Evanka
27.04.05,11:03
V obci, v ktorej nemám trvalý pobyt, vlastním dom so záhradou (dedičstvo po rodičoch). Na liste vlastníctva je to uvedené ako dom. Dnes mi prišiel platobný výmer ako na chatu. Výbor pre spravovanie obce si určil, že tí, ktorí tam nebývajú počas celého roka, budú platiť 8,- Sk za m2, teda ako za chatu. Na katastri mi povedali, že rozhodujúce je určenie kultúry stavby. Pokiaľ to je v liste vlastníctva ako dom (stavba na bývanie), správca dane nemá právo meniť typ stavby na chatu, bez ohľadu, či tam mám alebo nemám trvalý pobyt. Vie niekto niečo o tom viac? Vďaka každému ochotníkovi odpovedať.
lucinka1
27.04.05,09:52
spravcom dane z nehnutelnosti je obec a ta si urcuje aj podmienky jej vyberania vo svojom vseobecne zavaznom nariadeni... vysku sadzby dane si takisto urcuje obec, takze ak si to v tej obci tak upravili, maju na to pravo... a podla mna upravili iba vysku sadzby dane, nie typ stavby, na to rozhodne nemaju pravo...
účtovník 007
27.04.05,09:55
Moji rodičia mali tento istý problém. Mamina zdedila rodičovský dom. Starosta chcel, aby platili ako za rekreačnú chatu. Tak sa môj otec prihlásil na trvalý pobyt tam. Urobil to aj sused. Pán starosta musel uznať, že v jednoduchosti je sila. A dnes musí zabezpečovať zimnú údržbu cesty až k nám na samotu.Pri budovaní obecného vodovodu musela obec vynaložiť viac peňazí, nakoľko aj človek na samote chce vodovod. Treba posnoriť na oddelení kultúry výstavby. Ak nepochodíš , nech sa niekto z rodiny prihlási na TP.
Evanka
27.04.05,10:25
Moji rodičia mali tento istý problém. Mamina zdedila rodičovský dom. Starosta chcel, aby platili ako za rekreačnú chatu. Tak sa môj otec prihlásil na trvalý pobyt tam. Urobil to aj sused. Pán starosta musel uznať, že v jednoduchosti je sila. A dnes musí zabezpečovať zimnú údržbu cesty až k nám na samotu.Pri budovaní obecného vodovodu musela obec vynaložiť viac peňazí, nakoľko aj človek na samote chce vodovod. Treba posnoriť na oddelení kultúry výstavby. Ak nepochodíš , nech sa niekto z rodiny prihlási na TP.To by bolo najjednoduchšie, ale nechcem robiť "opičky". Chcem zistiť, že či majú právo rozlišovať platby daní za rovnakú kultúru stavby pre vlastníkov s trvalým pobytom a bez neho. Je to bežný dom na obývanej ulici priamo v dedine.
Evanka
28.04.05,11:43
Skúsim odpovedať na moju otázku sama. Možno sa zíde aj niekomu z Porady. Kultúra stavby a jej zaradenie je dané zápisom v katastri nehnuteľnosti, správca daní nie je oprávnený meniť charakter stavby, ani nemôže vyzvať k tomu daňovníka. Týmto zaradením je určená aj výška dane, bez ohľadu na to, či vlastník má v mieste správcu dane trvalý pobyt alebo nie. (Referencie od správcu dane v Čadci a v Trenčíne.)
Rodinné domy, ktoré slúžia na prechodné rekreačné účely sa môžu zdaňovať ako chaty iba ak ako obytné stavby vidieckeho rázu, ktoré sú súčasťou vidieckeho osídlenia boli upravené na rekreačné chalupy, ktoré boli vyňaté z bytového fondu a pri ktorých bola povolená zmena účelu užívania. Rozhodnutie o zmene vydáva príslušná stavebný úrad. (Poradca 4/2005).