Wodickova
14.08.08,13:20
Ahojte,
chcela by som sa poradiť. Vo februári 2007 naša spoločnosť - platca DPH kúpila byt, ktorý chce naša spoločnosť využívať na podnikové účely (prenajímať zamestnancom). Zatiaľ tam boli vykonávané iba stavebné práce(v r. 2007 aj v r. 2008), z ktorých sme si upatnili DPH na vstupe. Nie som si teraz istá, či sme si mohli odpočítať DPH, nakoľko sme zatiaľ nemali žiadne tržby. Tie plánujeme až v budúcom roku.
Ďakujem už vopred ,
Ada
Zoltán Kovács
14.08.08,11:25
Ahojte,
chcela by som sa poradiť. Vo februári 2007 naša spoločnosť - platca DPH kúpila byt, ktorý chce naša spoločnosť využívať na podnikové účely (prenajímať zamestnancom). Zatiaľ tam boli vykonávané iba stavebné práce(v r. 2007 aj v r. 2008), z ktorých sme si upatnili DPH na vstupe. Nie som si teraz istá, či sme si mohli odpočítať DPH, nakoľko sme zatiaľ nemali žiadne tržby. Tie plánujeme až v budúcom roku.
Ďakujem už vopred ,
Ada

Uplatnenie dph nie je závislé na tržbách. Ide o obstaranie, teda ak máte doklad podľa §71, tak na odpočet nárok vzniká.

Ale, ak byt bude prenajímaný zamestnancom, tak ten prenájom bude bez dph ( § 38 zákona o DPH). Takže budú to výnosy oslobodené od dph, a v tomto prípade už nie je nárok na uplatnenie dane na vstupe. Totiž majetok sa použije na plnenia oslobodené od dph.

Pozri ešte aj § 54 zákona o DPH.
Zoltán Kovács
14.08.08,12:23
Môžem poprosiť názor aj iných, či moje myšlienkové pochody sú správne.
Kája.
14.08.08,13:33
Tvoje myšlienkové pochody sú podľa mňa správne.
Katarína Cigánová
14.08.08,13:56
A ešte na doplnenie , - pri začatí prenájmu - oslobodeného - nezabudnite na koeficient - pri DPH
Wodickova
15.08.08,06:10
ďakujem všetkým,
len ma dosť miatlo, že podľa §49 si môžem odpočítať DPH z tovarov a služieb, kt. použíjem na účely sv. podnikania. Podľa §3 ods.2 podnikanie je činnosť z ktorej sa dosahuje príjem. A zatiaľ z bytu sme nemali príjmy.
Vladimír Ozimý
15.08.08,06:11
ďakujem všetkým,
len ma dosť miatlo, že podľa §49 si môžem odpočítať DPH z tovarov a služieb, kt. použíjem na účely sv. podnikania. Podľa §3 ods.2 podnikanie je činnosť z ktorej sa dosahuje príjem. A zatiaľ z bytu sme nemali príjmy.

no ale veď budete mať t.j. nemusíte hneď v danom čase dosahovať príjem aby sme hovorili o podnikaní...vy podnikáte aj tým že vynkaladate vádavky na dosiahnutie príjmov v budúcnosti :)