alicacka
17.08.08,20:43
Prosím Vás, vedel by mi niekto vysvetliť, ako sa majú správne vypočítavať odpisy pri osobnom aute obstaraného na leasing? Neviem, či chápem správne, že vstupnou cenou na odpisy (časové) má byť istina + kúp.cena po skončení+ poplatky t.j. bez DPH z istiny,kúp.ceny,poplatkov ?! DPH z 1.zvýšenej splátky zahrniem hneď do nákladov - t.j. neuplatňujem si, a tak isto aj z mesačných splátok si neuplatňujem DPH, ale ide priamo do nákladov. To znamená, že u osobného auta je DOLEŽITÉ, že DPH ide priamo do nákladov.
Ak niekto účtuje v JÚ celý rok mesačné splátky jednou sumou do výdavkov, na konci roka si ju má upraviť vlastne iba o istinu, ktorá sa má rovnomerne zahrnúť do výdavkov. Rozmýšľam správne? Prosím poraďte, ak to niekto robí takto.
Vopred Vám veľmi pekne ďakujem za rady.
Manual
17.08.08,19:07
Zoltán Kovács
17.08.08,19:08
Ešte aj ja pridám jednu tému, kde máš aj veľmi dobrú pomocnú tabuľku na výpočet:

http://www.porada.sk/t9121-leasing-tabulka-v-exceli.html
alicacka
17.08.08,19:55
Ďakujem Vám veľmi pekne za pomoc, toto už študujem pár hodín. Nenašla som však zatiaľ, ako postupovať pri mojom prípade. Prevzala som počas roka účtovníctvo a doteraz splátky účtovali do výdavkov priamo. Preto musím v tom pokračovať. Keďže koniec roka sa tak rýchlo blíži, nechcem posledný mesiac riešiť, ako upraviť základ dane, preto som hľadala niekoho, kto to účtuje tak isto.
Ale vďaka za pomoc. Idem študovať ďalej, možno ešte na niečo naďabím.
Lotarka
01.10.08,13:29
Poraďte, ako je to v tomto prípade:
-koncom minulého roku bolo kúpené osobné auto na leasing- DPH bolo uplatňované priamo do výdavkov. Chcem sa spýtať, či pri porušení podmienok sa niečo s týmto DPH vo výdavkoch deje - upravuje sa nejako o toto DPH daňový základ?