Meridiuss
15.08.08,15:11
Zdravim, od 1.1.2006 do 31.1.2008 som bol zamestnaný u môjho zamestnávateľa.

Od 1.1.2003 mám firmu (s.r.o.) v ktorej som konateľom. Firma sa zaoberá prevádzkovaním jednej web stránky (inzertny portal na automobily), nič iné nevykonáva.

Pred nástupom do zamestnania som o tejto skutočnosti informoval ústne konateľa - môjho zamestnávateľa. Avšak 1.11.2007 sa zmenil majiteľ firmy. K 31.1.2008 som ukončil pracovny pomer u zamestnavatela.

V tomto zamestnaní som mal uvedené v pracovnej zmluve že sa nemožem zúčastňovať po dobu trvania pracovnej zmluvy na podnikaní inej spoločnosti, s rovnakým alebo podobným predmetom podnikania ako zamestnávateľ. V pripade nedodrzania hrube porusenie pracovnej disciplíny a pokuta 200 000.

Zamestnavatel je realitna kancelaria a nic ine nerobi, aj ked ma v OR zapisane kadeco, avsak to suvisi povacsine z realitnou cinnostou.

Vzhlasom k tomu ze moja firma podnikala v uplne inej oblasti,, neprikladal som tomu nejaku vacsiu pozornost.
Podla OR je zhodny presny predmet podnikania iba 1 v jednom pripade(maloobchod), ostatne nie su uplne zhodne, pripadne uplne rozdielne. Skutocna realna cinnost je uplne odlisna.

Po viac ako 6 mesiacoch mi prislo predvolanie na sud, s tym ze bude pojednavanie ohladne danej pokuty. Podanie bolo na sud podane po 5 a pol mesiaci od ukoncenia pracovneho pomeru.
Preto sa chcem informovat ci byvaly zamestnavatel ma pravo na tuto pokutu. Pracovny pomer som ukoncil dohodou.

Dakujem
RudyB
08.09.08,16:45
Neviem či ti to pomôže, ale celkom zuajímavý článok som čítal na
v a s o b h a j c a . s k , v ktorom píšu o zmluvnej pokute a odstúpení od zmluvy je tam aj poradna skús im poslať dotaz.
Chobot
08.09.08,22:06
Zdravim, od 1.1.2006 do 31.1.2008 som bol zamestnaný u môjho zamestnávateľa.

Od 1.1.2003 mám firmu (s.r.o.) v ktorej som konateľom. Firma sa zaoberá prevádzkovaním jednej web stránky (inzertny portal na automobily), nič iné nevykonáva.

Pred nástupom do zamestnania som o tejto skutočnosti informoval ústne konateľa - môjho zamestnávateľa. Avšak 1.11.2007 sa zmenil majiteľ firmy. K 31.1.2008 som ukončil pracovny pomer u zamestnavatela.

V tomto zamestnaní som mal uvedené v pracovnej zmluve že sa nemožem zúčastňovať po dobu trvania pracovnej zmluvy na podnikaní inej spoločnosti, s rovnakým alebo podobným predmetom podnikania ako zamestnávateľ. V pripade nedodrzania hrube porusenie pracovnej disciplíny a pokuta 200 000.

Zamestnavatel je realitna kancelaria a nic ine nerobi, aj ked ma v OR zapisane kadeco, avsak to suvisi povacsine z realitnou cinnostou.

Vzhlasom k tomu ze moja firma podnikala v uplne inej oblasti,, neprikladal som tomu nejaku vacsiu pozornost.
Podla OR je zhodny presny predmet podnikania iba 1 v jednom pripade(maloobchod), ostatne nie su uplne zhodne, pripadne uplne rozdielne. Skutocna realna cinnost je uplne odlisna.

Po viac ako 6 mesiacoch mi prislo predvolanie na sud, s tym ze bude pojednavanie ohladne danej pokuty. Podanie bolo na sud podane po 5 a pol mesiaci od ukoncenia pracovneho pomeru.
Preto sa chcem informovat ci byvaly zamestnavatel ma pravo na tuto pokutu. Pracovny pomer som ukoncil dohodou.

Dakujem

O tom teraz rozhodne sudca. Ak si to dobre obhájiš, tak nedostanú nič. Ak budeš len nečinne čakať na súd, tak verím tomu, že majú argumenty, aby súd vyhrali.

Fakty v tvoj neprospech:
- podľa výpisu z OR máte zhodný predmet činnosti (aspoň jeden)
- je jedno, či si v tom čase tú činnosť vykonával alebo nie
- nevieš preukázať, že si mal súhlas zamestnávateľa.

Keby si sa vedel skontaktovať s bývalým konateľom, ktorý by ti vydal také antidatované potvrdenie, že súhlasil s výkonom podnikateľskej činnosti, tak by si to mal v suchu. Musel by si ale tvrdiť, že ten súhlas bol vydaný ešte v roku.... (pána.., alebo v čase začatia podnikania) a bohužiaľ nemôžeš za to, že ho firma nemá k dispozícii. Ty na súde preukážeš jeho originál a sudca pojednávanie ukončí.

Ak ten papier nedostaneš, tak bohužiaľ si vykonával podnikateľskú činnosť a je dosť pravdepodobné, že súd prehraješ.
RudyB
29.09.08,08:09
Zákonník práce v porovnaní s Občianskym zákonníkom a Obchodným zákonníkom upravuje podstatne menej druhov zabezpečenia záväzkov. Podľa § 20 Zákonníka práce, práva a povinnosti z pracovnoprávnych vzťahov možno zabezpečiť dohodou o zrážkach zo mzdy, ručením alebo zriadením záložného práva. Iné druhy zabezpečenia záväzkov ako napríklad zmluvnú pokutu Zákonník práce nepozná a neumožňuje. viac pozri http://www.vasobhajca.sk/konkurencna_dolozka_zp.htm