owecka27
17.08.08,14:46
Prajem krásny deň!

Moja maminka si asi tak pred 2 mesiacmi kúpila do bytu papraď. presadila ju ale z toho kohlika do noveho a samozrejme dala aj inu - novu zeminu.
Lenže po pár týždnoch co ju dala do kúpelne ( že tam je vlhkosť ) tak jej zacali tej papradke vysychat a hnednut a opadavat listky

ma niekto skusenost s pestovanim takejto papradke, prípadne podobny problem??
Stale je taka - uz asi dva mesiace.. ze ma aj zelene ale aj hnede vyschnute listky...Nevedela som jej sama poradit co s tou papradkou vobec je, kedze sama som zaciatocnik v pestovani kvietkov

Dakujem za rady typy..:) a prajem krasny slnecny den
hanelie
18.08.08,06:20
problémom je práve tá vlhkosť - totiž papraď síce má rada vlhosť, ale takú lesnú / to je jej prirodzené prostredie / nie kúpelňovú - odporúčam premiestniť do inej miestnosti - / v tejto dobe najlepšie na balkón do polotieňa - dostatočne zalievať /aby bola pôda stále vlhká, nie však premočená /a priebežne cca 2 - 3 x do týždňa rosiť
hetty
18.08.08,06:31
Odporúčam tiež ten balkón. Papraď v byte nemá rada prievan a potrebuje svoj priestor. Keď kolo nej chodili ľudia a "obtierali" sa o listy tak mi vyhynula.
/na zábradlí/.
Chobot
18.08.08,07:00
Prajem krásny deň!

Moja maminka si asi tak pred 2 mesiacmi kúpila do bytu papraď. presadila ju ale z toho kohlika do noveho a samozrejme dala aj inu - novu zeminu.
Lenže po pár týždnoch co ju dala do kúpelne ( že tam je vlhkosť ) tak jej zacali tej papradke vysychat a hnednut a opadavat listky

ma niekto skusenost s pestovanim takejto papradke, prípadne podobny problem??
Stale je taka - uz asi dva mesiace.. ze ma aj zelene ale aj hnede vyschnute listky...Nevedela som jej sama poradit co s tou papradkou vobec je, kedze sama som zaciatocnik v pestovani kvietkov

Dakujem za rady typy..:) a prajem krasny slnecny den

Papraďou myslíš kvetinu Nephrolepis (http://exoflora.mayday.sk/modules/news/article.php?storyid=161)(nefrolepku)?

V odkaze máš dosť informácií. My ju máme doma pred oknom, ráno na ňu svieti slnko, poobede už nie. Zalieva sa dosť často, ale nemá rada, ak v kvetináči stojí voda. A nevadí jej ani keď chodíme okolo. Spodné listy vždy budú opadávať, lebo ich nahrádzajú nové, čo rastú zo stredu.
owecka27
18.08.08,13:10
Dakujem za rady :) neviem co je to za druh...:) Skusim ju odfotit a hodit ju sem :)
beba13
18.08.08,13:54
Ja som ju niekedy dávno pestovala tiež najskôr som ju mala v obývačke občas som ju orosila darilo sa jej stále rástli nové listy, potom som ju dala do kúpeľne na okno a tam začala pomaly hynúť vôbec sa jej tam nepáčilo.
vrabcek1
26.08.08,04:08
Ahojte, prosím vas a tie šlahúne čo vyrastajú z paparade treba ostrihávať, alebo ich nechať tak?
VladoaKatka
26.08.08,05:36
Nefrolepka (Nephrolepis)
Najlepšie sa jej darí v polotieni, kde nie je prievan. V lete potrebuje teplotu 18 – 20°C, v zime 15°C. teplota by nemala byť nižšia ako 10°C, inak odumierajú listy. Rastlina sa môže rozmnožovať delením alebo výtrusmi, ktoré sa nachádzajú na spodnej strane listov. Zozbierate ich do plastového vrecúška - vrecúško dajte nad najsilnejšie vetvičky a potraste nimi. Uvarte tehlu vo vode a postavte ju do misky s vodou tak, aby bola v nej iba do polovice. Tehlu pokryte rašelinovou drvinou a opatrne polejte vriacou vodou. Na to vysejte výtrusy a prikryte misku plastovou fóliou.
Substrát musí byť rovnomerne vlhký – najlepšie je riešiť tento problém črepníkom s automatickým prívodom vody. Postrekujte rastlinu vlažnou vodou a 1x do týždňa ponorte črepník do vody. Od februára do októbra pridajte hnojivo bez vápnika. Presádza a na jar – mladé rastliny každý rok, staršie každé dva až tri. Substrát musí byť priepustný a má obsahovať rašelinu a piesok. Nefrolepka je veľmi vhodná do kúpeľne, pretože potrebuje dostatočne vlhký vzduch, miesto však nesmie byť tmavé. http://www.kvetyazahrada.sk/get_thumb.php?sub=/kupelna/nefr.jpghttp://www.kvetyazahrada.sk/get_thumb.php?sub=/kupelna/nefrvana.jpg
zdroj.:http://www.kvetyazahrada.sk/index.php?id=1444

Mám paprade tiež, mám aj rastlinky izbové, ale mám posadené aj v záhrade.
Izbové mám čo najďalej od okna, na jar zostríham staré výhonky, nechám si len pár nových a s tým mi zahustne, teraz už je pekná zelená a stále vytláča zo stredu nové listy.
V záhrade sú na tienistej strane, tiež na jar očistím od starých výhonkov a stále krásne rastú.
Chobot
26.08.08,06:31
Ahojte, prosím vas a tie šlahúne čo vyrastajú z paparade treba ostrihávať, alebo ich nechať tak?

Ak ich je veľa, môžeš ich preriediť. Ale lepšie je nestrihať.
zena
07.08.09,04:50
Ahojte poradaci, musim sa Vas opytat jednu "netradicnu" otazku :) Moze skodit elektricky Raid na komare nefrolepke?:confused: Inak neviem co sa stalo... roky rokuce mam jednu krasnu hustu nefrolepku na jednom a tom istom mieste a vzdy bola krasna...teraz som mala 3 dni zapnuty Raid asi 3hod. denne a dnes som pozerala :eek: moja nefrolepka je zhnednuta,zacali hromadne opadavat listy a celkovo vyzera strasne,tak som ju zatial preniesla a neviem co s nou....:(
owecka27
03.02.10,10:46
nakoniec sa tá papraď pozbierala - treba s rozprašovačom vlhčiť listy :-) síce nie je nejaká obrovitánska, ale mám z nej radosť, že som ju mamine zachránila. :-) hádam sa jej bude už u nás páčiť :-)
01matrioska
11.03.16,13:32
Dobry den, chcela by som sa spytat ci je tu niekto kto by mi vedel rozmnozit izbovu paprad. Velmi by som chcela tuto rastlinku, vypestovat si ju od malicka. Odkupila by som ju. Dakujem