Neko
14.08.08,10:30
Dobrý deň,
chcela by som vedieť ako často chodia kontroly v prvých 10. dňoch PN-ky. V prípade práce v sobotu, ráta sa do PNky aj to? A najviac ma zaujíma, čo sa stane v prípade, že príde kontrola a nenájdu ma doma. :confused:
optimistka
14.08.08,08:33
náhrada príjmu pri DpN sa vypláca za kalendárne dni, nie na pracovné, to isté platí aj pre nemocenské dávky zo SP po 11 dni trvania PN, keď ťa kontrola nenájde doma teda tam kde máš lekárom určené miesto liečby, tak ti nemocenské nevyplatia.
V prvých 10 dňoch PN má právo kontrolovať dodržiavanie liečebného režimu zamestnávateľ, lebo náhradu prvých 10 dní vypláca on
Tweety
14.08.08,08:33
Dobrý deň,
chcela by som vedieť ako často chodia kontroly v prvých 10. dňoch PN-ky. V prípade práce v sobotu, ráta sa do PNky aj to? A najviac ma zaujíma, čo sa stane v prípade, že príde kontrola a nenájdu ma doma. :confused:
Áno, nemocenské aj náhrada za DPN sa počíta na kalendárne dni, teda aj v sobotu a nedeľu. V prípade porušenia liečebného režimu zaniká nárok na náhradu príjmu počas DPN.
MarcelkaT
14.08.08,08:36
Ak si DPN mala by si sa zdržiavať na adrese, ktorú si udala lekárovi. PN sa ráta na kalendárne dni, nie na pracovné.
Martin Mocko
14.08.08,08:38
Áno, nemocenské aj náhrada za DPN sa počíta na kalendárne dni, teda aj v sobotu a nedeľu. V prípade porušenia liečebného režimu zaniká nárok na náhradu príjmu počas DPN.

...a zaniká tým dňom, kedy kontrola zistí, že osoba nedodržuje liečebný režim.
Tweety
14.08.08,08:44
...a zaniká tým dňom, kedy kontrola zistí, že osoba nedodržuje liečebný režim.
Logicky by mala, len neviem ako je to prakticky.
S nemocenským je to takto, je to zo stránky SP :
Vylúčenie nároku na výplatu
odo dňa porušenia liečebného režimu určeného lekárom do skončenia dočasnej pracovnej neschopnosti, tak rovnako by to malo byť aj náhradou príjmu.
Neko
14.08.08,08:58
Takže keby som na PNke od 2. do 13. septembra, tak to je 12 dní. Nevyplatia mi tie dávky a to je všetko? No a keď ma nenájdu tam, kde mám byť, budú ma hladať ďalej? :D či to je jednorázová kontrola?
Ďakujem za odpovede, ste rýchli.
Núdzové situácie vyžadujú núdzové riešenia.
kukučka
14.08.08,09:01
Ak máš závažný dôvod, nahlás to lekárovi.
Chobot
14.08.08,09:04
Takže keby som na PNke od 2. do 13. septembra, tak to je 12 dní. Nevyplatia mi tie dávky a to je všetko? No a keď ma nenájdu tam, kde mám byť, budú ma hladať ďalej? :D či to je jednorázová kontrola?
Ďakujem za odpovede, ste rýchli.
Núdzové situácie vyžadujú núdzové riešenia.

Nepáčia sa mi takéto špekulácie, to už hraničí s etiketou porady.

To je ako keby si sa pýtala: Ako často kontrolujú policajti zákaz státia? A čo sa stane, ak budem na tom mieste parkovať?

Treba dodržiavať pravidlá a nemusíš sa ničoho obávať.
Neko
14.08.08,09:12
Pravidlá sú vymyslené na to, aby bolo čo porušovať. Ja len chcem poznať všetky možnosti. To nie je tresné, či ano?
Gabi03
14.08.08,09:15
Pravidlá sú vymyslené na to, aby bolo čo porušovať. Ja len chcem poznať všetky možnosti. To nie je tresné, či ano?

Ak si na PN-ke, tak si zrejme chorý. Ak si chorý, tak by si sa mal liečiť na mieste, na ktorom sa s doktorom dohodnete. Iné možnosti nie sú. Jedine ak by si nebol chorý. :rolleyes: Ale to by si už na PN-ke nemal byť a teda to už trestné tak či tak je. ;)
Neko
14.08.08,09:24
:) Lenže ja som písala, že poznať všetky možnosti nie je trestné. :---
Chobot
14.08.08,09:24
Pravidlá sú vymyslené na to, aby bolo čo porušovať. Ja len chcem poznať všetky možnosti. To nie je tresné, či ano?

Tak s týmto s tebou zásadne nesúhlasím. Pokiaľ to ponímaš takto, tak ťa nepovažujem za seriózneho človeka.

A tu máš citát z etikety Porady:

14. Nezadávam otázky, ktoré by sa dali kvalifikovať ako porušenie zákona. Na takéto otázky neodpovedám. Neodpovedám spôsobom, ktorý navádza k porušeniu, či obchádzaniu zákona.
Gabi03
14.08.08,09:26
Ak si na PN-ke, tak si zrejme chorý. Ak si chorý, tak by si sa mal liečiť na mieste, na ktorom sa s doktorom dohodnete. Iné možnosti nie sú. Jedine ak by si nebol chorý. :rolleyes: Ale to by si už na PN-ke nemal byť a teda to už trestné tak či tak je. ;)


:) Lenže ja som písala, že poznať všetky možnosti nie je trestné. :---

:rolleyes:
Chobot
14.08.08,09:30
:) Lenže ja som písala, že poznať všetky možnosti nie je trestné. :---

Stále však nechápem o čo ti ide. Informáciu, že čo sa stane, ak porušíš liečebný režim si dostala - nedostaneš vyplatené nemocenské. Ako to presne funguje, aký je postup - to ti zodpovie už len samotná soc. poisťovňa, konkrétne ten útvar, ktorý kontroly vykonáva u rieši takéto priestupky.

Nie je trestné to vedieť, ale pýtaš sa takým spôsobom, aby sme ti poradili, že ako porušiť zákon o soc. a zdravotnom poistení, aby si z toho mala čo najmenší postih. A to už je v rozpore s etiketou.
nelly1810
14.08.08,09:37
aké špekulácie? veď sa pýta čo a jak?čo je na tom?bohužiaľ dnešná doba patrí "špekulantom" aj mňa veľa krát zaujímajú veci ktoré sa ma netýkajú,.veď všetko je o možnostiach a gurýáže či nie?teraz fakt nerozumiem tej etikete porady.
vedeli by ste mi to zrozumiteľnejšie vysvetliť?
ďakujem
nelly1810
14.08.08,09:41
a ešte niečo.je aj iná možnosť napr.si na pn-ke ale musíš ísť aj na nejaké vyšetrenie.
ja síce niesom na pn-ke ale behám po doktoroch už vyše polroka
týka sa toho či budem mať možnosť počať bábetko niekedy mám také krče že neviem chodiť ale fungujem bez pn-ky ide o to že keby som bola pn čo by som mohla kontrola ma nemusí nájsť doma lebo som na vyšetrení...chápete?
dík
Gabi03
14.08.08,09:44
a ešte niečo.je aj iná možnosť napr.si na pn-ke ale musíš ísť aj na nejaké vyšetrenie.
ja síce niesom na pn-ke ale behám po doktoroch už vyše polroka
týka sa toho či budem mať možnosť počať bábetko niekedy mám také krče že neviem chodiť ale fungujem bez pn-ky ide o to že keby som bola pn čo by som mohla kontrola ma nemusí nájsť doma lebo som na vyšetrení...chápete?
dík

:D Moc to prekrúcaš. Ak si na vyšetrení zrovna, keď prišla kontrola, tak sa preukážeš potvrdením alebo nálezom.
Ale z otázky zadávateľa a jej ďalších príspevkov je jednoznačné, že sa chce vypísať na PN, aby si mohla vybavovať "nezdravotné" veci.
nelly1810
14.08.08,09:47
aha tak to som nepochopila ,prepáčte ja len čo na duši to na jazyku,.
nešlo mi o žiadne prekrúcanie ale myslela som že ona o tom nevie a možno ...a nič
ďakujem
Chobot
14.08.08,09:53
aha tak to som nepochopila ,prepáčte ja len čo na duši to na jazyku,.
nešlo mi o žiadne prekrúcanie ale myslela som že ona o tom nevie a možno ...a nič
ďakujem

Viem, že ti to nemyslela zle, veď poradíme ak je nejaký problém. Keby napísala, že mala kontrolu počas svojej PN práve keď bola s dieťaťom na kontrole, že čo má robiť alebo čo jej hrozí, to je iné. Môžeme hľadať riešenie.

Ale ona sa vopred chystá porušiť zákon. To je ako keby som sa ja spýtal, čo mi hrozí ak sa k niekomu vlámem a ukradnem 100.000. A čo keď pri tom ešte niekoho zraním? A to už je v rozpore s etiketou, lebo zadala otázku, ktorou sa pýta na porušenie zákona.
Barbara
14.08.08,09:58
:rolleyes:;) podľa mňa asi pani sa chystá na brigádu do zahraničia a preto sa pýtala , čii sa platí PN aj v sobotu a v nedeľu:rolleyes:;)

nevidím v tom problém , aby zadala adresu tú, kde sa bude zdržiavať cez PN;) / pravda , ak sa jedná fakt o chorobu /

predsi na kladenke je kolónka - adresa trvalého bydliska a pod tým je,

- presná adresa, kde sa bude poistenec zdržiavať počas PN;)
účtovník 007
14.08.08,10:11
presná adresa, kde sa bude poistenec zdržiavať počas PN

Nie som mzdárka, tak sa možno spýtam blbosť,ale hovorí zákon niečo o tom, že sa počas PN nemôže poistenec zdržiavať na určenom mieste v zahraničí? Alebo je niekde uvedené, že počas PN sa občan SR musí zdržiavať na území SR?
bendo
14.08.08,10:16
:rolleyes:;) podľa mňa asi pani sa chystá na brigádu do zahraničia

...alebo na dovolenku, keď sa jedná o "nejakých 12 dní".... :rolleyes:;)
nelly1810
14.08.08,10:44
ďakujem za pekné vysvetlenie
bea
14.08.08,11:11
náhrada príjmu pri DpN sa vypláca za kalendárne dni, nie na pracovné, to isté platí aj pre nemocenské dávky zo SP po 11 dni trvania PN, keď ťa kontrola nenájde doma teda tam kde máš lekárom určené miesto liečby, tak ti nemocenské nevyplatia.
V prvých 10 dňoch PN má právo kontrolovať dodržiavanie liečebného režimu zamestnávateľ, lebo náhradu prvých 10 dní vypláca on
Len by som opravila - SP kontroluje PN počas celej doby práceneschopnosti, pozriZákon o sociálnom poistení
§ 155
Kontrola dodržiavania liečebného režimu dočasne práceneschopného poistenca

(1) Dodržiavanie liečebného režimu dočasne práceneschopného poistenca, ktorý určil ošetrujúci lekár, organizuje posudkový lekár a kontroluje určený zamestnanec Sociálnej poisťovne.

(2) Posudkový lekár a určený zamestnanec podľa odseku 1 sú povinní najmä

a) v súčinnosti s ošetrujúcim lekárom vykonávať výber dočasne práceneschopných poistencov, u ktorých sa má uskutočniť kontrola so zreteľom na diagnostické a terapeutické postupy, choroby a úrazy, na dĺžku trvania dočasnej pracovnej neschopnosti a iné závažné skutočnosti,
b) informovať dočasne práceneschopného poistenca o jeho právach a povinnostiach v súvislosti s nemocenskými dávkami a v súvislosti s uznaním dočasnej pracovnej neschopnosti,
c) uviesť na potvrdení o dočasnej pracovnej neschopnosti, kedy a kde vykonali kontrolu, a údaje potvrdiť svojím podpisom,
d) oznámiť ošetrujúcemu lekárovi porušenie liečebného režimu,
e) preukázať dočasne práceneschopnému poistencovi oprávnenie na vykonanie kontroly.

(3) Kontrola dodržiavania liečebného režimu dočasne práceneschopného poistenca sa môže vykonať na podnet

a) posudkového lekára,
b) ošetrujúceho lekára,
c) zamestnávateľa,
d) inej fyzickej osoby alebo právnickej osoby.

(4) Kontrola dodržiavania liečebného režimu dočasne práceneschopného poistenca sa vykonáva v byte dočasne práceneschopného poistenca s jeho súhlasom alebo na mieste, kde je predpoklad, že sa dočasne práceneschopný poistenec zdržuje.

(5) Posudkový lekár sociálneho poistenia príslušnej pobočky organizuje a určený zamestnanec Sociálnej poisťovne vykonáva kontrolu dodržiavania liečebného režimu dočasne práceneschopného poistenca podľaodsekov 1 až 4 od prvého dňa dočasnej pracovnej neschopnosti.
Barbara
14.08.08,11:28
súhlasím s Beou, ale

čo sa týka prvých 10 dní, ktoré platí zamestnávateľ, tak podľa zákona 462/2003 má právo kontrolovať zamestnanca , zamestnávateľ

http://www.epi.sk/Main/Default.aspx?Template=~/Main/TArticles.ascx&phContent=~/Main/ArticleShow.ascx&ArtID=4327&LngID=0



Zamestnávateľ má právo vykonať kontrolu, či dočasne práceneschopný zamestnanec dodržiava liečebný režim. Zamestnávateľ má právo vykonať kontrolu dodržiavania liečebného režimu v obydlí zamestnanca s jeho súhlasom alebo na mieste, kde je predpoklad, že sa dočasne zdržiava.

a navyše je tam aj zmienka aj o tomto:

V zmysle Zákonníka práce v platnom znení porušenie liečebného režimu znamená porušenie pracovnej disciplíny, čo je dôvod pre zamestnávateľa dať zamestnancovi výpoveď. S tým sa viaže aj povinnosť zamestnávateľa písomne upozorniť zamestnanca na možnosť výpovede v posledných šiestich mesiacoch v súvislosti s menej závažným porušením pracovnej disciplíny.
účtovník 007
14.08.08,12:41
Síce to bolo mimo témy, ale
http://www.porada.sk/797347-post22.html


Prehľadala som stránku sociálnej poisťovne, ale nenašla som definíciu kde môže byť miesto pobytu na PN.
Volala som do SP, kde mi povedali "uf" a odporučili mi posudkovú lekárku. Tak som zavolala posudkovej lekárke a tam som dostala takéto vysvetlenie:
" S miestom pobytu mimo miesta bydliska pacienta, musí súhlasiť ošetrujúci lekár. V prípade miesta pobytu v zahraničí je to rovnako. Je len na ošetrujúcom lekárovi, či povolí miesto pobytu na PN v zahraničí. Ak áno, musia byť splnené podmienky, že zdravotný stav chorého vyžaduje prítomnosť inej osoby a touto osobou môže byť aj osoba v zahraničí.
Martin Mocko
14.08.08,13:01
Síce to bolo mimo témy, ale
http://www.porada.sk/797347-post22.html


Prehľadala som stránku sociálnej poisťovne, ale nenašla som definíciu kde môže byť miesto pobytu na PN.
Volala som do SP, kde mi povedali "uf" a odporučili mi posudkovú lekárku. Tak som zavolala posudkovej lekárke a tam som dostala takéto vysvetlenie:
" S miestom pobytu mimo miesta bydliska pacienta, musí súhlasiť ošetrujúci lekár. V prípade miesta pobytu v zahraničí je to rovnako. Je len na ošetrujúcom lekárovi, či povolí miesto pobytu na PN v zahraničí. Ak áno, musia byť splnené podmienky, že zdravotný stav chorého vyžaduje prítomnosť inej osoby a touto osobou môže byť aj osoba v zahraničí.

V podstate na tlačivo PNky zapisuje miesto pobytu lekár. Takže tým určite vyjadrí súhlas s tým, kde sa bude zamestnanec zdržiavať. Tak to by ma ani nenapadlo..keď napíše miesto napr. "Zadar"...tak no problém. A dovolenka ako vyšitá :D
SAIVI
03.09.08,10:00
Dobrý deň,
chcela by som vedieť ako často chodia kontroly v prvých 10. dňoch PN-ky. V prípade práce v sobotu, ráta sa do PNky aj to? A najviac ma zaujíma, čo sa stane v prípade, že príde kontrola a nenájdu ma doma. :confused:

Zamestnávateľ má právo vykonať kontrolu, či dočasne práceneschopný zamestnanec dodržiava liečebný režim. Zamestnávateľ má právo vykonať kontrolu dodržiavania liečebného režimu v obydlí zamestnanca s jeho súhlasom alebo na mieste, kde je predpoklad, že sa dočasne zdržiava.
V zmysle Zákonníka práce v platnom znení porušenie liečebného režimu znamená porušenie pracovnej disciplíny, čo je dôvod pre zamestnávateľa dať zamestnancovi výpoveď. S tým sa viaže aj povinnosť zamestnávateľa písomne upozorniť zamestnanca na možnosť výpovede v posledných šiestich mesiacoch v súvislosti s menej závažným porušením pracovnej disciplíny.

Náhradu príjmu podľa § 7 zákona o DPN poskytuje zamestnávateľ. Náhrada príjmu sa poskytuje za kalendárne dni od prvého dňa dočasnej pracovnej neschopnosti do skončenia dočasnej pracovnej neschopnosti, najdlhšie do desiateho dňa dočasnej pracovnej neschopnosti.
Bionda
03.09.08,11:27
Veď, keď nechceš byť doma - zrejme tá "choroba" nie je ani vážna, čerpaj dovolenku a behať môžeš kam len ti srdce prikáže:) vyhneš sa problémom, mohol by si mať potom aj problémy v práci.
alaya1
03.09.08,15:26
Moja otazka , na ktoru poprosim o odpoved znie- ak lak bezne sa na PN davaju vychadzky od 10 -12.00hod, popoludni odf 14-16.00hod. moze osetrujuci lekar na zaklade navrhu odborneho lekara rozsiriz vychadtkove hodiny, pripadne pridat nejake aj vecer?
shaggy
08.04.09,10:17
Nemate niekto skúsenosti so zmenou adresy, počas PN, kde sa poistenec zdržiava počas dočasnej PN?
Kam a ako to treba nahlásiť?
mzdarka renca
08.04.09,10:21
Nemate niekto skúsenosti so zmenou adresy, počas PN, kde sa poistenec zdržiava počas dočasnej PN?
Kam a ako to treba nahlásiť?

Mal by si si ešte pred nástupom na PN rozmyslieť, kde sa budeš liečiť. Ohlásiť by si to mal svojmu ošetrujúcemu lekárovi, zamestnávateľovi, ktorý ti platí prvých 10 dní náhrady príjmu pri dočasnej PN a ak prekročiš dobu PN-ky 10 dní, tak aj na sociálnu poisťovňu.
Heni
02.10.09,20:25
zaujímala by ma nasledovná vec.
zamestnanec je na PN, v piatok (25.9.) bol na kontrole u doktorky, ktorá ukončila PN-ku s pondelňajším dátumom.
t.j. na kladenke má uvedené:
práceschopný od: 28.9.2009
dátum, odtlačok pečiatky lekára: 25.9.2009 + pečiatka,podpis MUDr.

práve v ten piatok - 25.9.2009 bola uňho kontrola zo SP. Akou formou treba pracovníčkam dokázať, že práve v ten deň bol na kontrole? mal by stačiť ten dátum na PNke?
veronikasad
02.10.09,21:58
zaujímala by ma nasledovná vec.
zamestnanec je na PN, v piatok (25.9.) bol na kontrole u doktorky, ktorá ukončila PN-ku s pondelňajším dátumom.
t.j. na kladenke má uvedené:
práceschopný od: 28.9.2009
dátum, odtlačok pečiatky lekára: 25.9.2009 + pečiatka,podpis MUDr.

práve v ten piatok - 25.9.2009 bola uňho kontrola zo SP. Akou formou treba pracovníčkam dokázať, že práve v ten deň bol na kontrole? mal by stačiť ten dátum na PNke?
to asi stačiť nebude - skôr záznamom v zdravotnej dokumentácii. Vačšina lekárov už robí záznamy cez SW, kde je uvedený čas návštevy ...
Heni
03.10.09,05:17
to asi stačiť nebude - skôr záznamom v zdravotnej dokumentácii. Vačšina lekárov už robí záznamy cez SW, kde je uvedený čas návštevy ...

aha... teda by mal ísť znova k MUDr. a vypýtať si fotokópiu tej strany zdravot.záznamu, do ktorej to bolo v ten "osudný" deň všetko zaznamenávané? :confused:
terezamaria
03.10.09,05:33
zaujímala by ma nasledovná vec.
zamestnanec je na PN, v piatok (25.9.) bol na kontrole u doktorky, ktorá ukončila PN-ku s pondelňajším dátumom.
t.j. na kladenke má uvedené:
práceschopný od: 28.9.2009
dátum, odtlačok pečiatky lekára: 25.9.2009 + pečiatka,podpis MUDr.

práve v ten piatok - 25.9.2009 bola uňho kontrola zo SP. Akou formou treba pracovníčkam dokázať, že práve v ten deň bol na kontrole? mal by stačiť ten dátum na PNke?
Dotyčná osoba zavolá na Sociálnu poisťovňu, že bol na kontrole u ošetrujúceho- obvodného lekára. Taktiež obvodnej lekárke nahlási, že mal kontrolu, práve vtedy, keď bol u nej na kontrole. Lekár to vybaví na Sociálnej
poisťovni, nemusíte sa báť. Je vždy v kompetencii obvodného - ošetrujúceho lekára, aby vysvetlil SP, kde sa pacient včase kontroly nachádzal.
anele22
19.11.09,09:27
Chcela by som sa opytat, ci v pripade ked zamestnavatel zisti ze zamestnanec nie je doma pocas PN, musi dodrzat 3 dnovu lehotu na to aby zamestnanec preukazal ze bol u doktora.Alebo mu moze hned zastavit vyplatenie nahrady prijmu.
veronikasad
19.11.09,09:35
Chcela by som sa opytat, ci v pripade ked zamestnavatel zisti ze zamestnanec nie je doma pocas PN, musi dodrzat 3 dnovu lehotu na to aby zamestnanec preukazal ze bol u doktora.Alebo mu moze hned zastavit vyplatenie nahrady prijmu.
Kontrolu dodržiavania lliečebného režimu vykonávajú pracovníci sociálnej poisťovne. Treba nahlásiť porušenie tam ...
anele22
19.11.09,10:00
To je jasne, ale pocas 10 dni ked zistim ze nie je doma pocas PN, ci musim cakat 3 dni kym mi to zdokladuje, alebo hned stopnut nahradu prijmu....dakujem :)
veronikasad
19.11.09,10:13
To je jasne, ale pocas 10 dni ked zistim ze nie je doma pocas PN, ci musim cakat 3 dni kym mi to zdokladuje, alebo hned stopnut nahradu prijmu....dakujem :)
Pozri § 9 odst.3 a 4 Zák. 462/2003

3) Zamestnanec je povinný v období v ktorom má nárok na náhradu príjmu, dodržiavať liečebný režim určený lekárom

4) Zamestnávatel má právo vykonať kontrolu, či sa dočasne práceneschopný zamestnanec zdržiava na mieste určenom počas dočasnej pracovnej neschopnosti. Zamestnávatel má právo vykonať kontrolu podľa prvej vety v obydlí zamestnanca s jeho súhlasom alebo na mieste, kde je predpoklad, že sa zdržiava.

Ešte § 5 odst. 1 písm. d citovaného zákona

1) Nárok na náhradu príjmu nemá zamestnanec
...
d) ak sa nezdržiava na mieste určenom počas dočasnej pracovnej neschopnosti bez súhlasu lekára, odo dňa zistenia tejto skutočnosti.
Dana7
19.11.09,10:21
A ešte aj § 38 zákona o sociálnom poistení.
"Poistenec nemá nárok na výplatu nemocenského odo dňa porušenia liečebného režimu určeného lekárom do skončenia dočasnej pracovnej neschopnosti, najviac v rozsahu 30 dní odo dňa porušenia liečebného režimu určeného lekárom."
sagy10
21.11.09,18:38
Ahojte. Porada je veľmi zaujímavá! Neviete prosím poradiť podľa akého zákona sa kontrola PN riadi,, zákon číslo ......paragraf číslo..... alebo niečo konkrétne a hlavne právne podložené. Ďakujem.Súrne
Tweety
21.11.09,18:57
Ahojte. Porada je veľmi zaujímavá! Neviete prosím poradiť podľa akého zákona sa kontrola PN riadi,, zákon číslo ......paragraf číslo..... alebo niečo konkrétne a hlavne právne podložené. Ďakujem.Súrne
Riadi sa Zákonom o SP č. 461/2003 ZZ v znení neskorších predpisov, pozri stránku SP
http://www.socpoist.sk/nemocenske/1292s#vylucenie-naroku-na-vyplatu
anele22
26.01.10,14:36
ok a ked to zisti zamestnavatel do 10 dni, ktore plati on?
anele22
26.01.10,14:38
Pozri § 9 odst.3 a 4 Zák. 462/2003

3) Zamestnanec je povinný v období v ktorom má nárok na náhradu príjmu, dodržiavať liečebný režim určený lekárom

4) Zamestnávatel má právo vykonať kontrolu, či sa dočasne práceneschopný zamestnanec zdržiava na mieste určenom počas dočasnej pracovnej neschopnosti. Zamestnávatel má právo vykonať kontrolu podľa prvej vety v obydlí zamestnanca s jeho súhlasom alebo na mieste, kde je predpoklad, že sa zdržiava.

Ešte § 5 odst. 1 písm. d citovaného zákona

1) Nárok na náhradu príjmu nemá zamestnanec
...
d) ak sa nezdržiava na mieste určenom počas dočasnej pracovnej neschopnosti bez súhlasu lekára, odo dňa zistenia tejto skutočnosti.
je nejaky postup ktory by mal zamestnavatel dodrzat pri kontrole PN..myslim tym do 10 dni...cize spisat nejaku zapisnicu a skym ma ist na kontrolu? staci aki majitel firmy?
terezamaria
27.01.10,12:19
je nejaky postup ktory by mal zamestnavatel dodrzat pri kontrole PN..myslim tym do 10 dni...cize spisat nejaku zapisnicu a skym ma ist na kontrolu? staci aki majitel firmy?
Veronikasad Ti napísala všetko. Na kontrolu by som nechodila sama, lepšie chodiť vo dvojici. Samozrejme, na kontrolu môže ísť majiteľ firmy, ešte s druhou osobou. Pokiaľ zamestnanec nedodržuje liečebný režim a nezdržiava sa v mieste, ktoré je uvedené na PN-ke, potom samozrejme spíšete zápisnicu s tým, že ju podpíšu práve tí dvaja, ktorí boli na kontrole / vlastne 2 svedkovia/.
anele22
28.01.10,11:00
Veronikasad Ti napísala všetko. Na kontrolu by som nechodila sama, lepšie chodiť vo dvojici. Samozrejme, na kontrolu môže ísť majiteľ firmy, ešte s druhou osobou. Pokiaľ zamestnanec nedodržuje liečebný režim a nezdržiava sa v mieste, ktoré je uvedené na PN-ke, potom samozrejme spíšete zápisnicu s tým, že ju podpíšu práve tí dvaja, ktorí boli na kontrole / vlastne 2 svedkovia/.
...v pripade ze zamestanca nenajdem doma, spisem zapisnicu podpisanu 2 svedkami....treba aj upovedomit osetrujuceho lekara, ze zam. nebol doma a tym sa mu PN rusi?..dakujem za odpovede :)
Xanti
28.01.10,11:03
...v pripade ze zamestanca nenajdem doma, spisem zapisnicu podpisanu 2 svedkami....treba aj upovedomit osetrujuceho lekara, ze zam. nebol doma a tym sa mu PN rusi?..dakujem za odpovede :)
A čo ak práve vo chvíly ked ty stojíš pred dverami zamestnanca a nadávaš, že nie je doma hoci je PN. On sa trasie na nejakom vyšetrení alebo sedí v čakárni u lekára?
:rolleyes:
terezamaria
28.01.10,18:17
...v pripade ze zamestanca nenajdem doma, spisem zapisnicu podpisanu 2 svedkami....treba aj upovedomit osetrujuceho lekara, ze zam. nebol doma a tym sa mu PN rusi?..dakujem za odpovede :)

V prvom rade navštív lekára, jeho obvodného, že si bol na kontrole zamestnanca a nenašiel si ho doma. On Ťa bude informovať, či ho náhodou niekde neposlal na vyšetrenie. Pokiaľ nie, spíš zápisnicu. Ty mu nemôžeš zrušiť PN-ku, Ty mu ju len prestaneš vyplácať náhradu mzdy od dňa, kedy porušil liečebný režim - teda nebol v mieste uvedenom na PN-ke. Taktiež to nahlásiš na Sociálnu poisťovňu.
anele22
18.02.10,10:43
dakujem za odpovede...velmi mi pomohlo...
timejka200
26.07.10,15:31
akým spôsobom môze zamestnávateľ vykonať kontrolu zamestnanca počas PN-ky ?
drobeceva
26.07.10,15:37
akým spôsobom môze zamestnávateľ vykonať kontrolu zamestnanca počas PN-ky ?
ak máte podozrenie, čo sa porušuje liečebný režim, môžte požiadať SP o vykonanie kontroly
timejka200
26.07.10,16:30
čiže môzme dať podnet na vykonanie kontroly do SP počas tých 10 dní čo my platíme ale ako my sami nemôzme urobiť kontrolu?
drobeceva
26.07.10,16:47
čiže môzme dať podnet na vykonanie kontroly do SP počas tých 10 dní čo my platíme ale ako my sami nemôzme urobiť kontrolu?
bolo to tu už rozoberané - ale môžte urobiť aj Vy, veď prvých 10 dní to ide z Vašich finanč.prostriedkov.
Ingrid G.
26.07.10,16:51
čiže môzme dať podnet na vykonanie kontroly do SP počas tých 10 dní čo my platíme ale ako my sami nemôzme urobiť kontrolu?
Zamestnávateľ môže v 1.-10. deň PN vykonať u zamestnanca kontrolu liečebného režimu. Najlepšie ak kontrolu vykonajú aspoň dvaja (napr. vedúci a mzdár alebo personalista). Ak sme my robili kontrolu u zam-ca, mali títo ľudia formulár na ktorom sa vyznačilo či bol chorý doma a dodržiaval liečebný režim, príp. nebol doma + obaja formulár podpísali (kópia tohto formulára tvorila prílohu pri zaslaní PN časť II. SP). V prípade, ak nenašli zamestnanca doma, vhodili mu do poštovej schránky list, v ktorom bol zam-nec informovaný, že uňho bola vykonaná kontrola a aby do (uvedený termín) oznámil zam-teľovi dôvod prečo nebol doma. Na dvere mu pre istotu prilepili oznam, že má list v schránke.

Len pre zaujímavosť - mali sme dva prípady, keď zamestnanec nevedel vysvetliť dôvod prečo nebol doma a nasledujúci deň bola PN-ka ukončená.
drobeceva
26.07.10,16:56
ja mám skôr opačnú skúsenosť - zamestnanca sme nenašli, lekár ho podržal
Ingrid G.
26.07.10,17:07
ja mám skôr opačnú skúsenosť - zamestnanca sme nenašli, lekár ho podržal
My chodíme na kontroly po 16.hod. a vtedy už zväčša lekári neordinujú a možno aj preto niektorí zam-ci majú problém dokázať, že boli u lekára. :(
syrik
10.02.11,11:29
Dobrý deň,
chcem sa spýtať, či sa dajú uviesť na PN-ke dve adresy, na ktorých sa budem počas PN zdržiavať..lebo sestrička mi povedala, že sa to dá, akurát mi ich dala do dvoch koloniek, čo znamená, že by som sa mala počas celej PN zdržiavať na tej druhej zadanej adrese..ďakujem
veronikasad
10.02.11,11:33
Dobrý deň,
chcem sa spýtať, či sa dajú uviesť na PN-ke dve adresy, na ktorých sa budem počas PN zdržiavať..lebo sestrička mi povedala, že sa to dá, akurát mi ich dala do dvoch koloniek, čo znamená, že by som sa mala počas celej PN zdržiavať na tej druhej zadanej adrese..ďakujem
Prvá adresa je adresa trvalého, alebo prechodného pobytu.

Druhá adresa - presná adresa, kde sa bude poistenec zdržiavať v čase DPN. Nemyslím si, že sa dajú uviesť dve adresy, na ktorých sa budeš zdržiavať - v riadku 2 súčasne. To by ťa počas PN-ky nikto neskontroloval. Ak potrebuješ krátkodobo zmeniť adresu na ktorej sa budeš zdržiavať, musí dať na to súhlas ošetrujúci lekár.
syrik
10.02.11,11:41
No to mi mohla sestrička hneď povedať, že sa to nedá....teraz si môžem zbaliť švestky a ísť na druhú adresu =)) ďakujem za rýchlu odpoveď...a keď ma tam nenájdu, prídem o celú PN-ku alebo len ododňa zistenia do konca PN?
veronikasad
10.02.11,11:48
No to mi mohla sestrička hneď povedať, že sa to nedá....teraz si môžem zbaliť švestky a ísť na druhú adresu =)) ďakujem za rýchlu odpoveď...a keď ma tam nenájdu, prídem o celú PN-ku alebo len ododňa zistenia do konca PN?
Kontrolu dodržiavania lieč.režimu rieši § 155 Zákona o soc. poistení. Neviem ako je to s odňatím nem. dávok.
Zdržiavaš sa na adrese trvalého pobytu, alebo na adrese, ktorú si uviedla na PN-ke ako miesto pobytu počas PN-ky ) ?

http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-socialnom-poisteni-od-01-01-2011-a.html#155
syrik
10.02.11,12:06
Som na mieste trvalého bydliska....tú druhu adresu som tam dala hlavne kvoli víkendom...=)
luja5
10.02.11,12:13
...a keď ma tam nenájdu, prídem o celú PN-ku alebo len ododňa zistenia do konca PN?
Podľa ust. § 38 zákona č. 461/2003 Z.z. o sociálnom poistení poistenec nemá nárok na výplatu nemocenského odo dňa porušenia liečebného režimu určeného lekárom do skončenia dočasnej pracovnej neschopnosti, najviac v rozsahu 30 dní odo dňa porušenia liečebného režimu určeného lekárom.
syrik
10.02.11,12:19
ĎAKUJEM =)
mimuska1982
03.03.11,10:52
ahojte.
čo môžem robiť ako zamestanávateľ v prípade, že som prichytila zamestnanca na prechádzke so psom v čase PNky, dokonca sme sa s ním rozprávali a on sa ešte čudoval, čo je na tom zlé, že si počas PNky venčí psa. Volala som na sociálnu poisťovňu, kde mi povedali, že ak je to počas dní, kedy dávku vypláca zamestnávateľ, tak je to v našej réžii a my môžeme nevyplatiť dávky. Chcela by som Vás poprosiť o info, či nemáte skúsenosť čo ďalej. Nemôžem predsa len tak nevyplatiť dávku a podložiť to tým, že sme ho videli v meste. treba to nejako podchytiť písomne, prípadne v spolupráci s niekým, i keď neviem s kým, keďže socpoist dala od toho ruky preč:cool:
Ďakujem
Ivana 1511
03.03.11,13:34
Teda neviem s akou diagnozou je zamestnanec na PN ale nemohol mať napr. vychádzku? Veď aj počas PN treba nakúpiť a pod.
Tweety
03.03.11,13:39
ahojte.
čo môžem robiť ako zamestanávateľ v prípade, že som prichytila zamestnanca na prechádzke so psom v čase PNky, dokonca sme sa s ním rozprávali a on sa ešte čudoval, čo je na tom zlé, že si počas PNky venčí psa. Volala som na sociálnu poisťovňu, kde mi povedali, že ak je to počas dní, kedy dávku vypláca zamestnávateľ, tak je to v našej réžii a my môžeme nevyplatiť dávky. Chcela by som Vás poprosiť o info, či nemáte skúsenosť čo ďalej. Nemôžem predsa len tak nevyplatiť dávku a podložiť to tým, že sme ho videli v meste. treba to nejako podchytiť písomne, prípadne v spolupráci s niekým, i keď neviem s kým, keďže socpoist dala od toho ruky preč:cool:
Ďakujem
Zamestnáv. má právo na kontrolu dodržiavania liečebného režimu počas prvých dni PN,( max10KD) za ktoré vypláca náhradu príjmu. Ale vy ste ho nekontrolovali, či? Ak áno, bola potrebná zápisnica z kontroly, on predsa nemusel byť vonku nelegálne, existuje niečo také, ako vychádzky, ale tie sú vypísané priamo do potvrdenia.
rdb
03.03.11,13:43
ahojte.
čo môžem robiť ako zamestanávateľ v prípade, že som prichytila zamestnanca na prechádzke so psom v čase PNky, dokonca sme sa s ním rozprávali a on sa ešte čudoval, čo je na tom zlé, že si počas PNky venčí psa. Volala som na sociálnu poisťovňu, kde mi povedali, že ak je to počas dní, kedy dávku vypláca zamestnávateľ, tak je to v našej réžii a my môžeme nevyplatiť dávky. Chcela by som Vás poprosiť o info, či nemáte skúsenosť čo ďalej. Nemôžem predsa len tak nevyplatiť dávku a podložiť to tým, že sme ho videli v meste. treba to nejako podchytiť písomne, prípadne v spolupráci s niekým, i keď neviem s kým, keďže socpoist dala od toho ruky preč:cool:
Ďakujem
Nuz to jej jednoduche. Ak sa zdrziava inde ako na mieste ktore urcil na liecenie, tak sa to da len z dvoch dovodov. Bud je prave u lekara, alebo ma prave od lekara umoznenu vychadzku. Toto sa da zistit z PNky.
Zial u nas ludia casto vobec netusia co obnasa liecebny poriadok a cuduju sa, ze ved sa boli len poprechadzat...vencit...nakupovat...
Ak teda nemal od lekara vychadzky nemusite mu vyplatit davky. U nas vo firme sa to povazuje ajk za porusenie discipliny.
nesca
03.03.11,13:44
Keďže SP od toho "dal ruky preč", asi to bude Vašich 10 vyplácania.Vychádzky sa väčšinou dávajú až po 7 dňoch trvania.Možno ich už má povolené-vtedy s tým nič nenarobíš.Ak nie a len venčil psa,tak by som ako za-teľ z toho vedu nerobila.Ak by som ho načapala v krčme,ryľovať záhradu,murovať apod,tak to by už bolo iné kafe.Ale je len na tebe,čo budeš považovať za porušenie liečebnéh režimu.Máte na to nejakú smernicu?
mimuska1982
03.03.11,21:02
ďakujem za odpovede.
PNka je počas prvých 10 dní, ktoré vyplácame my. Vychádzky nemá, to bolo prvé, čo sme sa pýtali. Treba mať na to smernicu? nestačí sa odvolať na zákon?
rdb a na základe čoho mu tie dávky nevyplatím? nevieš poradiť? stačí napísať porušenie pracovnej disciplíny, v ktorej opíšem situáciu a tiež tam napíšem, že za to nebude dávka vyplatená?
Katy a R
04.03.11,00:05
ďakujem za odpovede.
PNka je počas prvých 10 dní, ktoré vyplácame my. Vychádzky nemá, to bolo prvé, čo sme sa pýtali. Treba mať na to smernicu? nestačí sa odvolať na zákon?
rdb a na základe čoho mu tie dávky nevyplatím? nevieš poradiť? stačí napísať porušenie pracovnej disciplíny, v ktorej opíšem situáciu a tiež tam napíšem, že za to nebude dávka vyplatená?


Platí zákon o náhrade príjmu (462) ... odkazuje na zák 277/1994. No musela by si dokázať, že porušil liečebný režim - a liečebný režim mu určuje lekár . ... neviem síce, s čím je na PNke, ale veru si neviem predstaviť, ako ty - nelekár zdôvodníš, že naozaj porušil liečebný režim, tým, že bol venčiť psa:confused:. (možno, kebyže mal nejakú nákazlivú chorobu a chodil by medzi ľudí:confused::confused:)
tuto ešte niečo
http://www.socpoist.sk/lekarska-posudkova-cinnost-pri-vykone-socialneho-poistenia/933s
Môžeš dať podnet .. ako zamestnávateľ - na prešetrenie.
Ivana 1511
04.03.11,07:19
Ozaj ti tak vadí, že bol venčiť psa počas PN ? Skús si to preniesť na seba. Je fakt nutné robiť z toho zamestnancovi zlo? Myslíš si že vo vašej firme tak dobre zarába, že sa mu oplatí byť doma za tých pár euro čo dostane za PN?
Llívia
04.03.11,07:23
mimotemy
Nuz to jej jednoduche. Ak sa zdrziava inde ako na mieste ktore urcil na liecenie, tak sa to da len z dvoch dovodov. Bud je prave u lekara, alebo ma prave od lekara umoznenu vychadzku. Toto sa da zistit z PNky.
Zial u nas ludia casto vobec netusia co obnasa liecebny poriadok a cuduju sa, ze ved sa boli len poprechadzat...vencit...nakupovat...
Ak teda nemal od lekara vychadzky nemusite mu vyplatit davky. U nas vo firme sa to povazuje ajk za porusenie discipliny.
Chudák ten, čo býva sám, je na mesačnej PN-ke bez vychádzok - takú odtučňovačku ešte nezažil, že mesiac bez jedla :D:D:D:):---Modelky by si mohli z tohto vziať inšpiráciu :D:D:D:---
veronikasad
04.03.11,07:24
ďakujem za odpovede.
PNka je počas prvých 10 dní, ktoré vyplácame my. Vychádzky nemá, to bolo prvé, čo sme sa pýtali. Treba mať na to smernicu? nestačí sa odvolať na zákon?
rdb a na základe čoho mu tie dávky nevyplatím? nevieš poradiť? stačí napísať porušenie pracovnej disciplíny, v ktorej opíšem situáciu a tiež tam napíšem, že za to nebude dávka vyplatená?
diagnoza sa sice na PN-ke nepíše, ale zamestnávatelovi zvyčajne je aspoň trochu známa. Mal počas PN-ky ležať ? (chrípka, teploty apod.).
Pretože ak to tak nie je a zamestnancovi psa nemal kto vyvenčiť a k inému porušeniu lieč.režimu nedošlo, aj ved. pracovník zamestnávatela by mal byť "človek".

mimotemyzamestnanci, ktorí PN nezneužívajú často ani nevedie, že si môžu pýtať vychádzky. A ošetrujúci lekár im ich sám neponúkne.
Llívia
04.03.11,07:39
Soc. poisťovňa vydala brožúrku s informáciami k nemocenskému. Je v nej popísané aj to, čo sa považuje za porušenie liečebného režimu: www.socpoist.sk/ext_dok-pn_letak/34436c
(Okrem iného k jeho porušeniu dôjde, ak pacient neleží. Takže ak pacientovi zazvoní pri dverách kontrola zo SP a on pôjde otvoriť = neleží = porušil liečebný režim :D:D:D:--- Ani navariť si nebude môcť :D:D:D:--- )
mimuska1982
04.03.11,12:53
Ozaj ti tak vadí, že bol venčiť psa počas PN ? Skús si to preniesť na seba. Je fakt nutné robiť z toho zamestnancovi zlo? Myslíš si že vo vašej firme tak dobre zarába, že sa mu oplatí byť doma za tých pár euro čo dostane za PN?

Ja som si to na seba skúsila preniesť. A aj keby som ja osobne išla počas PNky mimo miesta, kde sa mám zdržiavať a bola by som prichytená, tak by som si niesla následky. Neviem prečo by sme jej to mali prepáčiť. Veď existujú určité pravidlá a tie treba dodržiavať. Alebo nie? Predstav si, že by si mala zamestnanca, ktorý ti vyrába stratu (zamestnanec, ktorý nepracuje a ty mu aj tak platíš a k tomu platíš aj dalšieho zamestnanca, ktorý robí nadčas, aby urobil aj jeho prácu) a ty ho nájdeš ako si s úsmevom na tvári chodí po meste. Nehnevalo by ťa to? Ja ako zamestnávateľ mám veľa práce s tým, že on nie je v práci, treba ho nahradiť, zabezpečiť, aby všetko klapalo aj bez neho a neovplyvnilo to chod firmy. A mám sa tváriť, že sa nič nestalo, keď on porušil pravidlá? Tak nech si nesie za to zodpovednosť.
Ivana 1511
04.03.11,13:52
Súhlasím, na to sú pravidlá, aby sa dodržiavali, ale z tvojho príspevku cítim zlobu, urobiť za každú cenu zamestnancovi nepríjemnosť. Asi si veľká pani vedúca, ktorá nebola chorá a nepotrebovala si ísť von počas PN / čo nie je môže byť, chorobu si nevyberáme /. Proste sa tešíš, že si ju nachytala. Ja som nepísala že jej to máš prepáčiť, ale len či je nutné jej urobiť v zamestnaní nepríjemnosť. Kľudne si sa mohla robiť že ju nevidíš, ale keď už sa stalo, nemusela si to hneď rozoberať v zamestnaní.
Určite toho psa nevenčila pol dňa.Ak to nemal kto za ňu urobiť, neni iné východisko.Ak budeš niekedy v podobnej situácii tak sa budeš určite chovať inak.
mimuska1982
04.03.11,14:25
Súhlasím, na to sú pravidlá, aby sa dodržiavali, ale z tvojho príspevku cítim zlobu, urobiť za každú cenu zamestnancovi nepríjemnosť. Asi si veľká pani vedúca, ktorá nebola chorá a nepotrebovala si ísť von počas PN / čo nie je môže byť, chorobu si nevyberáme /. Proste sa tešíš, že si ju nachytala. Ja som nepísala že jej to máš prepáčiť, ale len či je nutné jej urobiť v zamestnaní nepríjemnosť. Kľudne si sa mohla robiť že ju nevidíš, ale keď už sa stalo, nemusela si to hneď rozoberať v zamestnaní.
Určite toho psa nevenčila pol dňa.Ak to nemal kto za ňu urobiť, neni iné východisko.Ak budeš niekedy v podobnej situácii tak sa budeš určite chovať inak.


a predstav si, že nie som pani vedúca. a tú dotyčnú osobu videla práve pani vedúca. nie som škodoradostná. ide o to, že sú porušené pravidlá a zamestnávateľ nemôže nič urobiť. lebo na sociálke mi síce povedia, že to si musím riešiť sama, nakoľko je to počas prvých 10 dní, ale nikto ti nepovie ako. A sama za seba som už hovorila, že keby sa to stalo mne, bez slova si nesiem následky. Každý predsa vie, že na PNke si preto, lebo si chorá a chorá máš byť doma (samozrejme okrem vychádzok, tie však v tomto prípade neboli)
Katy a R
04.03.11,19:34
a predstav si, že nie som pani vedúca. a tú dotyčnú osobu videla práve pani vedúca. nie som škodoradostná. ide o to, že sú porušené pravidlá a zamestnávateľ nemôže nič urobiť. lebo na sociálke mi síce povedia, že to si musím riešiť sama, nakoľko je to počas prvých 10 dní, ale nikto ti nepovie ako. A sama za seba som už hovorila, že keby sa to stalo mne, bez slova si nesiem následky. Každý predsa vie, že na PNke si preto, lebo si chorá a chorá máš byť doma (samozrejme okrem vychádzok, tie však v tomto prípade neboli)

.. jednoducho ;) .. dokáž, že porušil liečebný režim (zák 462/2004)... a náhradu mzdy nevyplať! :);)
.. jednoduchšie by to bolo, keby ste ho načapali v krčme, pri poháriku .. ale aj tam by ste museli spraviť zápis - a svedkov treba.
Ak chcete uplatňovať postihy, treba to mať ošetrené..
Katy a R
04.03.11,19:46
.. inak, všimli ste si (v tých letákoch):confused: .. začo môže SP pri kontrole dať pokuty:confused: Pozor na to - výhovorka, že som nepočul zvonček nepomôže:D. Ja som si vlani (som bola PN) hneď utekala opraviť strhnutú menovku na zvočeku ... keby náhodou.;):confused:
Llívia
04.03.11,21:44
.. inak, všimli ste si (v tých letákoch):confused: .. začo môže SP pri kontrole dať pokuty:confused: Pozor na to - výhovorka, že som nepočul zvonček nepomôže:D. Ja som si vlani (som bola PN) hneď utekala opraviť strhnutú menovku na zvočeku ... keby náhodou.;):confused:
1. Ktorý zákon mi ukladá povinnosť mať zvonček? :rolleyes:
2. Ak niekto býva v prenajatom byte, ťažko bude mať na zvončeku meno.
3. Ak som v izbe a mám zatvorené dvere, náš zvonček nepočujem - kľudne si to môžu zo SP prísť overiť.
4. Čo ak práve v čase kontroly zo SP nie je elektrika?
5. Čo ak práve v deň kontroly sa zvonček pokazil?
6. Ak som na PN a mám liečebný režim taký, že mám ležať, nemôžem ísť ku dverám, lebo by som ho porušila.
7. V letáku je aj toto: "Povinnosti poistenca porušíte, ak napríklad: neumožníte vstup do objektu, v ktorom bývate, pretože sa v ňom voľne
pohybuje pes alebo je tam iná prekážka," - ak mám byť doma, nemôžem ísť uviazať psa.;)
8. Iná prekážka sú u nás napr. zatvorené vchodové dvere. Ak som na PN a nemám vychádzky, nemôžem zbehnúť dolu po schodoch a kontrolu vpustiť. ;)
Môj názor: niekto bol príliš iniciatívny pri tvorbe tohto letáka a zapracoval doň blbobsti, ktoré nemajú oporu v zákone, viď napr. povinnosť mať zvonček. Napr. aj toto tvrdenie z letáku považujem za blbosť: Povinnosti poistenca porušíte, ak napríklad: neumožníte vstup do objektu, v ktorom bývate," pričom na ich stránke zase tvrdia, že vstúpiť môžu len so súhlasom a v zákone je to takto:
§ 243 Oprávnenia a povinnosti zamestnancov kontroly
(1) Zamestnanci kontroly sú pri výkone kontroly oprávnení v nevyhnutnom rozsahu
a) vstupovať do objektov, zariadení a prevádzok, na pozemky a do iných priestorov patriacich kontrolovaným subjektom, ak bezprostredne súvisia s predmetom kontroly; nedotknuteľnosť obydlia nesmie byť dotknutá výkonom tohto oprávnenia, :confused::rolleyes: Navyše, ak byt nie je môj, nebudem do neho vpúšťať cudzích ľudí bez súhlasu vlastníka.


Normal 0 21 false false false SK X-NONE X-NONE MicrosoftInternetExplorer4 [I]Zákon o sociálnom poistení: § 239 Pokuta
Za porušenie povinností ustanovených v § 154 ods. 3, § 227 ods. 2, § 228 až 234, § 238, 244 a § 279 môže Sociálna poisťovňa uložiť pokutu až do 16 596, 96 eura. Pri ukladaní pokuty Sociálna poisťovňa zohľadní závažnosť porušenia povinnosti ustanovenej týmto zákonom.

§ 227Práva a povinnosti poistencov a príjemcov dávok
(2) Poistenec a poberateľ dávky sú povinní
a) preukázať skutočnosti rozhodujúce na vznik, trvanie, prerušenie a na zánik sociálneho poistenia,
b) zúčastniť sa na kontrole posudzovania spôsobilosti na prácu počas trvania dočasnej pracovnej neschopnosti,
c) zúčastniť sa na posudzovaní poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť na účely poskytovania dôchodkových dávok a poklesu pracovnej schopnosti na účely poskytovania úrazových dávok,
d) zúčastniť sa na posudzovaní predpokladov na opätovné zaradenie do pracovného procesu na účely pracovnej rehabilitácie a rekvalifikácie,
e) dodržiavať liečebný režim určený ošetrujúcim lekárom počas trvania dočasnej pracovnej neschopnosti,
f) zdržiavať sa počas dočasnej pracovnej neschopnosti na adrese uvedenej v žiadosti o priznanie nemocenského,
g) oznámiť Sociálnej poisťovni ukončenie dočasnej pracovnej neschopnosti do troch dní odo dňa skončenia dočasnej pracovnej neschopnosti, ak dočasná pracovná neschopnosť trvala viac ako desať dní,
h) plniť ďalšie povinnosti ustanovené týmto zákonom.

Povinnosť mať zvonček a uviazaného psa som v zákone nenašla. :rolleyes:
Katy a R
04.03.11,22:02
.. a čítala si ten leták, ktorý si pripla :confused::D:confused:
Žeby som kontrole povedala, že nemôžem prísť dole otvoriť ... :D:D
Llívia
04.03.11,22:03
Nerozumiem tvojej otázke. To, že si dajú niečo do letáku, neznamená, že je to platné/správne/v súlade so zákonom. Našla si niekde v zákone zvončeky alebo psa?
monikago
10.06.11,06:08
ahojte, ja by som mala k tejto téme jednu otázočku,

- keď je zamestnanec na Pn-ke, a chceli by sme ho kontrolovať, môžme mu dať preventívne aj fúkať?
- ide o to, že dotyčného sme prepustili na základe alkoholu a on sa samozrejme ešte v ten deň dal vypísať, tak by ma zaujímalo, či by sme s naším bezpečákom mohli spraviť takúto kontrolu a keby bola pozitívna, čo si na 100% myslím, že aj bude, teda, že buď nebude doma alebo keď aj bude, tak bude pod vplyvom alkoholu

dakujem za radu
Mila123
10.06.11,06:11
Takže keby som na PNke od 2. do 13. septembra, tak to je 12 dní. Nevyplatia mi tie dávky a to je všetko? No a keď ma nenájdu tam, kde mám byť, budú ma hladať ďalej? :D či to je jednorázová kontrola?
Ďakujem za odpovede, ste rýchli.
Núdzové situácie vyžadujú núdzové riešenia.
Neboj, ozbrojené komando ťa nebude naháňať.....
Mila123
10.06.11,06:14
ahojte, ja by som mala k tejto téme jednu otázočku,

- keď je zamestnanec na Pn-ke, a chceli by sme ho kontrolovať, môžme mu dať preventívne aj fúkať?
- ide o to, že dotyčného sme prepustili na základe alkoholu a on sa samozrejme ešte v ten deň dal vypísať, tak by ma zaujímalo, či by sme s naším bezpečákom mohli spraviť takúto kontrolu a keby bola pozitívna, čo si na 100% myslím, že aj bude, teda, že buď nebude doma alebo keď aj bude, tak bude pod vplyvom alkoholu

dakujem za radu
Ak ste dotyčného prepustili, na základe čoho by ste mu mali teraz dať fúkať????? aké oprávnenie k tomu máte????? ani policajti ( iba v prípade, že vedie motorové vozidlo, bicykel), iba súd ho donúti aby musel počas svojej PNS fúkať.......prepáč, ale ked nafúkal počas PP, tak ste ho prepustili......a teraz keď má PN po ukončení PPV už sa Vás prípadný jeho alkohol netýka....
veronikasad
10.06.11,06:24
ahojte, ja by som mala k tejto téme jednu otázočku,

- keď je zamestnanec na Pn-ke, a chceli by sme ho kontrolovať, môžme mu dať preventívne aj fúkať?
- ide o to, že dotyčného sme prepustili na základe alkoholu a on sa samozrejme ešte v ten deň dal vypísať, tak by ma zaujímalo, či by sme s naším bezpečákom mohli spraviť takúto kontrolu a keby bola pozitívna, čo si na 100% myslím, že aj bude, teda, že buď nebude doma alebo keď aj bude, tak bude pod vplyvom alkoholu

dakujem za radu
Môžeš požiadať SP o častejšie vykonanie kontroly. Ak bol pracovný pomer ukončený, zamestnávatel nemá právo kontroly dodržiavania liečebného režimu, aj keď ide o PN-ku z ochrannej doby. Nemocenské pltí sociálna poisťovňa.
monikago
10.06.11,06:31
Môžeš požiadať SP o častejšie vykonanie kontroly. Ak bol pracovný pomer ukončený, zamestnávatel nemá právo kontroly dodržiavania liečebného režimu, aj keď ide o PN-ku z ochrannej doby. Nemocenské pltí sociálna poisťovňa.


dakujem za rychlu odpoveď:)
zasha
20.07.11,09:52
dobry den/ahojte, vidim ze sa tu riesia kontroly, mna by zaujimala taka situacia, zamestnankyna, buduca mamicka DPN, ktora byva sama lebo manzel je dlhodobo na sluzobke a ma psa ktory potrebuje 3x denne vyvencit + ist si kupit zakl. potraviny do najblizsieho marketu... co robit pri kontrole? zohladnuju situacie?
dakujem za odpoved
ivka70
20.07.11,11:00
dobry den/ahojte, vidim ze sa tu riesia kontroly, mna by zaujimala taka situacia, zamestnankyna, buduca mamicka DPN, ktora byva sama lebo manzel je dlhodobo na sluzobke a ma psa ktory potrebuje 3x denne vyvencit + ist si kupit zakl. potraviny do najblizsieho marketu... co robit pri kontrole? zohladnuju situacie?
dakujem za odpoved

Mamicka ma snad definovane v PNke vychadzky, takze vencenie aj nakupy ma zrealizovat pocas tychto hodin.
Ak vychadzky definovane nema, znamena to, ze jej zdravotny stav neumoznuje, aby chodila po vonku, tak si musi zabezpecit nakupy aj vencenie inou osobou.
SP pri kontrole nezaujima, aky bol dovod nepritomnosti a ospravedlnia len dolozenu navstevu lekara.
SP skontroluje stav, nenajdu ju doma, nechaju listok, aby zdokladovala, kde sa nachadzala. Nutnost vencenia psa urcite medzi dovodmi na porusenie liecebneho rezimu nie je.
onga
15.12.11,10:41
dobry den pisem prvy krat.som na pn od 20.2.2011 a vtedy ma zobrala sanitka a kedze mam aj vychadzky ale neviem ako to bude cez vianoce ked sa chodi po rodinach.myslite si ze bude chodit kontrola??? dakujem
Tweety
15.12.11,10:45
dobry den pisem prvy krat.som na pn od 20.2.2011 a vtedy ma zobrala sanitka a kedze mam aj vychadzky ale neviem ako to bude cez vianoce ked sa chodi po rodinach.myslite si ze bude chodit kontrola??? dakujem Určite musíš dodržiavať liečebný režim a vychádzky. Kontroly sú vo zvýšenom počte.
protector
15.12.11,11:03
liecebny rezim pacient musi a je povinny dodrziavat, ak pride kontrola , treba byt doma, jasne ze v case vychadzky doma byt netreba a taktiez ak sa ide k lekarovi na kontrolu alebo vysetrenie,ale v inom case ma clovek na PN byt doma. Bude uplne zbytocne sa vyhovarat ze ved ja som len to a ono.. su predsa jasne pravidla, su prava ale aj povinnosti. A k tomu zvonceku, mne sa raz stalo ze som nepocul ked zazvonili lebo som zadriemal,ale kedze byvam v panelaku, zazvonili susedovi a ten im vchodove dvere otvoril a pri dverach mi uz zvonili dlhsie. Musim priznat ze vzdy som mal korektnu kontrolu zo SP ale aj ja som dodrziaval liecebny rezim.

Ak niekto chce spekulovat ze sa necha vypisat na PN a bude si lietat kade tade tak mu nezelam nic ine len velmi castu kontrolu! Spekulantov nemam rad, aj kvoli nim sme tak dopadli ze zmenili system DNP ..
fialka1318
20.03.15,10:15
.