tinnky
13.08.08,17:47
Dobrý deň,
od 1.8.2008 som vedená na úrade práce, keďže som ukončila PP dohodou z org.dôvodov. V tej firme som pracovala cca 1,5 roka, no predtým som bola 2 roky na úrade práce.
Dnes som ale čítala na nete, že keďže som neodpracovala tri roky, pred zaradením, tak mi nevzniká nárok na dávku v nezamestnanosti.
Pritom som matka maloletého dieťaťa, ktoré navštevuje ZŠ a starám sa oň sama. Keď som chcela požiadať o sociálnu dávku, tak mi tá pani povedala, že mi nevzniká nárok, vzhľadom na výšku výživného - ktorý sa posudzuje ak príjem!!! Čo mi príde max.divné, keďže je to pre dieťa a nie pre mňa...:eek:
Tak teraz fakt neviem, či teda nebudem dostávať od nášho štátu ani korunu, alebo iba tomu ja zle rozumiem. :confused:
veronikasad
13.08.08,15:54
Nárok na dávku v nezamestnanosti máš v prípade, ak si v posledných 4 rokoch aspoň tri roky platila poistenie v nezamestnanosti. Ak bol pracovný pomer u všetkých zamestnávateľov na dobu určitú, stačia dva roky. Túto podmienku nesplňaš, preto bohužiaľ nemáš nárok na dávku v nezamestnanosti.

Pri posudzovaní hmotnej núdze sa berie do úvahy príjem všetkych posudzovaných osôb, teda teba a dieťaťa a zahrňa sa do neho aj výživné.
tinnky
13.08.08,16:15
Tam sa neskúmajú výdavky (myslím tým nájom, elektrina, plyn-základné veci), iba príjem?
tuta
13.08.08,17:32
Tam sa neskúmajú výdavky (myslím tým nájom, elektrina, plyn-základné veci), iba príjem?

Presne tak, výdavky sa neskúmajú.
veronikasad
13.08.08,17:36
Tam sa neskúmajú výdavky (myslím tým nájom, elektrina, plyn-základné veci), iba príjem?
Doplním ešte, že výška dávky v hmotnej núdzi je od 1.7.08 2800.-sk /u jednotlivca s dieťaťom - najviac so 4 deťmi/ + 60,-sk príspevok na zdr.starostlivosť na každú osobu + 2300 sk príspevok na bývanie.
Podrobnosti o pomoci v hmotnej núdzi sa dozvieš v zákone č. 599/2003 Zb., ktorý nájdeš na www.zbierka.sk (http://www.zbierka.sk), alebo www.jaspi.sk (http://www.jaspi.sk)

Ešte citácia § 2 horeuvedeného zákona :
Hmotná núdza je stav, keď príjem občana a fyzických osôb, ktoré sa s občanom spoločne posudzujú, nedosiahne životné minumum a občan a fyzické osoby ktoré sa s občanom spoločne posudzujú, si príjem nemôžu zabezpečiť alebo zvýšiť vlastným pričinením.