RPR
27.04.05,18:16
Zdravim clenov porady. Potrebujem pomoc s predajom nehnutelnosti s DPH.

Konatelia sa rozhodli, ze budovu (kolaudacia bola viac ako pred 5 rokmi), ktoru kupili bez DPH vo februari 2005, predaju v maji 2005 spolu s DPH, pricom ak napriklad cena vo februari 2005 bola 1 000 000,- Sk, teraz to chcu predavat s DPH za cenu 850 000,- Sk + DPH 19% 191 500,- Sk. Je dnom zdanitelneho plnenia den, ked je vklad povoleny? Moze si kupujuci (platca DPH) uplatnit celu vysku DPH, ked sa rozhodne, ze bude pouzivat dany pristor na prenajom priestorov. Vopred velmi dakujem, velmi mi pomozu vase odpovede.
ALDA
27.04.05,20:48
Podľa §38 DPH,je to dovolené,záleží od rozhodnutia majiteľa,/po 5-tich rokoch/
ale nechápem prečo sa tak rozhodli? Budúci majiteľ môže za prenájom účtovať DPH ak sa tak rozhodne, ale iba plátcovi DPH.



Všetko dobré!
RPR
28.04.05,07:27
Velmi pekne dakujem za odpoved.
To rozhodnutie ovplyvnilo viacero faktorov. Chcem sa este spytat, ako je to s odpoctom na strane kupujuceho. Co musi preukazat kupujuci, aby mal narok na uplatnenie dane na vstupe v plnej vyske? Prehlasenie o tom, ze bude prenajimat s DPH platcom DPH? Lebo teraz este nevie, ci nahodou nebudu najomcovia, ktori nie su platcovia DPH a teda voci nimi nebude moct na vystupe uplatnovat DPH. Nemoze sa stat nieco na strane DU, co by zabranilo uplatneniu dane na vstupe z titulu kupy nehn.? Sorry, ze mam tolko otazok, ale rpi tom DPH ide o dost vysoke sumy a ked by bol nejaky problem s DPH, tak by som si to ako uctovnik zlizol ja.
Vopred vdaka a pekny vecer.
petra:-)
28.04.05,08:37
Kupujúci v tomto prípade musí postupovať podľa § 49 ods.3 alebo 4.
Teda ak by prenajímal nehnuteľnosť bez DPH nebude mať nárok na odpočet (ods.3).

Ak bude prenajímať aj s DPH aj bez DPH postupuje podľa § 50 - pomerné odpočítanie dane.

Ak bude prenajímať len platiteľom, teda len s DPH má nárok na odpočet celej DPH. Ak by sa neskôr rozhodol, že bude prenajímať aj neplatiteľom, potom bude postupovať podľa § 54 - úprava dane odpočítanej pri IM.
O tom, že by bolo treba dávať nejaké prehlásenie na DÚ neviem, možno sa k tomu vyjadrí ešte niekto iný. Ak by však vznikol z titulu kúpy nehnuteľnosti vysoký nadmerný odpočet, priložila by som k DP vysvetľujúci list.
:)
RPR
28.04.05,10:58
Vdaka petra:)
Aj tak, ak mozem, doplnim otazku, a to, ci danovemu uradu nebude vadit, ak som kupil budovu za cenu vo februari 2005 vo vyske 1 000 000,- Sk a budem to predavat za cenu s DPH vo vyske 850 000,- Sk + DPH 19% 191 500,- Sk. Tym padom na dan z prijmov PO dosiahnem stratu 850 000 - 1 000 000 = - 150 000,- Sk.
A ako sa bude pozerat DU na kupujuceho, ktory kupi budovu za 850 000,- Sk + DPH 19% 191 500,- Sk a preda ju za 6 mesiacov za 500 000,- Sk + DPH 95 000,- Sk. Je niekde v zakone o DPH zmienka o tom, za ake ceny predavat vo vztahu ku kupnym cenam, pripadne vo vztahu k cenam nehnutelnosti.
Vopred vdaka.