kolka
15.08.08,08:29
Dobrý deň, potrebovala by som sa spýtať odborníkov v mene mojej svokry. Pred 2 rokmi jej zomrel milovaný manžel a od vtedy má peklo. Psychicky ju týrajú a ničia jej svokrovci. Hneď 2 dni po pohrebe ako zomrel ju odstrihli od elektriky, odstavili jej vodu a vypínali ohrev vody. Bývajú v jednom doma, na prízemí jej svokrovci a na poschodí ona. Stále ju nútia aby sa odsťahovala ale robia to takým spôsobom, že ju aj 2 krát napadli. Oni si s manželom vrchný byt dorobili a tiež má aj kúpno-predajnú zmluvu, že si byt odkúpili od jej svokrovcov.
Teraz jej prišiel doporučený list od nich aby si do 30 dní dala spraviť novú plynovú prípojku ináč odstavia plyn. Podotýkam že plynovú prípojku robil ešte jej nebohý manžel natoľko bol plynár.
Moja svokra je psychicky na dne a nevie si dať s nimi rady. Stretáva sa s nimi každý deň, majú spoločný vchod a na mieste sú tiež každý deň slovné napadnutia a vyhrážky. Prosím poradte mi, dakujem.
Zita5
15.08.08,06:35
Z môjho pohľadu len toľko , ak ju ešte raz napadnú , nech zavolá políciu , viem ,že je to ten krajný prípad , ale ak to už spravili , tak sú schopní to zopakovať .Vaša svokra býva vo svojom byte , má riadne o vlastníctve doklady , ju nemôže nikto odtial vytlačiť .

Čo sa týka prípojky plynu , elektriny,vody ......doporučujem zriadiť samostatné prípojky , lebo nebude nikdy pokoj a bude to pre Vašu svokru lepšie , koľko minie toľko si zaplatí a pri spoločnej prípojke bude stále mať niekto pocit , že na niekoho dopláca .Ešte by som pouvažovala aj nad osobitným vchodom bytu svokry . Bude to stáť nejaké investície , ale bude všetko oddelené . Stojí to za to pouvažovať nad tým.
kolka
15.08.08,06:41
Je to tam veľmi ťažké, už som jej to radila aby si dala svoje vlastné prípojky len jej je veľmi ľúto, že takmer všetko robila spolu s manželom opravili dom, rekonštrukciu dverí aj vchodu. Dosť do toho investovali a teraz bum.
ďakujem Zitka 5.
luciaJ
15.08.08,06:43
Ahoj, keďže má Tvoja svokra kúpnopredajnú zmluvu, určite figuruje na LV ako podielová spoluvlastníčka. Nech sa predá uvedený byt ako samostatná bytová jednotka, samozrejme pokiaľ už prebehlo dedičské konanie, spolu s deťmi ako spoluvlastníkmi. Nemá význam v danom byte bývať. S takýmto postojom sa dá zmieriť len odsťahovaním sa, iba ak by mala žalúdok na oko za oko, zub za zub. Čo sa týka plynovej prípojky mala by si zatiaľ vybaviť vlastnú, keďže predpokladám, že pôvodná je písaná na jej svokrovcov. Radšej bývať v garsónke ako toto znášať.
Gabi03
15.08.08,06:51
Ahoj, keďže má Tvoja svokra kúpnopredajnú zmluvu, určite figuruje na LV ako podielová spoluvlastníčka. Nech sa predá uvedený byt ako samostatná bytová jednotka, samozrejme pokiaľ už prebehlo dedičské konanie, spolu s deťmi ako spoluvlastníkmi. Nemá význam v danom byte bývať. S takýmto postojom sa dá zmieriť len odsťahovaním sa, iba ak by mala žalúdok na oko za oko, zub za zub. Čo sa týka plynovej prípojky mala by si zatiaľ vybaviť vlastnú, keďže predpokladám, že pôvodná je písaná na jej svokrovcov. Radšej bývať v garsónke ako toto znášať.

mimotemy Asi by potrebovala veľké šťastie, aby sa jej to podarilo predať cudzím ľuďom. A ešte aj so spoločným vchodom :o
hanelie
15.08.08,07:00
predať alebo prenajať -


Oni si s manželom vrchný byt dorobili a tiež má aj kúpno-predajnú zmluvu, že si byt odkúpili od jej svokrovcov
je urobený nový vklad/ resp. zmena / do katastra na meno vašej svokry? / po dedičskom konaní/
Barbara
15.08.08,07:01
ja by som im navrhla, aby tú časť odomňa odkúpili jeho rodičia, lebo ináč to predám cudzím. možno by to zabralo a odkúpili by to od nej.:rolleyes:
kolka
15.08.08,07:03
ďakujem za vaše názory a ja so stotožňujem s vami. Už uvažovala aj tak že odíde ale všade vidí svojho manžela a jeho pracovité ruky. Stále sa nevie vysporiadať s jeho smrťou. Držím jej palce.
Zita5
15.08.08,07:06
ďakujem za vaše názory a ja so stotožňujem s vami. Už uvažovala aj tak že odíde ale všade vidí svojho manžela a jeho pracovité ruky. Stále sa nevie vysporiadať s jeho smrťou. Držím jej palce.

Však práve , chúďa má dosť žialu a ešte jej prikladajú .
Zaujímavé , že to začali robiť po manželovej smrti .
lubica_02
15.08.08,07:11
Čas trochu zahojí tieto rany a určite aj svokor by si neželal , aby svokra žila v takých hrozných podmienkach. Stotožňujem sa s názorom Barbary.
účtovník 007
15.08.08,07:11
Kolka,
nikde nepíšeš, aké vzťahy vládli v rodine za života Tvojho svokra. Ak boli zlé, nedá sa čakať, že po smrti syna sa budú svokrovci s nevestou milovať. Nevieme nič o tom, ako žila Tvoja svokra so svokrom. Preto z tejto strany psychický teror nebudem posudzovať, nakoľko informácie nie sú úplné.
Bol to však Tvoj svokor a svokra, tak ste museli k nim chodiť na návštevy. Stretala si sa s jej svokrovcami a vieš, či sú prístupní k nejakému rozhovoru. Ak áno, skús s nimi prehovoriť Ty. Spýtať sa ich, prečo to robia. Či si uvedomujú, že ich bude treba raz doopatrovať a ak sa pohnevajú s nevestou, budú to mať ťažké. Je to morbídna myšlienka, ale možno sa nemôžu zmieriť so synovou smrťou a nevedia jej odpustiť, že ona žije ďalej.
So starými ľuďmi je ťažká reč, to poznám sama, ale skúsiť treba všetko.
kolka
15.08.08,07:15
Jej svokrovci ten spodný byt už prepísali na druhého syna. Ten je tiež voči nej ešte surovejší . Zabudla som spomenúť:
Moji svokrovci ten ich byt darovali dcére a to ešte bolo všetko ok (vtedy ešte svokor žil ) Jej dcéra si si ho prerobila a nadstavila nad ním malý podkrovný byt takže podla všetkého je byt napísaný na dcéru aj LV je na dcéru. Tiež nechce odísť aj kvôli nej.
hanelie
15.08.08,07:24
Jej dcéra si si ho prerobila a nadstavila nad ním malý podkrovný byt takže podla všetkého je byt napísaný na dcéru aj LV je na dcéru. Tiež nechce odísť aj kvôli nej.
tak to mení celú situáciu - keď je tam aj jej dcéra - ako sa ona stavia k tomuto problému? aké má vzťahy so starými rodičmi?
Chobot
15.08.08,07:36
Z môjho pohľadu len toľko , ak ju ešte raz napadnú , nech zavolá políciu , viem ,že je to ten krajný prípad , ale ak to už spravili , tak sú schopní to zopakovať .Vaša svokra býva vo svojom byte , má riadne o vlastníctve doklady , ju nemôže nikto odtial vytlačiť .

Čo sa týka prípojky plynu , elektriny,vody ......doporučujem zriadiť samostatné prípojky , lebo nebude nikdy pokoj a bude to pre Vašu svokru lepšie , koľko minie toľko si zaplatí a pri spoločnej prípojke bude stále mať niekto pocit , že na niekoho dopláca .Ešte by som pouvažovala aj nad osobitným vchodom bytu svokry . Bude to stáť nejaké investície , ale bude všetko oddelené . Stojí to za to pouvažovať nad tým.

V podstate súhlasím s navrhovaným postupom, len nie som si istý, či býva vo svojom byte. Pokiaľ je na liste vlastníctva uvedená ako vlastník (spoluvlastník) nehnuteľnosti, tak je to je byt. Ak ale nie je na liste vlastníctva, tak je ťažké preukázať, že má v dome vlastnícke práva. Možno bol vlastníkom jej manžel, preto to treba preveriť, či skutočne ten horný byt je jej vlastníctvom, pretože pri poschodovom rodinnom dome nie je také jednoduché urobiť papierovo 2 samostatné byty. Už o tom bolo písané na porade.
kolka
15.08.08,07:39
Pokiaľ manželov otec žil zdalo sa všetko ok. Dcera so starými rodičmi vychádzala super ved sa aj podobá na starú mamu. Pomáhala je pri varení aj pri pestovaní jej 2 detí. (Detí 6a3 z toho majú traumu). Môj svokor bol vždy kľudný a mierumilovný. Ked ešte žil, jeho otec sa vyhrážal listami, aby podpísal že doplácajú na nich elektriku čo sa týka pivníc a schodišťa. On to nechcel podpísať a tak to tu začalo. Otec nič nepovedal, všetko dusil v sebe a z toho ochorel na srdce. Až jednému sa vyrozprával a potom ako sa dozvedel, že zomrel otec tak to prišiel povedať.
Tento list potom starý otec dával aj mojej svokre podpísať a potom to pochopila, že jej manžela vydierali jeho vlastný rodičia. Je mi to ťažko písať.Ďakujem Vám všetkým
Barbara
15.08.08,07:42
Chobot, spomenula, že ten vrchný je na jej dcéru, teda, že jej darovali.
Zita5
15.08.08,07:50
V podstate súhlasím s navrhovaným postupom, len nie som si istý, či býva vo svojom byte. Pokiaľ je na liste vlastníctva uvedená ako vlastník (spoluvlastník) nehnuteľnosti, tak je to je byt. Ak ale nie je na liste vlastníctva, tak je ťažké preukázať, že má v dome vlastnícke práva. Možno bol vlastníkom jej manžel, preto to treba preveriť, či skutočne ten horný byt je jej vlastníctvom, pretože pri poschodovom rodinnom dome nie je také jednoduché urobiť papierovo 2 samostatné byty. Už o tom bolo písané na porade.

Súhlasím s Tebou Chobot . Ja som pochopila , že vrchný byt jej vo vlastníctve svokry-vdovy . ;)
Martasch
15.08.08,07:56
Takže keď to zrekapitulujeme: vlastníkom spodnej časti je švagor tvojej svokry a hornú časť vlastní jej dcéra /overte si na katastri, či je to naozaj tak/. Ak dokážu v budúcnosti oni spolu žiť, uvažovala by som nad osobitnýmí prípojkami. Ak nie, radšej odpredať svoju časť druhej strane a zariadiť si svoje bývanie po novom.
hanelie
15.08.08,08:17
vlastníkom spodnej časti je švagor tvojej svokry
píše nevesta za svoju svokru, ktorá býva so svojími svokrovcami
iriska
15.08.08,08:22
uff, akosi sa tu miešajú rodinné vzťahy stále dookola. Navrhujem písať príspevky vždy v prvej osobe (a len dať poznámku, že to je za niekoho iného)
účtovník 007
15.08.08,08:28
Ale Martasch to napísal/a dobre. Vlastníkom spodnej časti je švagor(brat zosnulého), ktorému to dali jeho rodičia a druhému synovi vrchnú časť odpredali. Zadávateľka otázky neuviedla, že žije v spoločnej domácnosti so svokrou. Jej svokra žije s dcérou, ktorá si pristavila podkrovie.
Inak vzťahy v podobe návštev policajtov nie sú nič moc. Najskôr by som doriešila samostatné prípojky na energie a vodu a potom samostatný vchod.