LILIEZ
14.08.08,19:23
Ahojte poraďáci, aké máte skúsenosti s prácou realitného makléra? Myslím tým aká je to práca? Náročná? Vhodná pre absolventa? Dobre finančne ohodnotená? Dá sa z tej práce vyžiť?
Za vaše odpovede dakujem.
petranka
23.08.08,16:50
liliez, ak by si v praci realitneho maklera chcel najst lahkodostupny zdroj prijmov, musim ta sklamat. je to velmi narocna praca vyzadujuca komunikativnost, flexibilitu, samostatnost,zodpovednost. realitny makler nikdy nesmie poskytnut nespravne informacie a zavadzat klienta. napriek tymto narocnym vstupnym kriteriam je to praca vhodna aj pre absolventa, ale rozhodne pod dozorom renomovanej realitnej kancelarie, ktora mu dokaze dat korene aj kridla. praca realitneho maklera je krasna praca o slobode, narocnosti a prijmov zodpovedajucich pracovnemu nasadeniu
Filip Glasa
24.08.08,07:24
nikdy nesmie poskytnut nespravne informacie a zavadzat klienta.

keď už niekto takého makléra stretol, nech sa hlási u súdruha Žinčicu :)

priznám sa, že z toho množstva možno jedného aj áno
petranka
24.08.08,09:39
tak ci onak za tym tvrdenim si stojim! nikdy nesmie poskytnut nespravne informacie a zavadzat klienta. toto by malo platit na vsetky oblasti, ale v oblasti obchodovania s nehnutelnostami to plati s este vacsim dorazom. dovera je priamy odraz poctivosti cloveka, v tomto pripade maklera a ten svojim nepoctivym spravanim dokaze poskvrnit celu realitnu kancelariu, preto ak sa LILLIEZA zaujimaju vstupne informacie tykajuce sa prace realitnych maklerov, je potrebne ho hned na zaciatku s dorazom upozornit najma na nezavadzanie klientov
Alex_M
24.08.08,10:10
aky by bol ten svet krasny keby vas za chrbtom neokradli (alebo sa nesnazili)
bonita
25.08.08,21:54
A zarobok zalezi nielen od pracovneho nasadenia, ale aj od stastia a v poslednej dobe najme od TRHU. Myslim, ze zlate casy maklerom uz skoncili. Kedysi sa pri usilovnosti dalo aj dobre zarobit, boli obchody, no dnes je to uz len tak tretinove.
Co sa tyka pravdivych faktov, tak klietov chrania aj zakony a moznost odstupit od zmluvy v pripade zistenia nepravdivych informacii. Klamu a zavadzaju len chamtivi hlupaci, snaziaci sa predat za kazdu cenu. No bohuzial je ich este stale dost. Fakt je ten, ze medzi realitnymi maklermi je asi taky isty pocet nepoctivcov ako aj medzi zamestnancami inych odvetvi. Tak isto moze oklamat predavac v autobazare, ako moze byt aj poctivy.
LILIEZ
26.08.08,14:25
Ahojte, tak dakujem Vám za podstatné informácie...Myslím, žeby to mohla byť tá pravá práca pre mňa. Ide aj o prácu v kancelárii aj o prácu v teréne a práve takú hladám. Slobodnú prácu, kde zarobim tolko kolko sa budem snazit.A to ze zlaté časy maklerom skoncili si moc nemyslím, pretoze vzdy sa najde niekto kto bude chciet byvat, predat, kupit, prenajat. Je to oblast ktorá pôjde vzdy (mozno niekedy viac, inokedy menej). Ak máte este nejaké zaujimavé postrehy, budem rada ak sa o ne podelíte.
Alex_M
27.08.08,09:25
na margo posledneho prispevku - uz to nie je take ako davno. diferencuju sa regiony (predpokladam ze si z vacsieho mesta). napr v mojom okoli sa stavaju byty a aj ked o ne nie je velky zaujem koli cene realitne kancelarie ich skupuju. Cize k tvojej praci pridaj znamosti v banke ktora bude poskytovat pozicky neskorsim zaujemcom a podobne. Coraz menej ludi ma na 2 milionovu garzonku.
Neviem ci je to tak u viacero ludi ale v mojom okoli je pomerne velky pesimizmus co sa tyka nakupu nehnutelnosti od realitnej kancelarie. Uz len preto ze im to tak nevynasa a tak tahaju ceny hore alebo klamu. (toto je moj osobny negativny pohlad).

Verim tomu ze je vela cestnych ludi ktori poradia a pomozu a dufam ze ak sa do toho pustis budes jednou z nich. Tak vela zdaru.
Filip Glasa
27.08.08,16:54
co sa tyka nakupu nehnutelnosti od realitnej kancelarie. Uz len preto ze im to tak nevynasa a tak tahaju ceny hore alebo klamu. (toto je moj osobny negativny pohlad).

neviem, neviem. Realitky v 95% kúpu iba sprostredkovávajú. Takže ti nič nekupuješ od realitky, ale od predávajúceho. Ceny takisto potom neťahajú realitky ale predávajúci. Tí si to môžu dovoliť len preto, že doteraz bol silný dopyt. Ten sa však skončil, sme v bode zlomu a už nie je kam rásť. Ponuka sa s dopytom sa minimálne vyrovnala ak nie je už aj vyššia.

Ono je ľahko obviňovať realitky z rastu cien, lebo asi ťažko si sám na seba niekto povie, že si za ten rast môžu tí čo chcú kupovať (zvyšujú dopyt). Bez kupujúcich jednoducho ceny nerastú.
Her_cool_ass
28.08.08,07:33
Zdravim, tiez by som mal zaujem robit v realitke maklera, ale treba k tomu zivnost...rad by som sa opytal, ci aj ked som zamestnany pod nejakou firmou tak ci ako zivnostnik musim viest uctovnictvo a knihu jazd dakujem
Filip Glasa
28.08.08,07:53
keď si živnostník, tak si vlastne dodávateľ tejto realitky. Si samostatný podnikateľský subjekt a mal by si buď viesť jednoduché účtovníctvo, alebo len jednoduchšiu agendu v prípade paušálnych výdavkov.
Her_cool_ass
28.08.08,08:00
co mas na mysli s tou jednoduchsou agendou? akurat odvody do zdravotnej a socialnej poistovne, dan za motorove vozidlo, naklady na naftu a strava napr?
petranka
28.08.08,13:24
Kazda dobra realitna kancelaria ma k dispozicii sluzobne auto, takze prenesenie zodpovednosti a pisomnosti za knihu jazd mozes prenechat na nu. Sucasne je velmi pravdepodobne, ze ak aj by si si robil obhliadky vlastnym autom, knihu jazd nebudes potrebovat, lebo svoje prijmy ti bude vyhodnejsie zdanovat pausalnou danou. Davaj si velky pozor akou formou mas s realitnou kancelariou zmluvu o spolupraci. Podla zivnostenskeho zakona je na vykon realitnej cinnosti potrebna odborna sposobilost a tato zivnost je viazana. V sucasnosti fas - foodove realitky chrlia na trh maklerov bez odbornej sposobilosti, neznalost zakona vsak neospravedlnuje a dosledky si budes znasat sam
petranka
28.08.08,13:53
Alex_M, praca v realitnej kancelarii je diferencovana a realitny makler ma na starosti teren, vobec nemusi mat nadstandartne kontakty v banke. Nato je hypotekarny makler, ktory ponukne klientovi komplexne zastupovanie pred financnymi instituciami a tym setri klientovi nielen CAS(!!!) ale aj peniaze

Osobne si neviem dost dobre predstavit okamih, kedy jedneho dna ludia prestanu potrebovat byvat. Je absolutne scestne uvazovat v rovine, ze realitkam odzvonilo! Scasti mozno ano, ale tym obyvackovym. Je to zakon trhu a prezije iba kvalita a konkurencie schopnost.

Falap spravne zdoraznil, ze realitna kancelaria je iba sprostredkovatelom, nie je urcovatelom cien. Svojim majetkom mozu disponovat iba vlastnici. Momentalna stagnacia cien je ovplyvnena viacerymi faktormi. Silna koruna, uhorkova sezona, medialne tlaky o cenovej bubline, kriza v Amerike atd... po zime vsak jar pride a s nou aj mnohe tuzby. Vypadnut z tej hnusnej bytovky do maleho domceka. Vypadnut od do vsetkeho sa starajucich rodicov do vlastneho bytu. Aj ked bude mat len 35m2. Dopriat si konecne priestor a vypadnut z tych 35 m2 do 3-izbaku....A co tak stihnut to uz do Vianoc???
Pre realitnu kancelariu nie je podstatna trhova cena, ale spolusucinnost pri plneni tychto tuzob
Zoltán Kovács
28.08.08,14:47
Kazda dobra realitna kancelaria ma k dispozicii sluzobne auto, takze prenesenie zodpovednosti a pisomnosti za knihu jazd mozes prenechat na nu. Sucasne je velmi pravdepodobne, ze ak aj by si si robil obhliadky vlastnym autom, knihu jazd nebudes potrebovat, lebo svoje prijmy ti bude vyhodnejsie zdanovat pausalnou danou. Davaj si velky pozor akou formou mas s realitnou kancelariou zmluvu o spolupraci. Podla zivnostenskeho zakona je na vykon realitnej cinnosti potrebna odborna sposobilost a tato zivnost je viazana. V sucasnosti fas - foodove realitky chrlia na trh maklerov bez odbornej sposobilosti, neznalost zakona vsak neospravedlnuje a dosledky si budes znasat sam


Také na Slovensku neexistuje.
Zoltán Kovács
28.08.08,14:48
Alex_M, praca v realitnej kancelarii je diferencovana a realitny makler ma na starosti teren, vobec nemusi mat nadstandartne kontakty v banke. Nato je hypotekarny makler, ktory ponukne klientovi komplexne zastupovanie pred financnymi instituciami a tym setri klientovi nielen CAS(!!!) ale aj peniaze

Osobne si neviem dost dobre predstavit okamih, kedy jedneho dna ludia prestanu potrebovat byvat. Je absolutne scestne uvazovat v rovine, ze realitkam odzvonilo! Scasti mozno ano, ale tym obyvackovym. Je to zakon trhu a prezije iba kvalita a konkurencie schopnost.

Falap spravne zdoraznil, ze realitna kancelaria je iba sprostredkovatelom, nie je urcovatelom cien. Svojim majetkom mozu disponovat iba vlastnici. Momentalna stagnacia cien je ovplyvnena viacerymi faktormi. Silna koruna, uhorkova sezona, medialne tlaky o cenovej bubline, kriza v Amerike atd... po zime vsak jar pride a s nou aj mnohe tuzby. Vypadnut z tej hnusnej bytovky do maleho domceka. Vypadnut od do vsetkeho sa starajucich rodicov do vlastneho bytu. Aj ked bude mat len 35m2. Dopriat si konecne priestor a vypadnut z tych 35 m2 do 3-izbaku....A co tak stihnut to uz do Vianoc???
Pre realitnu kancelariu nie je podstatna trhova cena, ale spolusucinnost pri plneni tychto tuzob


Niekedy obývačková realitka ponúka kvalitnejšie služby, ako realitka, ktorá má nablískanú prenajatú kanceláriu.
petranka
28.08.08,16:45
Tak pausalnymi vydavkami. Ja mam nato ekonoma,aby ovladal tieto zalezitosti!
smith " Niekedy obývačková realitka ponúka kvalitnejšie služby, ako realitka, ktorá má nablískanú prenajatú kanceláriu." - dokaz svoje slova! Ja Ti neverim, ze poznas realitnu kancelariu, ktora z obyvacky poskytuje full servis zakaznikom. Povazujem Ta za klamara
Zoltán Kovács
28.08.08,17:09
Tak pausalnymi vydavkami. Ja mam nato ekonoma,aby ovladal tieto zalezitosti!
smith " Niekedy obývačková realitka ponúka kvalitnejšie služby, ako realitka, ktorá má nablískanú prenajatú kanceláriu." - dokaz svoje slova! Ja Ti neverim, ze poznas realitnu kancelariu, ktora z obyvacky poskytuje full servis zakaznikom. Povazujem Ta za klamara

Tak ma považuj, netrápi ma to. Kancelária ako zo škatule vôbec nie je garanciou na poctivosť.

P.S. Označené ja zase považujem za tvoju aroganciu. Ako môžeš posudzovať človeka z dvoch vieť, resp. príspevkov. Keď ty si realiťák, a takto sa správaš k svojím klientom, tak ich lutujem.

P.S.II. A poznám takého. Zažil som realiťáka s vyglancovanou kanceláriou, a chcel ma okradnúť. Našťastie sa mu to nepodarilo. A nakoniec moje záležitosti okolo nehnuteľnosti som zveril realiťákovi z "obývačky" a bol poctivý, spoľahlivý, a v neposlednom rade aj lacnejší.
Halli
28.08.08,18:44
Stačí otvoriť inzertný týždenník.... každý druhý inzerát : RK nevolať... to nie je len tak, že to tam čim ďalej častejšie predávajúci dávajú, svedčí to o veľkej nedôvere a aj sama som sa o tom presvedčila, keď som s podobným týpkom jednala...veľký frajer...ani sa nepriznal že je realiták, hoci som sa ho hneď pýtala, vystupoval ako súkromná osoba, ale odhalila som ho. Keby som chcela porušiť etiketu najdem im iný nazov ako realiťáci...:D tiež na r....:D
petranka
30.08.08,07:12
pokial som spravne pochopila zmysel tychto stranok je poradit. nie utocit. ale ak na mna niekto zautoci je pochopitelne, ze sa branim
poradit mozem len v tom co poznam. dovod preco som sa prihlasila do tohto fora, ci ako to nazvat, bol pragmaticky. potrebovala som zistit nazor na investovanie do nehnutelnosti cez ICO alebo R.C (temu som aj otvorila). je velmi zaujimave, ze napriek tomu, ze sa to tu hemzi ekonomami, investormi nebol jeden jediny prispevok na tuto temu. iste sa k nej neda vyjadrit tak lahko ako "lahko" sa da vyjadrit k teme realitaka
je velmi vela moznosti ako by sa dala rozvinut este tema realitneho maklera. ale naco? zistila som, ze moja snaha LILIEZ poradit je zbytocna. prenecham to detektivom orieskom a spol....
Zoltán Kovács
30.08.08,10:02
Také na Slovensku neexistuje.


Niekedy obývačková realitka ponúka kvalitnejšie služby, ako realitka, ktorá má nablískanú prenajatú kanceláriu.


Tak pausalnymi vydavkami. Ja mam nato ekonoma,aby ovladal tieto zalezitosti!
smith " Niekedy obývačková realitka ponúka kvalitnejšie služby, ako realitka, ktorá má nablískanú prenajatú kanceláriu." - dokaz svoje slova! Ja Ti neverim, ze poznas realitnu kancelariu, ktora z obyvacky poskytuje full servis zakaznikom. Povazujem Ta za klamara


pokial som spravne pochopila zmysel tychto stranok je poradit. nie utocit. ale ak na mna niekto zautoci je pochopitelne, ze sa branim
poradit mozem len v tom co poznam. dovod preco som sa prihlasila do tohto fora, ci ako to nazvat, bol pragmaticky. potrebovala som zistit nazor na investovanie do nehnutelnosti cez ICO alebo R.C (temu som aj otvorila). je velmi zaujimave, ze napriek tomu, ze sa to tu hemzi ekonomami, investormi nebol jeden jediny prispevok na tuto temu. iste sa k nej neda vyjadrit tak lahko ako "lahko" sa da vyjadrit k teme realitaka
je velmi vela moznosti ako by sa dala rozvinut este tema realitneho maklera. ale naco? zistila som, ze moja snaha LILIEZ poradit je zbytocna. prenecham to detektivom orieskom a spol....

Ak si pozrieš spätne svoje príspevky a moje, tak neviem kde nájdeš z mojej strany útok na teba. Skôr si zaútočila ty na mňa (Citujem: " Považujem ťa za klamára"). Ja som napísal iba svoje vlastné skúsenosti s realiťákmi, a ty si ma hneď nazvala klamárom. Tak to si vyprosím. A v tomto tvojom útoku vidím aroganciu realiťákov.

P.S. A keď si realiťákom (čo podľa príspevkov asi si) tak by si mala mať jasno v tom, že kataster kúpu nehnuteľnosti pri fyzickej osobe, aj keď to kupuje ako szčo - podnikateľ, zapíše len na rodné číslo. Snáď si natoľko dobrá, že tieto základne veci ovládaš zo svojho oboru.

P.S. II. Zmysel a základ tejto stránky si pochopila správne. Sú založené na báze dobrovoľného radenia. A nie povinného.Ja sa držím zásady, čomu nerozumiem v tom neradím.


P.S. III. V mojom prvom príspevku som iba opravil tebou podané mylné informácie ohľadne "paušálnej dane".

P.S. IV. To červeným označené v citáte od teba ako máme chápať?

P.S. V. Ospravedlňujem sa za to, že som takto "vymaľoval" svoj príspevok, len som chcel naznačiť, že jednotlivé pasáže, ku ktorým citátom patria. Ďakujem za pochopenie.
petranka
30.08.08,11:37
smith, ak si si uz dal tolko namahy, ze si si vymaloval odpoved, mohol si si jej este akomak pridat usetril by si si tento vyrok -
"mala mať jasno v tom, že kataster kúpu nehnuteľnosti pri fyzickej osobe, aj keď to kupuje ako szčo - podnikateľ, zapíše len na rodné číslo. Snáď si natoľko dobrá, že tieto základne veci ovládaš zo svojho oboru"

predstav si, ze dana tema nebola postavena sposobom ako robi zapis KN , ale ciste ekonomicky - citujem

(((dobry den,

nema niekto z vas skusenosti z investovanim do novostavby? mam rezervovane dva malometrazne byty, ktore planujem mat v minimalne 5-rocnej drzbe. blizi sa termin ich vyplatenia a ja som sa doteraz nerozhodla ci ich mam kupit na r.c. alebo ico - platca dph (novovzniknuta s.r.o.). resp. je nejaky bod zvratu kedy sa oplati kupit byt na r.c. a kedy na ICO?

dakujem))))

nc
petranka
30.08.08,12:21
Lenka1979
...len na margo tvojho suhlasu so smithom...viem, ze je to mimo temu, ale aj tak si dovolim napisat aku odpoved dostal kamasvami ked sa spytal svojho hosta ci vie dobre čítať .... pisanie je dobre, myslenie je lepsie
Zoltán Kovács
30.08.08,13:09
smith, ak si si uz dal tolko namahy, ze si si vymaloval odpoved, mohol si si jej este akomak pridat usetril by si si tento vyrok -
"mala mať jasno v tom, že kataster kúpu nehnuteľnosti pri fyzickej osobe, aj keď to kupuje ako szčo - podnikateľ, zapíše len na rodné číslo. Snáď si natoľko dobrá, že tieto základne veci ovládaš zo svojho oboru"

predstav si, ze dana tema nebola postavena sposobom ako robi zapis KN , ale ciste ekonomicky - citujem

(((dobry den,

nema niekto z vas skusenosti z investovanim do novostavby? mam rezervovane dva malometrazne byty, ktore planujem mat v minimalne 5-rocnej drzbe. blizi sa termin ich vyplatenia a ja som sa doteraz nerozhodla ci ich mam kupit na r.c. alebo ico - platca dph (novovzniknuta s.r.o.). resp. je nejaky bod zvratu kedy sa oplati kupit byt na r.c. a kedy na ICO?

dakujem))))

nc


Len aby si neprehliadla, dostala si odpoveď (dúfam postačujúcu):

http://www.porada.sk/t88500-kupa-bytu-v-novostavbe-r-c-kontra-ico.html
bonita
05.09.08,10:19
Stačí otvoriť inzertný týždenník.... každý druhý inzerát : RK nevolať... to nie je len tak, že to tam čim ďalej častejšie predávajúci dávajú, svedčí to o veľkej nedôvere a aj sama som sa o tom presvedčila, keď som s podobným týpkom jednala...veľký frajer...ani sa nepriznal že je realiták, hoci som sa ho hneď pýtala, vystupoval ako súkromná osoba, ale odhalila som ho. Keby som chcela porušiť etiketu najdem im iný nazov ako realiťáci...:D tiež na r....:D



RK NEVOLAT pisu k inzeratu hlavne realitni makleri, ktori inzeruju v sukromnej inzercii. A hlavne taki, ktorych realitka neinzeruje ako firma na firemnej inzercii, cize ponuka nekvalitne sluzby predavajucim, ked nema dostatocnu inzerciu.

Mam to stokrat overene.
LILIEZ
29.09.08,18:04
Ahojte, aká je podla vás najvýhodnejsia zmluva prostredníctvom ktorej spolupracujú realitní makléri s realitnou kanceláriou ak pracujú na zivnost? Na co si treba dat pozor ak mi bolo ponúknuté miesto realitnej maklérky v realitnej kancelárii pri uzatvorení zmluvy s realitnou kanceláriou? Myslím tým, na co si treba dat pozor aby ma realitka jednoducho nepodviedla este predtym ako zacnem pre nu pracovat. Je podla vas v poriadku ak sa za skolenia platia poplatky?Podotýkam, ze budem pracovat ako zivnostník.
LILIEZ
30.09.08,08:33
Naozaj mi nikto nevie s predchádzajúcim príspevkom poradit?
ateirnah
12.01.09,16:07
Ahoj, aj ja by som chcela pracovať popri zamestnania ešte ako realitná maklérka. Chcela by som vedieť, čo to všetko obnáša.
bonita
19.01.09,22:06
uz horsiu dobu si si vybrat nemohla. teraz realitny makleri hladaju zamestnania k s vojej praci aby prezili, nie naopak.
ateirnah
20.01.09,07:24
Ahoj Vierka 123, nemôžem si ťa dať ešte do súkromných správ, ale budem rada, ak mi odpíšeš.
Ja som z Oravy a chcela by som pracovať v tejto oblasti, ale neviem, čo môžem očakávať od tejto práce. Ďakujem
jana152
22.02.09,21:16
Ja by som si v dnešnej dobe asi rozmyslela, či chcem robiť túto prácu... Robila som to 5 rokov, viem to teda porovnávať a dnes majú makléri ťažký život. A s tým zárobkom by som netvrdila, že je na cca tretine ako v minulosti, ja by som povedala tak na pätine. Ešte záleží aj od realitnej spoločnosti, akú výšku provízie ponúkajú, či sa od provízie ešte odrátavajú nejaké náklady a pod. Môže sa ľahko stať, že nezarobíš aj niekoľko mesiacom ani cent a náklady pritom sú nemalé. Dnes ľudia (či už kupujúci, alebo predávajúci) iba väčšinou špekulujú. Jedni čakajú, že kúpia ešte lacnejšie, druhí čakajú, kým predajú lepšie a ty len chodíš po obhliadkach, benzín sa z nádrže iba ,,vyparuje", títo špekulanti vysajú z Teba aj posledné zvyšky energie a provízia v nedohľadne. Momentálne by som s touto prácou určite nezačínala.
Stanislav 1975
22.02.09,21:20
Ja by som si v dnešnej dobe asi rozmyslela, či chcem robiť túto prácu... Robila som to 5 rokov, viem to teda porovnávať a dnes majú makléri ťažký život. A s tým zárobkom by som netvrdila, že je na cca tretine ako v minulosti, ja by som povedala tak na pätine. Ešte záleží aj od realitnej spoločnosti, akú výšku provízie ponúkajú, či sa od provízie ešte odrátavajú nejaké náklady a pod. Môže sa ľahko stať, že nezarobíš aj niekoľko mesiacom ani cent a náklady pritom sú nemalé. Dnes ľudia (či už kupujúci, alebo predávajúci) iba väčšinou špekulujú. Jedni čakajú, že kúpia ešte lacnejšie, druhí čakajú, kým predajú lepšie a ty len chodíš po obhliadkach, benzín sa z nádrže iba ,,vyparuje", títo špekulanti vysajú z Teba aj posledné zvyšky energie a provízia v nedohľadne. Momentálne by som s touto prácou určite nezačínala.
suhlasím s Jankou- ja robím v poisťovníctve a nemam sa zle, mám za tie roky nachytané kontakty a pod. a celkom mi to ide, ale v žiadnom prípade by som s týmto nezačínal v terajšej dobe, bez kontaktov , bez ničoho
Reagujem preto, že si myslím, že je to podobný biznis.
fotoMark
23.06.09,12:21
Ahojte. Vie mi niekto povedať, čo by mal mať v živnosti realitný maklér, keď bude pracovať na mandátnu zmluvu v realitke? Stačí to klasické Sprostredkovanie obchodu v rozsahu voľných živností alebo treba do existujúcej živnosti niečo konkrétne doplniť? (nemám výšku a nespĺňam náležitosti pre klasickú realitnú činnosť).
Aké OKEČ tomu potom prislúcha? Neviem totiž objaviť príslušné OKEČ ku horespomínanému predmetu živnosti...

Ďakujeeeeem za pomoc.
mona091
29.06.09,19:16
Ahojte. Vie mi niekto povedať, čo by mal mať v živnosti realitný maklér, keď bude pracovať na mandátnu zmluvu v realitke? Stačí to klasické Sprostredkovanie obchodu v rozsahu voľných živností alebo treba do existujúcej živnosti niečo konkrétne doplniť? (nemám výšku a nespĺňam náležitosti pre klasickú realitnú činnosť).
Aké OKEČ tomu potom prislúcha? Neviem totiž objaviť príslušné OKEČ ku horespomínanému predmetu živnosti...

Ďakujeeeeem za pomoc.

zalezi, ake sluzby budes poskytovat, co Ti bude vyplyvat z mandatnej zmluvy,
zivnostensky zakon jednoznacne hovori, ze sprostredkovanie predaja, prenajmu, kupy nehnutelnosti - realitna cinnost, je viazana zivnost, na ktoru musis splnat podmienky,

nezabudni, ze existuje - neopravnene podnikanie -,
"Fyzickej osobe alebo právnickej osobe, ktorá prevádzkuje bez živnostenského oprávnenia činnosť, ktorá je predmetom remeselnej živnosti alebo viazanej živnosti, živnostenský úrad uloží pokutu až do 100 000 Sk 3319 eur."
fotoMark
30.06.09,11:27
zalezi, ake sluzby budes poskytovat, co Ti bude vyplyvat z mandatnej zmluvy,
zivnostensky zakon jednoznacne hovori, ze sprostredkovanie predaja, prenajmu, kupy nehnutelnosti - realitna cinnost, je viazana zivnost, na ktoru musis splnat podmienky,

nezabudni, ze existuje - neopravnene podnikanie -,
"Fyzickej osobe alebo právnickej osobe, ktorá prevádzkuje bez živnostenského oprávnenia činnosť, ktorá je predmetom remeselnej živnosti alebo viazanej živnosti, živnostenský úrad uloží pokutu až do 100 000 Sk 3319 eur."

Ďakujem za usmernenie.
Vypýtal som si úryvok z mandátnej zmluvy, kde sa píše o činnostiach, ktoré bude maklér vykonávať. Po ich prečítaní som z toho aj tak jeleň :-) Jedine, čo mi z toho vychádza je Sprostredkovanie obchodu v rozsahu voľných živností (alebo tak nejak). Pozeral som k tomu príslušné OKEČ a tam takéto všeobecné Sprostredkovanie nie je definované, tak zase neviem, aké OKEČ zvoliť, čo je prevládajúca činnosť.
Ak mi ešte môžete pomôcť, budem vďačný. Tu je citát mandátnej zmluvy:
Touto zmluvou sa mandatár zaväzuje, že pre mandanta uskutoční najmä nasledovné činnosti:
a) zariaďovanie obchodných záležitostí ohľadne sprostredkovania predaja, kúpy, alebo prenájmu nehnuteľností
b) dojednávanie podmienok predaja, kúpy, alebo prenájmu nehnuteľností, vrátane uskutočňovania obhliadok, organizovania stretnutí a rokovaní s tretími osobami
c) zabezpečovanie právneho servisu, vrátane uzatvárania príslušných zmlúv
d) iné obchodné záležitosti vrámci podnikania mandanta podľa pokynov a inštrukcií mandanta
2. Za účelom zariadenia obchodných záležitostí špecifikovaných v bode 1 tohto článku udeľujemandant mandatárovi plnú moc na všetky právne úkony, ktoré bude mandatár v mene a na účet mandanta podľa tejto zmluvy vykonávať.


TAK ČO vlastne budem robiť?? :-) Aká bude moja prevládajúca činnosť?



Ďakujem, ďakujem, ďakujem.... Zajtra chcem založiť živnosť.
tomasjuve
03.12.10,21:42
mna by zaujimalo akym sposobom ziskava realitny makler zakaznikov . dajme tomu by som zacal robit maklera v nejakej realitke. Dohodila by mi realitka byty ktore su na predaj a ja by som si hladal kupcov napr pomocou inzercie?
ale by som si musel hladat aj byty ktore su na predaj ? ak by tu bol niekto kto mi popise ako to v praxi vyzera napln praca maklera ( zaciatocnika ) budem rad
Deiky
04.12.10,08:10
mna by zaujimalo akym sposobom ziskava realitny makler zakaznikov . dajme tomu by som zacal robit maklera v nejakej realitke. Dohodila by mi realitka byty ktore su na predaj a ja by som si hladal kupcov napr pomocou inzercie?
ale by som si musel hladat aj byty ktore su na predaj ? ak by tu bol niekto kto mi popise ako to v praxi vyzera napln praca maklera ( zaciatocnika ) budem rad

1. Vyhladavanie novych ponuk....
- sledovanie online inzercie a offline inzercie a ozivanie sa ludom ci nechcu vyuzit sluzby danej realitnej spolocnosti... (ak inzerujete ako bezny clovek obladom kupy a predaja nehnutelnosti, do tyzdna budete mat minimalne 3 telefonaty od rôznych realitiek ci nechete aby to riesili oni zavas - zaco im potom zaplatite z ceny bytu)
- zakaznik pride sam s požiadavkou ze chce predat/kupit nehnutelnost
2. Starostilovost o existujucich
- pracujete s databaou napr uchadzacou a v pripade vyskytu pozadovanej nehnutelnosti/pozemku atd... sa snazite vyhoviet obom stranam a predat nehnutelnost

Zovseobecnene dnes pracuju makleri pri oslovovani najme s internetom ale samozrejme aj offline inzerciou aj ked ta online (na internete) je praktickejsia pre beznych ludi.. stacimu sadnutna net napisat par inzeratov a cakat...

Makler pravidelne inzeruje ci uz do offline rekalmy alebo do zakupenych online pozicii kde zverejnuje svoje ponuky, najcastejsiena predaj no zverejnuju sa aj ponuky na kupu (zo strany realitiek)

3 alternativa je makler "snazivy" ktory objavuje aj ine moznosti, ktoré ma ako svoj tromf a snazi sa ich neukazovat svetupretoze cim menej ludi to napadne tym ma vecsiu sancu byt uspesny ;)
&Precitaj si nejake knihy ohladom priameho predaju ohladom komunikacie apristupu k zakaznikom z obchodnej sfery a mozno ta prave pri ich citani napadne zaujimavy spôsob... Zaujimavou knihou je aj kniha Skola uspechu kde jeden poistovak hovori otom ako sa stal uspesnym a co vsetko ovpyvnovalo jeho predaj... Kniha ta ale nespravi dokonalym kniha tri môze tak podstrcit myslienku ktoru aj tak musis ty vo vlasnom prevedeni spracovat ;) sory za chyby

Najcastejsi prvy kontakt maklera je prave po telefone... takze odporucam nastudovat ako komunikovat cez telefon... Niekto si povie coje natom zlozite, no ak sa nato pozriete zistote ze to viete este lepsie len stacilo aby vam nieco ukazalo ako by sa to teoreticky dalo : )

Ostatne co je povinnostou maklera je dokumentacia, zmluva cast, kontkt s uradm...je toho pomerne dost ale do tychto veci sa da zapracovat.. aj bez mensej snahy...
tomasjuve
04.12.10,09:51
1. Vyhladavanie novych ponuk....
- sledovanie online inzercie a offline inzercie a ozivanie sa ludom ci nechcu vyuzit sluzby danej realitnej spolocnosti... (ak inzerujete ako bezny clovek obladom kupy a predaja nehnutelnosti, do tyzdna budete mat minimalne 3 telefonaty od rôznych realitiek ci nechete aby to riesili oni zavas - zaco im potom zaplatite z ceny bytu)
- zakaznik pride sam s požiadavkou ze chce predat/kupit nehnutelnost
2. Starostilovost o existujucich
- pracujete s databaou napr uchadzacou a v pripade vyskytu pozadovanej nehnutelnosti/pozemku atd... sa snazite vyhoviet obom stranam a predat nehnutelnost

Zovseobecnene dnes pracuju makleri pri oslovovani najme s internetom ale samozrejme aj offline inzerciou aj ked ta online (na internete) je praktickejsia pre beznych ludi.. stacimu sadnutna net napisat par inzeratov a cakat...

Makler pravidelne inzeruje ci uz do offline rekalmy alebo do zakupenych online pozicii kde zverejnuje svoje ponuky, najcastejsiena predaj no zverejnuju sa aj ponuky na kupu (zo strany realitiek)

3 alternativa je makler "snazivy" ktory objavuje aj ine moznosti, ktoré ma ako svoj tromf a snazi sa ich neukazovat svetupretoze cim menej ludi to napadne tym ma vecsiu sancu byt uspesny ;)
&Precitaj si nejake knihy ohladom priameho predaju ohladom komunikacie apristupu k zakaznikom z obchodnej sfery a mozno ta prave pri ich citani napadne zaujimavy spôsob... Zaujimavou knihou je aj kniha Skola uspechu kde jeden poistovak hovori otom ako sa stal uspesnym a co vsetko ovpyvnovalo jeho predaj... Kniha ta ale nespravi dokonalym kniha tri môze tak podstrcit myslienku ktoru aj tak musis ty vo vlasnom prevedeni spracovat ;) sory za chyby

Najcastejsi prvy kontakt maklera je prave po telefone... takze odporucam nastudovat ako komunikovat cez telefon... Niekto si povie coje natom zlozite, no ak sa nato pozriete zistote ze to viete este lepsie len stacilo aby vam nieco ukazalo ako by sa to teoreticky dalo : )

Ostatne co je povinnostou maklera je dokumentacia, zmluva cast, kontkt s uradm...je toho pomerne dost ale do tychto veci sa da zapracovat.. aj bez mensej snahy...

no dufal som ze tomu telefonovaniu by sa dalo nejak vyhnut, mam z toho zimomriavky, ake dakujem ti za opis prace
roman29
04.12.10,17:35
zistil som ako ziskavaju realitky kontakty, stacilo si da v BA sukromny inzerat na nejaky portal ze hladam garsonku na prenajom, hned ten den mi zvonil telefon a nie raz, alebo neskor ked som predaval byt, dal som sukromne inzeraty na rozne portaly - a to iste, to mi hlavne chodili emaily s ponukami za akych podmienok mi ponukaju zaradenie mojej ponuky do ich databazy, co uzasne z toho bude mat a pod....
hned som editoval tie inzeraty s hlasku "RK nevolat !" a pochopil som preco to ma vacsina sukromnych inzeratov :)
Aj tak som mal este nejaky telefonat, s tym ze sice vidia ze "RK nevolat", ale ze maju aj konkretneho kupca, co na to poviem .... samozrejme z konkretneho kupca nic nebolo.

je to proste oblast kde sa zarobi iba ak dojde k nejakemu obchodu, a preto treba nahanat a nahanat potencionalnych predajcov, zvysovat pocet ponuk a tym zvysovat sance ze sa cez vas zrealizuje nejaky obchod = provizia pre vas.
majkaaa
22.11.12,15:53
Dobry den,
prosim vas chcem sa spytat. Moja sestra robi v RK. Nepracuje tam na dohodu ale maju medzi sebou nejaku zmluvu ze ked ona preda tak ma nejake percento z toho.
Napr. byt stoji 50000 ona na to nahodi proviziu 2000. No a zevraj z tejto sumy 2000tis nedostane ani 50% sa mi zda ze len 35% a ostatne ide RK. Aj ked vsetko si ona spravila az od vyhladanie nehnutelnosti, nahodenia na web, obhliadky, predaj. Este raz podotykam neni zamestnana v RK. Nezda sa vam to percento male?
Prosim vas v inych RK kolko %asi dostavate?
majkaaa
23.11.12,11:13
Naozaj sa tu nenajde ziadny realitny makler?
troll
26.11.12,09:19
Dobry den,
prosim vas chcem sa spytat. Moja sestra robi v RK. Nepracuje tam na dohodu ale maju medzi sebou nejaku zmluvu ze ked ona preda tak ma nejake percento z toho.
Napr. byt stoji 50000 ona na to nahodi proviziu 2000. No a zevraj z tejto sumy 2000tis nedostane ani 50% sa mi zda ze len 35% a ostatne ide RK. Aj ked vsetko si ona spravila az od vyhladanie nehnutelnosti, nahodenia na web, obhliadky, predaj. Este raz podotykam neni zamestnana v RK. Nezda sa vam to percento male?
Prosim vas v inych RK kolko %asi dostavate?

NIe som maklér, ale poznám ich viacero a viem, že to majú spravidla veľmi podobne. Maximum býva tých 40-50%. Ide o to, že prácu síce robí ona, ale realitka jej poskytuje zázemie (služby právnika a rôzne iné veci) alebo napríklad aj platí kanceláriu, ktorú makléri môžu používať, takisto platí inzerciu na webe aj v novinách a pod. To, či je percento z provízie malé alebo nie, je na zváženie. Ak by sa to nevyplatilo, tak treba robiť niečo iné...
A teda ešte jedna vec: Ty tvojej sestre neveríš, keď hovoríš "ževraj"? Ak ti to tvoja sestra povedala, tak je to zrejme pravda :)
majkaaa
26.11.12,16:06
nie praveze jej verim, neverim kancelarii, lebo 36% sa mi zdalo malo nakolko neni interny zamestnanec ale externy. Myslela som ze keby tych 45%,50% by este uslo. Ze ci netreba zatlacit na realitku, ci sa da s nimi vyjednavat, alebo proste maju tarifu a hotovo.
troll
26.11.12,20:52
Nerozumiem tomu, aké argumenty chceš použiť pri vyjednávaní. Nepoznám žiadneho realitného makléra, ktorého by realitka zamestnávala ako "interného zamestnanca". Verím tomu, že potenciálnych a aj tých skutočných realitných maklérov je viac ako nehnuteľností, ktoré sú na predaj. Pri predaji jedného bytu stretneš aj desiatich rôznych...Napokon, ak je sestra šikovná, tak aj 36% z 2000 nie je zlé. To je 720 v hrubom, ak mesačne predá čo len jeden byt.
A čo sa tej tarify týka - veď dnes v jednej firme na rovnakej pozícii dvaja "interní" zamestnanci mávajú často rôzne platy. Nevidím na tom nič čudné. Ak sa jej podarí niečo vyjednať, tak dobré pre ňu. Ale ak sa nepodarí, tak čo urobí? Neviem si predstaviť, ako by ich mohla prinútiť, aby jej platili viac. Jedine, ak by pre nich zarábala tak veľa, že by sa im lepšie vyplatilo dať jej viac, ako by jej dala konkurencia. Nezdá sa mi na tom nič zložité, nič špecifické, takto predsa funguje skoro každé odvetvie a sedliacky rozum rovnako ako čistá aristotelovská logika ti musí hovoriť to isté. Či sa mi to iba zdá?
danushka
26.11.12,21:26
nie praveze jej verim, neverim kancelarii, lebo 36% sa mi zdalo malo nakolko neni interny zamestnanec ale externy. Myslela som ze keby tych 45%,50% by este uslo. Ze ci netreba zatlacit na realitku, ci sa da s nimi vyjednavat, alebo proste maju tarifu a hotovo.
Majka,
vieš koľko stojí export dát z RK na realitné servre v rámci celého SK? /vôbec to nie je lacná záležitosť/

Ťažko odpovedať. Je RK registrovaná pre DPH /ak áno, štát zhltne/, dáva maklérom k dispozícii firemnné autá, majú k dispozícii firemné mobily, myslela si na asistenty, ktoré vypracovávajú zmluvy a tiež ich treba zaplatiť? ... kde je daň z príjmu, kde je nájom kanc. priestorov, vybavenie, PC, nábytok, inzercia v denníkkoch atď...
A snáď si nemyslíš, že ten niekto, čo to celé prefinancoval bude mať dobrý pocit, že jeho ľudia zarábajú a on sám si utrie pusu, veď aj on chce mať výnosy z investícii, ktoré do vás všetkých vrazil.
danushka
26.11.12,21:31
Nerozumiem tomu, aké argumenty chceš použiť pri vyjednávaní. Nepoznám žiadneho realitného makléra, ktorého by realitka zamestnávala ako "interného zamestnanca".

Ja poznám takú RK, ale makléri si musia svojimi percentami vyrobiť aj na odvody. Majú minimálku a keď sa darí, tak sú prémie, ak sa nedarí tak dostanú minimálku. Samozrejme, že v ďaľších mesiacoch, keď sa darí, sa im odráta nevyrobená minimálka a prémie nie sú.
Nič nie je zadarmenko. Sú mesiace keď to ide a potom príde taká uhorková sezóna a vypalujú zobáky po balkónoch.

Ale nestretla som doteraz šikovného makéra, čo by fňukal.
majkaaa
27.11.12,08:57
praveze to som pisala. Sestra predtym pracovala tak, ze mala od nich auto, telefon, kancelariu, PC, odvody, a tam dostavala 200eur ci predala alebo nie a plus 12%. Ale potom presla do inej (to uz neviem preco), cize auto, telefon, pc, odvody, zmluvy si robi cisto ona a dostava 36%, preto som myslela ci inde nedostavaju viac ked nemaju ziadne tie vyhody len to ze vsetko robia na vlastne naklady a maju 36%, to som myslela ci nahodou ju nezdieraju.
troll
27.11.12,10:28
Ťažko povedať, či sa to dá nazvať zdieraním. Ak je presvedčená, že jej dávajú málo, tak ja odporúčam namiesto zbytočného a niekedy aj ponižujúceho vyjednávania o percentá radšej odísť inde. Alebo keď to robila aj predtým, tak môže skúsiť začať na vlastnú päsť. Ak má auto, PC, telefón a internet, tak jej predsa netreba nič iné.

Lenže v prvom rade: ty máš starosti o ňu, čo je mimoriadne milé, ale čo na to ona? Ak predtým odišla, tak sa jej to zdalo zrejme málo a toto sa jej zdá lepšie, nie? Myslím, že hlavne ona musí vedieť, čo je pre ňu dobré a ako sa veci majú.
ijozef
08.12.12,09:20
Ako mohla prejsť "od jednej RK k druhej RK", keď realitky do mandantných zmlúv píšu, že dotyčný maklér musí pracovať výlučne len pre "ich" RK. V prípade vypovedania zmluvy nesmie v tomto odbore 1 rok podnikať? Inak hrozia vysokými sankciami.
ijozef
08.12.12,09:28
Ako mohla prejsť "od jednej RK k druhej RK", keď realitky do mandantných zmlúv píšu, že dotyčný maklér musí pracovať výlučne len pre "ich" RK. V prípade vypovedania zmluvy nesmie v tomto odbore 1 rok podnikať? Inak hrozia vysokými sankciami.
troll
11.12.12,10:50
Ako mohla prejsť "od jednej RK k druhej RK", keď realitky do mandantných zmlúv píšu, že dotyčný maklér musí pracovať výlučne len pre "ich" RK. V prípade vypovedania zmluvy nesmie v tomto odbore 1 rok podnikať? Inak hrozia vysokými sankciami.

v prvom rade: Ja netuším, ja som to nepovedal, to povedala majkaaa.

v druhom rade: Určite to tak majú všetky realitky? Viem o realiťáčke, ktorá sa rozkmotrila s realitkou, pre ktorú pracovala a o pár týždňov si založila vlastnú realitku.

v treťom rade:Je to vymožiteľné?

v štvrtom rade: Čo znamená "podnikať"?
ijozef
11.12.12,11:09
Možno som oslovil zlé realitky - obe majú tento jeden rok nepodnikania /v prípade skončenia zmluvy/v oblasti realít v zmluvach. Je to vymožiteľné-to keby tu odpovedal skôr nejaký právnik. Takto sa realitka dostane "zadarmo" k pekným peniazom /5000-10000€/ a berie to ako "pokutu". Čo znamená podnikať? Snáď slobodu. Lenže toto mi pripadá ako novodobé otroctvo alebo sa človek cíti ako poddaný. Keď uzatvoríš obchod hodia ti z provízii nejaké to % /30-40%/, len aby si nezdochol a mal na zaplatenie vlastných nákladov. Operujú tým, že veď tvoje inzeráty dávajú na stovky realitných serverov a máš zdarma ešte aj právnu pomoc od nich.
trevize
11.12.12,11:22
Nik predsa potencionalnym maklerom nebrani zalozit si vlastnu realitku a robit len na seba. Potom nemusi vyjednavat o percentach. Ale keby to bolo take lahke asi by to robil kazdy.
Takze s tym "zadarmo" by som bol opatrnejsi....realitka dala maklerovi know-how, moznost najst si klientelu atd...chapem tie podmienky o roku nepodnikania ked odide.

Na druhu stranu si neviem predstavit, ako budu kontrolovat, ze odideny makler robi pre niekoho ineho. A uz duplom nie ako to budu dokazovat.
blavaciko
11.12.12,11:43
Nik predsa potencionalnym maklerom nebrani zalozit si vlastnu realitku a robit len na seba. Potom nemusi vyjednavat o percentach. Ale keby to bolo take lahke asi by to robil kazdy.
Takze s tym "zadarmo" by som bol opatrnejsi....realitka dala maklerovi know-how, moznost najst si klientelu atd...chapem tie podmienky o roku nepodnikania ked odide.

Na druhu stranu si neviem predstavit, ako budu kontrolovat, ze odideny makler robi pre niekoho ineho. A uz duplom nie ako to budu dokazovat.

zalezi ako je postavena zmluva, ale v niektorych pripadoch staci, ak ma nadalej fungujucu zivnost
troll
11.12.12,11:47
Na druhu stranu si neviem predstavit, ako budu kontrolovat, ze odideny makler robi pre niekoho ineho. A uz duplom nie ako to budu dokazovat.

Práve na toto som myslel. Ak to kontrolujú, tak sa zrejme vážne nudia.

Pokiaľ ide o to podnikanie, tak súhlasím, že firmy si dávajú niekedy príliš drsné podmienky, ktoré pre ich pracovníkov znamenajú to, že majú nárok akurát tak na to, aby "držali hubu a krok". Takáto konkurenčná doložka o ročnom nepodnikaní by bola fér, keby tam bola aj nejaká finančná kompenzácia za to, ale to by sa dalo zase zneužívať iným spôsobom. Všetko sa dá zneužiť z jednej aj druhej strany. Nedôvera z toho plynúca je asi to najhoršie.
ijozef
11.12.12,12:53
Veď to je to najhoršie. Ste do niečoho zapracovaný a rok to nemôžete robiť! Už som takú firmu zažil /rakúska s pobočkou v Bratislave/. A aby na Vás neprišli? Zmeniť e-mail, telefónne čísla, dať si plastiku.... Realitný makléri sa medzi sebou poznajú.
trevize
11.12.12,15:54
Ziadnu zmluvu s konkurencnou dolozkou by som nepodpisoval. Som si isty, ze sa tu najde dost serioznych rk, ktore toto nevyzaduju.
majkaaa
31.12.12,10:55
dobry, prosim vas podnika tu niekto ako realitny makler, myslim tym sam za seba???? Ze nejde cez ziadnu realitnu kancelariu.
Milena Mrvová
05.01.13,01:28
No, šikovní obchodníci zarábali na realitách aj cez vojnu, keď sa bombardovalo ... Dá sa aj teraz, ale úvod je finančne náročný ( treba z niečoho žiť, platiť náklady: benzín, telefón, ..., kým budú prvé provízie) a samozrejme keďže doba je ťažká a povesť realiťákov pochybná, treba byť šikovný obchodník. Pre absolvntov to moc nie je, dôveru v realitách (nejde o fazuľky) si málokedy získa niekto mladý bez životných skúseností. A ak áno, tak má rozhodne na viac.
trevize
05.01.13,05:01
ano