kukuliena
14.08.08,07:39
Dobrý deň, prosím o radu.
Zamestnankyňa nastúpila 01.08.2008 s 3 mesačnou skušobnou dobou. Dňa 13.08.2008 priniesla výpoveď a zároveň aj PN od 13.08. Čiže v posledny deň v práci začala PN. Podotykam, že pred nastupom bola 5 rokov nezamestnana. Akym sposobom postupovať pri výplate PN. Platíme my ten 1 deň alebo až maximalne 10 a potom sociálka? Ďakujem za radu.
mkatka
14.08.08,05:45
13.8. ešte je zamestnaná = platí zamestnávateľ náhradu príjmu,
ďalší deň už sociálna poisťovňa až do ukončenia PN platí nemocenské
Zoltán Kovács
14.08.08,05:52
Podľa zákonníka práce by malo ísť o rozviazanie pracovného pomeru v skôšobnej dobe podľa § 72 a nie výpoveď.
kukuliena
14.08.08,05:55
áno, máte pravdu, zle som sa vyjadrila, je to rozviazanie s SD. Čo s tou PN? Jeden deň zaplatíme my ako zamestnávateľ a ďalšie sociálka?
Zoltán Kovács
14.08.08,06:11
áno, máte pravdu, zle som sa vyjadrila, je to rozviazanie s SD. Čo s tou PN? Jeden deň zaplatíme my ako zamestnávateľ a ďalšie sociálka?

Áno, prvý deň má zamestnanec nárok na 25% z denného vym.základu. A po skončení prac.pomeru to postúpite na SP.
ZlaticaB
18.08.08,07:33
Tiež mám podobný prípad ale zo strany zamestnanca. Aké povinnosti má zamest-c t.j. kde všade sa ma odhlásiť. Má ísť na ÚP nahlasiť sa ako nezamestnaný a tiež aj na soc. poist a na zdrav. poist.?
Tweety
18.08.08,07:42
Tiež mám podobný prípad ale zo strany zamestnanca. Aké povinnosti má zamest-c t.j. kde všade sa ma odhlásiť. Má ísť na ÚP nahlasiť sa ako nezamestnaný a tiež aj na soc. poist a na zdrav. poist.?
Ak sa chce uchádzať o zamestnannie ako nezamestnaný, tak s dokladom o skončení PP a zápočtovým listom sa do 7 dní prihlási na ÚPSVaR.
ZlaticaB
18.08.08,07:46
A na SP a na ZP už nemusí? Myslím, že zo ZP sa musí odhlásiť zamestnanec alebo nie?
Chobot
18.08.08,07:47
Tiež mám podobný prípad ale zo strany zamestnanca. Aké povinnosti má zamest-c t.j. kde všade sa ma odhlásiť. Má ísť na ÚP nahlasiť sa ako nezamestnaný a tiež aj na soc. poist a na zdrav. poist.?

V čom je podobný? Je ten človek PN? AK áno, tak na úrad práce sa hlási až po skončení PN. Ak bude evidovaný na ÚP, tak poistenia za neho platí štát.
Tweety
18.08.08,07:47
A na SP a na ZP už nemusí? Myslím, že zo ZP sa musí odhlásiť zamestnanec alebo nie?
Ak bude mať rozhodnutie z ÚP o zaradení do evidencie, potom s týmto rozhodnutím navštívi ZP, až na jeho základe ho prihlásia na ZP.
ZlaticaB
18.08.08,16:05
Je to človek, ktorý bol zamestaný na dobu určitú v skúšobnej dobe ochorel a začal byť na PN. Táto PN bude dlhodobá. Zamestnávateľ s ním ukončil prac. pomer dnes 18.8. pred ukončením prac. pomeru pracoval 3 roky. Neviem či mu môže byť vyplácaná súčasne aj podpora aj PN?
brčko
18.08.08,16:20
Je to človek, ktorý bol zamestaný na dobu určitú v skúšobnej dobe ochorel a začal byť na PN. Táto PN bude dlhodobá. Zamestnávateľ s ním ukončil prac. pomer dnes 18.8. pred ukončením prac. pomeru pracoval 3 roky. Neviem či mu môže byť vyplácaná súčasne aj podpora aj PN?

Ak sa jeho PP ukončil počas PN, tak sa na urad práce evidovať nemôže, resp. ho nezaevidujú. To môže až po ukončení PN-ky.

Na zdrav.poistovnu bude potrebovať zápočtový list z tohto posledného zamestnania + možno papier o ukončení PP + možno doklad o poberaní nemocenského zo SP. Lebo bude poistencom štátu ako poberatel nemocenského.

Po ukončení PN sa môže zahlásiť na UP. Či bude mať nárok na podporu záleží podla toho, či splní podmienky.
Záleží či štyri roky spätne od dátumu zaregistrovania sa do evidencie uchádzačov o zamestnanie na UP (po ukončení PN) mal len prac.pomery na dobu určitú alebo aj nejaký na dobu neurčitú. Ak mal v tomto období aj nejaký PP na dobu neurčitú, tak musí byť poistený v nezamestanosti aspon 3 roky (3x365dní) v posl.4-och rokoch. Ak mal len PP na dobu určitú (príp. + dobrovolne poist.v nezamestnanosti), tak mu stačí byť poist.v nezamest. len 2 roky (2x365dní) v posl. 4-och rokoch.
Preto ak hrozí, že to nesplní, môže porozmýšlať nad dobrovolným platením PvN počas poberania nemocenského, aj ked píšete, že bol zamestnaný 3roky, takže by to splnať mal aj bez dobrov.poist.v nezam.