funes
18.08.08,10:13
Ahojte,

potrebujem poradit. Kupila som byt. List vlastníctva by som mala mat koncom mesiaca. Mam potom podat danové priznanie k dani z nehnutelnosti alebo to až v januari?
alebo mi vyrubia dan automaticky na mest. urade? poradte
Stina
18.08.08,08:27
Vyplníš tlačivo "Vznik daňovej povinnosti", daňové priznanie k dani z nehnuteľností podávaš až po skončení roku do 31.01.2009. Až na základe tohoto DP Ti vyrúbia daň z nehnuteľnosti.
deni10
28.01.09,12:45
Pekný deň,

poprosila by som o radu. Priateľovi daroval rod. prislušník pozemky (trávnate porasty a ornu pôdu), ktoré vôbec nevyužíva. Mám už vyplnený formulár na daň z nehnuteľnosti, len dnes ma známi upozornil, že ak tieto pozemky nevyužíva tak nemusí platiť daň. Má pravdu? :confused:

Ďakujem
nokia901
28.01.09,16:36
Pekný deň,

poprosila by som o radu. Priateľovi daroval rod. prislušník pozemky (trávnate porasty a ornu pôdu), ktoré vôbec nevyužíva. Mám už vyplnený formulár na daň z nehnuteľnosti, len dnes ma známi upozornil, že ak tieto pozemky nevyužíva tak nemusí platiť daň. Má pravdu? :confused:

Ďakujem
No a ten predchádzajúci vlastník neplatil daň?
Lebo daň sa platí aj za trávnaté porasty a pôdu ak sú v intraviláne obce a majú svojich vlastníkov, aj keď sa nevyužívajú.
Zoltán Kovács
28.01.09,16:39
Pekný deň,

poprosila by som o radu. Priateľovi daroval rod. prislušník pozemky (trávnate porasty a ornu pôdu), ktoré vôbec nevyužíva. Mám už vyplnený formulár na daň z nehnuteľnosti, len dnes ma známi upozornil, že ak tieto pozemky nevyužíva tak nemusí platiť daň. Má pravdu? :confused:

Ďakujem

Je to JPP. Daň z nehnuteľnosti sa neplatí preto, že to užívaš, používaš, využívaš, ale preto lebo ju vlastníš.
vieroslava
28.01.09,16:40
Ak je na pozemky uzatvorená s nejakým subjektom, napr. poľnohospodárskym družstvom, nájomná zmluva, zvyčajne daň platí nájomca. Týka sa to však len poľnohospodárskej pôdy a malo by to byť uvedené aj v tej nájomnej zmluve.
Laura1
28.01.09,18:42
Ahojte,
robím daňové priznanie k dani z nehnuteľnosti, budovu a pozemok sme kupovali,/zápis v katastri dec.2008/, dúfam, že všetko robím v Sk a konečnú sumu zaplatíme v EUR.
Aké prílohy mám priložiť? napr. výpis z katastra, znalecký posudok/len tam som si našla zastavenú plochu za budovu v m2/
Vďaka za rady.
jamis
28.01.09,18:51
Ahojte,
robím daňové priznanie k dani z nehnuteľnosti, budovu a pozemok sme kupovali,/zápis v katastri dec.2008/, dúfam, že všetko robím v Sk a konečnú sumu zaplatíme v EUR.
Aké prílohy mám priložiť? napr. výpis z katastra, znalecký posudok/len tam som si našla zastavenú plochu za budovu v m2/
Vďaka za rady.

Pozor...zastavaná plocha podľa LV nemusí byť totožná s výmerou stavby.
Do dani z nehnuteľnosti sa píše výmera stavby. Radím stavbu zmerať.
Laura1
28.01.09,18:58
Ďakujem,
Aké prílohy teda mám priložiť k daňovému priznaniu? A všetko v SK?

/stavba sa merala práve pri znaleckom posudku/
jamis
28.01.09,19:00
Ďakujem,
Aké prílohy teda mám priložiť k daňovému priznaniu? A všetko v SK?

Prílohy neprikladáš žiadne. Počet príloh v DP je počet listov mimo obal. Daň by mala byť v EURO, nakoľko sa jedná o daň za rok 2009.
Laura1
28.01.09,19:20
hmmmm, všetky zákony o miestnom poplatku som si našla len v Sk, nie je to tak, že všetko si vyrátam v Sk, a daň bude v EUR?
jamis
28.01.09,19:25
hmmmm, všetky zákony o miestnom poplatku som si našla len v Sk, nie je to tak, že všetko si vyrátam v Sk, a daň bude v EUR?

Prepáč, asi budeš mať pravdu.
VZN sa schvaľovalo v decembri 2008 a to bolo v SK. U nás nie je problém, keď sa vyplnia len m2 a údaje o cene doplnia pracovníčky MsÚ.
Laura1
28.01.09,19:34
Ďakujem za spoluprácu prajem Ti pekný zvyšok dňa,
Alžbeta
deni10
28.01.09,20:57
... dakujem. :)
Tiez som toho nazoru, ze dan sa plati z toho co vlastnim. A ci dany pozemok vyuziva alebo nie je len na nom.
DARJA22
28.01.09,21:10
Daňové priznanie k dani z nehnuteľností na rok 2009 sa vypisuje už v EUR, aj VZN, ktoré sa schvaľovalo v roku 2008 na rok 2009 je už v EUR.
Ja som prikladala LV, žiadali to od nás.
dada333
29.01.09,07:06
Dobrý den, chcela by som sa informovat, kupovala som byt od rodicov este v decembri 2008 ale nie je to este zapisane v katastri. Kto v takom pripade podava dan z nehnutelnosti? Rodicia alebo uz ja?
dakujem za odpoved
Evanka
29.01.09,07:21
Dobrý den, chcela by som sa informovat, kupovala som byt od rodicov este v decembri 2008 ale nie je to este zapisane v katastri. Kto v takom pripade podava dan z nehnutelnosti? Rodicia alebo uz ja?
dakujem za odpoved
Ak nie si ešte zapísaná v katstri ako vlastník v roku 2008, tak budeš podávať DP z dani z nehnuteľnosti až na budúci rok.
dada333
29.01.09,07:32
Evanka: dakujem pekne za bleskovu odpoved :))
emili21
29.01.09,07:46
ahojte, ako mám vypísať dan z nehnuteľností ak ja mám 1,5 bytu vo vlastníctve a muž 0,5 bytu. 2 tlačívá na dva byty, 2 tlačivá za každého z nás - ja na 1,5 a muž 0,5 alebo stačí jedno tlačivo za oba
byty a za nás oboch. Ďakujem za rýchlu odpoveď
vieroslava
29.01.09,09:17
ahojte, ako mám vypísať dan z nehnuteľností ak ja mám 1,5 bytu vo vlastníctve a muž 0,5 bytu. 2 tlačívá na dva byty, 2 tlačivá za každého z nás - ja na 1,5 a muž 0,5 alebo stačí jedno tlačivo za oba
byty a za nás oboch. Ďakujem za rýchlu odpoveď
Stačí jedno za oboch, ale daňovníkom musíš byť ty, pretože ty si vlastníkom v obidvoch bytoch. Do poznámky pri druhom byte pripíšeš manželov podiel.