mamča144
17.08.08,11:43
V r. 1990 môj terajší manžel dostal pridelený byt od podniku - dvojizbový. V oktobri 1991 sme sa zosobášili., V r. 1993 sme tento byt vymenili za štvorizbový na ktorý sme doplácali 55 000,- . Byt je písaný pravdepodobne na nás obidvoch, ale nie som si istá, na koľko sme manželia. Mám štyri deti, z toho dve neplnoleté z tohto manželstva, ktoré so mnou bývajú. Po psychickom a fyzickom týraní som musela s deťmi odísť k vydatej dcére,ktorá má len malý dvojizbový byt a bývajú v nom traja. Potrebujem poradiť, ako je to s vysporiadaním majetku po rozvode v mojom prípade, o kt. si chcem požiadať. A ako to je s bytom, kto ho dostane po rozvode,kto tam môže ostať bývať ako to je s vyplatením?? dakujem
Etela
20.08.08,11:05
V prvom rade si zistiť, ako je to s vlastníctvom bytu - ak je odkúpený tak na katastri, ak je tzv.družstevný - tak na bytovom družstve.
A potom podať na súd - návrh na vysporiadanie majetku manželov.
mamča144
20.08.08,14:48
Ten byt nie je určite odkúpený, opýtam sa ako je to s vlastníctvom na bytovom družstve. Aj keby bol napísaný na manžela, ja nemám nárok na polovicu, keď som jeho manželka? My sme ho vymenili už keď sme boli manželia. A ten návrh na vysporiadanie majetku mám podať pred rozvodom alebo po..? Chcela by so sa vás ešte opýtať, pred manželstvom som si všetok nábytok od spálne, obývačky, detskej nakúpila sama a teraz nemám nič všetko ostalo manželovi v byte. Asi som urobila chybu, že som si neurobila predmanželskú zmluvu. Inak sa to už nedá? Ďakujem vopred za odpoveď.
Tinika
25.08.08,09:25
A ak manžel počas manželstva dostal byt darovacou zmluvou v ktorej je napísaný len on, mám šancu na podiel po rozvode alebo nie? ďakujem
Zoltán Kovács
25.08.08,09:28
A ak manžel počas manželstva dostal byt darovacou zmluvou v ktorej je napísaný len on, mám šancu na podiel po rozvode alebo nie? ďakujem

Ak obdarovaným je iba on, tak predmetný byt nie je súčasťou BSM.
Zoltán Kovács
25.08.08,09:29
Ten byt nie je určite odkúpený, opýtam sa ako je to s vlastníctvom na bytovom družstve. Aj keby bol napísaný na manžela, ja nemám nárok na polovicu, keď som jeho manželka? My sme ho vymenili už keď sme boli manželia. A ten návrh na vysporiadanie majetku mám podať pred rozvodom alebo po..? Chcela by so sa vás ešte opýtať, pred manželstvom som si všetok nábytok od spálne, obývačky, detskej nakúpila sama a teraz nemám nič všetko ostalo manželovi v byte. Asi som urobila chybu, že som si neurobila predmanželskú zmluvu. Inak sa to už nedá? Ďakujem vopred za odpoveď.

Slovenské právo nepozná inštitút predmanželskej zmluvy.
Tinika
25.08.08,09:32
Ak obdarovaným je iba on, tak predmetný byt nie je súčasťou BSM.

ďakujem, myslela som si a čo s peniazmi ktoré som dala do rekonštrukcie? ma narok na nejakú kompenzáciu?
Zoltán Kovács
25.08.08,09:33
ďakujem, myslela som si a čo s peniazmi ktoré som dala do rekonštrukcie? ma narok na nejakú kompenzáciu?

Myslím si, že ak vieš dokázať spolupodiel na rekonštrukcii tak jednoznačne áno.
Tinika
25.08.08,09:36
Myslím si, že ak vieš dokázať spolupodiel na rekonštrukcii tak jednoznačne áno.

ale to asi sudne ne? a to sa bude tahať, a neviem či to stoje za tie peniaze.
dakujem za odpovede
mamča144
25.08.08,13:03
No je to hrozné, ja s dvomi deťmi musím žiť u dcéry v malom dvojizbovom byte, kde sa tlačíme a on "barón" si užíva vo veľkom štvorizbovom byte, ktorý je aj môj a nemôžem si odtiaľ zobrať ani len práčku, ktorú mi pred dvomi mesiacmi kúpil môj dedko a o nábytku ani nehovoriac. Ešte k tomu aj vymenil zámok. Je to nespravodlivé. Zatiaľ sme manželia, o rozvod podávam tento týždeň a ešte koľko sa to bude tiahnuť, kým nás rozvedú. Cítim sa už na obtiaž mojej dcére aj keď hovorí že jej to nevadí, ale je to nepríjemné, keď nás je tam toľko. Neviem čo mám robiť, výplatu mám 11000 a podnájom je 7000 na jednoizbový byt. To už nie je žiadne východisko? Prosím Vás poraďte mi čo ďalej, obávam sa že keď už nebudem vedieť ako ďalej, budem sa musieť vrátiť k mužovi a nechať sa naďalej psychicky a fyzicky týrať. Aj tak už som o vydržala neuveriteľných 18 rokov.
ninaclaudius
04.09.08,10:27
mamca, hladaj na internete stranky na pomoc tyranych zien, urcite sa tam da napisat mail, alebo zajdi vo vasom meste do psychologicko-poradenskeho centra, urcite ti aspon nieco poradia, drz sa ahoj
anemari.
02.01.09,15:21
Na tejto stránke som našla ako napísať žiadosť o rozvod,no mám pár vecí,ktoré keď som aj našla neviem ich použiť a právnu pomoc si nemôžem dovoliť.
Ide o to,že manžel ma už roky fyzicky aj psychicky týra,no cez sviatky napadol deti a volala som políciu a podala trestné oznámenie,manžel je ťažký alkoholik a myslím že už mu žiarlivosť /chorobná / prerástla cez hlavu.
Problém je že on je živnostník a ja som momentálne nezamestnaná. Zastavil mi prístup na účet a som s deťmi bez koruny. Máme dom v spoluvlastníctve,kde mi moji rodičia zaplatili polovicu kúpnej sumy čo by mi dosvedčili a mám aj šek ktorým to uhradili,len nemám nejakú darovaciu listinu,oprava domu bola financovaná z vkladnej knižky čo som mala za slobodna a mám všetky bloky od každého vrecka cementu,v tom čase som bola na materskej,takže som mala príjem aj ja.
Mám dve deti 16 a 11 ročné.
Vie mi niekto poradiť na koho sa obrátiť aby som mala teraz peniaze aspoň pre deti na cestovné do školy a základné potreby? Nezaplatil ani elektriku a nakoľko ho asi ani po rozvode nebudem schopná vyplatiť ostane bývať tu a mne soc. dávky nedajú,lebo je živnostník.
Budem vďačná za všetky názory a rady.
Prácu si stále hľadám no žijem v regióne kde je to veľký problém,žiadosti mám už asi všade,len nemôžem robiť na smeny.
ivka70
02.01.09,15:40
Vie mi niekto poradiť na koho sa obrátiť aby som mala teraz peniaze aspoň pre deti na cestovné do školy a základné potreby? Nezaplatil ani elektriku a nakoľko ho asi ani po rozvode nebudem schopná vyplatiť ostane bývať tu a mne soc. dávky nedajú,lebo je živnostník.
Budem vďačná za všetky názory a rady.

V prvom rade je potrebne sa obratit na socialne odddelenie v mieste bydliska.
Aj ked nie ste rozvedeni, plati vzajomna vyzivovacia povinnost manzelov a samozrejme aj vyzivovacia povinnost oboch rodicov pre deti.

Na socialnom odd. ti pomozu so ziadostou na sud o predbezne opatrenie - vyzivne na teba a deti ti patri odo dna poziadania.
Nech si zasa manzel nemysli, ze je panom situacie a zablokuje ucty a neda vam ani korunu ...
tym treba zacat, potom pokracovat rozvodom a potom delenim BSM.
anemari.
02.01.09,16:44
Ivka,veľmi pekne ďakujem.
Manžel vôbec nič nemal,veľmi nám pomáhala moja rodina,preto ma trochu hnevá že ho budem musieť ešte aj vyplatiť,viem že s tým nič neurobím,boli sme manželia,teda ešte sme ale žiadosť o rozvod som si napísala tiež podľa predlohy čo som našla tu a pomohli mi aj niektoré názory čo som tu čítala ešte raz ďakujem ak má niekto skúsenosti aj v tom do akej miery budem musieť manžela vyplatiť,keď skoro nič nemal budem za ne vďačná.
sarasara
03.01.09,16:32
To, aký príjem si mala počas manželstva nie je veľmi dôležité. Ale to, čo ti darovali rodičia a môžete to dokázať, to sa počíta. Všetko to, čo si do manželstva doniesla a môžeš to dokázať sa počíta tiež. Ostatné je BSM. Ak sa nedohodnete, rozhodne súd na návrh niektorého z vás. Ak by bola aká - taká možnosť, že by sa dohodol, zmluvu o dohode napíše najlepšie notár.
anemari.
03.01.09,18:33
Práve dnes dcéra skonštatovala,že keby sme si zobrali všetko čo nám dali moji rodičia,tak mužovi ostanú len holé steny,jeho príjem išiel viac ako z polovice na alkohol.
Opravu domu sme robili z mojich dvoch vkladných knižiek,vtedy sa to volalo sporenie mladých,jednu mi založili a našetrili rodičia,druhú som si založila ja,keď som začala zarábať a moji rodičia nechceli aby som prispievala na domácnosť ale šetrila si.
Takže ak to zhrniem,ak moji rodičia dosvedčia alebo mi dajú nejaké čestné vyhlásenie že mi zariadenie darovali a dá sa v banke aj roky dozadu získať doklad o vkladných knižkách nebude to BSM?
To že rodičia zaplatili polovicu kúpnej sumy na dom môžem zdokladovať šekom na ktorom je ako odosielateľ uvedená moja mama.
danushka
03.01.09,20:33
Anemari,
myslím si, že z Tvojich riadkov ide ohromná bezmocnosť. Upriamuješ sa teraz ne majetky, pritom si ostala bez prostriedkov. Ešte nie si rozvedená, nerieš veci okolo BSM a podobne.
Snaž sa najskôr prostredníctvom sociálnych pracovníkov donútiť manžela, aby si plnil vyživovaciu povinnosť voči deťom a Tebe.

Na margo toho, čo si písala ohľadom kúpy a rekonštrukcie rodinného domu...
Naše právo nepozná morálne aspekty. Právo sa drží zmlúv, stavu pred manželstvom a stavu za trvania manželstva. Čiže podľa toho čo píšeš, Tvoj manžel sa veľmi dobre oženil a teraz keď už je možno trošku za vodou, cíti sa byť poriadne na koni a využíva toho, že si nezamestnaná, zraniteľná a závislá od neho. Pokús sa sadnúť si v kľude a porozmýšľaj, čo je momentálne dôležité a čomu teraz netreba venovať pozornosť.
Určite nebude Tvojmu mužovi príjemné, keď mu príde výzva zo sociálky, navyše ak žijete v malom meste, ľudia sú na takéto veci oveľa citlivejší. Porozprávaj sa s mužom, že určite nie je on pánom situácie tak, ako ani Ty. Možno len prežívate krízu, možno to tak nie je, ale nekonaj zbrklo a rieš podstatné. Chyby robia obaja.
josiph68
03.01.09,21:33
dievčata,je mi až zle,keď čítam o vaších utrpenia a verte,že mi je do plaču!
som abstinujúci alkoholik,tri roky,rozvedený,mám tri deti,ktoré milujem a nikdy by som si NEDOVOLIL týráť ženu,alebo deti.deti,by najradšej bývali u mňa.mama je aká je.
sociálka vám veľmi nepomôže,neporadia-NEPREZRADIA,čo všetko môžete využiť a použiť,jedine ak máte známu pracujúcu v tomto odbore,už veľa krát som nepochodil!byt nadobudnúty počas manželstva,aj keď je pôvod taký ,je spoločným majetkom oboch.
ja som sa všetkého vzdal v prospech detí.
JA VáM DRžíM PALCE,NECH TENTO NOVý ROK A VšETKY ĎAľšIE SU VAšíM NOVýM,LEPšíM ZAčIATKOM!!!chce to veľa síl!!!
anemari.
04.01.09,10:21
Nechcela som sem písať svoje rodinné pomery,lebo sa trochu zato hanbím a beriem to možno aj ako zlyhanie.
Danushka môžeš mi veriť že nekonám zbrklo.
Manžel je s 5 detí,ani jedno nemá ukončenú žiadnu školu,len základné vzdelanie,keď som ho spoznala bol to milý chalan,nemal vôbec nič,dva dni pred svadbou som zistila že nemá ani biele tielko.Nikdy som mu to nevyčítala,nevadilo mi to. Keď sa narodila dcéra boli sme najšťastnejší na svete.Po roku sa to zmenilo,1x ma udrel a začal si namýšľať že ho podvádzam.
Keď som otehotnela 2x povedal že to nie je jeho a neprišiel ani pre nás,nejak som to dala do poriadku a držala až do dnes.Ale už veľmi trpia deti a sama dcéra ma doslova prosila aby som to ukončila a aj syn s tým súhlasí.
Nezamestnaná som preto,lebo dcéra začala mať vážne problémy v škole zistilo sa že má po otcovi zdedený nejaký gén,čo je bráni učiť sa,riaditeľka v ZŠ sa vyjadrila,že som dosiahla nemožné a aj lekár tomu nechcel veriť,dnes študuje na hotelovej škole,no tento problém má aj syn a štát mi nedá žiadnu podporu,lebo nejde o postihnutie nad neviem koľko %.
Manžel nevie poriadne čítať,nevie použiť ani bankomatnú kartu a bohužiaľ je živnostník. doteraz som sa o všetko starala ja aby mal všetko zaplatené a pod.preto sa zaujímam aj o majetok,bojím sa aby sme jeho pričinením neprišli o dom. Veľa krát som už platila pokuty,lebo ho chytili na motorke opitého a bez papierov,vybavovala aby sme to mohli splácať a pod.
Josiph68 na sociálke ma poznajú,toho sa nebojím,v pondelok tam idem a keby to bol u manžela len alkohol bez psychického a fyzického týrania mňa a detí určite by som sa mu snažila pomôcť,veď som to robila roky ale už neviem ako ho presvedčiť že je to len jeho chorá fantázia a je už taký aj keď je triezvy,aj teraz sa vyhráža že mi nič neostane a ešte budem plakať.