlásia na daňový úrad /vypisovala som prihláška k dani z príjmov/. Všade čítam o nejakých preddavkoch na daň z príjmov. Ako začinajúceho podnikateľa ako sa ma to bude týkať? Budem ich platiť aj ja? ak áno ako si ich vypočítam?
Zoltán Kovács
13.08.08,11:58
A ešte niečo na živnostenskom mi povedali že ma prihlásia na daňový úrad /vypisovala som prihláška k dani z príjmov/. Všade čítam o nejakých preddavkoch na daň z príjmov. Ako začinajúceho podnikateľa ako sa ma to bude týkať? Budem ich platiť aj ja? ak áno ako si ich vypočítam?

Preddavky na daň z príjmov zatiaľ platiť nebudeš. To až keď po podaní daňového priznania za rok 2008, do 31.03.2009 ti vyjde daňová povinnosť vyššia ako 50 tisíc, vtedy máš povinnosť platiť preddavky na daň.
Janurka
13.08.08,12:10
A ešte niečo na živnostenskom mi povedali že ma prihlásia na daňový úrad /vypisovala som prihláška k dani z príjmov/. Všade čítam o nejakých preddavkoch na daň z príjmov. Ako začinajúceho podnikateľa ako sa ma to bude týkať? Budem ich platiť aj ja? ak áno ako si ich vypočítam?
Preddavky na daň z príjmu sa platia z poslednej známej daňovej povinnosti, t.j., po podaní daňového priznania /§ 34 zák. o dani z príjmov/. V prípade, že budeš mať zamestnancov, preddavok sa zrazí zo mzdy a odvedie DÚ /§ 35/.
Želám veľa šťastia.
adaz
13.08.08,12:23
A s účtovníctvom to bude ako? Budem platiteľom DPH, viem že budem musieť viesť jednoduché účtovníctvo. Ak budem mať len malý obchod s oblečením čo všetko musím evidovať?
Janurka
13.08.08,12:54
Doporučujem preštudovať zákon o účtovníctve a postupy účtovania JÚ. Sú aj tu na Porade.
invest
14.08.08,05:37
A s účtovníctvom to bude ako? Budem platiteľom DPH, viem že budem musieť viesť jednoduché účtovníctvo. Ak budem mať len malý obchod s oblečením čo všetko musím evidovať?Povinným platiteľom DPH musíš byť až keď dosiahneš obrat 1,5mil. Sk. Ale môžeš byť dobrovoľným platiteľom, záleží na tvojom rozhodnutí. Musíš mať registračnú pokladňu a evidovať došlé faktúry za nákup tovaru ,výdavkové doklady a výpisy z banky. Je toho ešte viac, záleží na druhu podnikania.
Želám veľa šťastia.
adaz
14.08.08,08:17
jasnačka o tom všetkom viem. Len som si nebola istá čo všetko v účtovníctve budem musieť viesť. Pôjde o malý obchod s oblečením kde predpokladám že tých faktúr nebude tak veľa. Ak som sa s účtovníctvom stretla na škole /prevažne s podvojným/ - mám šancu si čo to viesť sama? Alebo mám to radšej prenechať odborníkom? Lebo na začiatku sa mi zrovna nechce vyhadzovať peniaze účtovníčke, ked pôjde len o nejaké zapisovanie PPD, VPD a pod. do kníh. Závierku, danové priznanie to už by som naozaj radšej nejakému odborníkovi prenechala.
Vranová
14.08.08,08:42
jasnačka o tom všetkom viem. Len som si nebola istá čo všetko v účtovníctve budem musieť viesť. Pôjde o malý obchod s oblečením kde predpokladám že tých faktúr nebude tak veľa. Ak som sa s účtovníctvom stretla na škole /prevažne s podvojným/ - mám šancu si čo to viesť sama? Alebo mám to radšej prenechať odborníkom? Lebo na začiatku sa mi zrovna nechce vyhadzovať peniaze účtovníčke, ked pôjde len o nejaké zapisovanie PPD, VPD a pod. do kníh. Závierku, danové priznanie to už by som naozaj radšej nejakému odborníkovi prenechala.
Ak nechceš platiť účtovníčku, tak sa prihlas na kurz JU..a v pohode to zvládneš...a po skončení roka je veľa seminárov čo sa týka daň.priznania.....myslím že to JU zvládneš, lebo toho nebudeš mať moc...a keď nie, tak je tu vždy možnosť to dať do rúk odborníkom!
adaz
14.08.08,10:39
ok tak už som si zistila aj nejaký ten kurz, a vyzerá byť celkom OK. Len pre porovnanie netušíte koľko si môže pýtať účtovníčka mesačne za spracovanie pár dokladov?
Zoltán Kovács
14.08.08,10:41
ok tak už som si zistila aj nejaký ten kurz, a vyzerá byť celkom OK. Len pre porovnanie netušíte koľko si môže pýtať účtovníčka mesačne za spracovanie pár dokladov?

Pozri linky:
http://www.porada.sk/t71171-p63-cennik-uctovnych-prac-na-rok-2008-a.html
http://www.porada.sk/t2956-posuskajte-kolko-pytat.html
http://www.porada.sk/blog.php?b=96
adaz
14.08.08,11:15
hmm super tak pozriem sa na to. A inak viem že som sa už niečo podobné pýtala /ohľadom kúpy reg.pokladne a nábytku do predajne pred začatím podnikania/. Niekto mi poradil že to môžem kľudne kúpiť že to potom hodím do zriadovacích nákladov. Ale teraz, môžem vopred nakúpiť aj tovar ktorý bude predmetom predaja? Ak mi vystavia faktúru na tovar 28.8.08 a ja mám na ŽL začiatok podnikania až 1.9.