Wotan
14.08.08,15:17
Zamestnavatel vyhlasil koncom jula platobnu neschopnost. Nevyplatil mi mzdu za jun, jul aj cast augusta. Momentalne som este zamestnany, ale chystam sa dat vypoved podla par. 69 -okamzite ukoncenie aj s nalezitym odstupnym, kedze mi nevyplatili mzdu. Avsak firma tvrdi, ze podla par. 69 by to bola neplatna vypoved, lebo firma uz je platobne neschopna /dorucene na sude/ a v tomto pripade ten par. neplati. Keby ze podam vypoved pred vyhlasenim platobnej neschopnosti, tak vtedy by platila. Dlznu mzdu za jun az do jula k casu vyhlasenia plat.neschopnosti by mi mal vyplatit garancny fond.

Firma chce aby som dal par.60 - dohoda o okamzitom skonceni PP. Avsak ak v tej dohode uvediem aj odstupne, firma s tym nebude suhlasit a nepodpise to. Jednoznacne sa chcu vyhnut plateniu odstupneho. Viete mi prosim surne poradit, ako to vlastne je? Ja si myslim, ze bez ohladu na to, ci je firma platobne neschopna alebo nie, ak mi nevyplatili mzdu, mam narok na odstupne...

Prosim vas, naozaj to suri.


PS: stravne listky mi vobec neposkytovali ani ziadnu nahradu za ne od marca az do augusta 2008! Mozem si aj to narokovat, alebo na to mozem "zabudnut"?

Dakujem
Chobot
14.08.08,13:27
Zamestnavatel vyhlasil koncom jula platobnu neschopnost. Nevyplatil mi mzdu za jun, jul aj cast augusta. Momentalne som este zamestnany, ale chystam sa dat vypoved podla par. 69 -okamzite ukoncenie aj s nalezitym odstupnym, kedze mi nevyplatili mzdu. Avsak firma tvrdi, ze podla par. 69 by to bola neplatna vypoved, lebo firma uz je platobne neschopna /dorucene na sude/ a v tomto pripade ten par. neplati. Keby ze podam vypoved pred vyhlasenim platobnej neschopnosti, tak vtedy by platila. Dlznu mzdu za jun az do jula k casu vyhlasenia plat.neschopnosti by mi mal vyplatit garancny fond.

Firma chce aby som dal par.60 - dohoda o okamzitom skonceni PP. Avsak ak v tej dohode uvediem aj odstupne, firma s tym nebude suhlasit a nepodpise to. Jednoznacne sa chcu vyhnut plateniu odstupneho. Viete mi prosim surne poradit, ako to vlastne je? Ja si myslim, ze bez ohladu na to, ci je firma platobne neschopna alebo nie, ak mi nevyplatili mzdu, mam narok na odstupne...

Prosim vas, naozaj to suri.


PS: stravne listky mi vobec neposkytovali ani ziadnu nahradu za ne od marca az do augusta 2008! Mozem si aj to narokovat, alebo na to mozem "zabudnut"?

Dakujem

Na tvojom mieste by som sa neunáhľoval s končením PP, lebo ak je fakt v platobnej neschopnosti, tak likvidátor bude musieť s vami ukončiť PP a potom budete mať nárok na odstupné, ktoré možno bude vyplatené z GF. Ak by si skôr skončil PP dohodou z tvojej strany, tak už na odstupné nebudeš mať nárok.
Wotan
14.08.08,14:21
Ukoncit PP chcem preto, lebo som si nasiel inu pracu. V tejto firme nam uz neplatia a nema zmysel cakat do sudneho dna. Ide o to, ze ako mam podat vypoved. Ked dam dohodou, stratim narok na odstupne, ak dam par.69, nie som si isty ci sa v tomto pripade nejedna o neplatnu vypoved, i ked v ZP neni ani zmienka o tom, ze co v pripade plat. neschopnosti firmy - je tam len ze ak mi firma nevyplatila mzdu, mam narok na 2-mesacne odstupne.
brčko
14.08.08,14:41
Tiež by som na tvojom mieste nepodpisovala dohodu bez uvedenia organizačného dôvodu ukončenia PP (napr. rušenia firmy). Aj ked možno podla okolností rozvedených nižšie.
Možno ozaj počkaj s ukončením do konca augusta. Záleží od viacerých okolností. Napr. či ti to súri z dôvodu, že máš novú prácu a tiež podla toho, o akú sumu nevyplatenej mzdy ide.

Nárok z GF máš len za posledné 3mesiace z posledných 18mesicov pred dnom skončenia PP/resp. pred dnom vzniku plat.neschopnosti. - vid § 103 ods.2 zákona o sociálnom poistení
Tiež je určená maximálna výška príspevku na 3nasobok priem, mzdy (t.j. 1/12-tiny všeob.vym.základu, za r.2007= 241752 : 12mes.= 20146,-), teda t.č. (od 1.7.08) maximálne 60438,- - § 103 ods.3 Z o SP.
A to nie je v čistom, ale z toho sa odvedie poistné za zamestnanca (zdravot., nem, dôch...) a preddavok na dan. Je to vlastne hrubá mzda (vid. § 103 ods.1 Z o SP)

TAkže podla mna, ak nie je predpoklad, že by už zamestnávatel alebo správca konkurznej podstaty niečo vyplatil a dlžná suma hrubej mzdy je už teraz vo výške cca 60438, tak asi nemá význam nadalej zotrvať v tomto PP. Predpokladám, že odstupné (2-3 mesačné) alebo 2-mesačná priem.mzda (pri ukonč.PP podla § 69) už túto sumu prevyšujú. Takže možno je úplne jedno, ako tvoj PP skončí.???
Dlžnú mzdu nad túto hranicu by si mohol získať predpokladám potom už len z konkurznej podstaty (čo asi velká šanca nie je), už nie z GF.
Wotan
14.08.08,16:19
Ano, suri to hlavne preto, lebo uz nastupujem na nove pracovne miesto. A aj preto, lebo uz pre mna nemaju v tej firme robotu a navyse mam financne problemy, kedze nic neplatia. Napriek tomu sa mi zda, ze oni mi este nechcu dat vypoved a cakaju aby som dal sam. Dlzia mi v podstate za jun, jul a cast augusta. Spekuluju aby este do poslednej chvile usetrili co najviac na zamestnancoch, hoci nam uz narobili velke problemy s tym ze neplatia. Nemam ziadnu chut sa s nimi teraz hadat, odidem dohodou s tym, ze tam uvediem organizacne dovody. /Ak vobec ako zamestnanec mozem uviest takyto dovod/.
Chobot
14.08.08,19:07
Ano, suri to hlavne preto, lebo uz nastupujem na nove pracovne miesto. A aj preto, lebo uz pre mna nemaju v tej firme robotu a navyse mam financne problemy, kedze nic neplatia. Napriek tomu sa mi zda, ze oni mi este nechcu dat vypoved a cakaju aby som dal sam. Dlzia mi v podstate za jun, jul a cast augusta. Spekuluju aby este do poslednej chvile usetrili co najviac na zamestnancoch, hoci nam uz narobili velke problemy s tym ze neplatia. Nemam ziadnu chut sa s nimi teraz hadat, odidem dohodou s tym, ze tam uvediem organizacne dovody. /Ak vobec ako zamestnanec mozem uviest takyto dovod/.

Ty nemôžeš v dohode uviesť organizačné dôvody, to musí firma. Pokiaľ navrhneš dohodu ty, tak nemáš nárok na odstupné.

Môžeš skúsiť aj to okamžité skončenie, ale ak ti to neuznajú, tak sa o tú dvojmesačnú náhradu budeš musieť súdiť.
brčko
14.08.08,20:16
Ano, suri to hlavne preto, lebo uz nastupujem na nove pracovne miesto. A aj preto, lebo uz pre mna nemaju v tej firme robotu a navyse mam financne problemy, kedze nic neplatia. Napriek tomu sa mi zda, ze oni mi este nechcu dat vypoved a cakaju aby som dal sam. Dlzia mi v podstate za jun, jul a cast augusta. Spekuluju aby este do poslednej chvile usetrili co najviac na zamestnancoch, hoci nam uz narobili velke problemy s tym ze neplatia. Nemam ziadnu chut sa s nimi teraz hadat, odidem dohodou s tym, ze tam uvediem organizacne dovody. /Ak vobec ako zamestnanec mozem uviest takyto dovod/.

súhlasím s Chobotom, na dohodu treba súhlas oboch strán. Organizačný dôvod uvádza firma, ak je v jej záujme ukončiť PP. O dohodu však požiadaš ty, takže podla opisu aký majú prístup, aj nemusia súhlasiť.

Asi by som v tom prípade radšej skúsila okamžité zrušenie PP podla § 69. Nenašla som zatial v zákonníku práce (napr. § 21-22 ani § 69) ani zákone o sociálnom poistení (ktorý upravuje nárok na príspevok z GF) nič jednoznačné, čo by vylučovalo možnosť takto ukončiť PP aj po vzniku platobnej neschopnosti (tá je definovaná v zákone o sociálnom poistení § 12). Ale v zákone o konkurzoch sa nevyznám.
Ak by ti však 2-mesačnú náhradu mzdy neuznali, neviem veru ako by to bolo s tým vymáhaním cez súd. Či po vyhlásení konkurzu je vôbec možné niečo také (lebo viem, že napr. nové exekúcie nie sú možné).

Nemám so súdmi a GF skúsenosť, no niečo také ma čaká (predpokladám dohoda o ukonč.PP z dôvodu zrušenia firmy), aj ked nie také dramatické. Ak dáš vedieť, ako si dopadol a vybavil príspevok, tak by som to celkom ocenila. A prajem ti už len lepšiu finančnú situáciu a čo najmenej nervov. :)

ešte pridám tento link, snád sa zíde (tebe alebo iným) v orientácii s GF: http://www.porada.sk/t85644-garancny-fond-sp.html
luigi72
15.08.08,07:30
Mzdu za mesiac jún ti mali vyplatiť najneskôr do 31. júla, prípadne v náhradnom termíne do 15.augusta - čiže do dnes. Ak sa to tak nestalo, môžeš im oznámiť okamžité skončenie pracovného pomeru podľa § 69 ods.1 písm.b ZP, nakoľko ti nevyplatili mzdu. Zároveň môžeš žiadať aj náhradu mzdy v sume svojho priemerného mesačného zárobku za výpovednú dobu dvoch mesiacov podľa § 69 ods.4 Zákonníka práce.
V ZP sa ani zmienka nenachádza o tom, že počas platobnej neschopnosti zamestnávateľa nemôže zamestnanec oznámiť okamžité skončenie pracovného pomeru podľa § 69 ZP. A pracovnoprávny vzťah predsa upravuje ZP. Či nie?
Wotan
16.08.08,20:11
Zistil som si to priamo na Ministerstve prace, soc. veci a rodiny, kde mi vyslovene potvrdili, ze par.69 PLATI, a nema absolutne nic spolocne s tym, ci je a lebo nie je firma platobne neschopna. Firma sa snazi na mna nasit dohodu, aby som nemal narok na odstupne... Takze s kludnym svedomim idem dat par.69 - okamzitu vypoved z dovodu nevyplatenia mzdy za jun.