zitka24
15.08.08,08:40
ahojte,mam otazku,som zamestnana na Sk na pol uvazok,ale aj v rakusku na zivnost pre opatrovatelky,je to uz povinne.Moze ma moj zamestnavatel na Sk odhlasit zo Zp ale nadalej platit vsetky poplatky??A ja budem mat europsku karticku poistenca??Da sa to.Dakujem
.
.
.
.
.
.
.
.
Zoltán Kovács
15.08.08,06:41
ahojte,mam otazku,som zamestnana na Sk na pol uvazok,ale aj v rakusku na zivnost pre opatrovatelky,je to uz povinne.Moze ma moj zamestnavatel na Sk odhlasit zo Zp ale nadalej platit vsetky poplatky??A ja budem mat europsku karticku poistenca??Da sa to.Dakujem

Ak máš riadný pracovný pomer, aj keď len na 1/2 uväzku, tak zamestnávateľ ťa nemôže odhlásiť zo zdravotného poistenia.
zitka24
15.08.08,06:56
tak co mam robit,poziadat zo slovenska o nejaky formular??
zitka24
15.08.08,06:57
a ten potom priniest ako dokaz sem aby mi odtialto neisli poplatkyy druhy krat??boli sme uz raz s kamaratkou aj na soc,urade ale nechceli am nic vydat...co v taom pripade???dakjem
Stefan2005
15.08.08,07:06
Dá sa platiť ZP v 2 štátoch?

Odpoveď je na stránkach porade Všeobecnej zdravotnej poisťovne:

"Podľa legislatívy EÚ (nariadenie Rady EHS č. 1408/71) platnej od 01. 05. 2004 aj pre SR, zamestnanec podlieha len legislatíve jedného štátu (tzn., že môžete byť naraz poistená len v jednom členskom štáte EÚ). Keďže ste sa zamestnali v ČR, Váš český zamestnávateľ je povinný za Vás odvádzať odvody na zdravotné poistenie v českej zdravotnej poisťovni, ktorú si Vy zvolíte/zvolili ste. Zároveň je potrebné v pobočke Vašej zdravotnej poisťovne v SR vydokladovať Váš poistný vzťah v zahraničí (oznamovacia povinnosť poistenca je zo zákona 8 dní ). Potrebný doklad o poistení v zahraničí pre VšZP je buď formulár E106CZ, ktorý Vám v prípade splnenia podmienok na vydanie vystaví Vaša česká zdravotná poisťovňa resp. fotokópia preukazu EHIC alebo kópia pracovnej zmluvy v kombinácii s dokladom o poistení (potvrdenie ZP o tom, že ste poistená a od kedy). Na základe vyššie uvedených dokladov budete z našej poisťovne vyradená a preto je potrebné vrátiť zdravotný preukaz VšZP, a.s. do Vašej pobočky."

Miesto CZ si treba doplniť AT a malo by to byť obdobné....
zltalienka
15.08.08,07:12
Riešila som čosi podobné, síce pre konateľa, ale konateľ je pre účely ZP tiež zamestnanec, tak by to malo sedieť. Odpoveď je zo ZP Dôvera.

"pokial zahranicny konatel pobera na Slovensku (v inom clenskom state EU) odmenu, a v inom clenskom state v Holandsku je zdravotne poisteny – zamestnany, tak je potrebne vyziadat si zo socialnej poistovne formular E101 (na Slovensku), ktory sluzi na urcenie uplatnitelnej legislativy v ramci EU. Pravdepodobne slovensky platitel sa bude registrovat v holandskej ZP a z vyplacanej odmeny bude zamestnavatel odvadzat odvody do holandskej ZP."
zitka24
15.08.08,12:44
Dakujem zltalienka,velmi si mi pomohla naozaj,lenze uz som pocula aj od ostatnych ze soc.poistovna E101 nechce vydavat.C v tako pripade??