Peter1989
15.08.08,08:45
Takže, strednú školu som skončil a po mesiaci som si hneď našiel prácu v Českej republike.. Ale, sme spravili chybu. Nikde a nikomu sme nenahlásili, že už pracujem a rodičia ďalej dostali za jeden mesiac rodinne prídavky a tiež DB. Takže sa chcem spýtať, či je to veľká chyba, že sme to skôr nenahlásili. Čo nás teraz bude čakať? Budu za to nejaké poplatky? alebo sa to dá nejako vyriešiť? Ďakujem za skorú odpoveď. Peter
evka-janekova
15.08.08,07:15
Mám taký pocit, že nárok na prídavky aj daňový bonus majú až do augusta, lebo vtedy sa končí školský rok. Teda ešte v septembri im bude vyplatené. Potom treba nahlásiť na UPSVaR, že si skončil školu a pracuješ.

Trochu ma mýli, že už pracuješ, tak počkaj na ostatné ohlasy.
drobeceva
15.08.08,07:24
Takže, strednú školu som skončil a po mesiaci som si hneď našiel prácu v Českej republike.. Ale, sme spravili chybu. Nikde a nikomu sme nenahlásili, že už pracujem a rodičia ďalej dostali za jeden mesiac rodinne prídavky a tiež DB. Takže sa chcem spýtať, či je to veľká chyba, že sme to skôr nenahlásili. Čo nás teraz bude čakať? Budu za to nejaké poplatky? alebo sa to dá nejako vyriešiť? Ďakujem za skorú odpoveď. Peter
Nárok je do augusta, a to v prípade, že nie je evidovaný na ÚP a nemá uzavretý PZ. Ak robí na dohodu, nárok má.
iriska
15.08.08,07:27
Myslím, že sankcie za to nedávajú, ale keď oznámite zamestnanie a ÚPSVaR napíše, že prídavky treba vrátiť, tak s tým neotáľajte.
Barbara
15.08.08,07:37
a DB sa vyrovná pri ročnom zúčtovaní
abel
15.08.08,07:43
Napíš konkrétnejšie, kedy si ukončil strednú školu a kedy uzavrel pracovnú zmluvu. Ak si uzavrel pracovnú zmluvu napr. až 2. 7. 2008 a neskôr, nárok na RP za mesiac 7/2008 ešte rodičia majú. Ak to bolo ešte v 6/08 alebo najneskôr 1. 7. 2008, nárok za 7/2008 už nemajú a treba to oznámiť na ÚPSVaR.
Aké poplatky? Ak by nárok nevznikol, vyplatenú dávku treba vrátiť. Ak nárok nie je a chodia RP poštou, tak ich netreba prevziať a stačí len to oznámenie - zrejme budú žiadať kópiu prac. zmluvy, možno maturitné vysvedčenie. Tak nech si to poberateľ RP zoberie so sebou hneď pri prvej návšteve na ÚPSVaR.
Peter1989
15.08.08,08:24
Školu som ukončil 25.5.2008 a pracovnú zmluvu som uzavrel 09.07.2008
a pracovnú zmluvu ukončil 11.08.2008.

Takže nárok rodičia majú aj keď som už pracoval?
A tiež sa chcem opýtať, že či už teraz sa musím isť evidovať na ÚPSVaR keďže som už pracoval, alebo až v septembri?
bendo
15.08.08,09:04
Prídavok aj daňový bonus za júl ti ešte patrí a za august už nie. Keď to oznámiš hneď Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny - možno ti stihnú ten augustový ešte zastaviť alebo ak je vyplácaný poštou - neprevzať ho ako už bolo spomínané. V najhoršom prípade ho vrátiš - bez sankcie.
A čo sa týka daňového bonusu, výplatu za august rodičia ešte nedostali, tak preplatok na daňovom bonuse by nemal byť. Len to treba rýchlo oznámiť!

Na ÚPSVaR sa musíš evidovať do 7 dní od skončenia pracovného pomeru. Inak si musíš sám doplatiť zdravotné poistenie.
Lully
17.09.08,09:48
Dobrý deň,
môj syn opakuje ročník na vysokej škole, dostanem prídavky? Ďakujem za odpoveď.
Chobot
17.09.08,14:25
Dobrý deň,
môj syn opakuje ročník na vysokej škole, dostanem prídavky? Ďakujem za odpoveď.

Pokiaľ to je prvý krát, čo prepadol, tak ešte áno.
mirna
22.09.08,08:00
Dobrý deň,
moja priateľka v júly tohto roku ukončila úspešne štúdium na vysokej škole v ČR, kde platí trocha iný systém vysokoškolského štúdia. Opakovala 4.ročník, takže namiesto 5 rokov, študovala 6. Trvalý pobyt má však v SR. Jej rodičom však prišla žiadosť o vrátenie neprávom vyplateného prídavku na dieťa, a to po dobu 1 roka s odôvodnením, že podľa 600/2003 nespĺňala podmienku nezaopatrenosti pretože presiahla štandardnú dľžku štúdia na vysokej škole. Tým, že tu dochádza ku kolízii právnych poriadkov sa chcem spýtať, či sa má v tomto prípade použiť slovenský alebo český právny poriadok?
mirna
22.09.08,08:42
Dobrý deň,
moja priateľka v júly tohto roku ukončila úspešne štúdium na vysokej škole v ČR, kde platí trocha iný systém vysokoškolského štúdia. Opakovala 4.ročník, takže namiesto 5 rokov, študovala 6. Trvalý pobyt má však v SR. Jej rodičom však prišla žiadosť o vrátenie neprávom vyplateného prídavku na dieťa, a to po dobu 1 roka s odôvodnením, že podľa 600/2003 nespĺňala podmienku nezaopatrenosti pretože presiahla štandardnú dľžku štúdia na vysokej škole. Tým, že tu dochádza ku kolízii právnych poriadkov sa chcem spýtať, či sa má v tomto prípade použiť slovenský alebo český právny poriadok?

ďakujem
Stina
22.09.08,08:54
Ak bol prídavok na dieťa poskytnutý v SR (je občiankou SR) jednoznačne sa riadi slovenským právnym poriadkom.
Chobot
22.09.08,09:04
Dobrý deň,
moja priateľka v júly tohto roku ukončila úspešne štúdium na vysokej škole v ČR, kde platí trocha iný systém vysokoškolského štúdia. Opakovala 4.ročník, takže namiesto 5 rokov, študovala 6. Trvalý pobyt má však v SR. Jej rodičom však prišla žiadosť o vrátenie neprávom vyplateného prídavku na dieťa, a to po dobu 1 roka s odôvodnením, že podľa 600/2003 nespĺňala podmienku nezaopatrenosti pretože presiahla štandardnú dľžku štúdia na vysokej škole. Tým, že tu dochádza ku kolízii právnych poriadkov sa chcem spýtať, či sa má v tomto prípade použiť slovenský alebo český právny poriadok?

Prídavok na dieťa sa vypláca podľa slovenských zákonov, preto platia slovenské pravidlá pre vyplácanie prídavkov. Pokiaľ konštatovali, že prekročila štandardnú dobu štúdia, tak ho asi prekročila.
Barbara
22.09.08,09:19
Dobrý deň,
moja priateľka v júly tohto roku ukončila úspešne štúdium na vysokej škole v ČR, kde platí trocha iný systém vysokoškolského štúdia. Opakovala 4.ročník, takže namiesto 5 rokov, študovala 6. Trvalý pobyt má však v SR. Jej rodičom však prišla žiadosť o vrátenie neprávom vyplateného prídavku na dieťa, a to po dobu 1 roka s odôvodnením, že podľa 600/2003 nespĺňala podmienku nezaopatrenosti pretože presiahla štandardnú dľžku štúdia na vysokej škole. Tým, že tu dochádza ku kolízii právnych poriadkov sa chcem spýtať, či sa má v tomto prípade použiť slovenský alebo český právny poriadok?


je to zákon č. 600/2003 o prídavku na dieťa §3 bod.3 ods b, a zákon o vysokých školách č. 131/2002 - §51 ods.4 pism.h, §52 ods.3, §53 ods. 2 a 3