slabikar
16.08.08,19:37
rozhodujem sa ci sa registrovat ako mesacny alebo stvrtrocny platitel DPH. co je podla vas lepsie?
Dáša_
16.08.08,17:43
1. aka je výška predpokladaného obratu?
2. budeš prevažne plátcom dane? Tak stačí štvrťročne.
3. Budeš mať prevažne vratky DPH? Tak potom mesačne.
slabikar
16.08.08,17:50
zo zaciatku cakam skor vracanie DPH, mozno rok-dva, tak asi dam mesačne. zmenit si to mozem kedykolvek?
betka
16.08.08,19:09
§ 77
Zdaňovacie obdobie

(1) Zdaňovacím obdobím platiteľa je kalendárny mesiac, ak tento zákon neustanovuje inak.

(2) Ak platiteľ dosiahol za predchádzajúci kalendárny rok obrat nižší ako 10 000 000 Sk, zdaňovacím obdobím je kalendárny štvrťrok.

(3) Ak platiteľ za predchádzajúci kalendárny rok nedosiahol obrat a predpokladá, že za kalendárny rok, v ktorom sa stal platiteľom, dosiahne obrat nižší ako 10 000 000 Sk, zdaňovacím obdobím je kalendárny štvrťrok. Platitelia, ktorí podnikajú spoločne na základe zmluvy o združení, započítavajú do obratu svoje obraty a obrat zo spoločného podnikania.

(4) Platiteľ podľa odseku 2 alebo 3 si môže zvoliť za zdaňovacie obdobie kalendárny mesiac a túto skutočnosť oznámi písomne daňovému úradu. Zmenu zdaňovacieho obdobia môže platiteľ vykonať od prvého mesiaca po uplynutí kalendárneho štvrťroka a takto zvolené zdaňovacie obdobie platí do konca kalendárneho roka.
slabikar
17.08.08,08:16
ak tomu spravne rozumiem, kedze moje obraty urcite nebudu viac ako 10mil. tak ani si nemozem zvolit mesacne DPH?
evina
17.08.08,08:25
ak tomu spravne rozumiem, kedze moje obraty urcite nebudu viac ako 10mil. tak ani si nemozem zvolit mesacne DPH?

Nie nie je to tak.
Z bodu 4 vyššie uvedeného paragrafu vyplýva, že si môžeš zvoliť za zdaňovacie obdobie mesiac aj keď nedosiahneš obrat nad 10 mil.
slabikar
17.08.08,08:27
no to je OK, ale "a takto zvolené zdaňovacie obdobie platí do konca kalendárneho roka."
evina
17.08.08,08:34
no to je OK, ale "a takto zvolené zdaňovacie obdobie platí do konca kalendárneho roka."
Pokiaľ budeš chcieť byť mesačným tak platí stále....Ak nedosiahneš obrat 10 mil. a budeš ho chcieť zmeniť na štvrťročné obdobie, tak tak urobíš podľa tejto vety v bode 4:

Zmenu zdaňovacieho obdobia môže platiteľ vykonať od prvého mesiaca po uplynutí kalendárneho štvrťroka a takto zvolené zdaňovacie obdobie platí do konca kalendárneho roka.

Ak však do konca toho roka/kde si vykonal zmenu obdobia/ neprekročíš obrat 10 mil./ , keď si napríklad prvý polrok bol mesačný a ďalej si sa od 3. štvrťroku zmenil na kvartálneho pokračuješ ďalej ako kvartálny v ďalšom roku.
betka
17.08.08,11:47
evina
17.08.08,13:16
Betka ďakujem za doplnenie, ja som neupozornila na oznamovaciu povinnosť ...
stiby2
17.09.08,12:45
§ 77
Zdaňovacie obdobie

(1) Zdaňovacím obdobím platiteľa je kalendárny mesiac, ak tento zákon neustanovuje inak.

(2) Ak platiteľ dosiahol za predchádzajúci kalendárny rok obrat nižší ako 10 000 000 Sk, zdaňovacím obdobím je kalendárny štvrťrok.

.

Dobry den,

po prechode na euro bude obrat 10 mil. prepocitany konverznym kurzom alebo limit bude zmeneny a zaokruhleny na EUR?
(tak ako pri 1.5 mil. SKK na registraciu je 35 000 eur)
dakujem