ada1602
14.08.08,09:34
Zdravím všetkých poraďákov, a prosím o radu či by mi vedel niekto poradiť. Moja známa sa rozviedla je zamestnaná ale má iba minimálnu mzdu. Chcela by som vedieť či je možné aby si požiadala o výživné od bývalého manžela. Nejde tu o nijaké zdieranie exmanžela, ale známa spláca úver už 2 roky a ešte bude ďalšie 3. Úver si vzala na svoje meno ešte počas manželstva, peniaze použili spolu ako manželia. Keď prestali spolu žiť manžel jej prestal dávať peniaze a všetko to zostalo na nej. Nedávno sa rozviedli a keďže nemajú žiadny majetok nebolo potrebné ani majetkové vyrovnanie.
Chobot
14.08.08,07:49
Zdravím všetkých poraďákov, a prosím o radu či by mi vedel niekto poradiť. Moja známa sa rozviedla je zamestnaná ale má iba minimálnu mzdu. Chcela by som vedieť či je možné aby si požiadala o výživné od bývalého manžela. Nejde tu o nijaké zdieranie exmanžela, ale známa spláca úver už 2 roky a ešte bude ďalšie 3. Úver si vzala na svoje meno ešte počas manželstva, peniaze použili spolu ako manželia. Keď prestali spolu žiť manžel jej prestal dávať peniaze a všetko to zostalo na nej. Nedávno sa rozviedli a keďže nemajú žiadny majetok nebolo potrebné ani majetkové vyrovnanie.

Majetkom sa nerozumie len majetok v aktívach, ale aj dlhy. Takže mala trvať na rozdelení úveru medzi nimi, keďže to brali ako manželia.

Výživné musí žiadať cestou súdu a musí zdôvodniť prečo žiada výživné. Upravuje to § 72 zákona o rodine:

(1) Rozvedený manžel, ktorý nie je schopný sám sa živiť, môže žiadať od bývalého manžela, aby mu prispieval na primeranú výživu podľa svojich schopností, možností a majetkových pomerov.

(2) Ak sa bývalí manželia nedohodnú, určí rozsah príspevku na výživu na návrh niektorého z nich súd. Prihliadne pritom aj na príčiny, ktoré viedli k rozvratu vzťahov medzi manželmi.

(3) Príspevok na výživu rozvedeného manžela možno priznať najdlhšie na dobu piatich rokov odo dňa právoplatnosti rozhodnutia o rozvode. Súd môže výnimočne túto dobu predĺžiť, ak rozvedený manžel, ktorému súd príspevok priznal, nie je z objektívnych dôvodov schopný sám sa živiť ani po uplynutí tejto doby, najmä ak ide o toho manžela, ktorému bolo v konaní o rozvod manželstva zverené do osobnej starostlivosti dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom, alebo o manžela, ktorý má sám dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav vyžadujúci sústavnú opateru.
ada1602
14.08.08,07:57
Ďakujem za odpoveď. Toto bude dnes dobrá správa, ktorú podám ďalej.