salina
16.08.08,20:42
Stretol sa niekto s bližšími definíciami v poľnohospodárstve pri JU - čo všetko vstupuje do obstarávacej ceny HM - sad drobného ovocia, ovocný sad (broskyne, jablone a pod.) - sad je zriaďovaný na pozemku, dosiahol plodonosnú starobu, je potrebné ho zaradiť a začať odpisovať, mám problém so vstupnou cenou (faktúry za práce napr. príprava pozemku, orba, podmietka, hnojenie, mulčovanie, výsadba, postreky, ošetrovanie, pomocné práce a pod. do doby dosiahnutia plodonosnej staroby vstupujú do obstarávacej ceny?) prosím ak niekto viete bližšie definície z poľnohospodárstva, poraďte, vrelá vďaka;)
betka
17.08.08,11:20
V zmysle par. 23 ZDp sú z odpisovania vylúčené pest. celky s dobou plodnosti dlhšou ako 3 roky, kt. nedosiahli plodonosnú starobu.

Do tohto momentu účtujeme ako VNZD, kt. sú: dodávky projektových a výskumných prác, sadenice, hnojivá, mzdy pracovníkov, náklady na vlastnú prácu a náklady na hnojenie bolo potrebné aktivovať, teda vylúčiť z VOZD do VNZD.

Ak ste robili i biologickú rekultiváciu tá je v zmysle postupov účtovanie nie súčasťou OC pestovateľských celkov, účtujeme ju priamo do nákladov, kt. sú v zmysle ZDP daňovým výdavkom.
salina
19.08.08,18:48
podľa niektorých názorov biologická rekultivácia zahŕňa aj hnojenie, práve v tom mám problém, nikde nie je definovaný pojem biologickej rekultivácie, tak neviem, či hnojenie do doby zaradenia je vo VC a následné už VOZD alebo aj prvé hnojenie pri výsadbe je biologická rekultivácia a teda VOZD a nie je súčasťou VC
betka
19.08.08,20:25
Skúsim to trošku rozobrať z môjho pohľadu:

Idem robiť sad. V prvom rade urobím technickú rekultiváciu (TR)

Technická rekultivácia je samostatný druh HM v súvislosti s úpravami pozemkov: terénne úpravy (presuny zeminy, zarovnanie povrchu...), odstraňovanie následkov vodnej erozie, odstránenia dočasných prístupových komunikácií, odvodnenie terénu, odstránenie následkov zdevastovania pozemkou dotknutých ťažbou alebo uskladnenia odpadov....

1. Táto vykonaná TR môže byť súčasťou vstupnejceny obstarávaného HM až do času uvedenia do používania
2. môže byť iným majetkom podľa banského zákona
3. VOZD- na sanáciu pozemkov, kt. sú dotknuté ťažbou, na rekultivovnie a monitorovanie skládok....

Naša TR slúži v súvislosti s obstaraním DHM, kt. je sad. všetky tieto práce účtujeme ako VNZD (v PU na 042). Pri obstarávaní sadu po TR preoriem, pripravím pôdu napr. na jablone. V súvislosti s tým, aby mi jablone rástli musím zaplatiť nejakých ľudí, kt. platím mzdy. V PU by sme povedali, že mzdy aktivujeme. U nás v JU sú tieto mzdy súčasťou OC-VNZD. Tieto jablonky ošetrujem, prihnojujem a účtujem ako VNZD (tvorím OC majetku) až do dosiahnutia plodnosti, neviem určiť, kedy jabloň dosiahne plodonostnú starobu podľa nejakých poľnoh. tabuliek. Je to určite presne špecifikované, kedy jabloˇn, kedy broskyňa.....

Čo sa týka biolog. rekultivácie (BR), tá na druhej strane predstavuje dodatočné vklady do pôdy. Je definovaná hnojením a prihnojovaním pôdy, zatrávnením pozemku, výsadba kvetín, okrasných stromkov, kríkov a biolog. rekultivácia taktiež nastáva po TR.

Takže podľa môjho názoru nerobíte BR, vy nedávate dodatočné vklady do pôdy prihnojovaním, ani nesadíte kvietky, kt. by boli VOZD. Vy prihnojujete stromky ako DHM, kt. je súčasťou OC. Prihnojovanie je vedľajší a nevyhnitný náklad súvisiaci s obstaraním tohto majetku.

Toť môj názor.:)
salina
24.08.08,18:07
Ďakujem krásne, má to logiku, len keby to obstálo pred daniarmi (dúfam, že obstojí) keďže daňové zákony narábajú s pojmami, ktoré iné zákony presne nedefinujú. Už by sa na to mal ktosi skutočne pozrieť. Ešte maličkosť, teda rekultivujem, vysádzam, prihnojujem, pestujem - všetky tieto výdavky "nabaľujem" a evidujem v knihe hmotného majetku ako samostatný obstarávaný HM - sad a vo výške takto kumulovaných výdavkov vykazujem aj vo výkaze majetu a záväzkov ktoré sú súčasťou daňového priznania (podľa pokynov na vyplnenie výkazu by to tak malo byť). Robila som to tak od r. 2003 do r. 2007. HM sa postupne navyšoval. Bolo to správne? Teraz zaradím, začnem odpisovať a ZC HM sa mi bude postupne znižovať.
Veľmi pekne ďakujem ešte raz za vašu odpoveď.
Giulia
15.10.08,19:45
Ahoj Betka,

prosim Ta z akych pravnych predpisov si vychadzala pri odpovedi (definicia technickej a biologickej rekultivacie a pod)?

Dakujem.

Julia
LydaLyda
02.01.09,14:47
Tiež by mi pomohla definícia biologickej a technickej rekultivácie. My sme na projekt Sanácia a biologická rekultivácia dostali dotáciu, ale fa som účtovala pramo do nákladov aj keď jednalo o vyššiu sumu. Z uvedeného názvu projektu vyplýva, že by práce na tomto projekte mali byť všetky biologická rekultivácia. Alebo som si to zle vysvetlila?