alenka57
14.08.08,10:11
Ahojte,
prosím, poraďte mi:
Som SZČO, mám 2 zamestnancov na 4 hod - prac. zmluvu s nimi uzatvorenú na kratší prac. čas v zmysle par. 43 ZP. Musím mať od nich súhlas na spracovanie osobných údajov? Musí tento súhlas od nich mať aj naša účtovníčka, ktorá nám vedie účtovníctvo a mzdy? Musí ho mať aj odo mňa, keď mi robí účtovníctvo?
Ďakujem za skorú odpoveď.
tinusa
14.08.08,14:02
Alenka, vo všeobecnosti platí zásada, že osobné údaje môžu byť o dotknutých osobách spracúvané buď so súhlasom, alebo na základe osobitného zákona, ktorý presne stanovuje zoznam osobných údajov, účel .. . atd. Takže pokiaľ niektorý z osobných údajov, ktoré spracúvaš je nadrámec osobitného zákona, bolo by dobré mať súhlas so spracúvaním osobných údajov. V tomto súhlase zároveň dotknutú osobu informuješ o tom, že jej osobné údaje poskytuješ na spracúvanie svojej mzdárke, ktorá je tak sprostredkovateľom. Medzi tebou, ako prevádzkovateľom a mzdárkou, ako sprostredkovateľom musí byť zmluva alebo písomné poverenie, kde zároveň môžeš upraviť, že súhlas so spracúvaním (ak ho bude potreba) zabezpečíš ty, keďže osobné údaje si získala ty, ako prevádzkovateľ a že kópiu súhlasu jej poskytneš zároveň pri prvom predaní osobných údajov. Je to skrátka jeden zo spôsobov..
alenka57
14.08.08,14:19
Ďakujem veľmi pekne.
Kája.
17.08.08,18:30
Prosím Vás o radu, firma od 1.1.2008 zamestnala prvých zamestnancov, od 1.8. vo firme pracuje 6 zamestnancov - som povinná nahlásiť úradu zodpovednú osobu do 30 dní od poverenia. Som povinná zaslať aj formulár registrácie, alebo ten som mala zaslať už pri zamestnaní prvého zamestnanca? Za pomoc ďakujem
tinusa
18.08.08,06:02
K tomu povereniu zodpovednej osoby: povinnosť máte, keďže ste zamestnali šiesteho zamestnanca. Poverenie je písomné, môžete na to využiť aj formulár, ktorý má úrad na svojich stránkach. Treba dať pozor na to, aby zodpovednou osobou nebol štatúr a pod.
K tej registrácii: ak mýslíte registráciu informačných systémov, tak potom informačné systémy, ktoré podliehajú dohľadu zodpovednej osoby nie je potrebné registrovať na Úrade na ochranu osobných údajov SR. Možno by bolo potrebné posúdiť osobitnú registráciu, ale tá sa týka napríklad informačných systémov, v ktorých sa spracúvajú osobitné kategorie osobných údajov, ako je napríklad rodné číslo a zároveň sa uskutočňuje prenos mimo krajín EU a pod.
zsazsula
02.09.08,10:10
ahojte pracujeme v oblasti stavebnictva a potrebujem zodpovednú osobu na ochranu osob. údajov problem je v tom ,že jediná žena :eek:medzi zamestnancami som ja - a som konateľkou teraz neviem koho mam poslať na školenie murara, alebo tesára som s toho nešťastná.:mee:
Alebo može byť aj externá osoba ,ktorá nie je zamestnancom našej firmy ???????????????????????
zsazsula
02.09.08,14:26
prosím:)
tinusa
03.09.08,06:03
ahojko.. netráp sa tým, samozrejme, že to môže byť aj externá osoba.. a je to aj dosť časté..
prajem príjemný deň..