mirpo
14.08.08,11:06
Snáď mi niekto bude vedieť pomôcť:
Známy pracuje od augusta 2007 u jedného zamestnávateľa, no do dnešného dňa nemá pracovnú zmluvu. Výplatu dostáva, ale výplatné pásky nie. Zmluvy sa stále dožaduje, ale zamestnávateľ sa vyhováral na zmenu účtovníčky, že je mimo mesta....neopodstatnené... :mad: Podľa SP sú platené odvody až od 01.12.2007, ZP netuším:confused: Podľa informácií, čo mám, to nie je práca na čierno, pretože je zahlásený v poisťovni.
Ja som mu navrhla, aby poslal doporučene zamestnávateľovi žiadosť o vystavenie PZ, resp. aby dal podnet na inšpektorát práce. Podnet zatiaľ podávať nechce. A ja neviem ako inak by som mu mohla pomôcť.

Ak mu zamestnávateľ dá PZ až od 1.12.07, bude mať nedoplatky aj v ZP, ale papierovo nemá ako dokázať, že tam pracoval už v auguste.
:confused::confused:Vedeli by ste poradiť inú možnosť ako postupovať?
jana
14.08.08,09:15
Mal už dávno od zamestnávateľa odísť, a nahlásiť na inšpektorát práce.
inuš
14.08.08,09:33
S tým inšpektorátom by som ešte počkala, aby náhodou nedali aj dotyčnému pokutu za nelegálnu prácu. Viete, od inšpektorátu - nič dobré. Aspoň ja mám také skúsenosti s nimi. Sú najmúdrejší....
mirpo
14.08.08,10:09
Nad ukončením PP uvažuje až teraz, lenže práca sa mu páči, nemusí cestovať...
Nový zamestnávateľ, ale aj úrad práce /keby náhodou/ budú od neho žiadať zápočet rokov, alebo PZ a ukončenie PP. A s tým bude asi rovnaký problém ako s PZ.
Stina
14.08.08,10:16
Odporúčam zistiť v SP, či za neho platí zamestnanec odvody. A o PZ požiadať doporučeným listom, resp. podať list priamo v podateľni (alebo na sekretariáte).
mirpo
14.08.08,10:34
Odporúčam zistiť v SP, či za neho platí zamestnanec odvody. A o PZ požiadať doporučeným listom, resp. podať list priamo v podateľni (alebo na sekretariáte).
Zamestnávateľ platí odvody až od 1.12.07.
Žiadosť kvôli PZ môže poslať jedine poštou, lebo sídlo ZĽa je jeho trvalý pobyt. Na prevádzke pracuje ešte s jedným kolegom, ale ten má PZ /pracuje tam už roky/.
Tweety
14.08.08,10:38
Zamestnávateľ platí odvody až od 1.12.07.
Žiadosť kvôli PZ môže poslať jedine poštou, lebo sídlo ZĽa je jeho trvalý pobyt. Na prevádzke pracuje ešte s jedným kolegom, ale ten má PZ /pracuje tam už roky/.
Takže do 1.12. 07 išlo o nelegálnu prácu s tým, že tieto mesiace nebude mať vykryté ničím. Nech sa obráti na zamestnáv. s tým, že ak PZ neuzatvorí, bude sa brániť na IP.