m.novak
18.08.08,10:20
Dobrý deň,potrebujem poradiť voči dlžníkovi som postupovla až po začatie exekúcie- posledný doklad upovedomenie o súpise hnuteľných vecí.
Dnes som dostala žiadosť daňového úradu o súčinnosť v súvislosti s podaním návrhu na vyhlásenie konkurzu na majetok dlžníka.Pýtam sa
-1- mám dať súhlas k tomuto konaniu -sledovať OV a potom sa prihlásiť do konkurzu ,alebo nie?
-2- exekúcia sa vyhlásením konkurzu ukončí
-3- čo je pre mňa ako oprávneného výhodnejšie???
alveryst
18.08.08,08:31
Čo bolo v žiadosti o súčinnosť? Chceli od Teba aktuálny prehľad majetku dlžníka? Možno sa len rozhodujú, či podať návrh na vyhlásenie konkurzu. Ak bude konkurz vyhlásený, tak sa prerušuje exekučné konanie, čo pre Teba nie je výhodné. AJ keď od podania návrhu na vyhlásenie konkkurzu do jeho vyhlásenia uplynie nejaký čas, snaž sa rýchle získať exekučný titul a spenažiť čo sa dá. Možno chce DÚ, aby si sa pripojila k návrhu na vyhlásenie konkurzu ako ďalší veriteľ, ale s tým som sa ešte nestretla. Ak by si bola veriteľom, ktorý podal návrh, nič tým naviac nezískaš, máš rovnaké postavenie ako ostatní veritelia.

PS: Ešte ma napadlo, že DÚ si chce overiť, či má dlžník aj ďalších veriteľov. V pôvodnom zákone o konkurze a vyrovnaní bolo, že dlžník musí mať viac ako jedného veriteľa s pohľadávkami po splatnosti. V terajšom zákone o konkurze a reštrukturalizácii neviem.
m.novak
18.08.08,11:35
V žiadosti chcú
1- môj suhlas že uvedú ako veriteľa
2- výšku pohľadávky z dokladmi( overené prevzatie)
ide o to aby som z pohľadávky niečo dostala -konkurz bude asi pre nedostatok majetku zrušený
alveryst
18.08.08,15:19
Tvoj súhlas potrebujú asi preto, že aj nový zákon o konkurze a reštruturalizácii vyžaduje aspoň dvoch veriteľov dlžníka (úpadcu) na vyhlásenie konkurzu.
Ak ich má Tvoj dlžník viac, možno oslovia aj iných.
Ak bude konkurz zrušený pre nedostatok majetku, Tvoja exekúcia môže pokračovať, ak bude voči komu.
Inak konkurz súd vyhlási, ak hodnota majetku je u FO 50 tisíc a u PO 200 tisíc. Rozumie sa všetok majetok - HM, zásoby, peniaze, účty ... ale aj pohľadávky.
Ak konkurz nebude vyhlásený pre nedostatok majetku, neiem, či súd firmu automaticky zruší a vymaže z OR.
Má Tvoj dlžník nejaký majetok? Ak áno, radšej to s DÚ- om naťahuj a pracuj na tej exekúcii.