teacher99
14.08.08,17:56
Prajem všetkým pekný deň. Od mojich známych som dostal veľmi dobré referencie na túto www stránku a chcel by som tiež využiť tieto porady.

Rád by som sa dozvedel Vaše názory k nasledujúcej problematike.

Spoločnosť, ktorej vediem účtovníctvo, sa stala platiteľom DPH dňa 25.7.2008. Svojim odberateľom poskytuje služby - prenájom hnuteľného majetku (výpočtovej techniky). V nájomných zmluvách má presne špecifikovanú dobu nájmu a tiež dohodnuté platobné podmienky, pričom spravidla je odberateľ povinný zaplatiť nájom minimálne na 3 mesiace a platí v 1. deň 1. mesiaca. Niektorí odberatelia majú dohodnuté 2 ročné cykly a nájom platia vždy v 1. deň 1. mesiaca 1. roku.

1) Podľa môjho názoru ide o opakované poskytovanie služby (§19 ods.3), kde je napísané, že tovar alebo služba sa považuje za dodaný najneskôr posledným dňom obdobia, na ktoré sa platba za opakovane alebo čiastkovo dodávaný tovar alebo službu vzťahuje. Keďže je tu použité slovíčko najneskôr, to znamená že dodanie môže nastať aj 1. dňom. V mojom prípade by teda dodanie nastalo vždy v 1. deň, ak je to tak uvedené v zmluve. Nie som si však istý či to platí aj pri prenájme, ktorý začal plynúť pred dňom registrácie a s DPH budem vystavovať najbližší prenájom podľa zmluvy alebo či v deň registrácie mám vystaviť nové faktúry a dodaniť poskytnutú službu od dňa registrácie po najbližšie obdobie prenájmu, ktoré už potom budeme zdaňovať, pretože už firma bude platiteľom.

2) Druhá otázka mi nastáva pri odpočítaní dane pri registrácii podľa §55. Myslíte si, že môžem odpočítať daň, samozrejme z daňovej ZC k 1.1.2008, aj z majetku, ktorý bude spoločnosť prenajímať do konca roku 2009, ale nebude (pokiaľ nebude musieť) už vystavovať faktúru s DPH, pretože nájomné za obdobie od 1.1.2008 do 31.12.2009 jej už bolo zaplatené a faktúra na toto obdobie vystavená v 1/2008?
Pri tejto 2) otázke narážam na ustanovenie §49 ods.2, kde je uvedené, že platiteľ môže odpočítať od dane, ktorú je povinný platiť, daň z tovarov a služieb, ktoré použije na dodávky tovar a služieb ako platiteľ s výnimkou podľa odsekov 3 a7. ... (Spoločnosť nemá výnimky podľa odsekov 3 a 7)

Neviem, ako sa mám z týmto problémom vysporiadať, preto by som veľmi rád počul aj Vaše názory.:confused:
pavol54
14.08.08,18:13
Odberateľ nemusí akceptovať vašu cenu zvýšenú o DPH v pôvodnej zmluve pretože ceny sa tvoria dohodou. Ak ste mu vystavili faktúru od 01 . 06 . na tri mesiace nie je dôvod meniť ju na zbytok obdobia, ja keby som bol váš odberatel tak by som trval na zmluvnej cene a vôbec by ma to nezujímalo že ste sa medzitým stal platcom dph alebo výsledná cena by musela byť včetne dph rovnaká .
teacher99
15.08.08,13:25
Ďakujem Pavlovi54 za vyjadrenie názoru na danú problematiku.

:confused:Nikto iný mi nevie poradiť? :confused:
betka
16.08.08,09:05
V prvom rade zvolať "poradu" nájomcov, resp. im písomne oznámiť o zmene situácie-stali ste sa platiteľom DPH a dodanie služieb -nájmu, je predmetom tejto dane.
Ak prenajímate platiteľom DPH, nie je dôvod, prečo by nemali akceptovať túto "zvýšenú" cenu, oni si DPH odpočítaju.

V prípade prenájmu neplatiteľom DPH, je to už len na dohode zmluvných strán, pretože týmto osobám sa zvýši cena služby o DPH. Tu by som urobila nejaký kompromis, napr. cena nájmu ZD-1000,- Sk a DPH by bolo 190,- Sk. Dohodnúť sa na nejakom priemere, aby ste neboli moc v nevýhode, a aby to bolo pre nájomcu akceptovateľné.

Nevem ako máte postavenú NZ, či tam nemáte (dávam osobne vždy) v prípade, že sa prenajímateľ stane platiteľom DPH, cena nájmu bude predstavovať ZD........(takýmto spôsobom)

NZ by som neprerábala, urobila by som dodatky k zmluve.
teacher99
17.08.08,09:03
V prvom rade zvolať "poradu" nájomcov, resp. im písomne oznámiť o zmene situácie-stali ste sa platiteľom DPH a dodanie služieb -nájmu, je predmetom tejto dane.
Ak prenajímate platiteľom DPH, nie je dôvod, prečo by nemali akceptovať túto "zvýšenú" cenu, oni si DPH odpočítaju.

V prípade prenájmu neplatiteľom DPH, je to už len na dohode zmluvných strán, pretože týmto osobám sa zvýši cena služby o DPH. Tu by som urobila nejaký kompromis, napr. cena nájmu ZD-1000,- Sk a DPH by bolo 190,- Sk. Dohodnúť sa na nejakom priemere, aby ste neboli moc v nevýhode, a aby to bolo pre nájomcu akceptovateľné.

Nevem ako máte postavenú NZ, či tam nemáte (dávam osobne vždy) v prípade, že sa prenajímateľ stane platiteľom DPH, cena nájmu bude predstavovať ZD........(takýmto spôsobom)

NZ by som neprerábala, urobila by som dodatky k zmluve.



Všetkých nájomcov sme už oslovili a oznámili sme sme im, že sme sa stali platiteľom DPH a že nasledujúce nájomné im bude faktúrované s DPH.
Ale čo s tými nájomcami, ktorí majú nájom zaplatený na dlhšie obdobie dopredu, napr. do konca roku 2009?
A čo s možnosťou odpočtu DPH z majetku pri registrácii?
Rozalka
17.08.08,11:01
Dovolím si upozorniť na § 38 DPH:

(5) Platiteľ, ktorý prenajíma nehnuteľnosť alebo jej časť inému platiteľovi, sa môže rozhodnúť, že nájom nebude oslobodený od dane.

Takže neplatiteľom sa prenajíma bez DPH, čo má za následok koeficient.
betka
17.08.08,11:24
Dovolím si upozorniť na § 38 DPH:

(5) Platiteľ, ktorý prenajíma nehnuteľnosť alebo jej časť inému platiteľovi, sa môže rozhodnúť, že nájom nebude oslobodený od dane.

Takže neplatiteľom sa prenajíma bez DPH, čo má za následok koeficient.

Aj ja som to tam chcela dať. Ale vždy čítam trošku zbrklo. :D

Ide o prenájom hnuteľného majetku;)
Rozalka
17.08.08,14:07
Ja som čítala zbrklo :D
teacher99
18.08.08,05:52
2) Druhá otázka mi nastáva pri odpočítaní dane pri registrácii podľa §55. Myslíte si, že môžem odpočítať daň, samozrejme z daňovej ZC k 1.1.2008, aj z majetku, ktorý bude spoločnosť prenajímať do konca roku 2009, ale nebude (pokiaľ nebude musieť) už vystavovať faktúru s DPH, pretože nájomné za obdobie od 1.1.2008 do 31.12.2009 jej už bolo zaplatené a faktúra na toto obdobie vystavená v 1/2008?
Pri tejto 2) otázke narážam na ustanovenie §49 ods.2, kde je uvedené, že platiteľ môže odpočítať od dane, ktorú je povinný platiť, daň z tovarov a služieb, ktoré použije na dodávky tovar a služieb ako platiteľ s výnimkou podľa odsekov 3 a7. ... (Spoločnosť nemá výnimky podľa odsekov 3 a 7)



Pre info, bol som dnes na DRSR a tam mi ako odpoveď na vyššie uvedenú otázku povedali, že môžem odpočítať daň z tohoto majetku pri registrácii, pretože majetok budem využívať ako platiteľ, aj keď daňová povinnosť mi vznikla ako neplatiteľovi.