mary17
14.08.08,15:20
Zdravim, ako dlho plati znalecky posudok pri predaji nehnutelnosti? Potrebujeme v rodine vyplatit 1/4 vlastnika a mam eposudok z roku 99. Zrejme je to uz neplatne, ale aky zakon mam hladat? Dakujem.
vieroslava
14.08.08,13:56
Ten posudok je už určite neplatný, pretože bol zrejme vyhotovený podľa vtedy platnej vyhlášky na oceňovanie nehnuteľností č. 465/91 Zb. Dnes sa oceňuje na trhovú hodnory nehnuteľnosti, znalci majú nejaké cenové mapy a pod. podľa lokality, ale dnes platnú legislatívu ti citovať neviem. Skús si to vyhľadať cez google.
Olice
15.08.08,04:07
Zdravim, ako dlho plati znalecky posudok pri predaji nehnutelnosti? Potrebujeme v rodine vyplatit 1/4 vlastnika a mam eposudok z roku 99. Zrejme je to uz neplatne, ale aky zakon mam hladat? Dakujem.
Ja mám pred sebou znalecký posudok vyhotovený v júni 2008. Znalec sa v ňom odvoláva na tieto právne predpisy:

zákon č. 382/2004 Z.z. o znalcoch, tlmočníkoch a prekladateľoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov

vyhlášku MS SR č. 492/2004 Z.z. o stanovení všeobecnej hodnoty majetku

Ešte sú spomenuté aj ďalšie právne predpisy a literatúra, ale myslím, že to podstatné som už napísala.

Keď si ako štátna organizácia dáme vyhotoviť znalecký posudok, napríklad na ocenenie nehnuteľností za účelom ich predaja, tak nám znalecký posudok platí 1 rok odo dňa ku ktorému bol vyhotovený. Ale neviem, či to platí aj všeobecne pre fyzické osoby.
Milan Benka
15.08.08,04:16
Pri znaleckých posudkoch, určujúcich hodnotu, sa nedá povedať ako dlho platia, ale ku ktorému dátumu boli vystavené.
zuzana.š.
15.08.08,05:21
Mne povedali, že u F.O. platí znalecký posudok 3 roky.
Zoltán Kovács
15.08.08,05:22
Mne povedali, že u F.O. platí znalecký posudok 3 roky.

Žeby hodnota nehnuteľnosti sa nemenila počas 3 rokov?
hanelie
15.08.08,05:35
Pri znaleckých posudkoch, určujúcich hodnotu, sa nedá povedať ako dlho platia, ale ku ktorému dátumu boli vystavené.

presne tak, to čo platilo včera, už nemusí zajtra,
Olice
15.08.08,05:49
Možno sa netreba pýtať, že ako dlho platí znalecký posudok, ale akú dobu od jeho vyhotovenia ho môžeme využiť na právne úkony.
Tak isto ako list vlastníctva, ktorý nemá byť starší ako tri mesiace (ak sa nemýlim).
iriska
15.08.08,07:24
Ešte možno treba dodať za akých okolností sa ide vyplácať tá 1/4. Ak je to na základe dedičského konania, tak sa to vyplatí v tej sume aká bola uvedená v rozhodnutí.
Chobot
15.08.08,07:43
Mne povedali, že u F.O. platí znalecký posudok 3 roky.

Záleží od toho, na aké účely. Znalecký posudok je platný stále, len hovoríme, že je použiteľný na určité právne úkony. Napr. pred súdom môžeš kľudne použiť znalecký posudok aj z roku 1985, pokiaľ by sa prejednávalo niečo o nehnuteľnosti, ktorá bola vysporiadaná v roku 1986. Posudok je platný, ale hodnota nehnuteľnosti v ňom uvedená už nemusí byť aktuálna.

Pre prejednanie dedičstva asi nebudeš môcť použiť posudok z roku 1992, ale notár asi bude požadovať nejaký aktuálnejší. Banka zase môže na účely zabezpečenia úveru požadovať posudok nie starší ako 6 mesiacov.

Takže otázka bola zle položená, pretože odpoveď na ňu bude - znalecký posudok je platný, pokiaľ by sa nepreukázalo, že je neplatný (napr. nevyhotovil by ho certifikovaný znalec). Inak je platný trvale.
mary17
15.08.08,12:03
Dakujem za vsetky doterajsie reakcie. Otec chce vyplatit sestre 1/4 z majetku. Lenze ten posudok z roku 99 bude stary a tak bude treba urobit novy. Len maju medzi sebou spor a nedokazu sa kludne porozpravat a nieto dohodnut. Co som pozerala na internete, tak som nasla nejaky program na ocenovanie, len sa tam treba registrovat. Skusame ich dat dokopy, ale bez emocii to nejde a nenajdu spolocnu rec.
Chobot
15.08.08,12:25
Dakujem za vsetky doterajsie reakcie. Otec chce vyplatit sestre 1/4 z majetku. Lenze ten posudok z roku 99 bude stary a tak bude treba urobit novy. Len maju medzi sebou spor a nedokazu sa kludne porozpravat a nieto dohodnut. Co som pozerala na internete, tak som nasla nejaky program na ocenovanie, len sa tam treba registrovat. Skusame ich dat dokopy, ale bez emocii to nejde a nenajdu spolocnu rec.

Navrhni im nasledovnú vec. Nech si nájdu jedného súdneho znalca v obore nehnuteľností, ktorý im spraví aktuálny znalecký posudok. Neviem, čo to bude stáť pretože neviem, o akú nehnuteľnosť ide, ale na byt som ja platil pred pár rokmi 2500 SKK. Na rodinný dom to tiež nebude oveľa viac, možno max. 5 - 10 tisíc. Tento náklad nech uhradia každý rovnakým pomerom - každý polovicu a budú mať aktuálny posudok.

Také cenové ohodnotenia na nejakých stránkach nemusia byť aktuálne a laik si nehnuteľnosť ťažko ohodnotí.
mary17
15.08.08,12:36
Ide o rodinny dom, v tom 99 bol ohodnoteny na 300 tisic . Neviem, ktorym smerom by sa pohol, ci dole, ci hore... Este by sme mohli skusit ho znizit o nejaku sumu za upravy-to zrejme cez sud. Volakedy sa z takychto domov davalo len 20 tisic, ale to uz je davno prec a otec to nechce pochopit. Mam pocit, ze sa vobec nedohodnu. Teta posle vzdy jednu z dcer a moja sestra volala jej, ze aby sa to dalo do poriadku, ale co my detri zmozeme, ked oni dvaja si vyhadzuju na oci kadeco.
robovi
18.08.08,19:02
Tak nech si najdu nejakeho mediatora, ktorý ich urcite vybavi oboch k spokojnosti. Je to nezaujaty pravnik a je podstatne lacnejsi, ako sud. A s najvacsou pravdepodobnostou bude vediet aj fundovane poradit, ako to ocenit a komu to dat ocenit.