anonym0903
16.08.08,15:26
Zdravim vsetkych!

Pisem tu v mene svojho znameho, ktory ma takyto problem:

Pracuje v jednej jazykovej skole v Kosiciach (ma pracovnu zmluvu) uz asi 3 roky a z nicoho nic im riaditelka na porade oznamila, ze "uz sa NEBUDU preplacat jednodnove osetrenia u lekara a kto bude chcet ist k doktorovi tak ma za dany den 0sk"...je toto vobec mozne??? Vsetci pracujuci sa pohorsili, ze to je "mimo zakon" ...ale riaditelka im oznamila, ze "u nas to NEPLATI". Na koho by sa mohol obratit, aby sa neprezradil a aby sa to nejak vyriesilo??? Mohol by to preskumat inspektorat prace??
A dalsia vec je, ze ked si niekto zoberie dovolenku, tak ma preplatenych len 5 pracovnych hodin (namiesto 8)....toto je v poriadku???

P.S. Cielom tej jazykovej skoly je pravdepodobne vystvat tych co pracuju na zmluvu, aby pre nich robili na zivnost....no tie metody ake pouzivaju su fakt trosku drsne...

Vopred dakujem vsetkym za rady!
Evanka
16.08.08,13:37
§ 141 ZP

2) Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno z týchto dôvodov a v tomto rozsahu:

a) vyšetrenie alebo ošetrenie zamestnanca v zdravotníckom zariadení

1. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
Dáša_
16.08.08,13:41
Zdravim vsetkych!

Pisem tu v mene svojho znameho, ktory ma takyto problem:

Pracuje v jednej jazykovej skole v Kosiciach (ma pracovnu zmluvu) uz asi 3 roky a z nicoho nic im riaditelka na porade oznamila, ze "uz sa NEBUDU preplacat jednodnove osetrenia u lekara a kto bude chcet ist k doktorovi tak ma za dany den 0sk"...je toto vobec mozne??? Vsetci pracujuci sa pohorsili, ze to je "mimo zakon" ...ale riaditelka im oznamila, ze "u nas to NEPLATI". Na koho by sa mohol obratit, aby sa neprezradil a aby sa to nejak vyriesilo??? Mohol by to preskumat inspektorat prace??
A dalsia vec je, ze ked si niekto zoberie dovolenku, tak ma preplatenych len 5 pracovnych hodin (namiesto 8)....toto je v poriadku???

P.S. Cielom tej jazykovej skoly je pravdepodobne vystvat tych co pracuju na zmluvu, aby pre nich robili na zivnost....no tie metody ake pouzivaju su fakt trosku drsne...

Vopred dakujem vsetkym za rady!


Aka je pracovna doba? Lebo jazykovky tuším fungujú hlavne poobede a večer. A vtedy moc lekari ani neordinujú.
ivka70
16.08.08,13:53
Aku pracovnu dobu ma definovanu v zmluve?

predpokladam /podla tej dovolenky/, ze menej ako 8 hodin denne.

A ten predpoklad, ze pracuje popoludni, kedy ziadny lekar uz neordinuje /aspon u nas nie/ moze suvisiet s tym, ze nema preplateny paragraf, lebo nevyhnutne potrebny cas si vycerpa mimo pracovnej doby ....

Treba doplonit udaje o jeho zmluve a pracovnom case, aby sa k tomu dalo vyjadrit.
anonym0903
16.08.08,14:01
Dasa: pracovna doba je premenliva, niekedy su hodiny uz od 6:45 rano, niekedy poobede do od 15:00 do 20:00...ale vacsinou je kombinacia doobedu+poobede...tym mas zablokovany cely den. Co sa tyka lekara, tak problem je v tom, ze on ma lekara v inom meste ako KE...ked musis cestovat hore-dole...tak to je dost casovo narocne....este treba uvazovat pripad, ze sa napr. necitis dobre (nejaka viroza atd. kedy staci 1 den lezat v posteli), tak nejdes do prace....myslis, ze je to v poriadku, aby to bolo za 0sk???
anonym0903
16.08.08,14:05
ivka70: v zmluve pise doslova: "vzhladom na charakter vykonavanej prace, ktora je zavisla od rozvrhu hodin, zaciatok a koniec pracovneho casu urcuje zamestnavatel" ....co v takom pripade??

este k tej dovolenke: az do spominanej porady bola dovolenka preplacana ako 8hodin denne....po tej porade uz len 5hodin...
anonym0903
16.08.08,14:07
Evanka: jeden kolega tam prisiel s vytlacenym zakonom a riaditelka mu povedala: "ja viem, co sa tam (v zakone) pise, ale ako bolo na porade povedane, TU TO NEPLATIi"
m.hladka
16.08.08,14:26
Možno to zamestnanci zneužívali, a pohár sa naplnil, preto taká reakcia riaditeľky. Vravím možno .... S tým vôbec nič nenarobíš, nie je to správne, ale v život je to často tak.
ivka70
16.08.08,14:31
ja by som na svojich pravach trvala.
ked si znamy zrata pocet hodin, ktore oduci tyzdenne, kolko mu to vyda?
Ma v pracovnej zmluve definovany tyzdenny pracovny cas?
anonym0903
16.08.08,15:01
ivka70: v zmluve ma o pracovnom case toto: "vzhladom na charakter vykonavanej prace, ktora je zavisla od rozvrhu hodin, zaciatok a koniec pracovneho casu urcuje zamestnavatel"
a mesacne ma cca 140-145hodin oducenych hodin
ivka70
16.08.08,18:51
ked 140 hodin vydelim priemernym poctom pracovnych dni v mesiaci ..dostanem 6,5 hod./den /priblizne/, predpokladam, ze su to 45 ,minutove hodiny
6,5 *45 min = 292,5 min to vydelim 60 minutami /aby som dostala kolko celych hodim vlastne pracuje .... a dostanem 4,8 hod./den,
co mi presne sedi na tu dovolenku 5 hodin

ak ma rozvrh robeny tak, ze v "oknach" stiha navstevu lekara, tak skutocne nevyhnutne potrebny cas nespada do jeho pracovneho casu.
Tam je to na dlhsiu diskusiu, ale zda sa, ze jazykovka dodrziava zakony akurat nenechava so sebou mavat ....
anonym0903
16.08.08,19:18
ivka70: ano, je to zaujimavy pohlad na vec....takze OK, chapem tych 5hod/1den dovolenky...ale co v pripade, ze ti je napr. zle, alebo mas zvysenu teplotu...alebo proste taku nemoc, ktoru staci 1 den "vylezat"...co v takom pripade....myslim, ze na to je tzv. "paragraf"...ktory spominana jazykovka odmieta uznat....co si myslis o tom?
Lucida
17.08.08,10:31
§ 141 ZP

2) Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno z týchto dôvodov a v tomto rozsahu:

a) vyšetrenie alebo ošetrenie zamestnanca v zdravotníckom zariadení

1. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,



TOTO SOM POTREBOVALA!!! :-)))

My si na viac ako 2hodiny u lekara musime vziat 1/2dnovu dovovlenku! :-O
Lucida
17.08.08,10:39
§ 141
(2) Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi pracovné voľno s náhradou mzdy v sume jeho priemerného zárobku alebo bez náhrady mzdy najmä z týchto dôvodov a najmenej v tomto rozsahu:

a) vyšetrenie alebo ošetrenie zamestnanca v zdravotníckom zariadení

2. ďalšie pracovné voľno bez náhrady mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,


Ako sa to mysli to ĎALŠIE pracovné voľno, že je bez náhrady mzdy???
Klasicky ked idem rano k lekarovi a pridem o hodinu-dve neskor do prace tak dostanem priemernu mzdu alebo nie?
Uz som sa zamotala....

Ďakujem
L.
Tweety
17.08.08,10:46
§ 141
(2) Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi pracovné voľno s náhradou mzdy v sume jeho priemerného zárobku alebo bez náhrady mzdy najmä z týchto dôvodov a najmenej v tomto rozsahu:

a) vyšetrenie alebo ošetrenie zamestnanca v zdravotníckom zariadení

2. ďalšie pracovné voľno bez náhrady mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,


Ako sa to mysli to ĎALŠIE pracovné voľno, že je bez náhrady mzdy???
Klasicky ked idem rano k lekarovi a pridem o hodinu-dve neskor do prace tak dostanem priemernu mzdu alebo nie?
Uz som sa zamotala....

Ďakujem
L.
To ďalšie sa myslí tak, že ak už máš tých 7 dní vyčerpaných,( preplatených priemerkou) a máš ďalšie návštevy lekára.( tie sa Ti síce ospravedlnia, ale náhradu za zameškané dni (hodiny, nedostaneš)
ivka70
17.08.08,11:50
ivka70: ano, je to zaujimavy pohlad na vec....takze OK, chapem tych 5hod/1den dovolenky...ale co v pripade, ze ti je napr. zle, alebo mas zvysenu teplotu...alebo proste taku nemoc, ktoru staci 1 den "vylezat"...co v takom pripade....myslim, ze na to je tzv. "paragraf"...ktory spominana jazykovka odmieta uznat....co si myslis o tom?
nemyslim si, ze paragraf sluzi na taketo nieco ani v inych zamestnaniach /zatial som sa s tym nikde nestretla/

ak potrebujes lezat, na to je PNka, pokial clovek nechce jednodnovu, zvycajne si berie dovolenku .....

Nemyl si to, na co sluzi paragraf a hlavne nezabudaj na NEVYHNUTNE POTREBNY CAS /co zial nie je celodenne lezanie :O)/
Chobot
17.08.08,12:30
nemyslim si, ze paragraf sluzi na taketo nieco ani v inych zamestnaniach /zatial som sa s tym nikde nestretla/

ak potrebujes lezat, na to je PNka, pokial clovek nechce jednodnovu, zvycajne si berie dovolenku .....

Nemyl si to, na co sluzi paragraf a hlavne nezabudaj na NEVYHNUTNE POTREBNY CAS /co zial nie je celodenne lezanie :O)/

S týmto úplne súhlasím. Bolo to diskutované aj tu:

http://www.porada.sk/t87722-osetrenie-u-lekara-prosim-poradte.html
Reni
18.08.08,13:41
Jasne že treba ísť na inšpektorát práce, ale ten sa zaoberá len konkrétnym podnetom. Teda musí priniesť priepustku orazenú od lekára a nejaký dôkaz že ju zamestnávateľovi odovzdal, alebo ho oboznámil že má paragraf. Pokiaľ ho nemá preplatený v mzde treba sa obrátiť na inšpektorát.
veronikasad
18.08.08,14:00
Jasne že treba ísť na inšpektorát práce, ale ten sa zaoberá len konkrétnym podnetom. Teda musí priniesť priepustku orazenú od lekára a nejaký dôkaz že ju zamestnávateľovi odovzdal, alebo ho oboznámil že má paragraf. Pokiaľ ho nemá preplatený v mzde treba sa obrátiť na inšpektorát.
S inšpektorátom práce opatrne, ak nechcete narobiť problémy aj lekárom. Dnes už väčšina zdravotnej dokumentácie sa vypisuje elektronicky, kde je zaznamenaný čas.
Zákon predsa hovorí o vyšetrení alebo ošetrení v zdravotníckom zariadení ...
A práve pri tých celodenných "PN-kách" na doliečenie môže byť problém...