janaGT
27.04.05,08:03
Zamestnanec dal písomne výpoveď a zamestnávateľ mu odpovedal taktiež písomne:

"Dolupodpísaný .... / zamestnávateľ / Vám týmto oznamujem, že Vaša žiadosť o výpoveď bude akceptovaná dňom vyrovnania pohľadávky voči firme xxx.
Táto pohľadávka je:
- 0,5 hod x 207 dní = 10 350,-
t.j. neoprávnene vyplatené - na každý pracovný deň bola neoprávnene vyplatená pol hodina, ktorá podľa zákona nie je platená. Podľa zákona pracovná doba je 8 hodín z toho platené je 7,5 hod. Pol hodina určená na prestávku sa nehradí. Zamestnancovi ... bola vyplatená suma za celých 8 hodín."

Priniesol to kolegovi jeden známy, čo mu poradíme.
Budeme vďačná za každú radu.
Zuzka
27.04.05,06:10
Teda, to som ešte nevidela a ani nepočula :eek: A čo má v pracovnej zmluve, aký pracovný čas? ... a čo robili v tej firme doteraz? Veď niekto podklady na mzdy dával mzd. učtovníčke?
Katarína STR
27.04.05,06:12
Ja neviem, ale kto povedal, že pol hodina na obed sa neplatí ??
Zamestnanec má nárok na pol hodinovú prestávku na obed, ktorú je zamestnávateľ
povinný preplatiť.

Nech to skúsi ukázať nejakému právnikovi, ktorý mu na toto poradí odpoveď a uvidíme.
Mám skúsenosť, že niektorí právnici ti poradia aj cez telefón.

Ahoj
Jana Motyčková
27.04.05,06:25
Zamestnanec má nárok na prestávku v práci (na obed) minimálne v dĺžke 30 min., ale táto sa nezapočítava do pracovného času zamestnanca - pozri §91 ZP. Čiže ak má v pracovnej zmuluve 8 hodinovú prac.dobu, tak mal robiť 8 hodín + 0,5 hod prestávka na obed.
Evanka
27.04.05,06:27
Ja neviem, ale kto povedal, že pol hodina na obed sa neplatí ??
Zamestnanec má nárok na pol hodinovú prestávku na obed, ktorú je zamestnávateľ
povinný preplatiť.

Nech to skúsi ukázať nejakému právnikovi, ktorý mu na toto poradí odpoveď a uvidíme.
Mám skúsenosť, že niektorí právnici ti poradia aj cez telefón.

AhojKatka,
Podľa § 91 ZP
(5) Prestávky na odpočinok a jedenie sa nezapočítavajú do pracovného času.
Treba vychádzať zo zmluvy. Treba to asi podrobnejšie špecifikovať. Je ale divné, že to prišli na to až teraz? Aký mal mať pracovný čas?
Jana Motyčková
27.04.05,06:27
Jediná možnosť by možno bola, že chybu spôsobil zamestnávateľ a nie zamestnanec, ale to neviem.
účtovník 007
27.04.05,06:29
U nás máme všetci zmluvy na 8-hodinový prac.čas. Pracujeme však 8,5 hod.Tá pol hodina na obed nie je platená a platí to už poriadne dlho. Na tú platenú pol hodinu nemá zamestnanec nárok, ak mu ju zamestnávateľ zaplatí, je to nad rámec jeho povinností.
Zuzka
27.04.05,06:32
... ešte doplním, aj ostatným pracovníkom vo firme vypočítali, že im zaplatili o 0,5 hod naviac za tých 207 dní a musia to vrátiť? Podľa mňa chybu urobil zamestnávateľ, zamestnanec nemal ako, mzdu prijal v dobrom, že je vypočítaná správne. V prvom rade, nech si pozrie ako má napísanú prac. zmluvu, koľko hodín denne resp. týždenne tam má uvedené.
janaGT
27.04.05,06:33
skúsim bližšie zistiť aký prac. čas mal uvedený v prac. zmluve.

Inak tiež mi je to dosť divné, že keď mu mzdu vyplácali, zamestnávateľovi nič nevadilo a zrazu zistí, že vyplácal to čo vyplácal ....
janaGT
27.04.05,06:35
... ešte doplním, aj ostatným pracovníkom vo firme vypočítali, že im zaplatili o 0,5 hod naviac za tých 207 dní a musia to vrátiť? Podľa mňa chybu urobil zamestnávateľ, zamestnanec nemal ako, mzdu prijal v dobrom, že je vypočítaná správne. V prvom rade, nech si pozrie ako má napísanú prac. zmluvu, koľko hodín denne resp. týždenne tam má uvedené.
Neviem ako ostatným, ale výpoveď dáva len tento jeden. Ale predpokladám, že ak to robí jedna účtovníčka, tak to bude takto urobené u všetkých.
Zuzka
27.04.05,06:39
Jani, podľa mňa iným to robiť nebude, to iba jeho zastrašuje zamestnávateľ. Ak by to robil všetkým, tak im to rovnako opravia v mzde napr. za marec, apríl ap. a dajú to vedieť všetkým zamestnancom nejakým interným oznámením, ktoré vydá majiteľ.
Ten dôvod, čo tam píše by si mal v prvom rade napísať sám sebe zamestnávateľ, veď on porušil zák. práce a nie zamestnanec a dôležitý je v prvom pracovný čas na zmluve.
Katarína STR
27.04.05,06:45
Ja som nepovedala, že pol hodinová prestávka na obed sa započítava do pracovného času.

ALe aj tak je divné, že fakt na to prišli až teraz.
Ale veď pracovná doba je 8 hodín. Tým pádom akože odpracoval len 7,5 hod ?

Som zvedavá, čo má napísané v tej PZ.
Jara
27.04.05,07:02
Je dôležité pozrieť na pracovnú zmluvu, ale najskôr to bude chyba firmy a v tom prípade by som odporúčala napísať odvolanie za neplatnosť dôvodu výpovede, nakoľko chyba nebola spôsobená zamestnancom ale zamestnávateľom i keď zamestnaváteľ má právo vymáhať túto čiastku ak bola neoprávnene vyplatená, ale s písomným súhlasom zamestnanca. Teda zamestnanec má právo určiť príp. dohodnúť sa na nejakom splátkovom kalendári aj po 100,- Sk ale to nemôže byť dôvod na ukončenie prac. pomeru a také bu,bu,bu... nech urobí aj zamestnanec, že sa pri neprijatí výpovede v zmysle ZP obráti na súd... atď.
janaGT
27.04.05,07:06
Je dôležité pozrieť na pracovnú zmluvu, ale najskôr to bude chyba firmy a v tom prípade by som odporúčala napísať odvolanie za neplatnosť dôvodu výpovede, nakoľko chyba nebola spôsobená zamestnancom ale zamestnávateľom i keď zamestnaváteľ má právo vymáhať túto čiastku ak bola neoprávnene vyplatená, ale s písomným súhlasom zamestnanca. Teda zamestnanec má právo určiť príp. dohodnúť sa na nejakom splátkovom kalendári aj po 100,- Sk ale to nemôže byť dôvod na ukončenie prac. pomeru a také bu,bu,bu... nech urobí aj zamestnanec, že sa pri neprijatí výpovede v zmysle ZP obráti na súd... atď.Jari, jemu nechce dať výpoveď firma, výpoveď chce dať pracovník a firma ho nechce uvoľniť z prac. pomeru
Žofka
27.04.05,07:16
Všetko, čo tu bolo napísané o pracovnom čase je OK. V prvom rade si musí pozrieť do pracovnej zmluvy, aký má ustanovený pracovný čas. Čo sa týka výpovede, výpoveď je platná. S výpoveďou zamestnávateľ nemá, čo súhlasiť alebo nesúhlasiť. Výpoveď zamestnávateľ musí akceptovať. Ak tam je nejaký preplatok na mzde, ktorý bude musieť vrátiť, ak nebude súhlasiť so splácaním, resp. vyplatením naraz (čo asi nie, je to dosť veľlá suma), môžu si túto phľadávku uplatniť súdnou cestou.
Chobot
27.04.05,07:30
V kazdom prípade výpoveď je jednostranný úkon, v tomto prípade zo strany zamestnanca. Nie je to ziadost o výpoveď, ako odpovedá zamestnávatel!!! Akékolvek vyjadrenie firmy, ci akceptuje alebo neakceptuje vpoved je irelevantná. Musí splnat len zákonom stanovené podmienky - musí byt písomná a dorucená druhej strane, co sa evidentne stalo.

Zamestnanec ukoncí pracovný pomer po skoncení výpovednej doby, t.j. dva mesiace po dorucení (doba zacína plynút prvý dnom nasledujúceho mesiaca po dorucení).
Zamestnanec má nárok na výplatu mzdy ku dnu skoncenia prac. pomeru, ak o to poziada - § 129 ods. 3 (viem, ja som to tiez ziadal a dostal).

Zamestnávatel mu môze strnút zo mzdy iba zákonom stanovené zrázky (§ 131 zák. práce), to co uvádza, by musel uplatnovat ako náhradu skody buď dohodou alebo súdnou cestou, aj to len v prípade, ak to bolo zavinené zamestnancom. Teoreticky by to mohol specifikovat aj ako neoprávnený prospech. Ak to bolo prijaté v dobrej viere (treba fakt pozriet tú prac. zmluvu), zamestnanec nemusí sledovat pocet hodín, pracovný cas mu stanovuje zamestnávatel a pokial dodrzoval prac. cas, tazko to od neho vysúdia.
Ak by zamestnávatel robil akékolvek obstrukcie ohladne skoncenia prac. pomeru - neukoncil prac. pomer (nevydá zápoctový list), alebo by mu krátil mzdu alebo iné, tohoto prípadu sa urcite rád ujme nejaký právnik. Bude to síce na dlhé lakte, ale nakoniec zaplace zamestnávatel.
Dobrovolne nech zamestnanec neodsúhlasuje náhradu mzdy, nech si to riesi zamestnávatel. V dnesnom svete je lepsie byt zalovaný, ako zalovat. Mozno nakoniec zamestnávatel zistí, ze by nemal velkú sancu a vzdá to. V najhorsom prípade, ak by to uz hrozilo súdom, môzu to vyriesit dohodou (napr. to spomínané splácanie po nejakej ciastke). Ak navrhne takto splácanie, súd uz zamestnávatelovi zalobu zamietne, lebo prejavil ochotu splácania. Nemusí sa bát, ze by mu pohrozili okamzitým splatením pohladávky.
Ak chcete dalsie rady, uveďte, ako to bolo v prac. zmluve.
Jara
27.04.05,08:23
JanaGT: Presne som to tak aj pochopila. Prečítaj si ešte raz moju odpoveď a tiež Chobotovu odpoveď ber za správnu. Neviem prečo si myslíš že som myslela že firma mu dáva výpoveď. Možno si ma nepochopila správne, ale Chobot to vysvetlil úplne po lopate.

Nemala som tam dať neplatnosť výpovede, ale akceptovanie, prípadne myslela som to, že firma nemá právo dať takúto podmienku na uznanie výpovede. Výpoveď bola daná zamestnancom v súlade so ZP a nemá ju podmieňovať nejakými dohodami.
Luba2
28.04.05,08:31
Objavila som túto tému až teraz, Chobot a Jara píšu pravdu, mňa by len zaujímalo či je platený hodinovou mzdou. Ak nie, tak aj to vymáhanie je celé nezmyslom.
Tereza
28.04.05,09:15
Pozrela by som sa nie len do zmluvy, ale aj na evidenciu dochádzky. V evidencii by totiž mala byť aj tá polhodina na jedenie. T.j. pracovný čas 8 hod., v evidencii povedzme príchod 7:00 - odchod 15:30. Takže chyba môže byť aj tu, ak ten odchod je 15:00.
Bionda
28.04.05,11:28
Ešte je jedna vec a to, či vôbec prestávku na obed zamestnanci mali kedy a kde realizovať. Je možné, že sú niekde, kde sa dohodli o odpracovaní 8-mych hodín (ja viem, že teraz budete namietať, že na obed má každý nárok po odprac. 4 hodín), ale berte to že možné je všetko. Ale určite v knihe dochádzky by malo byť všetko.
Mohol by to vykryť ešte dovolenkou, ak ešte má k dispozícii.
Jara
02.05.05,06:58
Ešte je jedna vec a to, či vôbec prestávku na obed zamestnanci mali kedy a kde realizovať. Je možné, že sú niekde, kde sa dohodli o odpracovaní 8-mych hodín (ja viem, že teraz budete namietať, že na obed má každý nárok po odprac. 4 hodín), ale berte to že možné je všetko. Ale určite v knihe dochádzky by malo byť všetko.
Mohol by to vykryť ešte dovolenkou, ak ešte má k dispozícii.Bionda na prestávku na obed po 4 hodinách nie je len nárok ako si napísala ale je to povinnosť po 4 hodinách práce čerpať pol hodiny prestávku na oddych. V dochádzke by mali mať 8,5 hodiny, t.j. napr. 7.00-15.30 a preplatené 8 hodín práce.
aidalen
02.05.05,10:51
Ja by som povedala, ze zamestnavatel si narokuje o vratenie bezdovodneho obohatenia / § 222 ZP / a podla ods.6 daneho § moze zamestnavatel od zamestnaca ziadat vratenie len v pripade, ak vedel, alebo musel z okolnosti predpokladat, ze ze ide o sumy omylom vyplatene
JanaF
02.05.05,11:52
A existuje vobec dochadzkovy list? Ak ano, tak nie je co riesit, ak nie, tak potom nech zamestnavatel dokaze, ze zamestnanec neodpracoval 8 hodin denne.