amorka
16.08.08,14:39
chcela by som vediet vas nazor...a hlavne poradit...zacnem tym mam priestory 90m2.... dokazem ich zariadit nakupit regali,tovar,pokladnu.....a neviem co tam este bude treba...v hodnote takych 500 000 sk....? na nonstop potraviny..?problem je v tom ze na to beriem pozicku.....:( a este by som chcela vediet ci mi to niejako bude vynasat financne... tie potraviny...kolko tak zarabaju priemer...mne ide o to zeby som mala aspon na najom ..splacanie pozicky .. tovar...vyplaty.....dost je toho...

kazdy nazor mi pomoze...zatial vdaka:)
amorka
16.08.08,12:41
halloooo :( :( ?
Zoltán Kovács
16.08.08,12:45
Aká lokalita?
Čo konkurencia? (napr. Nonstop Tesco v blízkosti....)
Aká veľká je spádová oblasť?
Aká je kúpischopnosť obývateľstva v lokalite?
Veková štruktúra obývateľstva?

Najprv zodpovedaj uvedené (ale aj mnoho iných) otázky, až potom sa do toho vrhaj.

P.S. Môj osobný názor: Z pôžičky určite to nerealizovať.

P.S. 2: A nebuď netrpezlivý. V sobotu po 15:00 hod, neočakávaj okamžitú odpoveď po 3 minutách od zadania otázky.
chlap
16.08.08,17:20
halloooo :( :( ?

.... tu zbytočne telefonuješ ...... toto nie je telefónna búdka ;)


..... ale ak budeš trpezlivo čakať do pondelka, isto ešte nejaaké odpovede pribudnú ----- a mimochodom, podnikanie je vždy riziko - ak ale dôkladne zanalyzuješ prostredie, ako vyššie naznačil smith, tak možno budeš úspešná alebo možno predídeš vysokej strate
Alex_M
16.08.08,22:24
amorka musis to specifikovat. zaklad je urcit si lokalitu a tym aj spadovu oblast pre zakaznikov, potom podla toho prisposobit ponukane sluzby. ked vies co a komu budes predavat musis si pozriet okolitu konkurenciu (kludne sa aj popytaj znamych ci by mali zaujem ked by daco take bolo a kam momentalne chodia ked hladaju sluzby ktore budes ponukat). ked budes vediet porovnat konkurenciu tak vies priblizne urcit cenovu hladinu + cca odhadnut predajnost. teraz vezmi kalkulacku a zacni pocitat peniazky ktore minies a zarobis. a nezabudni propocitat rozbeh obchodu pretoze kym si ludia zvyknu tak to bude nejaky ten den trvat.btw nezabudni na nejake to parkovanie ked budu chodit na aute na nakupy ;)
rickman
17.08.08,13:18
mimotemy To snad nie je mozne... Ako to tak pripada len mne, alebo sa (hlavne novacikovia) vobec nevedia na nic poriadne spytat? Vedeli ste naco sa vlastne zadavatel temy pyta bez nejakeho extra lustenia? Kebyze to je len ojedinele, tak ok. Ale ved takto zacina uz pomaly kazda druha nova tema!!

Ako sorry - neviem cim to je - ale pokial si zadavatel temy nenajde tolko casu na normalne napisanie otazky, tak nerozumiem, preco by si ostatni mali najst cas na odpoved/radu?
amorka
18.08.08,12:15
No dobre tak prepacte za moju nepochopenu otazku...ked ja mam teraz v hlave toho tak vela.... moja konkurencia v najblizsom okoli je z jednej strany asi jeden kilometer billa.ale ta u nas velmi nejde...a z druhej strany je asi o dva kilometre kaufland....na celej ulici uz nie su ziadne potraviny..co sa tyka lokality tak je to sirsi stred mesta...je tam dom na dome a zopar bytoviek....hned vedla je aj skola....velova kategoria je od najmladsich po najstarsich obyvatelov...

je to budova postavena v strede obytnej zony da sa povedat...myslite si ze mi to schvalia aby tam boli nonstop potraviny otvorene celu noc ?

a kto by mi to mal schvalit za kym by som mala ist ?

a v inych mestach sa tym ludia uzivia ?
lebo som pocula ze v Humennom uz nonstop zatvorili....
ale my tu v meste nemame nic take...az za mestom take tri kilometre je benzin pumpa..

dakujem...
Zoltán Kovács
18.08.08,12:21
No dobre tak prepacte za moju nepochopenu otazku...ked ja mam teraz v hlave toho tak vela.... moja konkurencia v najblizsom okoli je z jednej strany asi jeden kilometer billa.ale ta u nas velmi nejde...a z druhej strany je asi o dva kilometre kaufland....na celej ulici uz nie su ziadne potraviny..co sa tyka lokality tak je to sirsi stred mesta...je tam dom na dome a zopar bytoviek....hned vedla je aj skola....velova kategoria je od najmladsich po najstarsich obyvatelov...

je to budova postavena v strede obytnej zony da sa povedat...myslite si ze mi to schvalia aby tam boli nonstop potraviny otvorene celu noc ?

a kto by mi to mal schvalit za kym by som mala ist ?

a v inych mestach sa tym ludia uzivia ?
lebo som pocula ze v Humennom uz nonstop zatvorili....
ale my tu v meste nemame nic take...az za mestom take tri kilometre je benzin pumpa..

dakujem...

No billa a kaufland je dosť silná konkurencia, si myslím. Aj keď nemajú nonstop otvorené. Podľa teba nočné tržby by pokrili náklady na človeka, ktorý by tam predával? Na spotrebovanú elektrickú energiu?

Totiž ja si myslím, že do nonstop potravín v noci nechodia nakupovať ľudia, ktorí by ti urobili závratnú tržbu. Pri nonstope v HE po 21-22.00 hod väčšinou postávali štamgastri s flaškou piva, keď už aj posledná krčma zavrela.
amorka
18.08.08,12:30
Ja viem ze su silna konkurencia.... ale co som si robila taky prieskum medzi ludmi tak mas pravdu hlavne mlady ludia by to ocenili....ja viem ze asi najlepsie by to islo cez den a v noci asi len take tahacky...no neviem....rano som sa tesila lebo mi schvali pozicku...no cim dalej o tom viac pochybujem...ako si mam spocitat kolko priblizne do toho vrazim peniazkou?
Zoltán Kovács
18.08.08,12:36
Ja viem ze su silna konkurencia.... ale co som si robila taky prieskum medzi ludmi tak mas pravdu hlavne mlady ludia by to ocenili....ja viem ze asi najlepsie by to islo cez den a v noci asi len take tahacky...no neviem....rano som sa tesila lebo mi schvali pozicku...no cim dalej o tom viac pochybujem...ako si mam spocitat kolko priblizne do toho vrazim peniazkou?

Pri dnešných nadnárodných reťazcoch, malé obchodíky nemajú sancu na prežitie. Lebo:

1. Nie sú schopný cenovo konkurovať takým ako Bi..., Kau...., Tes.. atď.
2. Staršia generácia, ktorá žije iba z dôchodku veru je ochotná prešlapať aj ten kilometer do Bi..., pre rohlík, ktorý stojí o 20 halierov menej ako napr. u teba.
3. Mladí ľudia čo potrebujú? Ak sú zamestnaní väčšinou stravovanie majú riešené na pracovisku. A na nákup chodia možno raz za týždeň, aj to koncom týždňa, alebo cez víkend. A nakúpia na celý týždeň.
4. Stamgastri čo potrebujú? Alko a cigarety, jedlo nie. A z toho nevyžiješ.

Osobne si myslím, že investovať 0,5 mil. Sk do potravín sa rovná "samovražde". Tie peniaze ti budú stačiť na čo vlastne? Na zariadenie (chladiarenské pulty, skladové priestory podľa hygienických noriem....) A to si tovar ešte ani nenakúpila. Takže nemáš čo predávať.
amorka
18.08.08,12:49
FI HA.... ta si mi nalozil toho...ale mas cistu pravdu...takto mi to nikto nepovedal...no aj tak velmi pekne dakujem ze si mi otvoril ocka....:( ja neviem co bude dalej ....
FAA
18.08.08,12:53
Investovat dnes do potravin, uff.... V rokoch 1996- 2002 som robil 5-6 potravín, dnes iba jedny, aj to sú na dedine vo vlastných priestoroch, sú tam jediné, fungujú už roky , takže majiteľka pozná všetky finty a hlavne nájomné odpadá, čo je dnes významná položka nákladov.
Alex_M
18.08.08,17:00
ja by som skor skusil nejake obcerstvenie - ci uz malu restiku alebo picerku. popripade nejaky mensi barik
rickman
18.08.08,17:51
ja by som skor skusil nejake obcerstvenie - ci uz malu restiku alebo picerku. popripade nejaky mensi barik

oxybarik :---

amorka: inspiracia len pre teba ;) http://www.oxycentrum.sk/
BXLmiami
19.08.08,00:36
Alebo cukraren?
ZuzikT
19.08.08,01:57
Je to ťažké rozhodnutie. Vo väčšine prípadov je to buď - alebo.Sama musíš zvážiť svoju situáciu a nikto nerozhodne za teba, ale ak sa predsa na to dáš, určite by som zamietla nočné otváracie hodiny.Tak ako povedal smith, náklady prevýšia tržby.Na nočné nákupy skôr chodia ľudia do hypertesca a nákupných centier i to len tý, čo nevedia čo v noci so sebou alebo v nutných prípadoch.
Veľa šťastia.Podnikanie v malom nie je ľahká záležitosť, zvlášť keď na to berieš pôžičku.Z dlhom už na začiatku by som sa asi do takých vecí nepúšťala.:cool:
Alex_M
19.08.08,08:02
a inak ak nebudes mat chut sa do toho pustit tak ak je to tvoj priestor mozes skusit prenajat niekomu kto bude mat viac odvahy a ty budes mat aky taky prisun penazi a mozes sa venovat niecomu inemu v com si veris
GABAZ
19.08.08,08:12
Ešte jedna poznámka - 90 m2 je na nonstop asi veľmi veľký priestor. Inak súhlasím so Smithom - ťažko sa tým uživiť. U nás na sídlisku postupne zanikajú všetky malé obchodíky.
a13
19.08.08,15:58
pridam aj ja nazor ... studujem v UK a robim takisto ked idem z roboty vzdy sa stavim v tom obchode a necham mu tam 3libry a to si kupim len pizzu a flasu spritu lebo som hladny a smadny pizzu si hned ked dojdem domov spravim lebo obchod nonstop ja tam chodim o 3tej rano nakupovat je asi 50 metrou odo mna no ale chcel som napisat ze hoci je to drahe lebo inde v obchode somerfielde alebo morrisone by som dal za taky isty nakup asi 2£ ale kedze je to nonstop a blizko a som hladny musim si tam kupit hoci nadavam ze som zase utratil zbytocne ale bol som hladny atd noten obchodik ma asi rozmery 8x8metrou a vecer su tam 3ja a funguju uz 2 roky minimalne co som tu a ziju ziju a povedal by som ziju velmo dobre lebo su jediny obchod otvoreny vecer ked idem z roboty tak tam zastavuju taxikary, ludia co idu z chlastaciek a dalsi tipujem tak 20 zakaznikou cez noc v tych najhorsich hodinach 23:00-05:00 ze im tam dojde kazdu hodinu neda sa to porovnat so slovenskom kde to tak asi nebude ale aspon trochu vies ze niekde to ide a niekde nie cize urcite to nemusi byt len v minuse !! a pravdu povediac 500tis sa mi zda az prilis vela pri troche skromnosti aj za menej btw mesto ma 200tisic obyvatelou
dolfort
19.08.08,16:24
Ako povedal smith: potraviny = čistý suicide. Do roka si na lopatkách a pol mega v ťahu. Ja robím do služieb a veľa razy si poviem ako mi fajne že sa neondiem s tovarom za 5-percentné marže.
Reťazce si postupne vykrývajú aj hluché miestečka a budú tam búchať minimarkety. Pri svojej veľkosti si môžu dovoliť tento druh biznisu, pretože tam nepôjde v prvom rade o zisk, ale o to že si obsadia územie a nedajú dýchať konkurencii (čiže podiel na trhu).
Filip Glasa
19.08.08,18:11
spočítaj si v každom prípade aký obrat musíš urobiť, aby si zaplatila predavačky na non stop prevádzku, energie, úver, a nejaké to fiktívne nájomné. Totiž ak by mal byť zisk nižší ako pri prenajatí priestoru, tak sa ti ani neoplatí niečo podnikať.

Pri 10% marži potrebuješ obrat 550 000 bez DPH (645 s DPH čo 21,5 tis. denne ) , aby si mala hrubú maržu 50 000. A neviem či z toho zaplatíš aspoň platy.

Takže si zisti aké sú v potravinách priemerné marže, spočítaj koľko musíš predať horaliek aby si pokryla náklady. A potom porozmýšľaj či tie obraty je možné dosiahnuť.
Alex_M
19.08.08,21:12
povedal by som ze marza pri tak malych obchodoch je este mensia. velkoodberatelia typu kaufland a spol si uz robia aj vlastne znacky len aby tlacili cenu dolu. ty ako "zrnko piesku" budes pravdepodobne nakupovat u malych dealerov, popripade v predajniach ako metro. kazdopadne nedosiahnes zavratne zlavy lebo si sama.

a nezabudaj na to ze potrebujes aj sklad - cize priestor predel na polovicu. a tam uz velky sortiment nenacpes. cize predpokladam ze najvacsi obrat budes mat z peciva a nejakych drobnosti ako sladkosti a potom alko / nealko.
Filip Glasa
20.08.08,04:32
keď tak sa radšej skús informovať v REMA 1000 a pridať sa do siete:
http://www.biznisbroker.com/franchise-detail.cfm?id=80&catid=60
dumap
20.08.08,05:57
amorka, z vlastnej skúsenosti potraviny sa neoplatia pri dnešnej sieti super a hypermarketoch. V začiatkoch musíš myslieť aj na to, že potrebuješ upraviť priestory tak aby vyhovovali hygienikom a veterinárom, a to je väčšia suma podľa toho čo tam bolo predtým, elektrická energia je značná suma pri chladiacich vitrínach, ktorú zaplatiť musíš, lebo ťa rýchlo odpoja a samozrejme najväčšia položka je nájomné a mzdy a odvody. Môžeš teraz rátať a myslieť si, že ti tržby budú stačiť na všetky mesačné náklady, ale skutočnosť býva vždy iná. Uvedom si aj, že dodávatelia chleba, mlieka a ostatného tovaru ti nedajú takú dobrú cenu a množstevné zľavy, ktoré dávajú hypermarketom a ty sa nebudeš môcť dostať na ich predajné ceny, alebo pracovať s malou maržou a to určite nevystačí na mesačné náklady. mali sme dve prevádzky, jednu sme pustili pred rokom a druhú menšiu ideme pustiť teraz, jednoducho to neutiahne ani základné náklady a nie to ešte nejaký zisk. je to na tebe, ale podľa mňa je to riziko, dobre to zváž. prajem ti úspech.
amorka
20.08.08,07:01
ahojte ja sa chcem podakovat poradakom ze mi tak pomohli...vdaka vasim nazorom som nespravila hlupost.... a nevrhla som sa do niecoho o com som nemala ani potuchy... teraz som si vybavila zivnost a vsetko okolo toho...a budem v septembri otvarat kadernicky salon...v tom som dobra,mam aj svoju klientelu,...takze drzte palce...
paťuška
20.08.08,07:23
No vidíš, ty máš "zlaté ručičky" a chcela si ísť do neistého? Stále totiž platí že "Ševče, drž se kopyta".
kajasla
20.08.08,07:24
amorka , drzim palce. Kadernicky salon je super vec. Milionarka nebudes, ale myslim , ze budes z toho slusne zit a hlavne kludne.
Alex_M
20.08.08,08:05
A zasa sa na porade pomohlo jednej dobrej veci ;)
jaros5
29.08.08,11:18
Súhlasím s tým čo ti radí smith. Nemáš šancu. Mala by si si dobre zrátať všetko pre a proti aj s myšlienkou nonstop predajne. Má význam len vo veťkých mestách na frekventovaných uliac, atď.
Ak sú tie priestory tvoje, prečo ich jednoducho nedáš do prenájmu?
jaros5
29.08.08,11:41
Hmmm, moja predchádzajúca rada amorke bola už ex post. ;)
Napriek tomu mám ešte jednu radu - týkajúcu sa kaderníckeho salóna. 90 m plochy sa mi zdá dostatočne veľká plocha aj na "dva kadernícke salóny".:)
Mne by pasovala ku kadernickemu salónu napr. malá kaviarnička, alebo predajňa kozmetiky a pod. , alebo cukráreň?, ... alebo výčap piva, aby mali kde čakať manželia ?:confused: Zaleží od toho na akú klientelu sa chceš zamerať.
Prajem veľa úspechov v podnikaní :)