Ester plus
14.08.08,14:38
Možno zamestnancovi zamestnanému na príkaznú zmluu, ktorá má znaky závislej činnosti pri práci denne viac ako 4 hod. poskytovať stravné lístky?
Tweety
14.08.08,14:41
Možno zamestnancovi zamestnanému na príkaznú zmluu, ktorá má znaky závislej činnosti pri práci denne viac ako 4 hod. poskytovať stravné lístky?
Ak nemá podpísanú PZ nároky plynúce zamestnancovi zo ZP( konkrétne § 152) sa ho netýkajú.
Braňo
14.08.08,14:55
Neodporúčam uzatvárať príkaznú zmluvu so znakmi závislej práce. Pri kontrole Vám bude prehodnotená ako kratší pracovný pomer a dorúbené aj odvody...
Ester plus
14.08.08,14:58
A ako sa píjem z príkaznej zmluvy zdaňuje? Možno odpočítať sumun nezdaniteľného minima 8 208 Sk?
Braňo
14.08.08,15:06
Nemôžeš.
Ester plus
14.08.08,15:10
Ak bude príkazná zmluva uzatvorená na 8 hod denne, tak ju ťažko niekto prehodnotí na pracovný pomer na kratší pracovný čas, nie? A vôbec čo vedie kontrolórov k takému prehodnocovaniu, keď je uzatvorená príkazná zmluva. Môžu si ju vôbec takto svojvoľne premenovať? Je to vôbec prípustné?
Braňo
14.08.08,15:19
stačí keď ma znaky závislej práce....


Podľa § 1 ods. 2 Zákonníka práce za závislú prácu, ktorá je vykonávaná vo vzťahu nadriadenosti zamestnávateľa a podriadenosti zamestnanca, sa považuje výlučne osobný výkon práce zamestnanca pre zamestnávateľa

podľa pokynov zamestnávateľa
v jeho mene,
za mzdu alebo odmenu,
v pracovnom čase,
na náklady zamestnávateľa,
jeho výrobnými prostriedkami,
na zodpovednosť zamestnávateľa,
ide o výkon práce, ktorá pozostáva prevažne z opakovania určených činností.
Jozef Mihál
14.08.08,17:57
§ 1 ods. 3 druhá veta (Zákonníka práce):

"Závislou prácou nie je podnikanie alebo iná zárobková činnosť založená na zmluvnom občianskoprávnom alebo zmluvnom obchodnoprávnom vzťahu podľa osobitných predpisov."

Takže práca môže mať všetky znaky závislej práce, ak je však zmluvne ošetrená prikaznou zmluvou podľa Občianskeho zákonníka, nejde o závislú prácu. Ak vám príde kontrola, odvolajte sa na túto vetu. Zákonník práce ju obsahuje, či sa to niekomu páči alebo nie. Takéto znenie Zákonníka práce schválili pozmeňovacím návrhom poslanci Národnej rady a to je zákonodarná inštancia v tomto štáte, nie Inšpektoráty práce, ani Ministerstvo práce.
Orchid21
29.10.08,22:31
Ahojte!

Som student a vykonavam preklady / lektor jazykov na prikaznu zmluvu. Prosim Vas o pomoc:
1. do akej sumy nemusim podavat danove priznanie vobec?
2. Ak zarobim do cca 64 000, som stale oslobodena od dane (tak ako aj RZZP)?

Nevyznam sa, tak dufam, ze sa tu najde niekto taky ochotny a poradi mi. Hladala som uz vela na nete, no neviem sa dopatrat aktualnym cislam pre rok 2008. Dakujem za odpoved, mate u mna lizatko:))))
Orchid21
30.10.08,14:50
Ahojte!

Som student a vykonavam preklady / lektor jazykov na prikaznu zmluvu. Prosim Vas o pomoc:
1. do akej sumy nemusim podavat danove priznanie vobec?
2. Ak zarobim do cca 64 000, som stale oslobodena od dane (tak ako aj RZZP)?

Nevyznam sa, tak dufam, ze sa tu najde niekto taky ochotny a poradi mi. Hladala som uz vela na nete, no neviem sa dopatrat aktualnym cislam pre rok 2008. Dakujem za odpoved, mate u mna lizatko:))))
prosiiiiiiiiiiiiiim, je to surne. AK viete odpoved, dajte mi vediet.. Snad to nie je pritazka otazka??
waki
02.03.09,17:05
Povinnost podat dan.priznanie, ak zdanitelne prijmy presiahli 49248 Sk
waki
02.03.09,17:07
V danovom priznani vyplnis nedzadniteľnú časť na danovníka 98 496 Sk - to znamena DP podavas, dan neplatis