dark32
14.08.08,10:46
Poprosil by som o radu ako správne zaúčtovať kolkové známky

01.08.2008 - nákup kolkov 500 sk - pošta
01.08.2008 - použitie kolkov - UVZ Hygiena - poplatok za schválenie predajne

postup č. 1
kúpa kolkov:
VPD - vyplatené: pošta - nákup kolkov 500 sk
PD - výdaj hotovosti 500 Sk - VNZD - krátkodobý finančný majetok 500 sk
+ zaevidovať príjem do knihy cenín
použitie kolkov
IUD - použitie kolkov - UVZ Hygiena - poplatok za schválenie predajne
PD - zápis ako nepeňažná operácia - VOZD - prevádzková réžia 500 sk -
krátkodobý finančný majetok mínus 500 sk
+ zaevidovať výdaj do knihy cenín

alebo

postup č. 2
vypísať len VPD- vyplatené: UVZ Hygiena - poplatok za schválenie predajne
PD - výdaj hotovosti 500 Sk - VOZD - prevádzková réžia 500 sk
Zoltán Kovács
14.08.08,08:51
Poprosil by som o radu ako správne zaúčtovať kolkové známky

01.08.2008 - nákup kolkov 500 sk - pošta
01.08.2008 - použitie kolkov - UVZ Hygiena - poplatok za schválenie predajne

postup č. 1
kúpa kolkov:
VPD - vyplatené: pošta - nákup kolkov 500 sk
PD - výdaj hotovosti 500 Sk - VNZD - krátkodobý finančný majetok 500 sk
+ zaevidovať príjem do knihy cenín
použitie kolkov
IUD - použitie kolkov - UVZ Hygiena - poplatok za schválenie predajne
PD - zápis ako nepeňažná operácia - VOZD - prevádzková réžia 500 sk -
krátkodobý finančný majetok mínus 500 sk
+ zaevidovať výdaj do knihy cenín

alebo

postup č. 2
vypísať len VPD- vyplatené: UVZ Hygiena - poplatok za schválenie predajne
PD - výdaj hotovosti 500 Sk - VOZD - prevádzková réžia 500 sk

Použi postup č. 2. Jednoduchší a aj správny. Len s tým, že VPD budeš mať podložené s potvrdením z pošty o nákupe kolku.
dark32
14.08.08,09:02
Ok takže postup č. 2, len dúfam,že mi to DU nevytkne pri kontrole.
Nemate s tým skúsenosti ?
Zoltán Kovács
14.08.08,09:03
Ok takže postup č. 2, len dúfam,že mi to DU nevytkne pri kontrole.
Nemate s tým skúsenosti ?

Nevytkne.
dark32
14.08.08,09:06
Ďakujem za rady SMITH
Gima
25.08.08,11:42
Z postupov účtovania v jednouchom účtovníctve vyplýva, že pri účtovaní cenín treba postupovať ako pri účtovaní peňažných prostriedkov. V deň nákupu cenín sa zaúčtuje tento nákup na základe výdavkového pokladničného dokladu v peňažnom denníku do stĺpca peňažné prostriedky v hotovosti – výdavok a zároveň do stĺpca priebežné položky – príjem. Zároveň sa v pokladničnej knihe na základe toho istého účtovného dokladu zaúčtuje úbytok peňažných prostriedkov v hotovosti, čo predstavuje platbu za ceniny. Prijatie cenín sa v peňažnom denníku zaúčtuje do stĺpca peňažné prostriedky v hotovosti – príjem a do stĺpca priebežné položky – výdavok, a to na základe príjmového pokladničného dokladu o príjme cenín a zároveň sa prijatie cenín na základe toho istého pokladničného dokladu zaúčtuje do knihy cenín, ktorá predstavuje vlastne osobitný druh pokladničnej knihy pre ceniny.
Vzhľadom na to, že ceniny nepatria k zásobám, ich nákup sa neúčtuje ako daňový výdavok napr. nákup materiálu alebo tovaru, ale ako presun medzi rôznymi formami peňažných prostriedkov, teda úbytok peňažných prostriedkov v slovenskej mene a prírastok peňažných prostriedkov vo forme cenín napr. kolkov.
Podľa zákona o dani z príjmov až spotreba resp. výdaj kolku sa považuje za výdavok ovplyvňujúci základ dane. Táto operácia sa zapisuje v daňovo-analytickej časti peňažného denníka, pretože ovplyvňuje základ dane.
Spotreba cenín sa v deň použitia resp. spotreby zaúčtuje na základe výdavkového pokladničného dokladu o výdaji cenín v peňažnom denníku do stĺpca peňažné prostriedky v hotovosti – výdavok a súčasne v druhovom členení do výdavkov ovplyvňujúcich základ dane – prevádzková réžia. Zároveň sa v knihe cenín zaúčtuje na základe toho istého dokladu úbytok cenín.
sybila3
02.10.09,05:22
ak sa kolky hneď použijú, že sa ide niečo vybavovať a ani sa neprinesú do pokladne cenín, môžem dať priamo do réžie?
Tweety
02.10.09,05:23
ak sa kolky hneď použijú, že sa ide niečo vybavovať a ani sa neprinesú do pokladne cenín, môžem dať priamo do réžie?
Môžeš.
EMILY04
02.10.09,16:49
Sybila3, nezabudni si k dokladu o kúpe kolku doložiť aj kópiu dokladu na čo si ten kolok použila.
sybila3
02.10.09,19:37
no tak to mi teda nikto nenosí a keď mi donesú doklady ani pomaly nevedia na čo ich potrebovali.
betka
03.10.09,14:38
no tak to mi teda nikto nenosí a keď mi donesú doklady ani pomaly nevedia na čo ich potrebovali.

Tak si aspoň na doklad treba poznačiť: stavebné povolenie, výpis z registra trestov.
Aby náhodou neboli doklady na kolky susedove...:);)
sybila3
22.06.10,11:10
to nech si už obhajujú oni, keď trvajú, aby som zaúčtovala a nevedia načo ich použili.
rodina1
22.06.10,11:23
no tak to mi teda nikto nenosí a keď mi donesú doklady ani pomaly nevedia na čo ich potrebovali.
Ak nevieš, na čo boli kolky použité, zaúčtuj to ako VNZD.
Gong
21.03.11,12:26
Ahojte, asi to tu už veľakrát zaznelo, prečítala som veľmi veľa príspevkov ohľadne účtovania cenín - kolkov a mám z toho miš-maš
ja účtujem v JU ceniny nasledovne: nákup VPD - Prev.réžia, - po nákupe kolky hneď použijem, teraz neviem, či ich mám uviesť i v knihe cenín? Na doklade uvádzam na čo bol kolok použitý. Je to tatko správne?

A čo sa týka SL - gastrolístky, učtujem nasledovne: ale to je asi zle? podľa toho čo som sa na porade dočítala:
VPD - nákup gastrolístkov (štvrťročne nakupujeme), v pen. denníku dám do PR - províziu, VOZD 55% , VNZD 45%, v mzdách strhávam zam. podľa toho koľko odpracoval.

Ale asi to má byť takto:
1. nákup SL : VPD - PP
provízia SL: VPD- PR
2. príjem do pokladne: PPD- PP
3. výdaj SL - VPD 55% - réžia (podľa mes.spotreby SL)
výdaj SL - VPD 45% - VNZD (podľa mes.spotreby SL)
4. príjem od zam.45% - PNZD - a ak mu to zrážam zo mzdy, zam. nedáva za SL do pokladne ? to zaúčtujem tak isto ?

A ak chcem zo SF prispievať na Gastrolístky, tak v akej sume môžem? Hodnota SL je 3,80

ĎAKUJEM
Gong
21.03.11,13:00
... prosím poradíte mi?
Gong
21.03.11,14:31
Ahojte, asi to tu už veľakrát zaznelo, prečítala som veľmi veľa príspevkov ohľadne účtovania cenín - kolkov a mám z toho miš-maš
ja účtujem v JU ceniny nasledovne: nákup VPD - Prev.réžia, - po nákupe kolky hneď použijem, teraz neviem, či ich mám uviesť i v knihe cenín? Na doklade uvádzam na čo bol kolok použitý. Je to tatko správne?

A čo sa týka SL - gastrolístky, učtujem nasledovne: ale to je asi zle? podľa toho čo som sa na porade dočítala:
VPD - nákup gastrolístkov (štvrťročne nakupujeme), v pen. denníku dám do PR - províziu, VOZD 55% , VNZD 45%, v mzdách strhávam zam. podľa toho koľko odpracoval.

Ale asi to má byť takto:
1. nákup SL : VPD - PP
provízia SL: VPD- PR
2. príjem do pokladne: PPD- PP
3. výdaj SL - VPD 55% - réžia (podľa mes.spotreby SL)
výdaj SL - VPD 45% - VNZD (podľa mes.spotreby SL)
4. príjem od zam.45% - PNZD - a ak mu to zrážam zo mzdy, zam. nedáva za SL do pokladne ? to zaúčtujem tak isto ?

A ak chcem zo SF prispievať na Gastrolístky, tak v akej sume môžem? Hodnota SL je 3,80

ĎAKUJEM



... prosím o radu :mee::mee::mee::mee::mee::confused:
rodina1
21.03.11,15:04
Ahojte, asi to tu už veľakrát zaznelo, prečítala som veľmi veľa príspevkov ohľadne účtovania cenín - kolkov a mám z toho miš-maš
ja účtujem v JU ceniny nasledovne: nákup VPD - Prev.réžia, - po nákupe kolky hneď použijem, teraz neviem, či ich mám uviesť i v knihe cenín? Na doklade uvádzam na čo bol kolok použitý. skôr by som to zaúčtovala ako výdavok za materiál. Je to tatko správne?

A čo sa týka SL - gastrolístky, učtujem nasledovne: ale to je asi zle? podľa toho čo som sa na porade dočítala:
VPD - nákup gastrolístkov (štvrťročne nakupujeme), v pen. denníku dám do PR - províziu, VOZD 55% , VNZD 45%, v mzdách strhávam zam. podľa toho koľko odpracoval.

Ale asi to má byť takto:
1. nákup SL : VPD - PP
provízia SL: VPD- PR
2. príjem do pokladne: PPD- PP
3. výdaj SL - VPD 55% - réžia (podľa mes.spotreby SL)
výdaj SL - VPD 45% - VNZD (podľa mes.spotreby SL)
4. príjem od zam.45% - PNZD - a ak mu to zrážam zo mzdy, zam. nedáva za SL do pokladne ? to zaúčtujem tak isto ?
o účtovaní SL aj tu:
http://www.porada.sk/t111857-stravne-listky-v-ju.html

A ak chcem zo SF prispievať na Gastrolístky, tak v akej sume môžem? Hodnota SL je 3,80 môžeš v takej sume, akú si stanovíš, len nesmieš mať každý mesiac SF v mínusovej hodnote.

ĎAKUJEM
:cool:
Gong
21.03.11,18:06
:mee:
:cool:
Ďakujem za rady rodina1, prešla som si i priloženú tému, ale aj tak som to účtovanie nepochopila, niekto účtuje tak, niekto zasa ináč a mám z toho poriadny mišung, neviem, prosím nevie mi niekto tak laicky po lopate povedať ako sa účtujú tie stravné lístky, ja som to účtovala tak že výdaj z pokladne na nákup SL qvartálne - 55% VOZD, 45% VNZD a provízia prev.rézia, to je všetko ale podľa čítaných prísp. si myslím, že to nie je správne a potrebovala by som od vás skúsenejších radu po lopate, ...
rodina1
21.03.11,18:21
:mee:
Ďakujem za rady rodina1, prešla som si i priloženú tému, ale aj tak som to účtovanie nepochopila, niekto účtuje tak, niekto zasa ináč a mám z toho poriadny mišung, neviem, prosím nevie mi niekto tak laicky po lopate povedať ako sa účtujú tie stravné lístky, ja som to účtovala tak že výdaj z pokladne na nákup SL qvartálne - 55% VOZD, 45% VNZD a provízia prev.rézia, to je všetko ale podľa čítaných prísp. si myslím, že to nie je správne a potrebovala by som od vás skúsenejších radu po lopate, ...
Pozri sa aj tu:
http://www.kros.sk/tmp/asset_cache/link/0000043997/Stravne_listky_s_DPH.pdf
Gong
26.03.11,13:18
Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť a overiť si, či som v roku 2010 účtovala kolky správne, nákup kolkov som účtovala VPD - ku kt. som pripojila doklad o nákupe a VOZD, pretože sme ceniny hneď použili. Sme Advokátska kancelária, a kolky používame na žaloby, na živnostenský úrad atď, kolky do zásoby nenakupujeme hneď ich použijeme. Na porade som prečítala veľa tém ohľadne účtovania kolkov, kde som sa dočítala, o prieb.položkách, iní zasa písali, že účtovali tak ako ja. Tak som si teraz nie istá mojím postupom. Prosím o radu.
DAKUJEM.
Tweety
26.03.11,13:22
Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť a overiť si, či som v roku 2010 účtovala kolky správne, nákup kolkov som účtovala VPD - ku kt. som pripojila doklad o nákupe a VOZD, pretože sme ceniny hneď použili. Sme Advokátska kancelária, a kolky používame na žaloby, na živnostenský úrad atď, kolky do zásoby nenakupujeme hneď ich použijeme. Na porade som prečítala veľa tém ohľadne účtovania kolkov, kde som sa dočítala, o prieb.položkách, iní zasa písali, že účtovali tak ako ja. Tak som si teraz nie istá mojím postupom. Prosím o radu.
DAKUJEM.
ÁNo, priama spotreba kolkov je VOZD-réžia.
Gong
26.03.11,13:23
Ďakujem krásne a prajem pekný víkendík.