Ejo
16.08.08,17:38
Dobrý deň,
čítam si príspevky ohľadne sociálneho fondu - jeho tvorbu a čerpanie. Ešte doteraz som ho netvorila. Teraz budem mať zamestnanca v pracovnom pomere. Spravím mzdu za mesiac 08/2008 - výplata bude v septembri. V septembri z hrubej mzdy napr. 9000,- 0,6% bude tvorba SF. T.j. 54,- Sk. Túto sumu dám ako VPD - tvorba sociálneho fondu /VOZD/ a zaevidujem v knihe SF ako príjem. Ak budem z neho čerpať zamestnancovi, v knihe SF bude výdaj-čerpanie. A v peňažnom denníku tiež niečo účtujem pri čerpaní?
Ďakujem za radu.
Ejo
17.08.08,05:11
Pomože niekto ujasniť si to???????
Kristína
17.08.08,09:38
Podľa nových postupov účtovania v JÚ platných od 1.1.2008 môžete postupovať podľa § 7 bod 3):
(3) Tvorba a čerpanie sociálneho fondu11) sa účtuje v knihe sociálneho fondu ako prírastok a úbytok sociálneho fondu. Ak prostriedky sociálneho fondu nie sú uložené na osobitnom účte v banke, tvorba sociálneho fondu sa účtuje v rámci uzávierkových účtovných operácií podľa § 4 ods. 6 písm. e) šiesteho bodu. Ak prostriedky sociálneho fondu sú uložené na osobitnom účte v banke, tvorba sociálneho fondu sa účtuje v peňažnom denníku ako finančná operácia v priebehu roka podľa § 4 ods. 6 písm. e) šiesteho bodu.
Čerpanie sociálneho fondu sa účtuje podľa § 4 ods. 6 písm. g).
Ejo
17.08.08,09:51
Takže ak nemám založený osobitný účet, tak stačí k 31.12. daného roku interným dokladom vytvoriť SF /0,6% z hrubých miezd/? Ale tú sumu musím skutočne uložiť na účet /napr. na podnikateľský/? Tak to pojde cez výpis, nie? Čo je výhodnejšie? Účtovať priebežne alebo ku konca roka?
Tweety
17.08.08,09:53
Takže ak nemám založený osobitný účet, tak stačí k 31.12. daného roku interným dokladom vytvoriť SF /0,6% z hrubých miezd/? Ale tú sumu musím skutočne uložiť na účet /napr. na podnikateľský/? Tak to pojde cez výpis, nie? Čo je výhodnejšie? Účtovať priebežne alebo ku konca roka?
Áno, stačí ID z v rámci uzáv. operácii zaúčtovať tvorbu SF. Mať osobitný účet SF v banke nie je potrebný.
Ejo
17.08.08,10:18
Interný doklad je nepeňažný pohyb. Ak vytvorím a vložím peniaze do SF, ide o peňažný pohyb /na základe VPD alebo VB/ a ako VOZD, nie? Ako účtujete VY?
Ejo
17.08.08,10:22
Alebo je to tak, že ak mám na účte určitú čiastku peňazí napr. 50.000,- z toho je napr. 5000,- patrí do SF, ktorý je vedený v knihe SF? Vtedy je mi jasné, že ku koncu roku ide o interný doklad- takto si ho vytvorím.
Kristína
17.08.08,10:24
Interný doklad je nepeňažný pohyb. Ak vytvorím a vložím peniaze do SF, ide o peňažný pohyb /na základe VPD alebo VB/ a ako VOZD, nie? Ako účtujete VY?
Ide o uzávierkový interný doklad, v rámci ktorého sa účtuje o SF v peňažnom denníku.
Inak v priebehu roka účtujete iba v rámci knihy SF tak, ako je to uvedené v § 7 bod 3) nových postupov účtovania.
Gong
20.08.08,10:25
Ahojte poradáci, prosím vás o radu v nasledovnom probléme. Som na materskej od mája 2008, šéfka sa mi rozhodla zo SF prispieť 10000Sk k narodeniu dieťaťa. Môžu sa tieto peniaze použiť ako čerpanie zo SF? Ja si ich musím zdaniť? Ako na to? Ide o FO, platca DPH.
Ďakujem
aknelh
20.08.08,10:28
Ahojte, myslím si dobre, keď si myslím, že SZČO bez zamestnanca nevytvára sociálny fond?
Heleč
20.08.08,10:42
Ano
Gong
20.08.08,11:55
Ahojte poradáci, prosím vás o radu v nasledovnom probléme. Som na materskej od mája 2008, šéfka sa mi rozhodla zo SF prispieť 10000Sk k narodeniu dieťaťa. Môžu sa tieto peniaze použiť ako čerpanie zo SF? Ja si ich musím zdaniť? Ako na to? Ide o FO, platca DPH.
Ďakujem

Ahoj na moju otázku mi nevie nik poradiť?
Gong
20.08.08,18:39
Ahoj na moju otázku mi nevie nik poradiť?
Takze nikto nič? prosíííím
Paula
20.08.08,18:50
Nakukni do Drak-a, máte ho predplateného :). DPH s tým nemá nič spoločného. Ty si máš sama zisťovať to, čo má ovládať vaša mzdová účtovníčka? To je smutné.
sonka1
22.08.08,06:16
Ide o uzávierkový interný doklad, v rámci ktorého sa účtuje o SF v peňažnom denníku.
Inak v priebehu roka účtujete iba v rámci knihy SF tak, ako je to uvedené v § 7 bod 3) nových postupov účtovania.

Ahojte, tak som sa aj ja už domotala s týmto SF, že som nenašla konkrétnu odpoved, či ID (bez penazi), alebo VPD (peňažný)
Takže:
v priebehu roka účtujem v knihe SF,
január príjem SF 300
február Príjem ST 350
a tak ďalej .
Na konci roka urobím interný doklad iba ako výdavok - sociálny fond? To znamená, že peniaze mám stále v tej istej pokladni ako účtujem výdavky.
Tinika
24.11.08,16:52
Dobrý deň, práve sa tiež trápim zo SF. Mám otázku, ako sa to účtuje?
Ide mi hlavne o doklad.

1. Tvorba SF - VOZD, výdavkový doklad z pokladne
2. Príjem do SF - zaevidovaný v knihe SF cez ID
3. Čerpanie SF - VNZD, výdavkový doklad?

A ako si zaevidujem záväzok voči zamestnancovi v knihe SF, aby som pri čerpaní zo SF tento záväzok znížila? Tento závazok navyšujem vždy o sumu, o ktorú som tvorila SF?
PR. tvorba SR 100,- záväzok voči zam. 100,-. Ďalší mesiac tvorba SF 150,- a záväzok zvýšim o 150,-?


A ešte k tomu, mzdy za 12/07 sa počítali v 01/08, čiže aj tvoriť SF som mohla až v 01/08. Je to ok?
Prosím o radu, aby som to už pochopila. ďakujem veľmi pekne
rodina1
28.11.08,07:34
Dobrý deň, práve sa tiež trápim zo SF. Mám otázku, ako sa to účtuje?
Ide mi hlavne o doklad.

1. Tvorba SF - VOZD, výdavkový doklad z pokladne
2. Príjem do SF - zaevidovaný v knihe SF cez ID
3. Čerpanie SF - VNZD, výdavkový doklad?

A ako si zaevidujem záväzok voči zamestnancovi v knihe SF, aby som pri čerpaní zo SF tento záväzok znížila? Tento závazok navyšujem vždy o sumu, o ktorú som tvorila SF?
PR. tvorba SR 100,- záväzok voči zam. 100,-. Ďalší mesiac tvorba SF 150,- a záväzok zvýšim o 150,-?


A ešte k tomu, mzdy za 12/07 sa počítali v 01/08, čiže aj tvoriť SF som mohla až v 01/08. Je to ok?
Prosím o radu, aby som to už pochopila. ďakujem veľmi pekne
Dobrý deň, aj mňa by zaujímala odpoveď na túto otázku. Odpovie niekto? Ďakujem.