pep
15.08.08,13:59
Dobrý deň,

poprosil by som o radu. Náš vodič prepravoval pre odberateľa tovar. Pri vykládke sa zistilo, že časť tovaru chýba. Odberateľ nám za tento chýbajúci tovať vystavil faktúru. Na vodiča bolo podané trestné oznámenie, ale on si chybu nechce uznať.
Chcel by som vedieť, ako túto faktúru zaúčtovať a čo s DPH (treba ju vrátiť)?

Ďakujem :(
Zoltán Kovács
15.08.08,12:15
Dobrý deň,

poprosil by som o radu. Náš vodič prepravoval pre odberateľa tovar. Pri vykládke sa zistilo, že časť tovaru chýba. Odberateľ nám za tento chýbajúci tovať vystavil faktúru. Na vodiča bolo podané trestné oznámenie, ale on si chybu nechce uznať.
Chcel by som vedieť, ako túto faktúru zaúčtovať a čo s DPH (treba ju vrátiť)?

Ďakujem :(

Prečo vystavoval odberateľ faktúru? Alebo ste prepravná spoločnosť, a odberateľa máme chápať ako subjekt, ktorý si u vás objednal prepravu?
Alebo ste vlastným autom dodávali vlastný tovar?
pep
15.08.08,12:28
Presne tak, sme prepravná spoločnosť a odberateľ si u nás prepravu objednal a škoda bola spôsobená na jeho tovare.
halúzka
15.08.08,12:30
posúvam...
Zoltán Kovács
15.08.08,12:35
Dobrý deň,

poprosil by som o radu. Náš vodič prepravoval pre odberateľa tovar. Pri vykládke sa zistilo, že časť tovaru chýba. Odberateľ nám za tento chýbajúci tovať vystavil faktúru. Na vodiča bolo podané trestné oznámenie, ale on si chybu nechce uznať.
Chcel by som vedieť, ako túto faktúru zaúčtovať a čo s DPH (treba ju vrátiť)?

Ďakujem :(

Podľa mňa na DPH nie je nárok, totiž nedošlo k plneniu. A odberateľ by mal uplatňovať vzniknutú škodu, a nie dodanie tovaru.
Jana Acsová
15.08.08,12:35
posúvam...
Po 2 minútach!!!

Pozrite § 2 zákona o DPH a zamyslite sa, či ste si niečo u odberateľa objednali a či Vám niečo dodal, keď fakturuje s DPH.
pep
15.08.08,12:41
Faktúra je vystavená na konkrétny nedodaný tovar a s DPH. Objednávateľ v doklade neuvádza, že je to jeho škoda.
Jana Acsová
18.08.08,15:24
Faktúra je vystavená na konkrétny nedodaný tovar a s DPH. Objednávateľ v doklade neuvádza, že je to jeho škoda.A čo je to nedodaný tovar? Predmetom dane je tovar dodaný. Odporúčam ozrejmiť si s odberateľom čo je to škoda. Zároveň z Vášho zadania nie je úplne zrejmé o čo sa jedná:

1. vzťah dodávateľ x prepravca x odberateľ (preprava externe)
alebo
2. vzťah dodávateľ x odberateľ (preprava zabezpečená dodávateľom)

Podľa špecifikácie možno riešiť či sa jedná o:
- nedodaný tovar, a teda nesplnenie si podmienok dodávateľom a teda dôvod na dobropis alebo opravu faktúry bez zásahu odberateľa (nie je dôvod na vyhotovenie faktúry odberateľom),
- škodu na tovare spôsobenú prepravcom.

Následne ak škodu spôsobil prepravca, je potrebné zvážiť komu. Podľa dodacích podmienok to môže byť škoda spôsobená dodávateľovi, ale aj odberateľovi a to podľa toho, či tovar bol dodaný odovzdaním prepravcovi, alebo nebol. Viď dodacie podmienky "incoterms".

Medzi obchodnými partnermi sa niekedy začnú tieto otázky riešiť až následne. Práve v prípade škody. Ale to neznamená, že je možné fakturovať napríklad "nedodaný tovar", resp., že sa nejedná o škodu. A vtedy nie je správne fakturovať s daňou. Avšak predtým je potrebné vyriešiť, či ku škode došlo a u koho. Ten má fakturovať náhradu. V prípade, že si však dodávateľ zabezpečuje dopravu sám a tovar je dodaný práve prevzatím odberateľom, nie je dôvod na fakturáciu celej a teda aj nedodanej dodávky a následne nevznikne dôvod fakturácie "nedodaného tovaru".

Ale ako vidíte, je potrebné dohodnúť sa na postupe, ak ste ho nemali s odberateľom dohodnutý vopred, alebo nemáte zmluvne dohodnuté podmienky dodávky.
nika.sum
23.10.09,06:45
Ja mam podobny problem, ale netyka sa sice priamo tovaru ale paliet. Uctujem prepravcu, jemu bola za chybajuce palety, podla prilozenych dokladov, boli firme kt. si prepravu objednala, tieto chybajuce palety vyfakturovane firmou kt. bol tovar dodavany a nasledne ta firma, pre kt. prepravca prepravoval tie palety vyfakturovala prepravcovi. Myslite, ze ma narok prepravca na odpocet DPH? V zmluve bolo dohodnute, ze takeho naklady idu ucet prepravcu.