Monika
25.06.04,14:47
Neviete niekto do kedy sa dá DÚ oznámiť zmena ohľadom toho, že by sme sa stali mesačným platiteľom DPH namiesto doteraz štvrťročného.
Trebalo to urobiť do 20.06.2004, alebo je to možné do konca júna.
http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gifĎakujem.
Veselá
25.06.04,12:59
Podľa §77 ods. 4 treba oznámiť DÚ do konca štvrťroka tada do 30.6.2004, aby bol od júla mesačný plátca. Ak pošle oznámenie v júli, musí byť ešte v štvrťročný za III. Q.

Veselá
Monika
25.06.04,13:02
Ďakujem veľmi pekne za radu.
Krásny víkend.
sybila3
26.12.09,09:22
Keď som pred rokom písala žiadosť na zmenu zo štvrťročného platcu na mesačného, treba to tento rok obnoviť?
babi2
26.12.09,09:55
Keď som pred rokom písala žiadosť na zmenu zo štvrťročného platcu na mesačného, treba to tento rok obnoviť?
Nie, pokračuješ v mesačnom plátcovstve, nič neobnovuješ
optimistka
26.12.09,15:36
pozri § 77 ods. 4 .... takto zvolené zdaňovacie obdobie platí do konca roka, podľa mna v dalsom roku treba znova písomne oznamiť, že zdanovacím obd. bude kal. mesiac
babi2
26.12.09,18:43
Pochopila som to tak, keďže je koniec roka, že sa stal povinne mesačným plátcom na základe ročného obratu, ale je tu tá možnosť, že sa stal mesačným plátcom dobrovoľne a v tom prípade platí, že takto zvolené zdaňovacie obdobie platí do konca kalendárneho roka.

§ 77
Zdaňovacie obdobie


(1) Zdaňovacím obdobím platiteľa je kalendárny mesiac, ak tento zákon neustanovuje inak.

(2) Ak platiteľ dosiahol za predchádzajúci kalendárny rok obrat nižší ako 331 939, 19 eura, zdaňovacím obdobím je kalendárny štvrťrok.

(3) Ak platiteľ za predchádzajúci kalendárny rok nedosiahol obrat a predpokladá, že za kalendárny rok, v ktorom sa stal platiteľom, dosiahne obrat nižší ako 331 939, 19 eura, zdaňovacím obdobím je kalendárny štvrťrok. Platitelia, ktorí podnikajú spoločne na základe zmluvy o združení, započítavajú do obratu svoje obraty a obrat zo spoločného podnikania.

(4) Platiteľ podľa odseku 2 alebo 3 si môže zvoliť za zdaňovacie obdobie kalendárny mesiac a túto skutočnosť oznámi písomne daňovému úradu. Zmenu zdaňovacieho obdobia môže platiteľ vykonať od prvého mesiaca po uplynutí kalendárneho štvrťroka a takto zvolené zdaňovacie obdobie platí do konca kalendárneho roka.
sybila3
29.12.09,10:37
dobrovolne si svolili mesačné obdobie. Za rok nepresiahli obrat, čiže treba obnoviť žiadosť začiatkom januára?
babi2
29.12.09,17:24
dobrovolne si svolili mesačné obdobie. Za rok nepresiahli obrat, čiže treba obnoviť žiadosť začiatkom januára?
Ak si zvolil dobrovoľne zdaňovacie obdobie kalendárny mesiac , tak to platí len do konca roka, ak chce byť naďalej mesačným plátcom, tak treba zmenu znovu oznámiť na DÚ

(4) Platiteľ podľa odseku 2 alebo 3 si môže zvoliť za zdaňovacie obdobie kalendárny mesiac a túto skutočnosť oznámi písomne daňovému úradu. Zmenu zdaňovacieho obdobia môže platiteľ vykonať od prvého mesiaca po uplynutí kalendárneho štvrťroka a takto zvolené zdaňovacie obdobie platí do konca kalendárneho roka.
optimistka
30.12.09,08:14
ja píšem v januári pri podávaní dph za 12 mesiac krátky list v znení:
oznamujeme vam, ze v kalendárnom roku .... bude nasim zdanovacim obdobim nadalej kalendarny mesiac v zmysle § 77 ods.4 zákona o dph
Lubica3
03.01.10,17:47
My sa stávame z kvartálnych plátcov mesačnými, len neviem nájsť do koľkých dní treba túto zmenu oznámiť, či naozaj stačí až pri podávaní priznania k DPH? Ďakujem.
Lubica3
03.01.10,18:08
Tak našla som odpoveď z DRSR, ktorú pridala Zitka5, že nie je časová lehota na oznámenie..., samozrejme je potrebné, aby DÚ dostal dostatočne skoro na vedomie, v akom režime budete fungovať...