Jennys
14.08.08,07:23
Pekný deň všetkým. POtrebujem poradiť ohľadom kúpi nového PC. Objednala som si notebook. Starý počítač mám kúpený z príspevku Európskeho sociálneho fondu a kupovala som ho pred 4 rokmi. Monitor mi však už odchádza, bol aj pokazený tak som sa rozhodla, že nebudem investovať do nového ale si kúpim rovno notebook ktorý aj tak v budúcnosti budem potrebovať. Chcem sa preto spýtať ako mám uviesť v účtovníctve alebo ako vyradiť ten starý? Starý PC bude používať môj manžel ale mám ešte na ňom tie povinné nálepky Európsky sociálny fond. Nie je na odpisy tak hádam nebude problém. Čo teda mám urobiť so starým? Ďakujem.
Zoltán Kovács
14.08.08,05:55
Pekný deň všetkým. POtrebujem poradiť ohľadom kúpi nového PC. Objednala som si notebook. Starý počítač mám kúpený z príspevku Európskeho sociálneho fondu a kupovala som ho pred 4 rokmi. Monitor mi však už odchádza, bol aj pokazený tak som sa rozhodla, že nebudem investovať do nového ale si kúpim rovno notebook ktorý aj tak v budúcnosti budem potrebovať. Chcem sa preto spýtať ako mám uviesť v účtovníctve alebo ako vyradiť ten starý? Starý PC bude používať môj manžel ale mám ešte na ňom tie povinné nálepky Európsky sociálny fond. Nie je na odpisy tak hádam nebude problém. Čo teda mám urobiť so starým? Ďakujem.

Označené chápem tak, že sa obstarávacia cena zaúčtovala jednorázovo do výdavkov (bola zrejme nižšia ako 30 tisíc, teda nešlo o dlhodobý majetok).
V uvedenom prípade stačí ak z operatívnej evidencie sa vyradí pc.
Jennys
14.08.08,06:01
ďakujem ale ako mám urobiť to vyradenie? nemám ani potuchy...:confused:
Jozef I
14.08.08,06:24
ďakujem ale ako mám urobiť to vyradenie? nemám ani potuchy...:confused:
Napíšeš protokol o vyradení: Vyraďujem z dôvodu nefunkčnosti PC....." Protokol priložíš ku knihe drobného alebo evidovaného majetku a je to.
Jennys
24.08.08,11:45
ďakujem, ešte potrebujem vedieť, ten PC nie je nefunkčný len monitor môžem napísať že je nefunkčný lebo ten dosluhuje ale tento PC budeme mať doma v osobnej spotrebe. Sú na ňom aj nálepy Európskeho sociálneho fondu keďže som naň dostala príspevok na začiatku podnikania. Ale čo potom ak mi príde kontrola z Úradu práce a ja ho mám doma na osobné užívanie? Môžu mi ho kontrolovať? Určite by som sa vedela vyhovoriť že doň bolo treba investovať a ja som investovala radšej do notebooku. bude to teda v poriadku? Mám teda napísať do protokolu že je v osobnom užívaní alebo radšej ho vyradiť z dôvodu nefunkčnosti hoci sa bude ďalej používať? Ďakujem.
Dav
24.08.08,11:56
Prezri si zmluvu o poskytnutí príspevku z ESF, koľko rokov máš povinnosť uschovávať zakúpený materiál, v tomto prípade počítač. Či nie až 10 rokov. Vyraď ho z evidencie tak, ako ti radili v predošlých príspevkoch.Prilož vyjadrenie technika o neopraviteľnosti monitora. Nepíš, že je v osobnom používaní. S novým monitorom ho kľudne používaj doma, nálepky nechaj na ňom. Ak by ti prišla kontrola, predmet sa nájde. Predpokladám, že čas trvania projektu už uplynul ( 2 roky samozamestnanie, prípadne cca 18 mesiacov iný typ projektu).
Jennys
24.08.08,12:29
ďakujem pozrela som si tú zmluvu ale nič také som tam nenašla. Len to že doklady o kúpe musím uchovávať minimálne 10 rokov a podnikateľskú činnosť musím vykonávať minimálne dva roky ale koľko môžem mať nadobudnutý majetok z tohto príspevku som sa tam nedočítala. tak teraz neviem...Nálepky tiež mám mať minimálne dva roky a to už ubehli odvtedy 4 takže ich už ani nemusím mať...
tuta
24.08.08,12:35
Poskytnutie príspevku je viazané vykonávaním podnikateľskej činnosti dva roky. Preto nevidím dôvod, aby si tam ešte aj po štyroch rokoch mala nálepky.
Dav
24.08.08,14:05
Pokiaľ išlo o príspevok cez úrad práce, viazanosť je 2 roky. Pokiaľ by šlo o projekt s podporou ESF cez niektorú z výziev a schvaľovaný cez ministerstvo, tam je tá 10 ročná "úschovná" doba.
Pri projekte z úradu práce už nepotrebuješ ani nálepky.
sybila3
12.09.08,08:55
Chcela by som sa opýtať, koľko notebookov môže mať firma? Na začiatku sročka s dvomi konateľmi kúpila jeden, potrebovali by ešte jeden, či je to nejako obmedzené raz za koľko rokov sa môžu obnovovať? ďakujem
Tweety
12.09.08,09:24
Chcela by som sa opýtať, koľko notebookov môže mať firma? Na začiatku sročka s dvomi konateľmi kúpila jeden, potrebovali by ešte jeden, či je to nejako obmedzené raz za koľko rokov sa môžu obnovovať? ďakujem
Nie, odmedzené to nikde nie je. Kúpiť môže toľko, koľko pre prácu potrebuje.
sybila3
12.09.08,11:22
Takže keď sú dvaja konatelia, môžu mať kľudne aj 4, každý jeden doma aj v práci? ďakujem
m.hladka
12.09.08,13:41
Asi štyri nie, keď je to notebook, pretože je prenositeľný. Ak by boli 2 PC v práci a 2 notebooky doma, tak to by sa dalo obhájiť.
Stefan2005
12.09.08,15:34
Takže keď sú dvaja konatelia, môžu mať kľudne aj 4, každý jeden doma aj v práci? ďakujem

v §2 ZoDP - Daňovým výdavkom výdavok (náklad) na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov preukázateľne vynaložený daňovníkom, zaúčtovaný v účtovníctve1) daňovníka alebo zaevidovaný v evidencii daňovníka podľa § 6 ods. 11, ak tento zákon neustanovuje inak. Zákony o dani z príjmov takýto limit nestanovuje a nie je mi známy žiadny osobitný predpis, ktorý by to určoval.

Je len vždy na daňovom subjekte, ako si pred správcom dane v prípade kontroly obháji svoj daňový výdavok. Existuje veľa dôvodov, pre ktoré by mohol mať 1 konateľ 2 notebooky. Veď dnes je úplne bežné, že má aj dva osobné automobily - tak prečo nie dva notebooky?
m.hladka
12.09.08,16:33
Veď práve, ako si pred správcom dane v prípade kontroly obháji svoj daňový výdavok. Ak správca dane zistí, že ho používa na súkromné účely (doma), tak ho musí vyhodiť z nákladov.
Marian
12.09.08,16:43
Môžeš ich mať aj sto, keď na to firma má. A to či je doma? Ktorý podnikateľ nerobí pre firmu aj doma?
m.hladka
12.09.08,16:44
Môžeš ich mať aj sto, keď na to firma má. A to či je doma? Ktorý podnikateľ nerobí pre firmu aj doma?
Nie o tom je podnikanie.
Marian
12.09.08,16:49
Nechápem "Nie o tom je podnikanie", len som chcel zodpovedať. Treba si uvedomiť, že sa vždy treba opreť o príslušný zákon. Je v zákane o DP obmedzenie na počet notebookov? Ťažko.
m.hladka
12.09.08,16:54
Nie, nie je obmedzený počet notebookov, ale sto ti predsa na tvoju prácu netreba, keď nemáš sto zamestnancov. To je o umelom si zvýšovaní nákladov.
sybila3
13.09.08,08:35
Ja som to tak myslela, že v práci by mal každý PC a domov prenosné notebooky každý.
Danila
13.09.08,12:47
Ja som to tak myslela, že v práci by mal každý PC a domov prenosné notebooky každý.Je to úplne v poriadku. Sú to daňové výdavky vynaložené v súvislosti s podnikaním. A nie je najmenší problém to obhájiť.
Karas Milan
13.09.08,14:22
Chcela by som sa opýtať, koľko notebookov môže mať firma? Na začiatku sročka s dvomi konateľmi kúpila jeden, potrebovali by ešte jeden, či je to nejako obmedzené raz za koľko rokov sa môžu obnovovať? ďakujem


v §2 ZoDP - Daňovým výdavkom výdavok (náklad) na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov preukázateľne vynaložený daňovníkom, zaúčtovaný v účtovníctve1) daňovníka alebo zaevidovaný v evidencii daňovníka podľa § 6 ods. 11, ak tento zákon neustanovuje inak. Zákony o dani z príjmov takýto limit nestanovuje a nie je mi známy žiadny osobitný predpis, ktorý by to určoval.

Je len vždy na daňovom subjekte, ako si pred správcom dane v prípade kontroly obháji svoj daňový výdavok. Existuje veľa dôvodov, pre ktoré by mohol mať 1 konateľ 2 notebooky. Veď dnes je úplne bežné, že má aj dva osobné automobily - tak prečo nie dva notebooky?


Môžeš ich mať aj sto, keď na to firma má. A to či je doma? Ktorý podnikateľ nerobí pre firmu aj doma?


Je to úplne v poriadku. Sú to daňové výdavky vynaložené v súvislosti s podnikaním. A nie je najmenší problém to obhájiť.

Ahoj. ///////// Kedže si Sybila , vieš , že môžeš mať toľko , koľko obhájiš na podnikanie. Ka Mil