Knaper
18.08.08,12:59
Ahoj!
Predávam byt a kupujúci ide môj byt kúpiť cez hypotekárny úver. Ručiť bude nielen výškou príjmu, ale aj bytom, ktorý ide kupovať. Ide sa spisovať záložná zmluva, kde zálohou bude zatiaľ ešte stále môj byt. Hneď sa to posiela aj na kataster. Ako sa mám zabezpečiť, aby sa nestalo, že bude zapísaný kupujúci ako nový vlastník a ja nebudem mať ešte peniaze z predaja bytu? Má to byť zabezpečené už v tej záložnej zmluve, alebo má byť spísaná kúpno-predajná zmluva ešte pred záložnou zmluvou?:confused:
Dúfam, že som to napísala zrozumiteľne, lebo mám v tom riadny guláš.
Ďakujem!!!
Martin Mocko
18.08.08,11:06
Štandardne sa spisuje najprv zmluva o budúcej zmluve, kde sa ustanovia podmienky v prípade odstúpenia od zmluvy niektorou zo strán a vyplatí sa záloha.
Potom banka urobí záložné zmluvy, ktoré idú na kataster. Kataster zapíše ťarchu (záložné právo) a až potom sa podpisuje KP zmluva, kde sú taktiež podmienky, dokedy musí byť vyplatená suma na účet predávajúceho a vysťahovanie predávajúceho. Návrh na vklad do katastra podáva predávajúci. Takže pokiaľ on nemá peniaze, nemusí dať návrh na vklad.
Andy Kralik
19.08.08,06:09
k predchádzajúcemu príspevku dodám snáď len toľko, že pravdepodobne vám kupujúci nevyplatí sumu kým nebude on zapísaný na liste vlastníctva. dá sa to dobre riešiť cez notársku úschovu. kupujúci vloží peniaze notárovi, ak budú peniaze u notára (o čom sa spíše notárska zápisnica), podpíše sa zmluva a dá sa návrh na vklad a notár vám peniaze vydá ak bude predložený list vlastníctva s menom kupujúceho - ak by návrh na vklad bol zamietnutý, peniaze sa vrátia späť kupujúcemu.
vieroslava
19.08.08,13:36
Ja len trochu poopravím, že návrh na vklad zmluvy do katastra môže podať hociktorý účastník zmluvy.
duves
19.08.08,18:27
Ahoj!
Predávam byt a kupujúci ide môj byt kúpiť cez hypotekárny úver. Ručiť bude nielen výškou príjmu, ale aj bytom, ktorý ide kupovať. Ide sa spisovať záložná zmluva, kde zálohou bude zatiaľ ešte stále môj byt. Hneď sa to posiela aj na kataster. Ako sa mám zabezpečiť, aby sa nestalo, že bude zapísaný kupujúci ako nový vlastník a ja nebudem mať ešte peniaze z predaja bytu? Má to byť zabezpečené už v tej záložnej zmluve, alebo má byť spísaná kúpno-predajná zmluva ešte pred záložnou zmluvou?:confused:
Dúfam, že som to napísala zrozumiteľne, lebo mám v tom riadny guláš.
Ďakujem!!!
Standartne sa to robi tak, že Kupno-predajna zmluva ide do katastra ako 2.v poradi po založnej zmluve, pričom jeden exemplar dostava banka, ktora podla uvedeneho bankoveho spojenia vyplati úver tebe ako predavajucej na bežný účet. Osobne v tom nevidim žiadne riziko. Robi sa ta takto uplne bežne.
feron
20.08.08,07:25
Prešiel som tým procesom v piatok minulý týždeň... Pokiaľ ešte pred podpísaním záložnej zmluvy podpíšete riadnu kúpnu zmluvu, kde je spôsob platby riadne spísaný, podpisy sú overené u notára (matrike), tak v tom nevidím problém, lebo je to právne záväzné. Záložnú zmluvu ako aj kúpnu zmluvu s návrhom na vklad môžte zaniesť na kataster osobne, aby ste si boli istí, že to tam je, príp.si vyžiadať potvrdený návrh na vklad pre seba. Pri vklade treba dodržať poradie vkladu ako je popísané vyššie. Tento spôsob je z hľadiska času, kedy sa dostanete k peniazom z úveru kupujúceho oveľa rýchlejší, ako čakať na vydanie LV na nového vlastníka.
Knaper
20.08.08,11:30
Ďakujem za príspevky.
Bojím sa len z toho dôvodu, že nemáme spísanú žiadnu zmluvu o budúcej zmluve, ale zajtra ideme podpisovať zmluvu o záložnom práve a až o týždeň ideme spisovať kúpno-predajnú zmluvu. Preto som sa pýtala, či tam nemôže byť nejaký háčik.
duves
20.08.08,11:40
Trvaj na spisani Kupnej zmluvy sucasne so založnou zmluvou.
aksas2
21.08.08,06:35
Ahoje¨notarsku zapisnicu by som sem v tomto pripade neplietla, lebo zbytocne cely proces skomplikuje hlavne s ohladom na banku. Ak Ti mozem poradit, tak ako uz tu bolo spominane trvaj na tom, ze kupnu zmluvu budes mat podpisanu vtedy ked aj zalozne zmluvy a to v dostatocnom pocte exemplarov pre kataster, ziadne ze o tyzden. A na zaklade zaloznej zmluvy vyznaci kataster plombu a banka ti pusti peniaze (pokial hypotekarna banka je jedna z tych normalnych lebo existuju aj strelene banky so strelenymi poziadavkami) a ked budes mat peniaze tak potom pusti tie podpisane zmluvy na kataster. Predpokladam, ze ti nebudu chciet nechat tie kupne zmluvy v rukach, lebo je tam riziko, ze ich nepustis ked budes mat peniaze, tak vtedy to bud nechat v realitke, ak ides cez realitku a dat si pripadne podpisat zmluvu o uschove alebo u notara, co je samozrejme drahsie.
Vela zdaru:)
duves
21.08.08,07:59
A na zaklade zaloznej zmluvy vyznaci kataster plombu a banka ti pusti peniaze (pokial hypotekarna banka je jedna z tych normalnych lebo existuju aj strelene banky so strelenymi poziadavkami) :)
Zakon o bankach Z.z. 483/2001 definuje hypoteku ako uver, ktory je zabezpečený založnym pravom k nehnutelnosti (§74). T.j. čerpanie hypoteky na plombu ( z titulu začatia zmeny práva k nehnuteľnosti) je porušením zákona.
Banky, ktore poskytuju hypoteky podla Z.z.483/2001 riešia čerpanie na navrh na vklad takto:
• V úverovej zmluve je stať-doplnenie, že až do vzniku záložného práva je úver spotrebným úverom
• Často až do vzniku povolenia vkladu záložného práva má úver o niečo vyššiu úrokovú sadzbu
aksas2
21.08.08,08:08
Vsak ja netvrdim opak, ja som len konstatovala prax a najvyhodnejsie postavenie z pohladu predavajuceho.
Freyja
25.09.08,12:51
... Pokiaľ ešte pred podpísaním záložnej zmluvy podpíšete riadnu kúpnu zmluvu, kde je spôsob platby riadne spísaný, podpisy sú overené u notára (matrike), tak v tom nevidím problém, lebo je to právne záväzné. ....

Ja si momentalne vybavujem uver - stavebne sporenie v CSOB na byt.. tu ma upozornili, ze NAJSKOR musi byt podpisana uverova zmluva, POTOM zalozna zmluva a POTOM kupna zmluva, aby boli datumy v tomto poradi, ak bude skor KZ ako Zalozna, alebo uverova bude neskor, treba tie vsetky papiere robit znovu...

Takze.. zisti si, alebo nech ti daju kopiu ich podkladov banky co a kedy sa dava.

Na tie peniaze je jedna zaruka (okrem inych) aj ta, ze si do kupnej zmluvy daj, ze peniaze z uveru budu poslane ROVNO na tvoj ucet. T.j. peniaze z uveru ten kupujuci ani neuvidi, ani ich nebude mat na ucte, pojdu rovno od banky tebe.

Zvyšok kúpnej ceny vo výške ....... SKK slovom ....... slovenská koruna bude uhradená prostredníctvom úveru z ČSOB stavebná sporiteľňa, a.s. na účet predávajúceho vo ...... cislo ...

Ja som to dala do zmluvy takto. Chcem, aby mali predavajuci doveru, ze ich nechcem oklamat a upozornila som ich na to, ze ja fakt tie peniaze nedostanem do ruky, ani na ucet a neujdem do Mexika.
heppy
25.09.08,16:11
Súhlasím s názorom na do mnou od Freyja. Je to tak ako píše, mám osobné skúsenosti.