Polly404
15.08.08,17:53
Ak s.r.o. prijme zamestnanca do TPP a zverí mu pokladňu, je tento zamestnanec povinný podpísať Dohodu o hmotnej zodpovednosti alebo je to na jeho dobrej vôli?
veronikasad
15.08.08,16:23
Ak s.r.o. prijme zamestnanca do TPP a zverí mu pokladňu, je tento zamestnanec povinný podpísať Dohodu o hmotnej zodpovednosti alebo je to na jeho dobrej vôli?
Pozri § 182-184 Zákonníka práce :

Zodpovednosť zamestnanca za schodok na zverených hodnotách, ktoré je zamestnanec povinný vyúčtovať
§ 182
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-09-2007-a.html#hore)

(1) Ak zamestnanec prevzal na základe dohody o hmotnej zodpovednosti zodpovednosť za zverené hotovosti, ceniny, tovar, zásoby materiálu alebo iné hodnoty určené na obeh alebo obrat, ktoré je povinný vyúčtovať, zodpovedá za vzniknutý schodok. V dohodách sa môže so zamestnancami súčasne dohodnúť, že ak budú pracovať na pracovisku s viacerými zamestnancami, ktorí uzatvorili dohodu o hmotnej zodpovednosti, zodpovedajú s nimi za schodok spoločne (spoločná hmotná zodpovednosť).

(2) Dohoda o hmotnej zodpovednosti sa musí uzatvoriť písomne, inak je neplatná.

(3) Zamestnanec sa zbaví zodpovednosti celkom alebo sčasti, ak preukáže, že schodok vznikol celkom alebo sčasti bez jeho zavinenia.

(4) Ak nedostatky vzniknú v pracovných podmienkach zamestnancov so spoločnou hmotnou zodpovednosťou v súvislosti s tým, že bol na ich pracovisko zaradený iný zamestnanec alebo iný vedúci, prípadne zástupca vedúceho, alebo s tým, že niektorý zo zamestnancov od dohody o hmotnej zodpovednosti odstúpil, zamestnávateľ je povinný nedostatky odstrániť bez zbytočného odkladu.
§ 183
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-09-2007-a.html#hore)

(1) Zamestnanec, ktorý uzatvoril dohodu o hmotnej zodpovednosti, môže od nej odstúpiť, ak sa preraďuje na inú prácu, zaraďuje na iné pracovisko, prekladá alebo ak zamestnávateľ v čase do jedného mesiaca po tom, čo dostal jeho písomné upozornenie, neodstráni nedostatky v pracovných podmienkach, ktoré bránia riadnemu hospodáreniu so zverenými hodnotami. Pri spoločnej hmotnej zodpovednosti môže zamestnanec od dohody odstúpiť, ak je na pracovisko zaradený iný zamestnanec alebo ustanovený iný vedúci, prípadne jeho zástupca. Odstúpenie sa musí oznámiť zamestnávateľovi písomne.

(2) Dohoda o hmotnej zodpovednosti zaniká dňom skončenia pracovného pomeru alebo dňom odstúpenia od tejto dohody.
§ 184
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-09-2007-a.html#hore)

(1) Inventarizácia sa musí vykonať pri uzatvorení dohody o hmotnej zodpovednosti, pri jej zániku, pri preradení zamestnanca na inú prácu alebo na iné pracovisko, pri jeho preložení a pri skončení pracovného pomeru.

(2) Na pracoviskách, kde pracujú zamestnanci so spoločnou hmotnou zodpovednosťou, musí sa inventarizácia vykonať pri uzatvorení dohôd o hmotnej zodpovednosti so všetkými spoločne zodpovednými zamestnancami

a) pri skončení všetkých týchto dohôd,
b) pri preradení na inú prácu alebo preložení všetkých spoločne zodpovedných zamestnancov,
c) pri zmene vo funkcii vedúceho alebo jeho zástupcu,
d) na žiadosť ktoréhokoľvek zo spoločne zodpovedných zamestnancov pri zmene v ich kolektíve,
e) pri odstúpení niektorého z nich od dohody o hmotnej zodpovednosti.

(3) Ak zamestnanec so spoločnou hmotnou zodpovednosťou, ktorého pracovný pomer sa skončil alebo ktorý bol preradený na inú prácu alebo iné pracovisko, alebo bol preložený, zároveň nepožiada o vykonanie inventarizácie, zodpovedá za prípadný schodok zistený najbližšou inventarizáciou na jeho predchádzajúcom pracovisku.

(4) Ak zamestnanec, ktorý sa zaraďuje na pracovisko, kde pracujú zamestnanci so spoločnou hmotnou zodpovednosťou, zároveň nepožiada o vykonanie inventarizácie, zodpovedá, ak od dohody o hmotnej zodpovednosti neodstúpil, za prípadný schodok zistený najbližšou inventarizáciou.
Polly404
15.08.08,17:05
Toto som si čítala niekoľkokrát, ale neviem z toho usúdiť, či musí alebo nemusí zamestnanec, ktorý bude mať na starosti pokladňu, podpísať DoHZ.
Polly404
15.08.08,17:57
Nevie mi niekto poradiť, či musí alebo nie? Prosím.
Zoltán Kovács
15.08.08,18:03
Nevie mi niekto poradiť, či musí alebo nie? Prosím.

Osobne si myslím, že donútiť zamestnanca k podpisu hmotnej zodpovednosti nie je možné. Samozrejme ak odmietne, tak nezverím mu pokladničnú hotovosť, a či vyvodím aj iné následky je na uváženie.

Ale ak má uvedené priamo v pracovnej zmluve aj funkciu pokladníka, tak aj povinnosť podpísania hmotnej zodpovednosti by som tam uviedol. Ak napriek tomu to odmietne, tak by som rozviazal s ním prac.pomer, nakoľko nesplní podmienky na výkon pracovnej funkcie.
Danila
15.08.08,18:06
Nevie mi niekto poradiť, či musí alebo nie? Prosím.Nemusí. A môže si hľadať inú prácu. Ty by si tiež nezverila svoj majetok niekomu, kto sa Ti on odmietne zodpovedne starať. O tom je totiž dohoda o hmotnej zodpovednosti.
Eulalia
15.08.08,18:45
Doplním k tomu len jednu poznámku. Ak uzatváram pracovný pomer s pracovníkom, ktorý má mať na starosti pokladňu, vopred si s ním dohodnem uzavretie dohody o hmotnej zodpovednosti. Dohoda by mala byť teda podpísaná ešte pred tým, ako preberie pokladňu. Samozrejme, že pokladňu preberá na základe vykonanej inventarizácie pokladničnej hotovosti a prípadne aj iných vyúčtovateľných hodnôt (napr. ceniny - kolky, stravné listky a pod.), ktoré sa v pokladni nachádzajú. Dôležité je tu to slovko vopred. Ak nesúhlasí vopred s uzavretím dohody o hmotnej zodpovednosti, na takéto miesto ho jednoducho neprijmem.
veronikasad
16.08.08,08:13
Robila som pokladníčku dlhé roky vo výrobnom podniku. Pred nástupom do funkcie okrem podpísanej hmotnej zodpovednosti zamestnávateľ vyžadoval aj výpis z registra trestov...
Polly404
16.08.08,10:32
Ďakujem za rady. Robím účto pre jednu firmu, ktorá má sídlo na Slovensku, ale majiteľ je z Maďarska. Poradila som mu, aby s pokladníčkou uzatvoril DoHZ (myslela som, že je to dané zákonom). Chcela som sa uistiť, či som mu poradila dobre, lebo vraj v Maďarsku nič také nemajú.
Eulalia
16.08.08,10:41
Ďakujem za rady. Robím účto pre jednu firmu, ktorá má sídlo na Slovensku, ale majiteľ je z Maďarska. Poradila som mu, aby s pokladníčkou uzatvoril DoHZ (myslela som, že je to dané zákonom). Chcela som sa uistiť, či som mu poradila dobre, lebo vraj v Maďarsku nič také nemajú.
Poradila si mu dobre, ide predsa o jeho majetok. Zákon stanovuje postup a ďalšie okolnosti uzatvárania DoHZ, ale na ktoré miesta to firma bude požadovať, mala by určiť vnútropodniková smernica. Ak zamestnávateľ vyžaduje na určitú prácu aj uzavretie DoHZ, mal by ale vytvoriť aj podmienky, aby pracovník mohol za hodnoty zverené na vyúčtovanie aj skutočne zodpovedať. Ak je napr. sklad verejne prístupný ktorémukoľvek zamestnancovi, nemôže zamestnávateľ spravodlivo po skladníkovi požadovať, aby podpísal DoHZ.:) A pokladníčka musí mať k dispozícii bezpečné miesto na odkladanie finančnej hotovosti a kľúče k nemu by nemal mať nikto iný.
Lucida
16.09.08,18:13
Ahojte!
Ja mam otazku typu:
Komu odovzdat pokladnu za ktoru mam hmotnu zodpovednost ked chcem dat skoncenie PP v skusobnej dobe?
Da sa pri prípadnom manku spisat nejaka dohoda o uhradení dlhu v splatkach ci sa to uhradza naraz?

Ďakujem za info!
veronikasad
16.09.08,18:15
Ahojte!
Ja mam otazku typu:
Komu odovzdat pokladnu za ktoru mam hmotnu zodpovednost ked chcem dat skoncenie PP v skusobnej dobe?
Da sa pri prípadnom manku spisat nejaka dohoda o uhradení dlhu v splatkach ci sa to uhradza naraz?

Ďakujem za info!
Máš hmotnú zodpovednosť len za hotovosť v pokladni, alebo aj za zásoby tovaru ?
Lucida
16.09.08,18:33
ide len o zodpovednost za pokladnu.
ja ju berem so sebou ked mi ju nikto nepreberie. kto mi potom zaruci ten stav ktory tam mam vsak?
veronikasad
16.09.08,18:39
ide len o zodpovednost za pokladnu.
ja ju berem so sebou ked mi ju nikto nepreberie. kto mi potom zaruci ten stav ktory tam mam vsak?
Ide o registračnú pokladňu alebo máš funkciu pokladníčka vo firme ? Treba spísať odovzdávací protokol, ak sa jedná o ERP, treba urobiť priebežnú mesačnú uzávierku a takisto protokol o odovzdaní hotovosti.
Neviem čo rozumieš pod pojmom "zoberiem ju so sebou", na to po skončení prac.pomeru nemáš právo. Ak "niekto" bude súhlasiť so skončením prac. pomeru v skúš.dobe, musí doriešiť aj pracovné záležitosti /prevzatie pokladne/
Lucida
16.09.08,18:41
nie neni to registracna pokladna. taka klasika a aj valutove pokladne. sefka je mimo firmu a neviem kto by tu pokladnu prevzal. myslela som ze ju vezmem dokial mi nestanovi komu ju mam odovzdat. ale ano mas pravdu ked skoncim pomer tak vlastne na to nemam pravo ju brat.
teda komu odovzdat? alebo ako?
veronikasad
16.09.08,18:46
nie neni to registracna pokladna. taka klasika a aj valutove pokladne. sefka je mimo firmu a neviem kto by tu pokladnu prevzal. myslela som ze ju vezmem dokial mi nestanovi komu ju mam odovzdat. ale ano mas pravdu ked skoncim pomer tak vlastne na to nemam pravo ju brat.
teda komu odovzdat? alebo ako?
Asi budeš musieť počkať so skončením prac.pomeru na šéfku, ak si nechceš vyrobiť problémy. Tu nejde len o hotovosť, treba porovnať fyzický stav s účtovným, všetky doklady zaúčtovať a to by sa malo urobiť za trvania pracovného pomeru.
Lucida
16.09.08,18:59
no problem je prave v tom ze skusobna mi konci 21.9. a to je nedela. asi to dam kolegyni, ktora nema podpisanu hmotnu zodpovednost. mohla by to prevziat ona? na sefku nemozem cakat. skoncenie pomeru musim stihnut v "termine".

a co ted?
liba2
17.09.08,03:35
nie neni to registracna pokladna. taka klasika a aj valutove pokladne. sefka je mimo firmu a neviem kto by tu pokladnu prevzal. myslela som ze ju vezmem dokial mi nestanovi komu ju mam odovzdat. ale ano mas pravdu ked skoncim pomer tak vlastne na to nemam pravo ju brat.
teda komu odovzdat? alebo ako?Urobila by som uzávierku pokladne a hotovosť by som poslala poštovou poukážkou na firemný účet v banke - čo povieš ? ... alebo vložila priamo na účet v banke.
Lucida
17.09.08,08:41
uzavierku pokladne ok. ak som tam mala medzitym nejake pohyby tak dolozim blocky a tak?
spisem mincovku a finito? komu to odovzdam ak ona to odmietne prevziat (sefka). moja hmot. zodpovednost konci dnom skoncenia pracovneho pomeru vsak?
este mala poznamocka. co s ciernymi kasami, ked som ich tiez preberala a podpisovala zostatky?
Lucida
17.09.08,08:43
este co mozem robit ked som zistila, ze aj sefka ma kluce od mojej kasy a ze tam bola? mozem odstupit od dohody o hmot. zodpovednosti? robili ste to uz niekto?
roman 21
17.09.08,10:48
je na uvážení zamestnávateľa, na ktoré funkcie si ustanoví potrebu vzniku dohody o hmotnej zodpovednosti.