kvetmm
17.08.08,20:23
Prosím Vás riešim problém, firemné vozidlo havarijne poistené malo poistnú udalosť.Všetky náležitosti sme vybavili a teraz poisťovňa čaká na faktúru za opravu vozila. Vozidlo sme si opravili sami v našej firme, pretože máme autoservis. Môžeme si teraz vystaviť faktúru za opravu sami na seba? Sme platci DPH a poisťovňa nám zaplatí iba sumu bez DPH, ako sa tomu vyhnúť? A faktúru máme zaradiť do akej predkontácie,nákup materiálu, alebo prev. réžia? Vďaka vopred za odpoveď.
Rozalka
17.08.08,19:51
Ak ste platitelia DPH, poisťovňa vám škodu preplatí netto (ak keď bude externá oprava). Účtujem autoservis, oni v tomto prípade zo sofvéru vytlačia doklad, akési "Interné zúčtovanie", kde je vyčíslený výkon a aj súpis použitého materiálu. Túto faktúru nebudeš účtovať (sme v JÚ), lebo VOZD už máš zúčtované (pri nákupe materiálu, pri výplate miezd ...), zaúčtuješ len príjem z poisťovne - buď ako POZD alebo VOZD mínusom - podľa toho, čo ti tvoj softvér na JÚ ponúkne, mne sa viac páči možnosť "Príjmy".
kvetmm
18.08.08,18:59
Takže rozumiem tomu tak, že vystavím iba nejakú výdajku na materiál (bez DPH) , ktorý sa použil na opravu vozidla. Oni zaplatia celú sumu a ja ju v banke zaradím buď do príjmu, alebo výdavku mínusom a bez DPH predpokladám. A ešte prosím Vás nerozumiem tým skratkám POZD a VOZD. A predkontácia prevádzková réžia? A ďakujem aj tak už mám vo veci jasnejšie.Dobrú noc.
Rozalka
18.08.08,19:09
Sme v téme jednoduché účtovníctvo, preto
POZD = príjmy ovplyvňujúce základ dane
VOZD = výdavky ovplyvujúce základ dane
Interná výdajka - daj tomu nejaký lepší názov, napr. Interné zúčtovanie nákladov na opravu, zahrň materiál + mzdy
Ja by som ceny dala ako "bežnému" zákazníkovi, veď aj vy by ste v inom servise platili aj réžiu, nielen priamy materiál a priame mzdy.
kvetmm
19.08.08,17:34
Ďakujem za radu určite ju využijem.