martinala
15.08.08,08:41
zdravím,
potrebovala by som poriešiť toto : zamestnanec dostane výpoveď z organizačných dôvodov - zrušenie pracovného miesta a nakoľko nepracoval u zamestnávateľa viac ako 5 rokov, prináleží mu odstupné vo výške 2 platov. ako je to však s výpovednou lehotou ? ak sa dohodnú k určitému dátumu - ok, ale čo ak sa nedohodnú a zamestnanec nechce odísť ? potom plynie 2 mesačná výpovedná lehota ? a môže nastať aj taká situácia, že zamestnanec sa "vzdá" plynutia výpovednej lehoty a patrí mu dalšia náhrada vo výške 2 platov ,

ďakujem,
martina
Stina
15.08.08,06:48
Ak sa zamestnanec vzdá plynutia výpovednej doby patrí mu odstupné vo výške dvojnásobku platu (ak nemá v KZ dohodnuté vyššie odstupné).
martinala
15.08.08,06:54
takže dobre uvažujem, že v tom prípade vlastne dostane 4 odstupné platy, ano ?
Chobot
15.08.08,08:24
takže dobre uvažujem, že v tom prípade vlastne dostane 4 odstupné platy, ano ?

Tak to poviem - ak zamestnanec dostane výpoveď, plynie mu 2 mesačná VD plus má nárok na 2 mesačné odstupné.

Ak zamestnávateľ chce, aby skončil skôr (trebárs hneď) , navrhne skončenie dohodou a ponúkne nejaké odstupné - minimálne2mesačné. Ak to zamestnanec prijme, patrí mu 2 mesačné odstupné. Ale prečo by to mal prijímať a prísť o 2 mesačné platy (tie 2 odpracované mesiace), preto ja na mieste zamestnanca by som požadoval minimálne 4 mesačné odstupné. Okrem toho má ešte aj ďalšie výhody počas VD - napr. nárok na dovolenku, nárok na 1/2 dňa týždenne na vyhľadanie nového miesta, stravné lístky a čo je najdôležitejšie - má 2 mesiace čas na hľadanie nového miesta a nemusí sa evidovať na úrade práce.

AK skončenie skôr navrhne zamestnanec, záleží na postoji zamestnávateľa, aké odstupné mu dá. Ak by chcel skonči dohodou skôr, tak teoreticky mu ani nemusí dať odstupné, pretože na to nemá nárok. Už neplatí to, že keď sa vzdá výpovednej doby, tak mu patrí odstupné. To bolo od 1.9.2007 zrušené.

Niečo som o tom písal aj tu:

http://www.porada.sk/t76965-skoncenie-pp-prekazky-na-strane-zamestnavatela.html

http://www.porada.sk/t75370-ukoncenie-pp-dohodou-zo-strany-zamestnavatela.html
martinala
15.08.08,10:30
veľmi pekne ďakujem, prajem príjemný víkend.
martina
ekubicova
16.08.08,15:50
Dobrý deň, mohol by mi niekto poradiť riešiť nasledovný problém?
V júni zamestnávateľ zrušil pracovné miesto s účinnosťou od septembra. Zamestnankyňa v júni ochorela a stále je na PN ( august)takže jej nemohla byť daná výpoveď. Ako postupovať ak zamestnankyňa nastúpi do zamestnania v septembri. Ako riešiť jej prácu počas výpovednej doby, keď miesto je zrušené.
Vopred ďakujem!
Zsanna
19.08.08,13:50
Dobrý den, prosím si poradit.
Manzel robil u jedného zivnostníka /FO/ do 28.02.2007 a odpracoval
7 rokov. Zamestnávatel zalozil s.r.o. a vsetkych zamestnancov prehlásil
do novej firmy. rozviazal im pracovný pomer a v novej firme im napísal
novú pracovnú zmluvu od 01.03.2007. Odvtedy manzel robil v tej novej firme.
Odstupné za odpracovaných 10 rokov nedostal,nakolko, zamestnávatel tvrdil
ze bude unho robit nadalej v novozalozenej firme. Teraz zamestnávatel chce
rozviazat pracovný pomer s manzelom z organizacných dôvodov za nadbytocnost. Podla pracovnej zmluvy má odpracovat este 3 mesiace , výpovednu dobu. Mala by som otázku : výpovedná doba v takomto prípade nie je len 2 mes. a odstupné dostane za 3 mesiace, nakolko pri prechode do novej firmy
zamestnávatel nevyplatil ani korunu? Velmi pekne Vám dakujem za odpovede, bolo by to súrne!
Chobot
19.08.08,14:00
Dobrý den, prosím si poradit.
Manzel robil u jedného zivnostníka /FO/ do 28.02.2007 a odpracoval
7 rokov. Zamestnávatel zalozil s.r.o. a vsetkych zamestnancov prehlásil
do novej firmy. rozviazal im pracovný pomer a v novej firme im napísal
novú pracovnú zmluvu od 01.03.2007. Odvtedy manzel robil v tej novej firme.
Odstupné za odpracovaných 10 rokov nedostal,nakolko, zamestnávatel tvrdil
ze bude unho robit nadalej v novozalozenej firme. Teraz zamestnávatel chce
rozviazat pracovný pomer s manzelom z organizacných dôvodov za nadbytocnost. Podla pracovnej zmluvy má odpracovat este 3 mesiace , výpovednu dobu. Mala by som otázku : výpovedná doba v takomto prípade nie je len 2 mes. a odstupné dostane za 3 mesiace, nakolko pri prechode do novej firmy
zamestnávatel nevyplatil ani korunu? Velmi pekne Vám dakujem za odpovede, bolo by to súrne!

Nedá sa presne odpovedať, pretože dôležité je vedieť, či rá s.r.o-čka bola právnym nástupcom tej firmy - živnostníka. Pokiaľ živnostník skončil činnosť a všetky záväzky a pohľadávky prebrala s.r.o, tak sa to považuje tak, ako keby pracoval u jednej firmy celý čas bez prerušenia.

Pokiaľ živnostník zanikol a im vznikol nový pracovný pomer v s.r.o., tak pri skončení PP u živnostníka mali nárok na odstupné. Potom sa tento PP považuje ako nový PP, ktorý vznikol 1.3.2007.

Treba zistiť, či tá s.r.o je nástupníkom toho živnostníka.
alaya1
20.08.08,05:06
Dobry den.
Chcela by som sa opytat.
Ak mi moj stav- zdravotny, mam priznany CID nedovoluje pracovat na doterajsom pracovnom mieste, po poziadani zamestnavatela mi ten neumozni pracovat na vyhovujucom pracovnom mieste- nema take, ponukne mi vypoved a vypovedna doba pre mna je 3 mesiace, nakolko u zamestnavatela som od roku 1999, chcela by som vediet, ci pocas tych 3 mesiacov VD musim chodit do zamestnania, ked po zdravotnej stranke je pre mna nevyhovujuce.
Co este mozem od zamestnavatela ziadat, , ako postupovad. Som v tejto situacii prvykrat, zamestnavatel ma nuti dat vypoved, ja to nechcem urobit.
azuz
20.08.08,08:09
Dobry den.
Chcela by som sa opytat.
Ak mi moj stav- zdravotny, mam priznany CID nedovoluje pracovat na doterajsom pracovnom mieste, po poziadani zamestnavatela mi ten neumozni pracovat na vyhovujucom pracovnom mieste- nema take, ponukne mi vypoved a vypovedna doba pre mna je 3 mesiace, nakolko u zamestnavatela som od roku 1999, chcela by som vediet, ci pocas tych 3 mesiacov VD musim chodit do zamestnania, ked po zdravotnej stranke je pre mna nevyhovujuce.
Co este mozem od zamestnavatela ziadat, , ako postupovad. Som v tejto situacii prvykrat, zamestnavatel ma nuti dat vypoved, ja to nechcem urobit.
Počas výpovednej doby sa musí chodiť do práce a vykonávať prácu (ak zamestnanec nie je PN, na dovolenke a pod.). Ak plynutie VD nie je vyhovujúce, môžete sa dohodnúť na skončení pracovného pomeru k určitému dátumu z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu. Vtedy je nárok na odstupné. Upozorňujem, že je potrebný lekársky posudok na spôsobilosť. Teda treba predložiť doklad.
Zsanna
20.08.08,09:16
Ďakujem za odpoveď Chobot. Živnostník nezanikol, len zmenil činnosť, a dovtedy vykonané služby začal vykonať s.r.o., preto preradili troch zamestnancov do s.r.o.-ky. S.r.o. nie je právnym zástupcom . V tom prípade ešte manžel môže žiadať aj od živnostníka odstupné alebo už je to zaniknuté a môže dostať už len od sro-ky. veľmi pekne ďakujem.
alaya1
20.08.08,11:24
dakujem za odpoved, no mne odstupne patri tak ci tak, 3 mesacne, no preco by som mala prist aj o peniaze vo VD, preto som sa pytala. Pre moje ochorenie je moje pracovisko vysoko infekcne, mam aj ZTP, takze zamestnavatel ma problem ma prepustit, nakolko to musi hlasit na UPSVaR, spekuluje, ako by ma vystvali na moju ziadost, to im nechcem umoznit.Ak mi viem niekto este poradit,budem vdacna.
veronikasad
20.08.08,11:30
Dobry den.
Chcela by som sa opytat.
Ak mi moj stav- zdravotny, mam priznany CID nedovoluje pracovat na doterajsom pracovnom mieste, po poziadani zamestnavatela mi ten neumozni pracovat na vyhovujucom pracovnom mieste- nema take, ponukne mi vypoved a vypovedna doba pre mna je 3 mesiace, nakolko u zamestnavatela som od roku 1999, chcela by som vediet, ci pocas tych 3 mesiacov VD musim chodit do zamestnania, ked po zdravotnej stranke je pre mna nevyhovujuce.
Co este mozem od zamestnavatela ziadat, , ako postupovad. Som v tejto situacii prvykrat, zamestnavatel ma nuti dat vypoved, ja to nechcem urobit.
Pozri § 69 Zákonníka práce :

§ 69
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-09-2007-a.html#hore)

(1) Zamestnanec môže pracovný pomer okamžite skončiť, ak

a) podľa lekárskeho posudku nemôže ďalej vykonávať prácu bez vážneho ohrozenia svojho zdravia a zamestnávateľ ho nepreradil do 15 dní odo dňa predloženia tohto posudku na inú pre neho vhodnú prácu,


...(4) Zamestnanec, ktorý okamžite skončil pracovný pomer, má nárok na náhradu mzdy v sume svojho priemerného mesačného zárobku za výpovednú dobu dvoch mesiacov.
alaya1
20.08.08,11:40
Mne prinalezi odstupne vo vyske 3 mesiacov, aj VD by mala byt taka, potom ako? Ja nechcem ukoncit pracovny pomer na moju ziadost, nech mi da vypoved zamestnavatel. Nie som hasteriva, ci nespokojna, ale pri hladani ineho zamestnania mi to poradili, ze je lepsie, ak mi da vypoved zamestnavatel, nie ja.
veronikasad
20.08.08,11:50
Mne prinalezi odstupne vo vyske 3 mesiacov, aj VD by mala byt taka, potom ako? Ja nechcem ukoncit pracovny pomer na moju ziadost, nech mi da vypoved zamestnavatel. Nie som hasteriva, ci nespokojna, ale pri hladani ineho zamestnania mi to poradili, ze je lepsie, ak mi da vypoved zamestnavatel, nie ja.
Zamestnávatel má problém dať ti výpoved ako poberatelovi CID, pozri § 66 Zákonníka práce :

Zamestnancovi so zdravotným postihnutím môže dať zamestnávateľ výpoveď len s predchádzajúcim súhlasom príslušného úradu práce, sociálnych vecí a rodiny, inak je výpoveď neplatná. Tento súhlas sa nevyžaduje, ak ide o výpoveď dávanú zamestnancovi, ktorý dosiahol vek určený na nárok na starobný dôchodok, alebo z dôvodov ustanovených v § 63 ods. 1 písm. a) a e).
Osobne by som využila možnosť okamžitého skončenia pracovného pomeru s dvojmesačnou náhradou mzdy, ktoré som ti citovala v predchádzajúcom príspevku
V žiadnom prípade nedávaj výpoveď ty, ani nepodpisuj skončenie pracovného pomeru dohodou
Zsanna
21.08.08,06:56
Prosím Vás , vie mi niekdo odpovedať , či ešte aj teraz môže žiadať manžel odstupné za rozviazanie pracovného pomeru vo februári 2007, keď mu zamestnávateľ nevyplatil dôvodom že zabezpečí nové pracovné miesto vo svojom novom sro-čke.
Prosím pomôžte?! Moc krát ďakujem .Vtedy rozviazali PP podľa dohody z obidvoch strán , bez oddôvodnenia.
Chobot
21.08.08,07:06
Ďakujem za odpoveď Chobot. Živnostník nezanikol, len zmenil činnosť, a dovtedy vykonané služby začal vykonať s.r.o., preto preradili troch zamestnancov do s.r.o.-ky. S.r.o. nie je právnym zástupcom . V tom prípade ešte manžel môže žiadať aj od živnostníka odstupné alebo už je to zaniknuté a môže dostať už len od sro-ky. veľmi pekne ďakujem.

Dôležité je vedieť, akým spôsobom ukončili pracovný pomer u živnostníka.

AK to bolo výpoveďou z org. dôvodov zo strany zamestnávateľa, tak má nárok na 3- mesačné odstupné. AK to bolo formou dohody tiež z dôvodu org. zmien (alebo z dôvodu nadbytočnosti - je to v podstate to isté, len sa to zvykne uvádzať tak aj tak), tak tiež má nárok na odstupné.

Pokiaľ to ale bolo dohodou a v dohode nie je uvedený žiadny dôvod, tak bohužiaľ nemá nárok na odstupné - lebo sa tak dohodli. Spätne to už nezmení.

Čiže teraz bude mať len 2- mesačnú VD a 2 mesačné odstupné, lebo v tejto práci je zamestnaný menej ako 5 rokov. Ten predchádzajúce PP u živnostníka sa už nepočíta.
Zsanna
21.08.08,08:21
Chobot, veľmi pekne ďakujem, príjemný deň prajem. Zsanna