jas01
14.08.08,08:38
Prosim Vas, existuje niekde vysvetlenie postupu zrazok zo mzdy ktore by jednoznacne urcovalo postup aj pre zlozitejsie pripady zrazok (napr. subehu viacerych roznych zrazok)??? Je to dost tem zaoberajucich sa touto problematikou ale ziadna mi nedava jasne riesenie ako postupovat.

Priklad: cista mzda 15000sk, zakladna suma len za povinneho 3234sk, pre vyzivne 70% z tejto sumy = 2263sk.
Zrazky:
zrazka z 1/3 vo vyske 8000sk dosla 1/2008
a zaroven vyzivne vo vyske 5000sk doslo 5/2008

Ako postupovat pri ich vypocte?
Na porade v teme "t26710-vykony-rozhodnutia-zrazky-zo-mzdy" je niekolko navrhov postupov (dokonca si navzajom odporujucich) na riesenie jednej zrazky. Ak pouzijem najcastejsie tam odporucane postupy (ide najma o radu ze suma nad 150% ziv. minima zrazana bez obmedzenia sa zaratdi do prvej tretiny z ktorej sa uspokojuju vsetky zrazky uz iba podla poradia ne podla toho, ci su prednostne)tak mi vyjde na zrazenie prednostnej pohladavky 2695sk a na prvu zrazku 7347sk. Je to ale trochu nelogicke pretoze prednostna pohladavka je uspokojena menej ako bezna z 1/3. Je to stravne? Ako to ma byt? Zachrani ma niekto??? :mee:
Katija
14.08.08,11:30
Prosim Vas, existuje niekde vysvetlenie postupu zrazok zo mzdy ktore by jednoznacne urcovalo postup aj pre zlozitejsie pripady zrazok (napr. subehu viacerych roznych zrazok)??? Je to dost tem zaoberajucich sa touto problematikou ale ziadna mi nedava jasne riesenie ako postupovat.

Priklad: cista mzda 15000sk, zakladna suma len za povinneho 3234sk, pre vyzivne 70% z tejto sumy = 2263sk.
Zrazky:
zrazka z 1/3 vo vyske 8000sk dosla 1/2008
a zaroven vyzivne vo vyske 5000sk doslo 5/2008

Ako postupovat pri ich vypocte?
Na porade v teme "t26710-vykony-rozhodnutia-zrazky-zo-mzdy" je niekolko navrhov postupov (dokonca si navzajom odporujucich) na riesenie jednej zrazky. Ak pouzijem najcastejsie tam odporucane postupy (ide najma o radu ze suma nad 150% ziv. minima zrazana bez obmedzenia sa zaratdi do prvej tretiny z ktorej sa uspokojuju vsetky zrazky uz iba podla poradia ne podla toho, ci su prednostne)tak mi vyjde na zrazenie prednostnej pohladavky 2695sk a na prvu zrazku 7347sk. Je to ale trochu nelogicke pretoze prednostna pohladavka je uspokojena menej ako bezna z 1/3. Je to stravne? Ako to ma byt? Zachrani ma niekto??? :mee: Napriek tomu, že postup sa ti zdá nelogický je to tak správne. A má to aj svoju logiku.
Teba mýli asi fakt, že druhá prednostná pohľadávka je pri subehu v tvojom príklade uspokojená v menšom rozsahu ako prvá neprednostná.
Uvedom si ale, že je druhá v poradí a len vďaka tomu, že je prednostná (keby bola neprednostná, tak sa z nej neuspokojí nič a čaká ) získala takú výhodu, že môže byť uspokojovaná naraz spolu s prvou pohľadávkou, hoci len čiastočne zo sumy na takýto prípad vyhradenej - z celej druhej tretiny.
Podľa platného zákona sa to ani inač urobiť nedá.
__________________
Katija:):cool:
Zbaľte nevhodný príspevok pomocou tlačidla http://www.porada.sk/image.php?u=2&type=sigpic&dateline=1200510593