steffelu
13.08.08,18:54
Ahojte, chcem poprosit o radu, dnes mi prislo zo zdravotnej poistovne, ze mam vydokladovat obdobie este z roku 2000 (bola som len zamestnanec). Chcu odo mna pracovnu zmluvu, zapocet rokov atd.... Aka je premlcacia doba na dolozenie dokladov? Som povinna im tieto doklady dolozit aj ked sa vyhrazaju, ze si budem musiet doplatit poistne? dakujem.....
Melnick
13.08.08,17:00
Prečo sa bojíš Ty . Zamestnávateľ by sa mal báť , ak neodvádzal za Teba. Nechápem, prečo sa neobrátili priamo naňho.
Nemala si náhodou ešte nejaký príjem?;)
Melnick
13.08.08,17:07
§ 21
Premlčanie
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16146-zakon-o-zdravotnom-poisteni-od-01-01-2008-a.html#hore)

(1) Právo zdravotnej poisťovne uplatniť nárok na poistné (§ 17 ods. 7, § 18 a § 19 ods. 11) a nárok na úhradu za zdravotnú starostlivosť (§ 9 ods. 7) sa premlčí uplynutím piatich rokov odo dňa splatnosti poistného alebo úhrady za zdravotnú starostlivosť.

(2) Právo vymáhať poistné, úrok z omeškania a úhradu za zdravotnú starostlivosť podľa odseku 1 sa premlčí uplynutím troch rokov odo dňa nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia o uložení povinnosti zaplatiť poistné, úrok z omeškania alebo úhradu za zdravotnú starostlivosť, ak nie je ustanovené inak.

(3) Právo na vrátenie preplatku (§ 19 ods. 12) sa premlčí uplynutím piatich rokov od kalendárneho roka nasledujúceho po kalendárnom roku, v ktorom sa vykonalo ročné zúčtovanie poistného.

(4) V prípade nesplnenia povinností podľa § 6 alebo oznamovacích povinností podľa § 23 ods. 1, 2 a 4 § 23 ods. 1, 2 a 5 právo zdravotnej poisťovne uplatniť si nárok na predpísanie poistného a úroku z omeškania na úrade sa nepremlčuje.
steffelu
13.08.08,17:11
ods. 4 ... predpokladam ze to plati pre zamestnavatela...
neviem uz je to 8 rokov, vsetko je mi jasne len ten ods 4
steffelu
13.08.08,17:16
je tu uz 8 rokov, a vsetko je mi jasne len ten ods 4...ma metie
Melnick
13.08.08,17:38
§ 32
(1) Na poistné, poplatky z omeškania, poplatky za nesplnenie oznamovacej povinnosti a pokuty, ktoré bol platiteľ povinný uhradiť do účinnosti tohto zákona, sa vzťahuje desaťročná premlčacia lehota takto:
a) na poistné odo dňa splatnosti,
b) na poplatky z omeškania odo dňa nároku zdravotnej poisťovne na predpísanie poplatkov z omeškania,
c) na poplatky za nesplnenie oznamovacej povinnosti od posledného dňa, keď mohla byť oznamovacia povinnosť riadne splnená,
d) na pokuty odo dňa nesplnenia povinnosti.
(2) Poistné zaplatené do účinnosti tohto zákona bez právneho dôvodu alebo časť presahujúcu správnu výšku poistného je príslušná zdravotná poisťovňa povinná vrátiť platiteľovi poistného alebo jeho právnemu nástupcovi do dvoch mesiacov od zistenia tejto skutočnosti alebo od doručenia písomnej žiadosti platiteľa poistného alebo jeho právneho nástupcu.
(3) Právo na vrátenie poistného alebo jeho časti podľa odseku 2 sa premlčí do troch rokov od posledného dňa kalendárneho mesiaca, v ktorom bola takáto platba poistného alebo jeho časti zúčtovaná na účet príslušnej zdravotnej poisťovne.
(4) Poistné alebo jeho časť podľa odseku 2, ktoré je príslušná zdravotná poisťovňa povinná vrátiť, možno použiť na započítanie pohľadávky zdravotnej poisťovne v zdravotnom (http://www.porada.sk/t16146-zakon-o-zdravotnom-poisteni-od-01-01-2008-a.html) poistení voči platiteľovi poistného alebo jeho právnemu nástupcovi.