legolas
14.08.08,10:42
Bol som s dieťaťom u lekára na vyšetrenie. Zamestnávateľovi som doniesol potvrdenie od lekára na celý deň. Zamestnávateľ mi toto potvrdenie neuznal,ale mi dal čerpať náhradné voľno za tento deň s tým, že nemám nárok pretože mi nariadil čerpanie náhradného voľna. Manželka je na rodičovskom príspevku, lenže máme ešte jedno dieťa s ktorým musela ostať doma. Má zamestnávateľ právo mi neuznať toto potvrdenie? Podľa ZP mám nárok na 7 dní v kalendárnom roku na vyšetrenia alebo sprevádzania, nevyčerpal som z nich ani jeden deň.
Tweety
14.08.08,08:49
Bol som s dieťaťom u lekára na vyšetrenie. Zamestnávateľovi som doniesol potvrdenie od lekára na celý deň. Zamestnávateľ mi toto potvrdenie neuznal,ale mi dal čerpať náhradné voľno za tento deň s tým, že nemám nárok pretože mi nariadil čerpanie náhradného voľna. Manželka je na rodičovskom príspevku, lenže máme ešte jedno dieťa s ktorým musela ostať doma. Má zamestnávateľ právo mi neuznať toto potvrdenie? Podľa ZP mám nárok na 7 dní v kalendárnom roku na vyšetrenia alebo sprevádzania, nevyčerpal som z nich ani jeden deň.
Nemá právo, je to § 141 ZP-prekážka v práci, teda zákonný nárok na náhradu. Ak máš potvrdenie od lekára, zamestnáv. ho musí rešpektovať. Otázne je, či je tam vyznačený čas ošetrenia. Potom máš nárok na náhradu za tento čas, ak je to celodenné ošetrenie, potom je nárok na celý deň.
Kristína
14.08.08,08:51
Vedel zamestnávateľ, že idete na vyšetrenie s dieťaťom?
Kedy Vám nariadil čerpať to náhradné voľno? Zamestnávateľ sa asi jednoducho vykrúca z povinnosti preplatiť návštevu lekára.